Kanije Muhasarası

8,1/10  (8 Oy) · 
24 okunma  · 
3 beğeni  · 
987 gösterim
Namık Kemal, Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılma sürecinde topluma yeni bir ruh ve heyecan kazandırmak için, vatan kavramını ve onun kutsallığını işlemeye başlayan edebiyat ve fikir adamıdır. Eserleri düşünce dünyamızda oldukça önemli bir tesir meydana getirmiştir.

Kanije Muhasarası, Tiryaki Hasan Paşa'nın şahsında din, devlet ve vatan uğrunda bütün imkansızlıklara rağmen büyük kahramanlıkların nasıl başarılabildiğini anlatır.

Zorluk ve harp vasıtalarının gelişiminden kaynaklanan değişimleri bir tarafa bırakırsanız, muharebe her zaman birdir ve zaferin ruhu cesaret ve tedbirdir.

Kanije'yi okuyan herkes, kitabın sayfalarında başarı için gerekli olan bu iki ilkeye ait örnekleri ve olayları bolca bulacaktır. Hem duygusal hem de fikrî açıdan haz duyabileceği gibi harp sanatının o dönemdeki çeşitli inceliklerini de kavrayacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786055545000
 • Yayınevi:
  Babıali Kültür Yayıncılığı
 • Kitabın Türü:

Şair faizi'nin rahmetli Tiryaki Hasan Paşa hakkında söylemiş oldugu sözlere o fazlasıyla layıktır.Hasan paşa şimdiki gibi savaş sanatının fazla ilerlemediği bir zamanda göstermiş oldugu bunca askeri incelikler ve savaş oyunlarının bizzat kendi deneyimleriyle bulmuş ve kazanmış oldugu zafere dünya askerlik tarihinin en şanlı kumandanlarından olmak hakkını kazanmıştır.Tarihin sadece tarih sayfasında yazanlarda ibaret olmadıgının zaferlerin ne fedakarlık ve ne zorluklar içinde kazanıldıgının anlatıldıgı harika bir eser olmuş süper...