Kanije Muhasarası

8,1/10  (7 Oy) · 
23 okunma  · 
3 beğeni  · 
925 gösterim
Namık Kemal, Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılma sürecinde topluma yeni bir ruh ve heyecan kazandırmak için, vatan kavramını ve onun kutsallığını işlemeye başlayan edebiyat ve fikir adamıdır. Eserleri düşünce dünyamızda oldukça önemli bir tesir meydana getirmiştir.

Kanije Muhasarası, Tiryaki Hasan Paşa'nın şahsında din, devlet ve vatan uğrunda bütün imkansızlıklara rağmen büyük kahramanlıkların nasıl başarılabildiğini anlatır.

Zorluk ve harp vasıtalarının gelişiminden kaynaklanan değişimleri bir tarafa bırakırsanız, muharebe her zaman birdir ve zaferin ruhu cesaret ve tedbirdir.

Kanije'yi okuyan herkes, kitabın sayfalarında başarı için gerekli olan bu iki ilkeye ait örnekleri ve olayları bolca bulacaktır. Hem duygusal hem de fikrî açıdan haz duyabileceği gibi harp sanatının o dönemdeki çeşitli inceliklerini de kavrayacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786055545000
 • Yayınevi:
  Babıali Kültür Yayıncılığı
 • Kitabın Türü:

Şair faizi'nin rahmetli Tiryaki Hasan Paşa hakkında söylemiş oldugu sözlere o fazlasıyla layıktır.Hasan paşa şimdiki gibi savaş sanatının fazla ilerlemediği bir zamanda göstermiş oldugu bunca askeri incelikler ve savaş oyunlarının bizzat kendi deneyimleriyle bulmuş ve kazanmış oldugu zafere dünya askerlik tarihinin en şanlı kumandanlarından olmak hakkını kazanmıştır.Tarihin sadece tarih sayfasında yazanlarda ibaret olmadıgının zaferlerin ne fedakarlık ve ne zorluklar içinde kazanıldıgının anlatıldıgı harika bir eser olmuş süper...

İsmail Giray 
15 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Namık Kemal'in eşsiz anlatımıyla Kanije...

Tiryaki Hasan Paşa'nın akıllara durgunluk veren yöntemlerle savunduğu Kanije'yi anlatıyor.

Hasan Paşa, tıpkı santranç oynarcasına öyle hamleler yapıyor, öyle taktikler uyguluyor ki okuyup da dehşete kapılmamak mümkün değil.

Eğer filmi yapılsa oscarlık olurdu.

Kitaptan 2 Alıntı

Bünyamin Müftüoğlu 
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Cihangirâne bir devlet çıkardık bir aşiretten.

Kanije Muhasarası, Namık Kemal (Sayfa 94 - Kent Yayıncılık)Kanije Muhasarası, Namık Kemal (Sayfa 94 - Kent Yayıncılık)
Bünyamin Müftüoğlu 
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Osmanlı tarihinde ilk defa isyan ederek eşkıyalığa başlayan, Celâl isimli bir şahıstı. Bu yüzden tarih boyunca eşkıyalığa girişen herkese Celâlî adı verilmiştir.

Kanije Muhasarası, Namık Kemal (Sayfa 24 - Kent Yayıncılık)Kanije Muhasarası, Namık Kemal (Sayfa 24 - Kent Yayıncılık)