Kanatsız Kuşlar

8,8/10  (13 Oy) · 
18 okunma  · 
10 beğeni  · 
670 gösterim
Güneybatı Anadolu’nun küçük bir kasabasında, Müslüman ve Hıristiyan toplumu yüzyıllardır barış ve huzur içinde yaşamaktadır.
Kasabada süregelen gizli karasevdalar, farklı inançlardaki iki din adamının bakış açıları, birbirine karışmış ve kaynaşmış iki toplumun ilginç karakterleri Anadolu’nun bu kıyısını dünyanın birçok yerinden ayırmaktadır.
Ne var ki kısa bir süre sonra o büyü bozulur. Savaş korkunç yüzünü din ve milliyetçilik uğruna işlenen katliamlarla gösterir. Artık açlık ve düşmanlık ortalıkta kol gezmektedir.
Ve bu küçük kasabanın dışında askeri dehası ve akıl almaz cesareti ile ülkenin kaderini hayalinde yaşattığı biçimde yeniden çizen bir Mustafa Kemal vardır.
Zamanımızın en iyi ve en sevilen yazarlarından olan Louis de Bernières, Kanatsız Kuşlar’daki destansı anlatımı ve derinden etkileyen temalarıyla geçmişimize muhteşem bir yolculuk
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2004
 • Sayfa Sayısı:
  656
 • ISBN:
  975210512-2
 • Çeviri:
  Bahar Öcal Düzgören
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Zühal Uğur 
09 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Güzel,sürükleyici ve bilgilendirici,ders alınması gereken bir kitap. Mübadele yılları hakkında insanlara fikir veriyor.Benim severek okuduğum kitaplardan biridir...

İlke Uçman Noble 
14 Oca 02:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Icerik ve hikaye harika fakat gereksiz cok fazla ayrintiya da girilmis, hikayenin temposunu biraz dusuruyor. karakterler cok guclu ve kayakoy-fethiye bolgesi mukemmel tasvir edilmis, bilen birisi olarak tekrar gitmis gibi hissettim. turkce cevirisi berbat. bir suru imla hatasi ve anlatim bozuklugu dolu, hatta turkce demeye bin sahit ister oyle soyliyeyim. ben Bahar Ocal Duzgoren'in cevirisini okudum ve baska sansiniz varsa mutlaka degerlendirin yoksa orjinali alin kendiniz cevirin derim. bu arada en onemli kismi Ataturk tabiki. bir kere daha hayran olup daha da cok sevdim, hem de bir ingiliz yazarin dilinden. ozellikle su gunlerde ayri bir anlam ihtiva etti benim icin. herkesin okumasini oneriyorum.

arzu amaç 
28 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çanakkale savaşının yabancı bir yazar tarafından etkileyici yorumu. tarihi roman sevenlerin kitaplığında olmazsa olmaz...

Kitaptan 5 Alıntı

gonca kaya 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Şunu unutmayın ki, hemşire, badem ağacı kışın ortasında çiçek açar."

Kanatsız Kuşlar, Louis De Bernieres (Sayfa 137 - Altın Kitaplar)Kanatsız Kuşlar, Louis De Bernieres (Sayfa 137 - Altın Kitaplar)
Öztürk Kırmızı 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ben Maydos (Eceabat)'dan çok uzak olmayan Kilitbahir'deydim, ama hisarın içinde olmadığıma memnundum, zira gemiler oraya mermi atmaktaydı. Toprakta büyük çukurların açıldığını,iri kaya parçalarıyla toprak öbeklerinin başınızı sıyırıp geçtiğini ve ortalıkta yakasına yapışacak bir düşman olmadığını gözünüzün önüne getirin.Dünyanın sonu gelmiş gibi bir gürültü tasavvur edin. Gökgürültüsü,şimşek gibi,ıslık sesleri ve vınlama sesleri,havada uçuşan kurşun sesleri ve arada garip,mutlak sessizlik anları.Yaralıların inlemelerini,ağlamalarını,pes ve müzikal olanlarından beyni biçen tiz olanlarına kadar,her çeşit çığlığı tasavvur edin.Kirle kaplandığınızı,tere öyle bir battığınızı ki kirin içinize işleyip vücudunuzda piştiğini tasavvur edin.Her tarafınızın kesik içinde olduğunu,bu yüzden kir lekelerinin içinde koyu renk kan lekelerinin de bulunduğunu tasavvur edin.Boğazınızın susuzluktan,kuru yaprak yutmuşsunuz gibi kuruduğunu,nefes almanızı engelleyecek kadar şiştiğini tasavvur edin.

Kanatsız Kuşlar, Louis De BernieresKanatsız Kuşlar, Louis De Bernieres
Öztürk Kırmızı 
 27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Bir asker olmanın en garip yanı nedir, biliyor musunuz? Size durmadan intihar etmeniz söylenir siz de itaat edersiniz. Bu nedenle çoğumuzun cennete gitmek istemesi,şanslı bir durumdu. Saldırıların hemen hemen çoğu, iyi savunulan pozisyonlara cepheden yapılan hücumlardı. Bu her iki taraf için de geçerliydi. Düşman ölülerini görür olduğumuzda, onlar için üzülmeye başlardık. Aynı durumdayken onlar da bizim için üzülürler miydi diye merak ettim. Öyle zamanlar oluyordu ki ölülerle yaralılar, üst üste üç kat halinde birbirlerine karışıyorlardı...."

Kanatsız Kuşlar, Louis De BernieresKanatsız Kuşlar, Louis De Bernieres
Öztürk Kırmızı 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Askerin en önemli avuntularından biridir bu; siz boğazınıza kadar boka battığınızı bilirsiniz ki, başka birileri de boğazına kadar boka batmıştır.Topçular akıllı adamlardı,çünkü hovitzerlerini tepelerde,görünmeyecekleri yerlere,mermilerinin eğik atışı gemilere düşeceği,ama gemilerden atılan mermilerin onlara değmeden üstlerinden geçeceği biçimde zirvelerin hemen altına yerleştirmişlerdi.İşte o zaman anladım ki savaş esas itibarıyle cesaret ve kuvvet değil,fakat akıl gerektiriyormuş.

Kanatsız Kuşlar, Louis De BernieresKanatsız Kuşlar, Louis De Bernieres
Öztürk Kırmızı 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bizim askerler önce geri çekilip sonra geri gelmişler ve düşmanı kapı dışarı etmişler. O harekatta biz de öyle yapıyorduk. Tüfeği sıkışan bir asker vardı. Düşman denizcisine taşla saldırdı. Mustafa Kemal,onu bize örnek gösterdi. Şimdi bu olay tüm Türkiye'de biliniyor, öyle sanıyorum ki, bugünlerde herkes askerlerden bu nedenle Mehmetçik diye söz ediyor...

Kanatsız Kuşlar, Louis De BernieresKanatsız Kuşlar, Louis De Bernieres