Kitap
Kandid və ya Optimizm

Kandid və ya Optimizm

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.0
933 Kişi
2.761
Okunma
769
Beğeni
27bin
Gösterim
160 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 32 dk.
Basım
Azerice · Azerbaijan · Alatoran Yayınları · Karton kapak
Diğer baskılar
(fransızca “Candide, ou l’Optimisme”) – Volterin ən çox oxunan və təkrar nəşr olunan əsəridir. Povestin 1758-ci ildə yazıldığı ehtimal olunur və bir il sonra birdən-birə beş ölkədə “alman dilindən tərcümə” adı altında nəşr olunur. Dərhal bestsellerə çevrilir və uzun illər ədəbsiz olması bəhanəsilə qadağan olunur. Volter özü bu əsəri bekarçılıqdan yazdığını söyləyib və bəzi hallarda müəllifliyindən boyun qaçırıb.
5 mağazanın 67 ürününün ortalama fiyatı: ₺11,55
8.0
10 üzerinden
933 Puan · 160 İnceleme
Ömer
Candide'yi inceledi.
120 syf.
Spoiler içerir Voltaire tarafından kaleme alınmış önemli bir felsefi romandır. Voltaire, on yedinci yüzyıl rasyonalist (akılcı) filozofu Gottfried Wilhelm Leibniz'in temel felsefe düşüncelerini kitap boyunca yoğun bir kara mizah kullanarak hicvetmektedir. Kahramanlarımızın yaşadığı bitmek tükenmek bilmeyen olumsuzluklar zinciri boyunca Leibniz'in "Bu dünya mümkün olan dünyaların en iyisidir" ve "olası dünyaların en iyisinde bütün olaylar birbirine bağlıdır" düşünceleri sıkça elestirilmekte ve alaya alınmaktadır. Ayrıca Leibniz'in ortaya koyduğu yeter sebep ilkesi (olan herhangi bir şeyin olduğu şekilde olmasının nedeni başka türlü olamayacak olması) de yine kara mizah yoluyla eleştirilerden nasibini almaktadır. Kahramanlarımızdan filozof Pangloss, Leibniz'i temsil etmektedir. Pangloss, serüven boyunca başına ne kötülük gelirse gelsin asla düşüncelerinden vazgeçmemektedir. Candide ise Pangloss'un öğrencisidir fakat başına gelen her şeyin sebebini sorgulamakta ve yolculuk boyunca dünyada insanların gerçekten mutlu olup olamayacağını araştırmaktadır. Başına gelen olaylara rağmen iyimserliğini devamlı korumaya çalışmış ama sorgulamaktan ve tartışmaktan asla vazgeçmemiştir. Candide'in yolculuk arkadaşı Martin ise devamlı kötümserdir. Martin insanların hiçbir zaman tam mutluluğa ulaşamayacaklarını, tüm insanların hayatlarından şikayet ettiğini ve kimsenin yaşadığı hayattan memnun olamayacağını söylemekte, serüven boyunca da devamlı bu konuda haklı çıkmaktadır. Birlikte yolculuk yaptıkları yaşlı kadın da kendi kötü hayat hikayesini anlattıktan sonra tüm insanların mutsuz olduğunu belirtmiştir. Tüm dünyayı dolaşan Candide'in mutlu olarak bulduğu tek ülke, dışarıyla bağlantısını kesen, hiç bir din adamı olmayan ve tek Tanrı inancına sahip olan Eldorado'dur. Serüvenin sonu ise İstanbul'da bitmekte ve filozoflarımız derslerini, insanları can sıkıntısı, ahlaksızlık ve yoksulluktan tek uzak tutacak şeyin çalışmak olduğunu vurgulayan Türk köylüsünden almışlardır. Oldukça akıcı ve bir gün içerisinde rahatlıkla bitirilebilecek bu romanı keyifle okudum. Özellikle felsefeye merak duyanlara tavsiye ederim. İncelememi Candide'in sözüyle bitiriyorum: "Mümkün olan dünyaların en iyisi burası ise ötekiler kimbilir nasıldır".
Candide
8.0/10
· 2.761 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
111
200 syf.
·
14 günde
·
4/10 puan
Okunmasada olur! İlk defa bi kitaba 4 puan veriyorum, buda kitabın cidden çok anlamsız ve saçma oluşundan kaynaklanıyor. Kitaptaki bağlamlar o kadar kötü ki bi zamandan sonra cidden başınızı ağrıtıp midenizi bulandırıyor. Belkide bu yayın evinden çıkan versiyonu böyledir ama cidden okumasamda olur dediğim ve hatta keşke okumasam dediğim kitaplardan. Kitap candide adlı karakterin aniden her şeyin mükemmel olduğu bir saraydan atılması ile başlıyor, atılma sebebi ise sarayda baronun kız kardeşini sevmesidir. Candidenin amacı baronun kız kardeşi ile evlenmek olduğundan kitap boyunca o kız ile buluşup evlenmenin hayali ile oradan oraya gidiyor. Başına gelebilecek her türlü şey gelen candide hala iyiliğin olabileceğine inanıyor ve onu bulmayada çalışıyor. Kısaca böyle bir hikaye kitabı oluşturuyor. En baştada dediğim gibi bağlamları o kadar kötü ki midenizin bulunmaması elde değil, hatta okurken nasıl böyle bişey olur aniden acaba ben mi atlama yaptım diye sayfaları tekrar tekrar okuyorsunuz. Ama dediğim gibi bu baskısı böyle eğer okumaya hala istekliyseniz kesinlikle ama kesinlikle bu yayınevinden çıkma kitabı okumayın! Başka yayınevlerinin kitabını alın.
Candide
8.0/10
· 2.761 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Yunus
Candide'yi inceledi.
170 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Eser tür açısından hem felsefi hem edebi hem de birazda maceraya kaçar yönü bulunmakta. Çünkü felsefi olmasının yönü Candide adındaki, isminin anlamı saf, temiz, iyimser olan bir gencin hocasını eleştirmesidir. Edebi yönü de Candide'nin sevgilisiyle olan ilişkisi ve bu ilişkinin serüven boyunca devam etmesi. Son olarak macera yönü de Candide'nin sevgilisini arayış içinde olması ve ülke ülke çeşitli olayları başına gelmesidir. Voltaire'nin okuduğum ilk romanıydı ilk eserinden kalemine aşık oldum. Yazar aktarmak istediği mesajı çok güzel anlamlara yükleyerek okuyucuya sunuyor. Üslup konusunda sorun yok dili oldukça sadedir. Konusuyla olsun kurgusuyla olsun mükemmel bir eser. Herkese tavsiye ederim. İyi okumalar.
Candide
8.0/10
· 2.761 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
44
Sertaç
Candide'yi inceledi.
200 syf.
·
16 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Çok basit bir gezginlik hikayesi üzerinden gayet anlaşılabilir bir Leibniz ve dönem felsefesi eleştirisi. İnsanların merkezci küstahlığına ve dönemin insan algısına olduğu gibi Avrupa’nın merkez olma üst bakışına da sağlam bir cevap olmuş
Candide
8.0/10
· 2.761 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8