Seçme Öyküler

Kamyon

Sabahattin Ali

Kamyon Gönderileri

Kamyon kitaplarını, Kamyon sözleri ve alıntılarını, Kamyon yazarlarını, Kamyon yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Hayatında yalnızlıktan başka birşey görmediği için, müthiş yalnızlığının farkında bile değildi.
132 syf.
·
Puan vermedi
Ülkemizin önemli yazarlarından biri olan Sabahattin Ali'nin kaleminden çıkan tüm kitaplar gibi okunmaya değer. Sabahattin Ali’nin 16 hikayesinden oluşuyor. Adını içindeki Kamyon öyküsünden alıyor.
Kamyon
KamyonSabahattin Ali · Yapı Kredi Yayınları · 20082,694 okunma
Reklam
Bütün kuşları sıraya dizseler biz herhalde sonuncu gelmeyiz. Kılığımız, kiyafetimiz düzgündür. Aklımız, şu sabahtan akşama kadar avaz avaz bağıran bülbülden herhalde üstündür. Kanadimizi bir vursak en hızlı guvercinden daha çok yol alırız. Halbuki bütün kuşların en zavallısı bizmişiz gibi hiç durmadan didiniyoruz. Su budala serce bile üç günlük ömrünü keyifle geçiriyor da, biz, arasından uçtuğumuz ağaçları bile fark etmiyoruz
Yaşadığımızın farkına varmayacak olduktan sonra ne diye yaşıyoruz?
"Şu dünyayı adamakıllı görmeden, dünyanın ne olduğunu adamakıllı anlamadan buradan gidecek olduktan sonra ne diye buraya geldik sanki? Yaşadığımızın farkına varmayacak olduktan sonra ne diye yaşıyoruz?"
Reklam
Bu ay (25 Şubat) doğmuş Sabahattin Ali
Siz sevemezsiniz adaşım, siz şehirde yaşayanlar ve köyde yaşayanlar; siz, birisine itaat eden ve birisine emredenler; siz, birisinden korkan ve birisini tehdit edenler… Siz sevemezsiniz. Sevmeyi yalnız bizler biliriz… Bizler: Batı rüzgârı kadar serbest dolaşan ve kendimizden başka Allah tanımayan biz Çingene’ler.
Sen aşkın ne olduğunu bilir misin adaşım, sen hiç sevdin mi?.. Çoook desene! Sevgilin güzel miydi bari? Belki de seni seviyordu… Ve onu herhalde çok kucakladın… Geceleri buluşur ve öperdin değil mi? Bir kadını öpmek hoş şeydir, hele adam genç olursa…
"bende artık kuvvet yok, akıl yok, düşünce yok, yalnız aşk var. Mavzer kurşunu gibi çarptığını yere seren bir aşk.."
"Tavuslara, sülünlere bakmaya tenezzül etmeyen yabani kuş, kanadı kırık bir çulluğun şikârı oldu."
Reklam
"Vicdan azabı dedikleri şey, ancak bir hafta sürer. Ondan sonra en aşağılık katil bile yaptığı iş için kâfi mazeretler tedarik etmiştir."
"bizim en büyük maharetimiz nefsimizden beraat kararı almaktır."
"Sen aşkın ne olduğunu bilir misin adaşım, sen hiç sevdin mi?"
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.