Kan ve Yıldız Işığı Günleri (Duman ve Kemiğin Kızı 2. Kitap)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2525
Gösterim
Adı:
Kan ve Yıldız Işığı Günleri
Alt başlık:
Duman ve Kemiğin Kızı 2. Kitap
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
490
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051425474
Kitabın türü:
Çeviri:
Uğur Mehter
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Bir zamanlar melek ve şeytan birbirine âşık oldu. Savaşların son bulduğu ve akan kanın durduğu bir dünya düşlediler. Bu dünya, O dünya değil, ne hazin…

"Elinizde bırakmak istemeyeceksiniz."
-Entertainment Weekly-

"Kader, umut ve kendini arayışa dair nefes kesici, romantik bir fantezi."
-The New York Times-

"Bir seri nadiren bu kadar nefis başlar."
-Kirkus Review-

"Ustaca yazılmış ve temposu güzel kurgulanmış."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)
490 syf.
·5 günde·9/10
Duman ve Kemiğin Kızı serisinin 2.kitabı Kan ve Yıldız Işığı.
İlk sayfaları okurken,olayları anlamaya çalıştım. İlk kitabıyla karşılaştırmadığım için hayal kırıklığıyla karşılaşmadım. Kitaba başlarken beklentim yoktu.
Sonlarına doğru yazar bir şekilde şaşırtmayı başarıyor.
Karou'nun karakterinden ödün vermemesi,duruşu,düşüncesi kendine hayran bıraktı. En yakın arkadaşı olan Zuzana'nın da hareketleri,Kimeralar dünyasına girdiğinde cesurca yaklaşımı da çok hoşuma gitti.Yazar iyi ki kitaba onu da dahil etmiş.
Serinin 3.kitabını çok merak ediyorum. Fantastik kitap okumasını sevenlerin bu seriyi okuması gerektiğini ve bayılacaklarını düşünüyorum :)
490 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
İlk kitabı çok sevince, ikinci kitaptan da beklentim büyüktü. Yazar beklentimi karşıladı, hem de fazla fazla karşıladı.

İlk kitabın sonundan olanlardan dolayı, ikiliyi kendi dünyalarında okuyoruz bol bol. Yazar, Meleklerin ve Kimeraların yaşantılarını o kadar güzel anlatmış ki ilk kitaba oranla epey azalan aşk sahnelerinin bile yokluğu hissedilmiyor. Melekler ve Kimeraların arasındaki düşmanlığın son raddeye gelmesi, iki tarafın da birbirinden acımasız hamleleri, aynı zamanda kendi içlerinde yaşadıkları güç savaşlarını okuyoruz kitap boyunca. Ayrıca bu kitapla birlikte, bir sürü yeni karakter de giriyor seriye. Akiva'nın kardeşleri; Liraz ve Hazael her ne kadar ilk kitapta da olsalar da esas bu kitapta başlıyor hikayeleri. Ben ikisini de çok sevdim. Özellikle Hazael'e bayıldım. Aynı şekilde Karou'nun arkadaşları Zuzana ve Mik'e de bayıldım. Zuzana gelmiş geçmiş en iyi arkadaştır net! Ziri karakterinin kitaba giriş sebebinden dolayı başta korkularım olsa da yazar beni hayal kırıklığına uğratmayarak Ziri'yi de sevmemi sağladı.

İlk kitapta olanlardan sonra Karou'ya hak versem de özellikle kitabın sonlarına doğru kendisine kızmaya başladım. En sevdiği kişilerden biri bile olanlara karşı daha ılımlıyken, Karou'nun bu kadar sert olmasına biraz sinirlendim. Akiva'nın, bir şeyleri telafi etmek için çırpınıp durmasına verdiği tepkiler de aynı şekilde sinir bozucuydu. Ama tüm kitap boyunca yaşadıkları, tükenmiş hali, kendi halkı için çırpınması, aynı zamanda Karou'yu sevmemi de sağladı. Akiva'yı ise o kadar sevdim ki anlatamam. İlk kitapta zaten çok sevmiştim ama bu kitapta iyice hayran oldum kendisine. Kendi ülkesinde yaptıkları, Kimeralara yaklaşımı çok güzeldi. Bu Kimeralar konusunda Hazael'e de hayran olduğumu belirtmeliyim.

Akiva'nın planı, planın devamında olanlar, o noktada yaşanan çok çok üzücü bir olay, bu olayın yine Karou ve Akiva'yı bir araya getirmesi, kitabı da çok heyecanlı bir hale getirdi. Melekler dünyasında işler bambaşka bir boyuta gelmişken, Karou'nun dünyası da aynı şekilde çok bomba bir olayla sarsıldı. İki tarafta da o kadar gerilimli ve heyecanlı olaylar oldu ki son sayfaları nasıl bitirdiğimi bilemedim. Kitabın sonu zaten başlı başına bir heyecan sebebiydi.

Kan ve Yıldız Işığı Günleri'ni de en az ilk kitap kadar sevdim. Yazarın hayal gücüne, bu kadar muhteşem bir fantastik dünya kurmasına tekrar hayran oldum. Hemen üçüncü kitaba da başlıyorum. Tüm bu olaylardan sonra, favorimin son kitap olacağına da epey inanıyorum.
490 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Devam kitabı olarak gayet başarılıydı beni hayal kırıklığına uğratmadı.. kitap ilerledikçe yazarı daha da çok sevdim.. karakterler ve yaratılan dünyalar ırklar savaşlar küller penceler dişler kumlar camlar hepsi benimle şu anda:))) elinize geçerse okuyun pişman olmazsınız..
490 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Duman ve Kemiğin Kızı serisinde 2. Kitap olan Kan ve Yıldız Işığı Günlerine ilk kitap sonrası deli bir heyacanla başlamıştım. İlk kitabı kısaca hatırlarsak; Karou ve Akiva’nın geçmişte yaşadıkları ama her ikisininde hatırlamadığı o büyük aşkı, Karou’nun geçmişte kim olduğu ve nasıl yaşadığını ve aralarında ki bu yasak aşk nedeniyle çarptırıldıkları ölüm cezasının detaylarını okumuştuk… Brimstone'nun ve diğerlerinin Karou'yu neden aileden biri gibi sevdiğini, ölümlerinin Akiva yüzünden olduğunu ve asıl savaşın başladığına dair sinyalleri almıştık…

2. Kitap ise tamda yazarımızın bizi bıraktığı bu şok dalgasının kaldığı yerden başlıyor. Bir an okurken acaba ne oluyor derken aslında okuduğumuz o ihanetlerin bir plan olduğunu anlamaya başlıyoruz. Kitap ta en öne çıkan karakterler ilk kitapta da yer alan Karou’nun en yakın arkadaşı Zuzana ve onun sevgilisi Mik oldu. Karou ortalıktan kaybolduğu zaman Zuzana işin peşini bırakmıyor en en yakın arkadaşının başının bela da olduğunu duyunca sevgilisini alarak kendilerini çöl de buluyorlar. Valla hi Allah herkese Zuzana gibi bir dost nasip etsin :)

Akiva ilk kitap sonrasında Karou’nun öldüğünü düşünür ve derbeder bir şekilde aralarının bozuk olduğu ama bir dünya kardeşinden kendisine en yakın olan 2 kardeşi Hazael ve Liraz’a gidiyor. 3’ü birlikte savaş hazırlıkları yaparken bir yandan da Kimeralar’ın öldürülmesini engelliyorlar.

İlk kitapta adı geçen Thiago yani ünlü Beyaz Kurt denen kişinin ağırlığı da ortaya çıkıyor. Kendisi Kimeraların komutanı ve diriltme gücü var. Her ne kadar Karou’yu koruyor ve kolluyor gibi görünse de kendi çıkarları için kullanıyor adi :) Tabi ki bu bildiğin hastalıklı bir aşk ve Thiago sahnelerinde sürekli gözlerimi devirerek okumuştum…

Akiva her ne kadar soğuk bir tip olsa da Karou ile aralarında ki ilişki çok ama çok güzeldi. Uzun yıllar sonra birbirlerini hem de gerçek kişilikleri ve geçmişlerini hatırladıktan sonra bulmuş olmaları ve o aralarında ki çekim konusu için bile okunması gereken bir seridir.

Puanım tabi ki 10 :)
490 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Kan ve Yıldız Işığı Günleri, Duman ve Kemiğin Kızı serisinin ikinci kitabı. İlk kitabı başarılı bulup seriye devam etmek istemiştim ama okurken duygularımın bu kadar hızlı değişmesine ben de şaşırdım.

Kitabın ilk yarısı bana çok sıkıcı geldi çünkü benim açımdan pek kayda değer bir olay olmuyordu. Ama yarısından sonra o kadar etkileyici olaylar yaşandı ki bitmesin istedim. Akiva ve karou arasındaki uçurum, çaresizlikleri (özellikle Akiva'nın çaresizliği)...
Akiva benim zaten sevdiğim bir karakterdi ve bu kitapla beraber ona olan sevgim ikiye katlandı. Karou'yu severdim ama bu kitapta ona olan sevgim biraz düştü çünkü her olaya sadece kendi gözünden bakıyor, biraz da Akiva'yı anlamaya çalışsa olacak gibi ama anlamaya çalışmıyor.
Çok etkileyici bir devam kitabıydı bence, üçüncü kitabı okumak için sabırsızlanıyorum.
490 syf.
·3 günde
Duman ve kemiğin kızı serisinin 2. Kitabıydı kan ve yıldız ışığı günleri. İlk kitabı oldukça sürükleyici ve heyecanlıydı. Bir sayfa daha diye diye bi bakıyorsunuz kitap bitiyordu. Ancak bu ikinci kitabın başları biraz sakin başladı çoğu kez acaba ertelesem mi diye düşündüğüm oldu. Dili oldukça rahat okunabilir bir yazar asla ağır değil akıcı temiz bir anlatımı var sadece seri kitapların bir kaderi bu beklenti yüksekliği. Kitaba dönecek olursak ilk sayfalar yavaş ilerlese de sonradan sonraya o ilk kitaptaki heyecanı yakalıyorsunuz. Fantastik kitap severlere önerebileceğim bir kitap serisi olma yolunda ilerliyor. Sıra geldi son kitaba. Umarım beklentim boşa çıkmaz.
490 syf.
·2 günde
Serinin birinci kitabı gibi bunu da çok severek okudum. Zaten birinci kitabın sonu hemen diğer kitaba başlamanız için boolca teşvik ediyor.
Joram yüzünden Brimstone ve diğer kimeralar konusunda Karou'nun çektiği acıya fazlasıyla ortak oldum. Özellikle idam zamanı Brimstone'un konuşması çok etkileyiciydi. Akiva kadar etkilendim diyebilirim.
Joram kötü bir kakater evet fakat Thiago kadar sinirlerimle oynayan bir karakter daha yazılmamış olabilir. Zeki, kararlı, yakışıklı ama kini yüzünden tüm o Beyaz Kurt güzelliği bir hiç oluyor. Kitabın içine girip 'sen de bir Kimerasın bir Kimera gibi davran' diye bağırıp yakışıklı suratını ortasına bir tane yumruk çakmayı istediğim çok zaman oldu. Gerçi biraz ruhsuz aslında fazlasıyla ruhsuz.
Ilk kitaba göre Karou ve Akiva'dan çok Mik ve Zuzana çiftini bayılarak okuduğumu söylemem gerek.
Kitabı beğenerek okudum ama bazen buraları geç sıkıcı dediğim yerler olmadı değil tabi. Genele baktığımızda güzel bir kitaptı. Bir an önce 3. Kitabı okumalıyım :)
490 syf.
Duman ve Kemiğin Kızı serisinin ilk kitabını bitirir bitirmez ikincisine geçmiştim. İlk kitabın sonu beni o derece meraklandırmıştı ve şunu söylemeliyim ki aynı şey ikinci kitabın sonunda da oldu. İkinci kitap tamamen romantizimden uzaktı öyle ki baş karakterlerin yan yana olduğu kısımlar bir elin parmağını geçmezdi. Şimdi spoi vermeden nasıl anlatılır bu kitap diye düşünüyorum çünkü ilk kitabı okumadıysanız söyleyeceğim her şey spoiler a girer İkinci kitapta Karou resmen melekler ve kimeralar arasındaki savaşa giriyor. Hemde Thiagoyla birlikte! Hepimiz ilk kitapta her ne kadar ondan nefret etsekte ben bir itirafta bulunmak istiyorum;Bir ara ikisini shiplemedim değil Kitap oldukça durgundu,ara ara olaylar da oldu tabi ki ama küçük olaylardı bunlar. Bol bol diplomatik konular üzerinde durdu ve biraz sıkıcıydı açıkcası. Yeni karakterler geldi ve ben Ziri'yi çok sevdim. Her ne kadar yetişkin bir Kimera olsada gözümde hep küçük,aşık bir çocuk olarak canlandı. Ve tabii Karou savaşa girerde en yakın arkadaşı Zuzana durur mu hiç?! Mik'i kaptığı gibi büyülü dünyaya adım attılar. Ben Akive ve Karou dan ziyade Mik ve Zuzana ikilisini daha çok sevdim. Akiva ve Karou bu kitapta olmayacak nedenlerden dolayı içleri içlerini yiye yiye birbirlerinden uzak durdular ki bence çok anlamsızdı. Akiva ve kardeşlerinin Kimeralar için yaptığı fedakarlıklar çok güzeldi. Kitabın son 50 sayfası falan çok iyi ve heyecanlıydı. Resmen hiç tahmin edemediğim olaylar oldu sonu da aynı şekilde bitti.
490 syf.
·Beğendi·10/10
İkinci kitabı ile de beğenimi kazanan seri 2017'nin favorilerine girecek gibi duruyor.Bu kitapta en sevdiğim özellik açıkça söyleyebilirim ki dolu dolu olmasıydı.Her bölüm hem karakter hem de olay açısından dolu doluydu.İlk kitabın aksine bu kitapta Akiva'nın düşüncelerine daha fazla yer veriliyordu ve ben seride Akiva karakterini çok sevdiğim için bu yanı çok hoşuma gitti.Bunun dışında yazar hayal gücünden hiçbir şey kaybetmemiş ve yine döktürmüştü.Ben yazarın kaleminde en çok karakter betimlemelerini sevdim diyebilirim. Çünkü fantastik bir karakter anlatıyor ve bu tipler çevremizde bulunmadığı için haliyle kafanızda zir canlandırıyorsunuz ama yazarın Melekler ve Kimeraları tasvir ediş biçimi sayesinde böyle bir zorluk yaşamadım,her bir karakterin yüzü zihnimde çok net canlandı.Ayrıyeten bu kitapta ilk kitaptan tanıdığım ve bu kitapta da çok daha ısındığım bir karakterin ölümünü okuduğumda aşırı üzüldüm,hiç beklemiyordum yazarın onu öldüreceğini.Eminim siz de benimle aynı duyguları paylaşacaksınız o karakteri tanıyınca.Bu iyi özellikleri bir tarafa yığarsak sevemediğim taraflar çok az olduğu için puan kırmamayı tercih ettim.Zaten öyle çok gözüme batan bir şeyde yoktu ama sanki bu sefer olaylar çok hızlı gelişti ve yeni karakterler çok hızlı olaylara girdi gibi olmuştu.Ama dediğim gibi pek fazla beni rahatsız etmediği için puan kırmamayı tercih ettim.Seri hala indirimdeyken kesinlikle kaçırmayın diyorum.
490 syf.
·7 günde·10/10
İlk kitaptan daha iyiydi bence. Özellikle kitabın yarıdan sonrası olaylar o kadar hızlı akıyor ki elinizden kesinlikle bırakamayacaksınız. Bir çok olay 'yok artık' dedirtti. Kitap hakkında nasıl spoiler vermeden yazsam bilemiyorum o kadar çok olay var ki. Öncelikle kitaplardaki savaş sahnelerinde her zaman bir taraf tutulur ilk kez bir kitapta her iki tarafın da hem kazanmasını hem kaybetmesini istiyorum. :D


İlk kitabın sonunda Karou ve Akiva'nın yolları ayrılır. İkinci kitapta Karou ve Akiva'nın Eretz gittiklerinden sonra dünya olanlarla başlar. Karou bütün kimeraların öldüğünü öğrenmiştir. Ve büyük bir öfke içerisindedir. Sonunda artık Karou Brimstone yerine geçmiştir artık yeni diriltici olmuştur. İkinci kitapta Karou ve Akiva ancaak kitabın sonlarına doğru bir araya gelebiliyorlar. Brimstone ölmüş olmasına hala çok üzülsem de hala bir umut geri gelmesini bekliyorum. Üçüncü kitapta neler olacak nasıl sonuçlanacak merak ediyorum.
Hayır, önemliyim, diye söylendi. Pervaneler, yusufçuklar, sarmaşıklar, şu minicik ve kusursuz yıldız çiçekleri, hatta etini ısıran, bit gibi böcekler bile önemliydi. Yaşamaya çalışan her şey.
“Hayat diyorum, ne olursa olsun yaşamaya değer mi?”
Büyük bir kayıpla hayatına devam etmenden mi söz ediyordu? Hiç dinmeyecek bir acıyla? Gerçekten bilmek mi istiyordu, yoksa bir şey mi ima ediyordu? Akiva, bazen kız kardeşini hiç tanımadığını hissediyordu. “Evet,” dedi buhurdanı ve Karou’yu düşünerek. “Yaşadığın sürece hep bir umut vardır.”
Örgü ilk örüldüğünde ipliklerin düzenli bir sırası vardı. Bu sıra bozulduğunda söküğü onarmak mümkündü ama örgü bir daha asla ilk hâli gibi olamazdı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kan ve Yıldız Işığı Günleri
Alt başlık:
Duman ve Kemiğin Kızı 2. Kitap
Baskı tarihi:
Kasım 2014
Sayfa sayısı:
490
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051425474
Kitabın türü:
Çeviri:
Uğur Mehter
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Bir zamanlar melek ve şeytan birbirine âşık oldu. Savaşların son bulduğu ve akan kanın durduğu bir dünya düşlediler. Bu dünya, O dünya değil, ne hazin…

"Elinizde bırakmak istemeyeceksiniz."
-Entertainment Weekly-

"Kader, umut ve kendini arayışa dair nefes kesici, romantik bir fantezi."
-The New York Times-

"Bir seri nadiren bu kadar nefis başlar."
-Kirkus Review-

"Ustaca yazılmış ve temposu güzel kurgulanmış."
-Publishers Weekly-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 379 okur

  • Zehra Köybaşı
  • Eda Koç
  • Nebahat Babalıoğlu
  • Betül Zengin
  • Mona Deka
  • Nazlı
  • Berke Ünal
  • Sevde
  • Büşra
  • Gözde Demir

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%45.1
18-24 Yaş
%30.8
25-34 Yaş
%15.4
35-44 Yaş
%3.3
45-54 Yaş
%2.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%96.1
Erkek
%3.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.5 (40)
9
%18.5 (28)
8
%26.5 (40)
7
%17.2 (26)
6
%9.3 (14)
5
%1.3 (2)
4
%0.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%0