Kan ve Yıldız Işığı Günleri (Duman ve Kemiğin Kızı 2. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.570
Gösterim
Adı:
Kan ve Yıldız Işığı Günleri
Alt başlık:
Duman ve Kemiğin Kızı 2. Kitap
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
490
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051425474
Kitabın türü:
Çeviri:
Uğur Mehter
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Bir zamanlar melek ve şeytan birbirine âşık oldu. Savaşların son bulduğu ve akan kanın durduğu bir dünya düşlediler. Bu dünya, O dünya değil, ne hazin…

"Elinizde bırakmak istemeyeceksiniz."
-Entertainment Weekly-

"Kader, umut ve kendini arayışa dair nefes kesici, romantik bir fantezi."
-The New York Times-

"Bir seri nadiren bu kadar nefis başlar."
-Kirkus Review-

"Ustaca yazılmış ve temposu güzel kurgulanmış."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
Duman ve Kemiğin Kızı serisinin 2.kitabı Kan ve Yıldız Işığı.
İlk sayfaları okurken,olayları anlamaya çalıştım. İlk kitabıyla karşılaştırmadığım için hayal kırıklığıyla karşılaşmadım. Kitaba başlarken beklentim yoktu.
Sonlarına doğru yazar bir şekilde şaşırtmayı başarıyor.
Karou'nun karakterinden ödün vermemesi,duruşu,düşüncesi kendine hayran bıraktı. En yakın arkadaşı olan Zuzana'nın da hareketleri,Kimeralar dünyasına girdiğinde cesurca yaklaşımı da çok hoşuma gitti.Yazar iyi ki kitaba onu da dahil etmiş.
Serinin 3.kitabını çok merak ediyorum. Fantastik kitap okumasını sevenlerin bu seriyi okuması gerektiğini ve bayılacaklarını düşünüyorum :)
Devam kitabı olarak gayet başarılıydı beni hayal kırıklığına uğratmadı.. kitap ilerledikçe yazarı daha da çok sevdim.. karakterler ve yaratılan dünyalar ırklar savaşlar küller penceler dişler kumlar camlar hepsi benimle şu anda:))) elinize geçerse okuyun pişman olmazsınız..
Duman ve kemiğin kızı serisinin 2. Kitabıydı kan ve yıldız ışığı günleri. İlk kitabı oldukça sürükleyici ve heyecanlıydı. Bir sayfa daha diye diye bi bakıyorsunuz kitap bitiyordu. Ancak bu ikinci kitabın başları biraz sakin başladı çoğu kez acaba ertelesem mi diye düşündüğüm oldu. Dili oldukça rahat okunabilir bir yazar asla ağır değil akıcı temiz bir anlatımı var sadece seri kitapların bir kaderi bu beklenti yüksekliği. Kitaba dönecek olursak ilk sayfalar yavaş ilerlese de sonradan sonraya o ilk kitaptaki heyecanı yakalıyorsunuz. Fantastik kitap severlere önerebileceğim bir kitap serisi olma yolunda ilerliyor. Sıra geldi son kitaba. Umarım beklentim boşa çıkmaz.
Kan ve Yıldız Işığı Günleri, Duman ve Kemiğin Kızı serisinin ikinci kitabı. İlk kitabı başarılı bulup seriye devam etmek istemiştim ama okurken duygularımın bu kadar hızlı değişmesine ben de şaşırdım.

Kitabın ilk yarısı bana çok sıkıcı geldi çünkü benim açımdan pek kayda değer bir olay olmuyordu. Ama yarısından sonra o kadar etkileyici olaylar yaşandı ki bitmesin istedim. Akiva ve karou arasındaki uçurum, çaresizlikleri (özellikle Akiva'nın çaresizliği)...
Akiva benim zaten sevdiğim bir karakterdi ve bu kitapla beraber ona olan sevgim ikiye katlandı. Karou'yu severdim ama bu kitapta ona olan sevgim biraz düştü çünkü her olaya sadece kendi gözünden bakıyor, biraz da Akiva'yı anlamaya çalışsa olacak gibi ama anlamaya çalışmıyor.
Çok etkileyici bir devam kitabıydı bence, üçüncü kitabı okumak için sabırsızlanıyorum.
Serinin birinci kitabı gibi bunu da çok severek okudum. Zaten birinci kitabın sonu hemen diğer kitaba başlamanız için boolca teşvik ediyor.
Joram yüzünden Brimstone ve diğer kimeralar konusunda Karou'nun çektiği acıya fazlasıyla ortak oldum. Özellikle idam zamanı Brimstone'un konuşması çok etkileyiciydi. Akiva kadar etkilendim diyebilirim.
Joram kötü bir kakater evet fakat Thiago kadar sinirlerimle oynayan bir karakter daha yazılmamış olabilir. Zeki, kararlı, yakışıklı ama kini yüzünden tüm o Beyaz Kurt güzelliği bir hiç oluyor. Kitabın içine girip 'sen de bir Kimerasın bir Kimera gibi davran' diye bağırıp yakışıklı suratını ortasına bir tane yumruk çakmayı istediğim çok zaman oldu. Gerçi biraz ruhsuz aslında fazlasıyla ruhsuz.
Ilk kitaba göre Karou ve Akiva'dan çok Mik ve Zuzana çiftini bayılarak okuduğumu söylemem gerek.
Kitabı beğenerek okudum ama bazen buraları geç sıkıcı dediğim yerler olmadı değil tabi. Genele baktığımızda güzel bir kitaptı. Bir an önce 3. Kitabı okumalıyım :)
Duman ve Kemiğin Kızı serisinin ilk kitabını bitirir bitirmez ikincisine geçmiştim. İlk kitabın sonu beni o derece meraklandırmıştı ve şunu söylemeliyim ki aynı şey ikinci kitabın sonunda da oldu. İkinci kitap tamamen romantizimden uzaktı öyle ki baş karakterlerin yan yana olduğu kısımlar bir elin parmağını geçmezdi. Şimdi spoi vermeden nasıl anlatılır bu kitap diye düşünüyorum çünkü ilk kitabı okumadıysanız söyleyeceğim her şey spoiler a girer İkinci kitapta Karou resmen melekler ve kimeralar arasındaki savaşa giriyor. Hemde Thiagoyla birlikte! Hepimiz ilk kitapta her ne kadar ondan nefret etsekte ben bir itirafta bulunmak istiyorum;Bir ara ikisini shiplemedim değil Kitap oldukça durgundu,ara ara olaylar da oldu tabi ki ama küçük olaylardı bunlar. Bol bol diplomatik konular üzerinde durdu ve biraz sıkıcıydı açıkcası. Yeni karakterler geldi ve ben Ziri'yi çok sevdim. Her ne kadar yetişkin bir Kimera olsada gözümde hep küçük,aşık bir çocuk olarak canlandı. Ve tabii Karou savaşa girerde en yakın arkadaşı Zuzana durur mu hiç?! Mik'i kaptığı gibi büyülü dünyaya adım attılar. Ben Akive ve Karou dan ziyade Mik ve Zuzana ikilisini daha çok sevdim. Akiva ve Karou bu kitapta olmayacak nedenlerden dolayı içleri içlerini yiye yiye birbirlerinden uzak durdular ki bence çok anlamsızdı. Akiva ve kardeşlerinin Kimeralar için yaptığı fedakarlıklar çok güzeldi. Kitabın son 50 sayfası falan çok iyi ve heyecanlıydı. Resmen hiç tahmin edemediğim olaylar oldu sonu da aynı şekilde bitti.
İkinci kitabı ile de beğenimi kazanan seri 2017'nin favorilerine girecek gibi duruyor.Bu kitapta en sevdiğim özellik açıkça söyleyebilirim ki dolu dolu olmasıydı.Her bölüm hem karakter hem de olay açısından dolu doluydu.İlk kitabın aksine bu kitapta Akiva'nın düşüncelerine daha fazla yer veriliyordu ve ben seride Akiva karakterini çok sevdiğim için bu yanı çok hoşuma gitti.Bunun dışında yazar hayal gücünden hiçbir şey kaybetmemiş ve yine döktürmüştü.Ben yazarın kaleminde en çok karakter betimlemelerini sevdim diyebilirim. Çünkü fantastik bir karakter anlatıyor ve bu tipler çevremizde bulunmadığı için haliyle kafanızda zir canlandırıyorsunuz ama yazarın Melekler ve Kimeraları tasvir ediş biçimi sayesinde böyle bir zorluk yaşamadım,her bir karakterin yüzü zihnimde çok net canlandı.Ayrıyeten bu kitapta ilk kitaptan tanıdığım ve bu kitapta da çok daha ısındığım bir karakterin ölümünü okuduğumda aşırı üzüldüm,hiç beklemiyordum yazarın onu öldüreceğini.Eminim siz de benimle aynı duyguları paylaşacaksınız o karakteri tanıyınca.Bu iyi özellikleri bir tarafa yığarsak sevemediğim taraflar çok az olduğu için puan kırmamayı tercih ettim.Zaten öyle çok gözüme batan bir şeyde yoktu ama sanki bu sefer olaylar çok hızlı gelişti ve yeni karakterler çok hızlı olaylara girdi gibi olmuştu.Ama dediğim gibi pek fazla beni rahatsız etmediği için puan kırmamayı tercih ettim.Seri hala indirimdeyken kesinlikle kaçırmayın diyorum.
Bu kitapta ise karou herşeyi biliyor. Eski hayatını kimera olduğunu akiva ile geçmişini. Kendi dünyasına gidiyor ve brimstone nun dirilticilik görevini üstleniyor. Ben bu kitapta karou nun Thiago ya yenik gibi davranmasını yakıştıramadım. Çünkü karou güçlü ve mücadele etmesi gerekirdi. Esir gibi davranmamaliydi ama yine de ilk kitabı gibi olay örgüsü içine çekiyor insanı.
aslına bakarsanız, Duman ve Kemiğin Kızı'ndan daha çok beğendim. ama çok fazla elimde süründü kitap. yaklaşık olarak 3 hafta..
bunun kitapla hiçbir ilgisi yok, tamamen benim rs'ye girmem ve sınav haftamın olmasıyla alakası var.
ama bu kitaba daha ılımlı yaklaştım ve daha çok sevdim.
Duman ve Kemiğin kızı yorumumu okuduysanız birkaç şeyden dolayı sitem etmiştim. bu kitapta dozu iyiydi bence.
ne olur ne olmaz diye ilk kitabı okumayanlara bir spoiler uyarısı vereyim!

ikinci kitabımızda Karou, eski halkına geri döner ve Brimstone'un bıraktığı mirası devam ettirir.
Thiago'nun yapmacık duyguları, yapılacak onlarca beden ve başına saldığı "Ten" belasıyla zaten kafasını kaşıyacak vakti olmayan Karou'nun uzun yollardan gelen iki ziyaretçisi vardır.
bu sırada melekler dünyasında da Akiva, masum kimeraların hayatı için kendi hayatını onlarca kez riske sokmuştur. melekler arasında bir isyan fitili ateşlemeye çalışan Akiva, Liraz ve Hazael akıllıca hazırlanan bir tuzağın içine düşmüşlerdir.

kitapta en sevdiğim karakter Ziri'ydi. çok sadık bir kimerasın be Ziri.

Thiago'dan iğrendim, cidden. hele o son kısımlarda.
diyeceğim o ki, kitabı beğendim. üçüncü kitapta da umarım düşüncelerim bu şekilde olur.
çünkü her ne kadar sevsem de bu seriden de birazcıkcık sıkıldım.
Devam kitabı olarak gerçekten güzel yazılmıştı. Fantastik bir romanda olması gereken heyecan ve merak uyandırıcılık-evet kelimeyi ben uydurdum - vardı.
BU NASIL BİR KİTAP!! Gerçekten bu kadar efsane olmak zorunda mısın Karou? Şu ana kadar okuduğum en aklı başında kadın karakterdi.Kitap o kadar güzel ki elimden bırakamadım.Eğer bu seri hakkında tereddütünüz varsa (eskiden benimde olduğu gibi)kesinlikle okuyun derim.Hemen şimdi üçüncü kitaba başlıyorum. Aslında seriye hiç veda edesim yok.Son kitap 600 küsür sayfa ama olay o kadar sürükleyici ki bir oturuşta bitirilebiliyor.Söylemeden geçemeyeceğim Ziri sen benim favori erkek karakterimsin.Nedense Akiva'ya pek fazla ısınamadım.
Aslında yorum yapmazdım ama. Çok kısa olacağı için birkaç bir şey yazayım dedim.

Bu kitaba 1 vermeliydim aslında. İncelemede Liraz ve Hazael birlikte olmazsa 1 veririm demiştim ama, neyse. Tek istediğim vardı o da olmadı. Sağlık olsun. Hiç değilse Liraz, Akiva’ya aşık olduğunu falan söylemedi. Ona da şükür.

Kitap cidden sıkıcıydı. Gerçekten bu aralar reading slumpa girmeme çok az kaldı. Kitap 500 sayfa. 500 sayfa cidden ben ne okudum ya. Sadece rutin şeyleri okudum. Karou’nun kimera diriltmesini okudum. Karakterlerin iç düşünce dünyasında süründüm. Her sayfa öfke, acı ve nefret okumak cidden bir süre sonra sıktı beni.

İnsan arada gülmek istiyor. Tamam, yazarı tebrik ediyorum. Karou’nun Akiva’ya karşı öyle hissetmesi gerçekten harika bir nokta. Okurlara klişeyi, içten içe okumak istediklerini vermemiş. Daha gerçekçi bir şey vermiş. Kimse ailesine zarar veren birini hemen, hatta hiç affedemez. Karou da öyle yaptı.
Sevse de bunu göz ardı edemedi.

Her ne kadar bu bir savaş olsa bile.

Bu noktada yazara gerçekten hayran oldum. Yazdıklarını okurken, her satırda yazarın gerçekten özgür olduğunu, kimseyi umursamadan özgürce yazdığını hissettim nedense. Sadece hayal ettiği ve aslında gerçek olan şeyleri yazmış. Yani en azından bana öyle geldi.

Sadece, kitabın daha katlanılır olması açısından, keşke Ziri’yle biraz romantik sahneler veya aşk sahneleri benzeri bir şey olsaydı. Şuan kitapta en sevdiğim karakter o. Cidden çok tatlış her hareketi. Masumca sevişleri böyle. 3. Kitapta baya Ziri görmek istiyorum.

Yazarcığım, lütfen.

Ne yazık ki serinin son kitabını biraz vakit geçtikten sonra okuyacağım. Çünkü tanıdığımızdan Sarai serisini alıyorum ve onu okuyorum. İlk onu bitireceğim.

Gerçi o da ayrı bir dert ya… Izabel gerçekten çok kötüydü. Şimdi bu incelemeyi bitirip ona geçeceğim.

Off off. Bekle beni reading slump.

Ben geliyorum!
Bir varmis bir yokmuş
Bir melek -le bir şeytan lades tutuşmuş
...... ve kemigin kırılmasıyla dünya ikiye bölünmüş.......
Aslında cesaret aldatıcıydı. Bütün cesaretler öyle miydi, yoksa gerçekten korkmayan birileri de var mıydı?
Laini Taylor
Sayfa 368 - Artemis Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kan ve Yıldız Işığı Günleri
Alt başlık:
Duman ve Kemiğin Kızı 2. Kitap
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
490
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051425474
Kitabın türü:
Çeviri:
Uğur Mehter
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Bir zamanlar melek ve şeytan birbirine âşık oldu. Savaşların son bulduğu ve akan kanın durduğu bir dünya düşlediler. Bu dünya, O dünya değil, ne hazin…

"Elinizde bırakmak istemeyeceksiniz."
-Entertainment Weekly-

"Kader, umut ve kendini arayışa dair nefes kesici, romantik bir fantezi."
-The New York Times-

"Bir seri nadiren bu kadar nefis başlar."
-Kirkus Review-

"Ustaca yazılmış ve temposu güzel kurgulanmış."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 179 okur

  • Eda Sönmez
  • K Ü B R A
  • Buđav lebac
  • KÜBRA
  • Büşra Kırtıl
  • Nurbanu
  • E. Ö.
  • Elif Yıldız
  • cansu çiftçi
  • aslıargun

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%45.1
18-24 Yaş
%30.8
25-34 Yaş
%15.4
35-44 Yaş
%3.3
45-54 Yaş
%2.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%96.1
Erkek
%3.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.1 (19)
9
%23.3 (20)
8
%26.7 (23)
7
%15.1 (13)
6
%9.3 (8)
5
%2.3 (2)
4
%1.2 (1)
3
%0
2
%0
1
%0