Kandid və ya Optimizm

·
Okunma
·
Beğeni
·
25,6bin
Gösterim
Adı:
Kandid və ya Optimizm
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Alatoran Yayınları
(fransızca “Candide, ou l’Optimisme”) – Volterin ən çox oxunan və təkrar nəşr olunan əsəridir. Povestin 1758-ci ildə yazıldığı ehtimal olunur və bir il sonra birdən-birə beş ölkədə “alman dilindən tərcümə” adı altında nəşr olunur. Dərhal bestsellerə çevrilir və uzun illər ədəbsiz olması bəhanəsilə qadağan olunur. Volter özü bu əsəri bekarçılıqdan yazdığını söyləyib və bəzi hallarda müəllifliyindən boyun qaçırıb.
120 syf.
Spoiler içerir

Voltaire tarafından kaleme alınmış önemli bir felsefi romandır. Voltaire, on yedinci yüzyıl rasyonalist (akılcı) filozofu Gottfried Wilhelm Leibniz'in temel felsefe düşüncelerini kitap boyunca yoğun bir kara mizah kullanarak hicvetmektedir. Kahramanlarımızın yaşadığı bitmek tükenmek bilmeyen olumsuzluklar zinciri boyunca Leibniz'in "Bu dünya mümkün olan dünyaların en iyisidir" ve "olası dünyaların en iyisinde bütün olaylar birbirine bağlıdır" düşünceleri sıkça elestirilmekte ve alaya alınmaktadır. Ayrıca Leibniz'in ortaya koyduğu yeter sebep ilkesi (olan herhangi bir şeyin olduğu şekilde olmasının nedeni başka türlü olamayacak olması) de yine kara mizah yoluyla eleştirilerden nasibini almaktadır.

Kahramanlarımızdan filozof Pangloss, Leibniz'i temsil etmektedir. Pangloss, serüven boyunca başına ne kötülük gelirse gelsin asla düşüncelerinden vazgeçmemektedir. Candide ise Pangloss'un öğrencisidir fakat başına gelen her şeyin sebebini sorgulamakta ve yolculuk boyunca dünyada insanların gerçekten mutlu olup olamayacağını araştırmaktadır. Başına gelen olaylara rağmen iyimserliğini devamlı korumaya çalışmış ama sorgulamaktan ve tartışmaktan asla vazgeçmemiştir. Candide'in yolculuk arkadaşı Martin ise devamlı kötümserdir. Martin insanların hiçbir zaman tam mutluluğa ulaşamayacaklarını, tüm insanların hayatlarından şikayet ettiğini ve kimsenin yaşadığı hayattan memnun olamayacağını söylemekte, serüven boyunca da devamlı bu konuda haklı çıkmaktadır. Birlikte yolculuk yaptıkları yaşlı kadın da kendi kötü hayat hikayesini anlattıktan sonra tüm insanların mutsuz olduğunu belirtmiştir.

Tüm dünyayı dolaşan Candide'in mutlu olarak bulduğu tek ülke, dışarıyla bağlantısını kesen, hiç bir din adamı olmayan ve tek Tanrı inancına sahip olan Eldorado'dur. Serüvenin sonu ise İstanbul'da bitmekte ve filozoflarımız derslerini, insanları can sıkıntısı, ahlaksızlık ve yoksulluktan tek uzak tutacak şeyin çalışmak olduğunu vurgulayan Türk köylüsünden almışlardır.

Oldukça akıcı ve bir gün içerisinde rahatlıkla bitirilebilecek bu romanı keyifle okudum. Özellikle felsefeye merak duyanlara tavsiye ederim. İncelememi Candide'in sözüyle bitiriyorum:

"Mümkün olan dünyaların en iyisi burası ise ötekiler kimbilir nasıldır".
170 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Eser tür açısından hem felsefi hem edebi hem de birazda maceraya kaçar yönü bulunmakta.
Çünkü felsefi olmasının yönü Candide adındaki, isminin anlamı saf, temiz, iyimser olan bir gencin hocasını eleştirmesidir.
Edebi yönü de Candide'nin sevgilisiyle olan ilişkisi ve bu ilişkinin serüven boyunca devam etmesi.
Son olarak macera yönü de Candide'nin sevgilisini arayış içinde olması ve ülke ülke çeşitli olayları başına gelmesidir.
Voltaire'nin okuduğum ilk romanıydı ilk eserinden kalemine aşık oldum.
Yazar aktarmak istediği mesajı çok güzel anlamlara yükleyerek okuyucuya sunuyor.
Üslup konusunda sorun yok dili oldukça sadedir.
Konusuyla olsun kurgusuyla olsun mükemmel bir eser. Herkese tavsiye ederim. İyi okumalar.
174 syf.
Voltaire, 18.yy Avrupasını ve en önemli sorunlarını çok güzel bir şekilde eleştirip alay etmiş. Din, özgürlük, toplumsal eşitsizlikler, cinsellik…vb. Kitabın açıklamalarını okumadan okumamanızı tavsiye ederim.

Okurken Don Kişot gibi dedim sürekli, sanırım bir tek bana böyle hissettirmemiştir.

Voltaire ile güzel bir tanışma oldu benim için.
117 syf.
·Puan vermedi
Bu tarz kitapları seviyorum, herkesin bildiği ama uygulamadığı bir çok öğreti taşıyor. Felsefik ama akıcı, bir solukta okunabilen bir kitap.
Kitabın konusu saf, temiz, genç bir erkek olan Candide'nin kaldığı evin sahibinin kızına aşık olup bu nedenle evden kovulmasından sonraki yaşadıklarını anlatıyor. Candide dünyaya bir çocuk masumiyetinde gelip iyimserlik ile bakarken, yaşadığı maceralar ve tanıdığı insanlar sayesinde gerçekler ile yüzleşiyor. Insanlarin mutlu olduğuna inanan Candide, gittiği bir çok ülke arasında sadece birinde buna tanık oluyor. Bu ülke dışındaki insanlarda olduğu gibi kendide mutluluğa ulaşamıyor. Yolculuğu son bulan amacına da ulaşan Candide, insanoğlunun tatmin edilemez bir varlık olduğu ve çalışarak ömrünü tamamlamasının daha az mutsuzluk yaratacağı düşüncesine varıyor.
117 syf.
·Puan vermedi
Köpek bile kazuratının üstüne toprak atar, onu örtmeye bakar. Yalnız insandır ki, hem de ağzından fışkırttığı kazuratı açıkta bırakır. Ve... Ve kutulara istif edip pazara sürer.

Necip Fazıl Kısakürek / Çerçeve 5 / NOKTA - NOKTA
170 syf.
·Beğendi·9/10 puan
BÜTÜN BUNLAR GÜZEL SÖZLER AMA.................

Güzel bir hafta sonu oldu. Kitabımı yüzüme oturan tebessümle bitirdim. "Candide Ya da İyimserlik" Voltaire'nin en önemli eserlerinden birisi. Eserin güzelliğinin yanı sıra Server Tanilli'nin ve Turhan Selçuk'un katkıları yadsınamaz. Çevirmenin ötesinde, açıklayıcı bir önsöz ve dipnotlarının yararlığı sebebiyle Sever Hoca kotarmış bu kitabı. Turhan Selçuk'u "Abdülcanbaz" öncelliğinde severek takip ederdim. Ayrı bir hava katmış kitaba.

Leibniz'in 'metafizik iyimserlik' üzerine yaptığım okumalarımda; Voltaire'nin iyimserlik felsefesi karşısında bayağı eğlendiğini ve eğlenmenin meyvesi olarak bu kitabı yazdığını biliyordum. Karşıma ne çıkacağını az çok tahmin etmeme rağmen yinede merakla kitaba sarıldım. O da ne !! Felsefe Sözlüğü gibi büyük bir eseri olan Voltaire'den beklediğim bir üslub yok. Karşıt görüşünü destekleyecek tezlerle dolu, aforizmaların cirit attığı bir metin değil tam tersine masalımsı bir anlatımla, bol bol hiciv taşları fırlatarak eleştirilerini aralara serpiştirdiği bir eser. Söylemek istediklerini kısa ve net bir şekilde ya kahramanlarına söyletiyor, ya da iyimserliği o kadar uç noktalarda gösteriyor ki ister istemez bu meczup iyimserliğe karşı bir tutum almak zorunda kalıyorsunuz.

Candide, Pangloss'un öğretileriyle iyimserliğe inanmış safderun genç bir adamdır. Akıl hocası olan Pangloss , yok artık dedirtecek belalar, sıkıntılar yaşamasına rağmen "Dünyamız, mümkün olan dünyaların en yetkinidir. Bu yetkin dünyada her şey en iyidir." diyebilecek kadar iyimserliğe batmış bir filozofdur. Candide'nin ilerleyen safhalarda karşılaşacağı bir diğer düşünce adamı Martin ise zıtlığı simgeleyen bir duruş gösterir ve Tanrının dünyayı kötülük üreten bir yaratığın eline bıraktığını düşünür. Candide bu iki fikir adamı arasındayken büyük bir aşk acısı yaşar ve binlerce badire atlatır. Ama bu badirelerin sebebini: Yeter nedensiz hiçbir sonuç yoktur. Her şey zorunlu olarak zincirlenmiş, en iyi amaç için düzenlenmiştir fikriyle açıklar.

Kitapta ilgimi çeken iki husus vardı. Spoiler vermemeye çalışarak bunlardan bahsetmek isterim. Öncelikle kitapta bir çok yerleşim yerinden bahsedilir. Bunlardan biriside Eldorado. Nasıl bir ülkedir, nasıl bir yönetimdir, nasıl bir insanlıktır ağzım açık kaldı inanın. Bu ülke hakkında daha fazla konuşmak yersiz, okuyuculara bırakmak gerek. Diğer husus ise Venedikli soylu Pococuranté. Venedikli bu soylunun, mükellef bir kütüphanesi var. Candide'nin hayran kaldığı bu kütüphanedeki bazı kitaplar ve yazarlar hakkında olumsuz fikirlere sahip. Ancak kitapların hepsine vakıf, yani anlayacağınız hepsini okumuş. Etrafım-ız-da birçok insan bir yazarı bir şairi bir müzisyeni tabu olarak kabul edip haz etmediğini, fikirlerine uyuşmadığı için sevmediğini söyler her daim. Sorarsın kendisine, fikirlerini ne kadar biliyorsun o yazarın diye. Sana kulaktan dolma afaki bilgileri, şehir efsanelerini anlatır. Ancak hiç okudun mu diye sorduğunda apışıp kalakalır.Eee arkadaşım, okumadan nasıl fikir sahibi olabiliyorsun o zaman. En sinir olduğum konu ve insan tiplemesidir. Neyse ben daha fazla asabiyet takınmadan kitabımıza devam edelim.

Kitabın sonunda asıl alınması gereken dersi, bir Türk bahçıvanın ağzından duyunca şaşırıyorsunuz. Türk olduğundan dolayı değil, aslında ne kadar kolay bir açıklaması olduğunu farkedince şaşırıyorsunuz.

Kitap bittikten sonra, Victor Hugo'nun Voltaire ile ilgili bir söylevi varki, tam manasıyla bir şahaser. Böyle bir güzelleme olamaz, Voltaire bu kadar güzel anlatılamaz. Burada paylaşmayayım, okuyacak olan arkadaşlarım kitaptan okusun bir zahmet.

BAHÇEMİZİ İŞLEMEK GEREK.
218 syf.
·5 günde·8/10 puan
Hanımefendiler, beyefendiler... Bu inceleme konusu, ateşler içinde yanası, kazığa oturtulasi, giyotin giyotin gezdirildi bir yazar, bir filozof, bir düşünce adamı. Ve onun en bilinen eseri... François Marie Arouet, ya da bilinen adıyla Voltaire . Öncelikle size bu değerli filozofu ve düşün adamını biraz tanıtmak istiyorum, böylece yukarıdaki övücü sözlerimin ne demek olduğunu anlayabiliriz.

Voltaire, 17.yy'in sonlarına doğru Paris'te doğmuş. Fransız yazar cılız, zayıf bir bebeklik geçirmiş, çok yaşamaz demişler ama seksendört yıl dolu dolu bir ömür geçirmiş. Papaz okulunu bitirmesine rağmen din adamı olarak değil kültür adamı olarak çıkmış okuldan. Ama ondan istenilen şey dinsel inanca da bağlı kalması. Çevresi tutucu, ama çevresine hoş görünmeye çalışmıyor, kendi doğruları da ilerliyor. Zamanın Avrupa'sinin Rönesans ve reform hareketleri ile sarsılmış, aydınlanma fikirlerinin değer bulmaya başladığı bir dönem olsa da hala kilise baskısı altında olduğunu belirtmek isterim. Voltaire gibi fikir insanlarınin da düşmanlarinin çok olduğunu belirtmek de fayda var.

Voltaire'in düşünce yapısı hakkında söyleyeceklerimiz var. Dinsel anlamda kendi çizgisinde ilerlediğini söylemiştik. Tanri'ya evet, ama kiliseye, din adamlarına hayır. Kilisenin ve din adamlarıninin insanların üzerinde büyük bir baskı oluşturduğunu, onlara yaşam alanı birakmadigini, kilisenin yaşamdan çekilmesi gerektiğini savunmuştur. Verdiği eserlerde de bu fikirleri açik açık şöyle cesaretini göstermiştir. Hatta zaman zaman kiliseyle ve papazlarla dalga geçer, alaya alır. Bu alay, dönemin Avrupa'sinda hoş karşılanan bir tutum değildir. Bu yüzden hapis yatar, sürgün edilir, en sonunda da Paris'ten kovulur.

Rönesans'ta başlayan aydınlanma hareketi, karşısında kilisenin sopası engizisyon mahkemelerini buldu. Bu mahkemeler kafasına göre halkı yargıladı, aştı, yaktı, sürgün etti. Örneğin Bruno, günah işlediği için yakıldı. Galileo, dinsel inançla çatıştığı için ölüm cezasına çarptırıldı. O dönemde yuzbinlerce insan, dinsel inanca ters düştüğü için yakılmıştır. Voltaire ve diğer aydınlanma filozofları yargı yetkisinin kilisenin elinden alınmasını isterler. Onlara göre adalet dinden bağımsız olmalıdır. İnsanlar günah işlediği için ölüm cezasına çarptırılmamalidir. Yargı devlete bırakılmalıdır. Mahkemeler bağımsız olmalıdır. Gerçi burası biraz çelişki barındırıyor, çünkü zamanın Avrupa'sinda devletler kiliseyle ortak çalışıyordu zaten. Kilisenin sözünden cikmak sozkonusu değildi birçok krallık için.
Kilise işi öyle abarttı ki , doğal afetlerin sorumlusunu insanların inançlarından sapmaları olarak değerlendirdi. 1755 Lizbon depreminde sorumlu dine daha doğrusu kiliseye karşı çıkan insanlardı. Tanri'da onları yeryüzüne bir felaket göndererek cezalandirmisti. Bizde hala boyledir bu arada.

Kısaca toparlarsak, voltaire, kiliseye ve din adamlarına karşıydı. Mutlakiyetci bir feodal sisteme karşı, hukuk çare olabilir ancak. Hukukuda laik sistem desteklemelidir. Bu fikirler voltaire'in tanrici yani deist bir inanca sahip olduğunu gösteriyor. Bugün Avrupa'da kilise son derece uysal bir konumdadır. Halk, cenazeler ve bayramlar dışında kiliseye pek gitmezler. Kilisenin etkinliği minimumdur, simgeseldir. Böyle bir durumda görüşü farklı olabilirdi tabii.

Candide voltaire'in en bilinen eseri. Savunduğu fikirleri bu eserde bol bol görebiliyoruz. Başına türlü belalar gelen, bir insanın yaşayabileceği ne kadar felaket varsa yaşayan candide buna rağmen daha iyi bir dünya için dolanır durur. İyimserliğini korumaya çalışır her şeye rağmen. Sonunda yolu Tekirdağ'a kadar düşer. İnzivaya cekilir. Güzel bir hikayeydi. Akiciydi.

İyi okumalar...
112 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Eseri,Tuncay Türk tarafından çevirisi yapılan Oda Yayınlarının 6.baskısından okumaya başladım ancak hoşuma gitmediği için Server Tanilli'nin çevirisini yaptığı "Candide ya da İyimserlik" kitabını epub olarak okudum.
Voltaire bu romanında mizahın ötesinde alaycı bir anlatım ile Alman filozof ve bilim adamı olan Leibniz'in kısaca iyimserlik olarak tanımlanan "her şey olacağına varır; dünya, mümkün dünyaların en iyisidir" felsefesini eleştirmektedir.
Candide, romanın baş kahramanının adıdır ve sözcük olarak ise saf, temiz anlamına gelmektedir.
Bir serüven formatında anlatıma sahip eser 30 bölümden oluşmakta farklı ülke ve kentlerde geçen, neredeyse gerçeküstü maceralarla doludur. Her macerada ise Voltaire kendi felsefesini anlatmak yerine Leibniz Felsefesini, Candide'nin hocası Pangloss üzerinden hicveder.
Bir Yeşilçam filminde bulabileceğiniz aşk, dram, doğal afetler, cinayet, işkence, soygun, sahtekarlık, ihanet ve elbette mucizeler bu maceraların tuzu biberidir ama Voltaire, tüm bunlarla harmanlayıp sosladığı eserde insanı, hayatı ve hayatın amacını sorgulayan bir başyapıt ortaya çıkarır.
Kahramanlarımızın olağanüstü maceralarının son durağı İstanbul olur. Ve romanın son sözünü, dünya ve hayata dair felsefenin özünü Candide İstanbul'da bir Türk köylüsünden öğrenir. Bunu kitabı okuyacaklara bırakıyorum.
Akıcı bir dile sahip bu serüveni, düşünmeyi ve gülmeyi seven okurlara tavsiye ediyorum. Susuzluğunuzu dindirmeyecek ama bir yudum su içer gibi okuyacaksınız.
86 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Güzel bir kitap basit bir inceleme...

İnsanlar maskeleriyle yaşarlar ve maskeleriyle ölürler. İyilik havada kalır. Yaşadığımız insan ilişkileride; sağlam bir dosta, sağlam sevgiye, sağlam ilişkilere rastlayamamızda bundandır diyor kitabımız.
Serüvenimiz iyilik ve acı çekmenin kavramını Candide'nin yaşadığı çeşitli ülkelerdeki maceralarıyla anlatıyor. Her gittiği yerdeki insanlarla bağları sürekli olarak karşımıza çıkıyor. Filozoftan, bakıcıdan, papazdan, uşaktan, köleden vb. her çeşitli insanla karşılaşıp onların fikirlerinden kendine pay çıkartıyor. Onlara göre hareket ediyor tek bir farkla. Bütün bu serüven Candide'nin Cunegonde'laya aşkından başlıyor ve sonuna kadar da gidiyor. En çok iyimserlikte hata yaptığımız kısım sanırım aşık olduğumuz insanla başlıyor.
Candide başta kaybettiği her insanla zamanla tekrar tekrar karşılaşıyor. Tabi onları bulduğunda pekte bıraktığı gibi olmuyor. Pişmanlıklar, hatalar bizi hep bıraktığımız noktaya geri götürüyor kazancımız ne peki bir avuç tecrübeden ibaret.
Son olarak çok acı çekmiş olan insanların, yaşadıkları ve gördüklerinden sonra iyilik denen kavramın sadece Tanrı'ya özgü olduğunu fark edebiliyor. Bunu kazandıktan sonra geriye çalışmak kalıyor.
170 syf.
·10/10 puan
Spoiler İçerir.
Candide adı gibi saf cana yakın ve maharetli bir gençtir. Candide askere alınır büyük bir çatışmadan sonra ordudan kaçar ve Başka ülkeye sığınır.
Burada yeni bir hayata karışmak ister derbeder bir dilenci ile karşılaşır ve onun eski hocası olduğunu anlar.
256 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Kitap toplam 30 bölümden oluşmakta ve her bir bölümde Candide’nin başına gelen olaylar birbirlerine bağlı bir şekilde anlatılmaktadır. Kitabın ana konusu eski Yunan’da Epikuros ve birçok filozofun önemseyip cevap aradığı kötülük problemidir.

Voltaire, kötülüğü hz. Havva ve hz. Adem’ in yasak elmayı yiyip cennetten kovulmasından başlatır ve onların yaptığı hata yüzünden neden bizimde bu dünyaya gönderilerek cezalandırıldığımızı ve bizden sonra gelecek olanların suçunun ne olduğunu sorar. Suçu olmadığı halde cezalandırılmanın haksızlık olduğunu düşünmektedir. Voltaire için bu dünyada var olan savaş, çeşitli türdeki hastalıklar sadece insanların cezalandırılmasından kaynaklıdır. İnsan, diğer canlılardan farklı olduğu için kötülüğün merkezindedir. Her zaman iyiye ulaşma çabası vardır. Candide adlı eserinde de ispatlamak istediği budur.

Candide ya da iyimserlik, Candide’nin gerçekte var olmayan bir şehirde var olmayan şatodan kovulmasıyla başlar. Candide büyük bir üzüntüyle sevgilisi ve aynı zamanda Baron’un kız kardeşi Cunegonde’yu düşünerek yaşadığı şatodan uzaklaşır. Bu yolculukta yeni dostluklar kurar, yeni yerler görür, birbirinden ilginç hikâyeler dinler. Candide ve arkadaşlarının başına Hume’un tabiriyle hem doğal hem ahlaki olmak üzere çeşitli kötülükler gelir. Voltaire’in kötülükleri yoğun işlemesinin nedeni iyi olanın nasıl kötüye döndüğünü göstermektir.

Mutluluğun birinci aşaması Baron Thunder olarak doğmak, ikincisi Matmazel Cunegonde olmak, üçüncüsü her gün onu görmek, dördüncüsü ülkenin dolayısıyla bütün dünyanın en büyük filozofu olan üstat Pangloss’u dinlemekti. Ama yolculuğu sırasında başına gelen olaylardan ötürü düşüncesi değişecektir.

Candide: Saf, temiz, her şeyden habersiz demektir.
İyimserlik: Bu yapıtında Voltaire, Alman filozofu Leibniz'in felsefesiniçürütmek istiyor. Leibniz 1646'da Leipzig'de doğmuş ve 1716'da ölmüştür. Kendisi "optimisme"in, yani iyimserliğin savunucusudur. Bu filozofa göre, dünyadaki her şey olanaklı olanın en iyisidir. Ancak Voltaire, Leibniz'in felsefesini yıkabilmek için karikatürize ediyor. Hikayenin kahramanı Pangloss, Leibniz'in felsefesini öğretmekte ve yaygınlaştırmaktadır.
Buna aşk diyorlar. Aşk insan soyunun tesellisi, evrenin bekçisi, bütün duyarlı varlıkların ruhu. Ah hassas aşk!
Voltaire
Sayfa 26 - İthaki Yayınları
..ve kişisel talihsizliklerdir genel iyiliği oluşturan, buna bağlı olarak kişiye özgü ne kadar çok talihsizlik varsa, o kadar iyilik olacağını söyleyebiliriz.
"...Ama yaşamayı da seviyordum.Bu gülünç zayıflık,belki de bizim en uğursuz eğilimlerimizden birisi,çünkü hep yere atmak istediğimiz bir yükü sırtımızda taşımaktan daha aptalca ne olabilir ki?"
"Budalalar, değer verilen bir yazarın her şeyine hayran olurlar. Ben yalnızca kendim için okurum; yalnızca yaradılışıma uygun olan şeyleri severim"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kandid və ya Optimizm
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Alatoran Yayınları
(fransızca “Candide, ou l’Optimisme”) – Volterin ən çox oxunan və təkrar nəşr olunan əsəridir. Povestin 1758-ci ildə yazıldığı ehtimal olunur və bir il sonra birdən-birə beş ölkədə “alman dilindən tərcümə” adı altında nəşr olunur. Dərhal bestsellerə çevrilir və uzun illər ədəbsiz olması bəhanəsilə qadağan olunur. Volter özü bu əsəri bekarçılıqdan yazdığını söyləyib və bəzi hallarda müəllifliyindən boyun qaçırıb.

Kitabı okuyanlar 2.676 okur

  • Kıvırcıx
  • Elşad Alekberov
  • Oktay Abasov
  • Kökdən düşmüş piano
  • Kamila
  • salivaur
  • Aysel Hashimova

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (1)
9
%0
8
%0.1 (1)
7
%0.1 (1)
6
%0.1 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları