Kanadı Kırık Kuşlar

·
Okunma
·
Beğeni
·
11901
Gösterim
Adı:
Kanadı Kırık Kuşlar
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051850788
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
"Kanadı kırık kuş her yerde diken üstünde yaşar... Ona her yer gurbettir..."

1930ların Almanyası... Nazilerin baskısından bunalan Yahudi asıllı tıp doktoru Gerhard Schlimann, çemberin yeterince daraldığını, kendi ve ailesi için tek çarenin kaldığını hisseder: Kaçmak...

Ancak işsizliğin, savaşın habercisi toplumsal karmaşaların ve her yere yayılan ayrımcılığın cenderesindeki bir dünyada insanca yaşanacak bir yer bulmak hiç de kolay değildir. Zira Gerhard Schlimann ve diğer Yahudi entelektüellere sözümona gelişmiş ülkeler bir bir sırt çevirirken, bir tek Avrupa'nın kıyısındaki genç bir Müslüman ülkesi kucak açar: Türkiye Cumhuriyeti...

Ayşe Kulin Kanadı Kırık Kuşlar'da, bir ailenin 1930'larda Almanya'da başlayan ve ister bu ülkenin yerlisi ister yabancısı olsun, bir türlü sonlanamayan sürgün olma halini gözler önüne seriyor. Atatürk'ün davetiyle Türkiye'ye gelen, birçok bilim dalının temellerini atan Yahudi asıllı entelektüellerin ve Türk olmayı seçen Schlimann ailesinin dramına tercüman oluyor. Yakın tarihimizde ve günümüzde yaşanan çalkantılı günlere ışık tutarak üç kuşak kadının, Susan, Sude ve Esra'nın zorlu ayakta kalma macerasını, başka bir deyişle, kanadı kırık da olsa gökyüzü var olduğu müddetçe asla uçmaktan vazgeçmeyen kuşları anlatıyor...
392 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kitabın dili akıcıydı ama beni o kadar da sarmadı arkadaşlar. Bilemiyorum bana hitap etmedi.
1930 yıllardan 2000li yıllara uzanan bir ailenin dört kuşak kadınlarının hikayesi anlatılıyor kitapta.
Türkiyedeki siyasi değişim, darbeler vs. bir çok şey anlatılıyor.
Konusuna gelince; Hitler nedeniyle işlerini, evlerini, yurtlarını bırakmak zorunda kalan yahudi asıllı Almanlara yeni kurulmuş Türkiye Cunhuriyeti'nin reformlar nedeniyle bir çok bilim adamına kucak açmıştır. Bilim adamlarının bir kısmı da yahudi asıllı bilim adamlarıdır.
392 syf.
·11 günde·9/10
Tıp doktoru olan yahudi asıllı Gerard Schliman Nazi askerleri tarafından tutuklanacağını öğrenince eşi Elsa, kızı Susy ve oğlu Peter'ı alarak ülkesinden kaçar. Türkiye'de bir hastanede çalışmaya başlar ve birçok bilimadamının da Türkiye'de çalışmasına vesile olur.
Kitap boyunca Gerard'ı kızı Susy'i onun kızı Sude ve onun da kızı Esra'ya kadar 4 kuşağın öyküsünü okuyoruz. Gerard ve Susy'nin bölümü oldukça detaylı anlatılmış ve heyecanını hiç yitirmiyor. Sude'nin bölümüne geçişte biraz kopukluk olmuş, devamı da çok yüzeysel geçiyor. Bu yine de kitabın güzelliğinden birşey kaybettirmiyor. Ama akılda hep ilk kısımlarla ilgili soru işaretleri kalıyor. Bazı kahramanların sonunu bilemiyoruz.
Keşke kitap 2 ayrı kitap olarak düzenlense ve daha ayrıntılara girilseymiş. Bu kitabın da devamının olacağı hissine kapıldım.
Tavsiye edeceğim, keyifle okuma garantili bir kitap...
 • Tutsak Güneş
  7.9/10 (720 Oy)627 beğeni2.451 okunma419 alıntı14.100 gösterim
 • Kördüğüm
  7.2/10 (771 Oy)653 beğeni2.823 okunma311 alıntı16.596 gösterim
 • Handan
  6.8/10 (816 Oy)628 beğeni3.568 okunma459 alıntı9.952 gösterim
 • Gizli Anların Yolcusu
  7.6/10 (969 Oy)779 beğeni4.452 okunma411 alıntı10.829 gösterim
 • Havva'nın Üç Kızı
  7.3/10 (2.156 Oy)1.881 beğeni8.157 okunma1.928 alıntı32.584 gösterim
 • Dönüş
  7.4/10 (696 Oy)626 beğeni3.660 okunma282 alıntı13.561 gösterim
 • Pembe ve Yusuf
  7.9/10 (752 Oy)673 beğeni3.354 okunma238 alıntı10.096 gösterim
 • Umut
  8.3/10 (851 Oy)915 beğeni4.720 okunma407 alıntı13.996 gösterim
 • Piruze
  8.5/10 (1.186 Oy)1.179 beğeni5.228 okunma478 alıntı14.619 gösterim
 • Füreya
  8.5/10 (770 Oy)782 beğeni3.973 okunma544 alıntı13.048 gösterim
392 syf.
·9/10
Çok çok aşırı beğendim. Hitlerin zülmundan kaçan profesör bir ailenin hayatını anlatıyor. Vatansız olmak, dilsiz olmak yeri gelince dinsiz olmak. Çok bilgi veren bir kitaptı.
Atamıza olan vedayı okurken çok ağladım.
Evet ben ATAMIZIN kızıyım.
Keyifli okumalar
392 syf.
·30 günde·Beğendi·9/10
Hitler Almanya'sında yaşayan bir tıp doktoru eşi ve iki çocuğu ile birlikte ülkesinden kaçıp, İstanbul'a yerleşir. Dört neslin Türkiye'deki yaşam öyküsünü anlatan kitap, kurgu roman olmanın ötesinde. Dönemin sosyolojik yapısı ve özellikle Türkiye'deki siyasi olayları da gözler önüne seren güzel bir kitap.
392 syf.
1930'lu yıllar ... Almanya'da Nazilerin Yahudilere uyguladıkları baskının arttığı zamanlar...Aşağılık ırktan sayılıyor, hor görülerek işlerinden atılıyor ve kendi vatanlarına sığamıyorlar.Buraya kadar bildiğimiz olaylar...
Aynı tarihlerde Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yeniden yapılanmaya, yüzünü bilime dönmeye çalışan Türkiye , tam otuz Yahudi bilim adamını aileleri ile birlikte ülkeye kabul ediyor.Gerard (Tıp - Patoloji ) ve ailesinin Türkiye yolculuğu da böyle başlıyor.
Kendi vatanlarında mülteci olmayı,yeni bir ülkeye tutunma çabalarını ve bu yeni ülkede yaşanan tüm zorlukları çok güzel anlatıyor Kulin.Dört kuşak bir ailenin hayatını okuyoruz.Kitap sonlara doğru biraz yokuş aşağı gibi hızlıca ilerlese de hem ailenin hem de ülkemizin o günkü koşullarını gözler önüne serebiliyor.
'' Kendi vatanında bile yabancıdır kanadı kırık kuşlar ...''
392 syf.
·3 günde·9/10
Roman İkinci Dünya savaşından önce Hitlerin zulmünden dolayı Almanyadan kaçmak zorunda kalan yahudi asıllı bir ailenin Türkiyedeki hayat hikayesini anlatıyor. Cumhuriyetin kurulmasından 2016 yılına kadar ülkedeki önemli olayları da içeriyor.
Ülkemizin şimdiki durumuyla Nazi Almanyasının ne kadar çok ortak yönü varmış ona şaşırdım. Orada da ülke KHKlarla yönetiliyormuş, orada da kim lideri, hükümeti eleştiriyorsa fişleniyormuş, orada da yazarlar, akademisyenler ya tutuklanıyormuş yada başka ülkelere gidiyormuş ve daha neler neler...
Umarım günün birinde insanlar birbirine diline, dinine, ırkına göre değil insanlığına göre değer verir.
( Erkeklere dipnot : Kapak biraz feminen olabilir. Okurların da %86'sı kadınmış. Önyargılı olmayın, çok güzel bir kitap :) )
392 syf.
1930 lu yıllarda Yahudi oldukları için doğdukları topraklardan kaçmak zorunda kalarak Türkiye 'ye gelen bir ailenin öyküsü. O yıllarda Türkiye 'deki eğitim, sağlık unsurlarının yanı sıra sürgün olmanın acı hikayesi.. Keyifli okumalar..
392 syf.
·3 günde
Ilk kez Ayşe Kulin'in bir romanını okudum. Ayşe Kuline ve romanlarına karşı bir önyargı vardı ama bu romana kalbimi bıraktım yine duygusal olarak çok etkilendiğim kitaplar listesine biri daha eklendi:Kanadı Kırık kuşlar...
Hitler politikası (kahramanlar Yahudi) yüzünden Türkiye 'ye beyin göçü yapmış ( 1930 lü yıllarda Türkiye bilim alanında gelişmek için Almanyadan bilim insanlarını ülkemize getirmişti) Schlimann ailesi ve o günün dostluk, komşuluk ilişkileri içinde başlıyor roman.
Peter ve Elisa hariç Schliman ailesinde Herr Schliman ve kızı Susy Turkiyeyi çok benimsiyorlar. Susy çocukluk aşkı demirle evleniyor. Romanda Peter konusu biraz es geçilmiş. Susy Suzan adıyla Türk olmuştu Demirle evlenmeden önce. Sude (Suzan Ve Demirin kızları) doğuyor,Sude ve onun kızıyla dört kuşak anlatılıyor ve Almanya ve Türkiye deki tarihsel olaylarda..
392 syf.
·8/10
1930'ların Almanyasın dan 2015'e günümüze uzanan 4 kuşaklık bir öykü.
1930'lu yıllarda Nazilerin baskısından kurtulmak için Türkiye ye sığınan bir ailenin özgürlük ile tutsaklık arasında geçen öyküsünü, çektiği zorlukları ele alıyor.

O günden, bu güne yaşanan olayları bir hikâye tarzında solcu bir görüşle okuyucuya aktarıyor.

Keyifli bir anlatıma ve akıcı bir dile sahip olan kitap, aynı başarısını tarafsızlıkta yakalayamadığını düşünüyorum.

Ancak hikâye örgüsü ile sıkıcı olmadan tarihi anlatan Ayşe Kulin, tarih kitabı okumayı sevmeyenlerin bile keyifle okuyacağı bir işe imza atmış.
392 syf.
·Beğendi
Cehaletin kötülükle buluşması ile hayatlara yansıyan acılar .
Çok eski ama çok güncel bir hikaye.
Ve korkutan bir gerçekle yüzleştiriyor insanı.
İnsanlık belli çıkarların gölgesinden ya hiç çıkamazsa...
392 syf.
Kitap iyi güzel sürükleyiciydi falan filan ama yüzeysel olarak değil de,
Daha derinlemesine tarihi olaylara değinseydi daha Bi başka olurdu gibi.
Yine de Ayşe Kulin okumak keyifliydi tabi.
Memleketin geçmişten bugüne ne boktan şeyler yaşadığına Bi kez daha Ayşe Kulin sayesinde şahit oldum.
İnsan hani üzülmüyorda değil.
Bu memleketin boktan durumu dünden bugüne hiç mi değişmez?

Sanki bu coğrafya da acılar çekmek için yaratılmışız...
Kah acı çeken Müslümanlar olmuş,
Kah gayrimüslimler,
Kah Aleviler,
Kah kürtler,
Kah sağcısı,
Kah solcusu,
Kah askeri,
Kah polisi...
Memleketin Anaları hep ağlamış durmuş.
Hala da ağlıyor.
Ve ağlamaya devam edecek.
Hem de fazlasıyla...!
Acı ama gerçek bu.
Amann salla geç.
Herkes hak ettiğini yaşarmış.
Biz de bugünleri yaşamayı hak ediyoruz.
Kötü günlerden geçiyoruz,
Ve en kötüsü de,
Daha da kötü günlerin, kötü günlerden de yakın olması...!
Kötü günlere biz razıyken,
Daha da kötü günlerde ne demek yaaa?
Hay ben böyle hayatın...
Allah yar ve yardımcısı olsun bu Milletin...
392 syf.
·10/10
Eğer nazi dönemi eserlerini seviyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız. Hitler'in başa geçmesiyle birlikte kendi yurtlarını terk etmek zorunda olan 4 kuşağın hikayesini anlatıyor Ayşe Kulin bizlere. Özellikle ilk 2 kuşak çok güzel bir dille anlatılmış. Bu tür eserleri seviyorsanız, okumalı mıyım diye düşünüyorsanız mutlaka okumalısınız, pişman olmazsınız :)
"Zamanın ruhu her şeyden güçlüdür... Zaman insanı kendi ruhuna boyun eğdirir. Sen en iyisi, kalbinin içine bak, orada ne varsa, odur!"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kanadı Kırık Kuşlar
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051850788
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
"Kanadı kırık kuş her yerde diken üstünde yaşar... Ona her yer gurbettir..."

1930ların Almanyası... Nazilerin baskısından bunalan Yahudi asıllı tıp doktoru Gerhard Schlimann, çemberin yeterince daraldığını, kendi ve ailesi için tek çarenin kaldığını hisseder: Kaçmak...

Ancak işsizliğin, savaşın habercisi toplumsal karmaşaların ve her yere yayılan ayrımcılığın cenderesindeki bir dünyada insanca yaşanacak bir yer bulmak hiç de kolay değildir. Zira Gerhard Schlimann ve diğer Yahudi entelektüellere sözümona gelişmiş ülkeler bir bir sırt çevirirken, bir tek Avrupa'nın kıyısındaki genç bir Müslüman ülkesi kucak açar: Türkiye Cumhuriyeti...

Ayşe Kulin Kanadı Kırık Kuşlar'da, bir ailenin 1930'larda Almanya'da başlayan ve ister bu ülkenin yerlisi ister yabancısı olsun, bir türlü sonlanamayan sürgün olma halini gözler önüne seriyor. Atatürk'ün davetiyle Türkiye'ye gelen, birçok bilim dalının temellerini atan Yahudi asıllı entelektüellerin ve Türk olmayı seçen Schlimann ailesinin dramına tercüman oluyor. Yakın tarihimizde ve günümüzde yaşanan çalkantılı günlere ışık tutarak üç kuşak kadının, Susan, Sude ve Esra'nın zorlu ayakta kalma macerasını, başka bir deyişle, kanadı kırık da olsa gökyüzü var olduğu müddetçe asla uçmaktan vazgeçmeyen kuşları anlatıyor...

Kitabı okuyanlar 3.334 okur

 • Eda Karaman
 • Aylin Özden
 • Okan Eriş
 • Yüsra
 • Efsun Danışmaz
 • Neslihan Koca
 • Ö.A.
 • Gülçin Gürkan
 • Mezher Arabacı
 • Fatma TORUN

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.1
14-17 Yaş
%7.4
18-24 Yaş
%12.6
25-34 Yaş
%23
35-44 Yaş
%30.4
45-54 Yaş
%15.2
55-64 Yaş
%2.6
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%85.6
Erkek
%14.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.8 (243)
9
%23.5 (222)
8
%27.3 (257)
7
%13 (123)
6
%5 (47)
5
%2.4 (23)
4
%1.3 (12)
3
%0.8 (8)
2
%0.2 (2)
1
%0.6 (6)

Kitabın sıralamaları