Kan Ve Tuz (Blood And Salt Serisi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.317
Gösterim
Adı:
Kan Ve Tuz
Alt başlık:
Blood And Salt Serisi 1
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055016852
Orijinal adı:
Blood and Salt
Çeviri:
Aslı Dağlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınevi
Âşık olduğun zaman, derin bir okyanusa yüreğinden bir parça söküp atmış gibi hissedeceksin.
Seni sarıp sarmalayan tek şey kan ve tuz olacak."

Kan ve Tuz... Ash Larkin'in annesinin, uzun süredir kaçtığı ruhani halkına geri dönmeden önce ağzından çıkan son kelimelerdi. Annesini arayan Ash'in yolu Quivira'ya düştüğünde, zamanın ötesindeki bu kasabada uğursuz ve kadim bir şeylerin varlığı onu tutsak etmişti.

Ash bir yandan, atalarından kalan, kavuşamayan âşıklarla ve ölümle, simyayla ve ölümsüzlükle bezenmiş anılarla başa çıkmaya çalışırken, bir yandan da sırlarla dolu ve kan bağıyla yasaklanmış Dane'den uzak durmaya uğraşıyordu.

Bu esnada Quivira halkı 500 yıldır süregelen bir törene hazırlanırken, Ash sadece annesini kurtarmak için değil kendisi için de savaşmak ve çok geç olmadan Quivira hakkındaki gerçekleri ortaya çıkarmak zorundaydı. Tamamen kan ve tuzla sarıp sarmalanmadan önce...

"Kesinlikle karşı konulamaz. Kan ve Tuz daha ilk cümleden beni içine çekti."
-Carrie Ryan, Lanetliler Ormanı'nın New York Times çoksatan yazarı
"Kim Liggett'in çarpık hayal gücü ve cesur anlatımıyla bezenmiş her muhteşem sayfa beni heyecanlandırdı. Bu kesinlikle okunması gereken bir kitap."
-Nova Ren Suma, Imaginary Girls ve The Walls Around Us romanlarının yazarı
"Bu kitap son derece ürkütücü ve çok iyi yazılmış."
-Kendare Blake, Anna: Kan Giyinmiş Kız'ın yazarı
"İntikam peşindeki hayaletler, mısır tarlalarındaki ölü bedenler ve yüzyıllardır gizli kalmış bir sır, sayfaları kitabın sonuna kadar süratle çevirmeme neden oldu."
-Megan Shepherd, Kaçığın Kızı'nın yazarı
"Lezzetli bir şekilde ürkütücü, beklenmedik şekilde romantik. Kan ve Tuz sizi kendisine esir edecek."
-Gretchen McNeil, Ten ve Don't Get Mad serilerinin yazarı
"Büyüleyici, korkutucu ve eğlenceli bir doğaüstü hikâye."
-School Library Journal
Su gibi akıp geçti. Zamanım olsaydı çok daha erken biterdi. Gizem yüklü bir kitap bekliyor okumak isteyenleri. Korkuya dair pek bir şey yok içinde. Sürekli daha önce ne olduğuna ve daha sonra ne olacağına odaklı okudum. Çünkü yazar okuru olayların içine pat diye düşürmüş. Aynı baş karakterimiz Ash gibi sersem sepet bir yola çıkıyorsunuz. Yalnız beni sürekli rahatsız eden şey, seri halinde yazılmış bir hikayeyi ortasından okumaya başlamışım gibi hissetmemdi. Sanki öncesinde okumam gereken başka şeyler varmış gibiydi. Yazarın bazı yerlerde daha fazla detay vermesi gerekiyordu diye düşünüyorum. Ama baskı muhteşem ve sevgili Aslı Dağlı yine mis gibi çevirisini yapmış!
Sevmediğim kitapları yerden yere vurmayı pek sevmem ama bu neydi ya... Büyük umutlarla almıştım, beklentimin çok altında kaldı kitap. Konusunu nasıl yazacağımı da bilmiyorum. Bana karışık geldi biraz. Ash'in annesi kızılderili Larkin kabilesinden. Büyücü Katia'nın soyundan geliyorlar. Katia zamanında büyük aşkı Alonso'ya kavuşamamış şimdi tekrar birlikte olmaları için kendi kanlarından taşıyıcıya ihtiyaçları var. Taşıyıcıya gelene kadar pek çok Larkin kızı geleneklere göre kurban edilmiş. Ash de sürekli o ölü kızları ayaklarından asılı bir şekilde görüyor -başka kimse göremiyor- Ash onların varlığına alışmış artık. Kitap güzel başladı aslında. Benim alırken konusu hakkında hiçbir fikrim yoktu ama o şömizin, cildin, iç kapağın güzelliği beni cezbetti. Hakkında güzel yorumlar da okuyunca beklentim epey yükselmişti ama ben kimseye tavsiye edemeyeceğim çünkü okurken çok sıkıldım. Zaten bir kitapta ana karakteri sevemeyince o kitabın gideri olmuyor. Ash'i bir türlü sevemedim fazla şehvetli bir karakter. Dane ile Carter'ı da sevmedim. Bu yüzden aman Ash şunu tercih etseydi falan diye bir isteğim olmadı. Aslında ortada önemli bir mesele var; kız annesini kurtarmaya çalışıyor ama o duyguyu hissedemedim. Ve bu ahvalde bir yandan Dane ile cilveleşlemesi ne mana?! Zaten Dane'i de anlamadım. Ne yani şimdi iyi miymiş, kötü müymüş? Carter desen böylesine silik bir karakter görmedim ben, varlığı rahatsızlık verdi adeta.. Birkaç kadim figür, ikide bir transa geçen ana karakter, pek de inandırıcı olmayan bir aşk üçgeni.. Sonu deseniz hiç mi hiç tatmin etmedi. Devamı varmış hissi uyandıran ucu açık bir son. Ama devamının gidebileceği bir yer yok. Sevenlerine saygım sonsuz. Güzel bir gerilim bekliyordum, olmadı benlik bir kitap değilmiş vesselam.
İlk olarak söylemeliyim ki korku kitabı olarak alacaksanız almayın bence. Çünkü korkunun k sini bile yaşamadım ben. Beklentilerimi karşıladığını söyleyemeyeceğim; belki de beklentilerim çok yüksekti bilemiyorum. Olayları anlayıp ne olduğunu oturtmak zaman alıyor biraz. İlla ki okunmalı diyemem okumasanız da olur. Eğer eliniz de varsa zamanıniz da varsa boşa gitmesin okuyunuz o zaman. :)
Eğer kan ve tuzu korku kitabı olarak alıyorsanız hemen şimdi rafa geri bırakın. Zerre kadar korku hissetmediğim daha çok fantastik ve aşk karışımı bir kitaptı. Konu kesinlikle orjinal olmakla beraber oldukça kafa karıştırıcıydı. Kitabı bitirdikten sonra bi 30 saniye kadar ee noldu şimdi diye düşündüm. Karmasık bir anlatımı vardı ve olaylar efsaneler vb. net olarak anlatılmamıştı. Kitap ya çok sevilecek yada sevmedim diyip rafa kaldıracağınız türden. İndirimde gördüğünüzde alın derim ama öyle aman aman hemen alıp okumam lazım diye delireceğiniz bir kurgu değildi. 2.Kitabını almayı planlıyorum çünkü birden pek bir şey anlamadım ikide netleşir diye umuyorum. Tam olarak anlatabildim mi bende bilmiyorum bu inceleme de böyle olsun :)
Kitapta korku ve gerilim namına zerre sahne yok. Güzel paranormal başlayıp ortalara doğru ilginçleşip sonradan saçmalayan bir kitap. Özellikle kadın karakterin karaktersizliği ve aptallığıyla deli olacaksınız. Beni baya sinir etti ve çok gereksiz bir sona bağlandı. Devam kitabını okumak bile istemyorm ki zaten çıkmadı çıksa da okumayı düşünmüyorum.
Kan ve Tuz, Kim Liggett'in ilk kitabı.

İlk kitap için gayet iyi bir konu ve kurgu bütünlüğü sağlamış yazar. Eksikleri ve hataları yok mu? Tabii ki var. Bu aralar Romantik-Korku türünde çıkan kitapların çoğunda bulunan klişeler bu kitapta yoktu. İç kapak tasarımının güzelliği ve konusunun Amerikan yerlilerinin mistik efsaneleriyle bezenmiş bir hikaye olması sebebiyle heyecanla başladım kitaba. Ama kitap bende o istediğim korku - gerilim etkisini yarattı mı ? Yaratmadı! Kan ve Tuz'dan mistik efsaneler yönünde beklentim yüksekti. Beklediğim gibi çıkmayınca biraz hayal kırıklığına uğradım açıkçası...

Kitap mistik bir hikayeden çok, kafa karıştıran bir genç - yetişkin aşk romanı olarak başladı. Kim Liggett, sanki hikayeyi ne yöne çekmesi gerektiği konusunda kararsızmış gibi bir öyle bir böyle yönlendirmiş hissediyorsunuz okurken, sonra belki de kitabın ana karakteri olan Ashlyn'le aranızda bağ kurmak,onun kafa karışıklığını ve duygularını aktarmak istemiştir diye düşünüyorsunuz.

Kitap ilerledikçe olaylar ön plana çıkıyor ve nihayet merakınız artıyor. Kitap merak ettirerek ilerleme konusunda çok iyi. Zaten bunu amaçlayarak kitap kısa bölümler halinde yazılmış. 360 sayfalık kitapta 31 bölüm var, kitabı okutma açısından iyi taktik gerçekten (alkış!)

New York'da başlayan hikaye Amerikan yerlilerinin yaşam alanı Quivira'a kayınca, Ash ve erkek kardeşinin soru işaretleri içinde yaptığı yolculuğun sonunda mistik ve doğal bir ortama kayacağını beklerken (GERİLİM MÜZİĞİ İÇERİR!)... gayet modern bir kentle karşılaşıyorsunuz.. (Evet! Devirin gözlerinizi!)

Keşke beklentilerimi karşılasaydı, keşke Amerikan yerlilerinin güzelim bol esrarengiz, bol gizemli, bol voodoolu (ki Spencer Grimsby bunun için biçilmiş karakterdi) olsaydı. (Her neyse!)

Kitap için fikrimi soracak olursanız; orta halli okunabilir bir kitap.
Kan ve tuz 24 saatte okunabilen gayet keyifli bir kitap kelime yapısı ,okuyucu ile iletişimi ,kurgusu , ve karakterleri ile başarılı bulduğum bir fantastik macera oldu benim için Ash ,Beth ;Carter ,Dane ve Rys ile macera sanırım ikinci kitap ta devam edecek :)
""Kuzguna hükmeden herşeye hükmeder "" diyorum ve lütfen :)"kaninizi koruyun ""
Iyi okumalar :))))
açıkçası fazla beklentiye girdiğim için çok fazla hayal kırıklığına uğradım başlarda kitap kendını okutsa da saçma sapan ilerliyor ve sonu da gereksiz bitiyor kafamda bir sürü soru işareti kaldı diyebilirim yazar sonu bir yere bağlayamamış :(( zaman kaybıydı(en azından benim için).
Kendi düşünceme göre bir korku romanı değil fakat fantastik severle için kesinlikle çok iyi bir kitap. Daha başında olmama rağmen kitabı elimden bırakmak istemedim. Akıcı bir anlatımı var ve sürekli merak uyandırıyor. Tavsiye eder miyim? Evet.
Üç beyazdan birinin adını içeren bu kitaptan; sağlığınız için kesinlikle uzak durun! Profesörlerin dediğine göre başta histeri krizine girmek, ardı sıra ruh sağlığı bozukluğu gibi çeşitli hastalıklara sebep olan bu kitabın herhangi bir tedavisi bulunamamıştır.
.
.
Aslında karaktersiz, kurgu oluşumuna baksak gerçekten çok hoş bir kitap. Ama karakterler ancak bir kitabı bu kadar mahvedebilirdi. .
.
Özet bakımından; küçüklüğünden beri ölmüş asılı kız gören Ash, bir şekilde aslında bütün bu olup bitenlerin ardında başka bir şeyin olduğunu öğreniyor. Ve bu süreç içerisinde annesinden ayrı kalmak zorunda. Kardeşi Rhys ile beraber sadece kan veya evlilik bağı ile girilebilen Quivira kasabasına giderler. Gizem çözülür ve son (!) .
.
Veee haykırmak istediğim yorum kısmına geldik. .
.
Bizleri hayvanlardan ayıran en önemli özelliğimiz; düşünebilmemiz ve irade sahibi olabilmemizdir. Ama Ash kütüphanede karşılaştığı gizemli kadından sonra kelimenin tam anlamıyla 'kuduruyor'!!! AÇ BİR MAYMUN GİBİ BİR ORAYA BİR BURAYA OHIHO İHİHİOH DİYEREK kontrolsüz bir biçimde hareket ediyor. En kötü yanı ise Ash yaptığı her şeyi bilinçli bir şekilde yapıyor... .
.
Hayatında hiç daracık mini bir elbise giymemiş. Ama kütüphanede geçirdiği 3 dakikadan sonra ruhunun tüm zincirleri kırılı vermiş. Hiç partilere girmeyen kız bir anda party girl oluveriyor (!) Ama her şeye rağmen Ash çok masum! O kadar masum ki hiç bir erkekle öpüşmemiş. Ama niyeyse bir anda halka açık bir park alanında çırılçıplak dolaşıp sevgilisinin üstüne atlıyıveriyor. VE HAYIR Ash ne kişilik bozukluğuna sahip ne de gerizekalı! O çok masum bir genç kız (!) .
.
Ki BU anlattıklarım Eyfel Kulesinin yanında ot kalır. .
.
Başka bir örnek olarak baş karakter Dane'i söze alarak konuşuyorum: .
.
Sen kötüsen kötü ol, iyisen iyi! ( Ya olduğun gibi ol ya da göründüğün gibi ol falan ) Kötüysen iyilik yapma sen; çok sırıtıyor! Ash ile olan ilişki zırvalıklarını anlatsam; kelimeler anlamlarını yitirir. O derece umutsuz vaka:( Onlara sorsak güya dünyayı sarsacak bir aşk. Pöö külahıma anlat sen o işi. Aralarında geçen düşünce ve fiziksel olay sadece 'elleşmek'!

Ash büyük aşkı hakkında ki tek bir düşüncesini bile düşünmüyor. "Ah Dane sana aşığım hadi elleşelim." Modunda.

Bunların yanında Ash'ın inanılmaz karaktersizliğinden, Carter'ın (Ash'ın 8 yıllık sevgilisiydi. Seksi Dane ortaya çıkmadan önce) yüzssüzlüğünden, Rhys'inde bir anda karakter değiştirmesinden hiç bahsetmiyorum.
Hepsi bir yana; siyah kurdele olayı var ki; karakterlerden daha fazla rolü var. Sen kurdelesin kendine gel!! Kitabın yazım dili ise hepsinden berbat.
Kitabın arkasında ki "Kan Ve Tuz bla bla..." sözünün 869892780 kadar tekrar edilmesini mi söyleyeyim yoksa terimlerin anlamsızlığını mı?

Arkadaşlar;
Birsekareikisekareikipealtıüçsekareüçpealtıdörtsekaredörtpealtıüçdeon 'dan ne anladınız? (Mf'leri göreyim)
İşte kitapta ki terimler aynen böyle ifade edilmiş, ne bir resim ne bir çizim var. Tamamen fiyasko.

Ayrıca konu mistik olaylarla alakalı. Ama olay kimin eli kimin cebinden sonra türk dizilerine dönüyor.

Anlatamadığım daha çok şey var ama bu kitabında içinde yer aldığı bir video çektiğimde tüm duygu ve düşüncelerimi anlatacağım .

https://www.instagram.com/mahrayezidbooks/
Eğer bu kitabı korku kitabı olarak alıyorsan, o elindekini hemen bırak evlat!! :)

Kitapları çok gömmeyi sevmiyorum çünkü üzerlerinde iş ve emek var.
Ama kitap bitince durup dakikalarca " Lan bu neydi olum? Ne okudum ben anam? Ayol çok şükür indirimden almışım anam. yoksa 30 lira verirmişim. " diye düşünmeden de edemedim. İçerisinde çok rahatsız etmeyecek kadar olsa da, uygunsuz şeyler var.
Belirli bir konuya hakim olmayan bir kitaptı, eğer aldıysanız okuyun, almadıysanız almayın. Kapak tasarımıdır, adıdır, arka kapak yazısıdır... Benim kitapla ilgili tek beğendiğim şey ayracı oldu. Karakter sürekli bir karmaşa içerisinde ve kitap düğüm oldu, kendimi bitirmeye zorladım. Keşke konusuna daha hakim ve küçük çapta yazılmış bir kitap olsaydı, daha geniş şeylere yer verilmeseydi.


- DİKKAT! RAHATSIZ ETMEYECEK DERECEDE SPOİLER BULUNUR -

Keşke karakterin kitabın başlarında gördüğü asılmış kızlar, kurbanlar değil de farklı birşey olsaydı ve farklı yönde, o kızların üzerinden ilerleyen bir kitap olsaydı diye düşünüyorum.

Ama ne diyelim, yazarın eline emeğine sağlık. ^-^
Sürükleyen bir kitap. Vakit sıkıntısı olmazsa -deyim yerindeyse- 1 günde yalayıp yutulacak bir kitap. Okurken her geçtiğim yeni bölümde ne ara bu kadar ilerledim diye düşündüm. Baya gidiyor yani :) Okuyacaklara keyifli okumalar :)
Ama dünyanın hiçbir yerinde, o anda çektiği acıyı bastırmaya yetecek kadar büyük bir acı yoktu.
"Kalabalığa karışmak doğal yeteneklerimden biri değildi ama yalnız kalma korkum, sürüden ayrılmaya dair hissettiğim tüm arzuyu bastırıyordu."
Kim Liggett
Sayfa 14 - Yabancı Yayınevi
Hepimiz kanımızda hem iyiliği hem de kötülüğü taşırız. Kanımızla ne yapacağımız ise bize kalmıştır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kan Ve Tuz
Alt başlık:
Blood And Salt Serisi 1
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055016852
Orijinal adı:
Blood and Salt
Çeviri:
Aslı Dağlı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınevi
Âşık olduğun zaman, derin bir okyanusa yüreğinden bir parça söküp atmış gibi hissedeceksin.
Seni sarıp sarmalayan tek şey kan ve tuz olacak."

Kan ve Tuz... Ash Larkin'in annesinin, uzun süredir kaçtığı ruhani halkına geri dönmeden önce ağzından çıkan son kelimelerdi. Annesini arayan Ash'in yolu Quivira'ya düştüğünde, zamanın ötesindeki bu kasabada uğursuz ve kadim bir şeylerin varlığı onu tutsak etmişti.

Ash bir yandan, atalarından kalan, kavuşamayan âşıklarla ve ölümle, simyayla ve ölümsüzlükle bezenmiş anılarla başa çıkmaya çalışırken, bir yandan da sırlarla dolu ve kan bağıyla yasaklanmış Dane'den uzak durmaya uğraşıyordu.

Bu esnada Quivira halkı 500 yıldır süregelen bir törene hazırlanırken, Ash sadece annesini kurtarmak için değil kendisi için de savaşmak ve çok geç olmadan Quivira hakkındaki gerçekleri ortaya çıkarmak zorundaydı. Tamamen kan ve tuzla sarıp sarmalanmadan önce...

"Kesinlikle karşı konulamaz. Kan ve Tuz daha ilk cümleden beni içine çekti."
-Carrie Ryan, Lanetliler Ormanı'nın New York Times çoksatan yazarı
"Kim Liggett'in çarpık hayal gücü ve cesur anlatımıyla bezenmiş her muhteşem sayfa beni heyecanlandırdı. Bu kesinlikle okunması gereken bir kitap."
-Nova Ren Suma, Imaginary Girls ve The Walls Around Us romanlarının yazarı
"Bu kitap son derece ürkütücü ve çok iyi yazılmış."
-Kendare Blake, Anna: Kan Giyinmiş Kız'ın yazarı
"İntikam peşindeki hayaletler, mısır tarlalarındaki ölü bedenler ve yüzyıllardır gizli kalmış bir sır, sayfaları kitabın sonuna kadar süratle çevirmeme neden oldu."
-Megan Shepherd, Kaçığın Kızı'nın yazarı
"Lezzetli bir şekilde ürkütücü, beklenmedik şekilde romantik. Kan ve Tuz sizi kendisine esir edecek."
-Gretchen McNeil, Ten ve Don't Get Mad serilerinin yazarı
"Büyüleyici, korkutucu ve eğlenceli bir doğaüstü hikâye."
-School Library Journal

Kitabı okuyanlar 198 okur

  • Serdar Karataş
  • Mürşide Yeliz Özbek
  • Gizem Altay
  • Hyl
  • ParadisePierres
  • Kadir
  • Ezgi Özmen
  • Elif Nur İpek
  • Eda
  • eda koçer

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%33.8
18-24 Yaş
%26
25-34 Yaş
%27.3
35-44 Yaş
%2.6
45-54 Yaş
%6.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%93.5
Erkek
%5.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5.5 (6)
9
%9.1 (10)
8
%10 (11)
7
%16.4 (18)
6
%10.9 (12)
5
%11.8 (13)
4
%10.9 (12)
3
%13.6 (15)
2
%3.6 (4)
1
%8.2 (9)