Kanuni Kılıcın Yapamadığını Adalet Yapar

7,9/10  (31 Oy) · 
123 okunma  · 
20 beğeni  · 
700 gösterim
Kanuni: Dünya Bir Hayaldir sözünü şiar edinmiş Adalet Sultanı
Hürrem: Kanuni'ye aşkını mektubuna kanıyla işleyen, bir iktidar tutkunu
Pargalı İbrahim: Kölelikten sadrazamlığa giden yolda her türlü ihaneti göze alan bir entrika ustası
Vehimî: Vatikan ajanlarıyla dünyanın her yerinde çarpışan yavuz bir istihbaratçı Fatih'in kuşatıp alamadığı Belgrad'ın Fethi, 7 ay süren Rodos Kuşatması ve dünya tarihinin en ünlü meydan savaşlarından Mohaç...

Tarihte hep merak edilegelmiş bu karakter ve olaylar, ödüllü yazar Okay Tiryakioğlu'nun edebî üslubu ve nefes kesen kurgusuyla Kanuni romanında bir araya geliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786051141787
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Beytullah Ömer DUMLU 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazar tarihi bir karakteri kendi ağzından ve çevresindeki karakterlerden yararlanarak kitabı oluşturmuş.Verdiği tarihi bilgiler gerçekten okumaya değer.Anlatış tarzı olsun betimlemeler yazarın o olaylara tanıklık etmiş kadar gerçekçi.Okumanızı tavsiye edeceğim bir kitap.Ayrıca yazarın okuduğum ilk kitabı olması açısından benim için önemli bir kitaptı.

Volkan Akbaba 
01 Nis 00:45 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazarın, Alparslan dan sonra okudugum ikinci kitabi. Yalnız bu kitabi ilkindeki kadar rahat okuyamadim. Betimlemelerin fazla ve uzun oluşu ve üç ayri karakterin agzindan hikayenin devam etmesi cok zaman kitaptan kopmama sebep oldu. Zor bitirdigim kitaplardan biri.

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üçlemenin ilk kitabı...
Kanuni'nin padişah oluşundan Belgrad ve Rodos'un fetihleri ve Mohaç Savaşına kadar geçen süreci kapsıyor kitap. Üç farklı kişinin ağzından gidiyor. Birincisi Sultan'ın kendisi. İkincisi Pargalı İbrahim Paşa, üçüncüsü ise son kitapta başrolde olan ve benim de çok sevdiğim Osmanlı'nın Türkmen Teşkilat Reisi olan Vehimi Orhun Çelebi...

Kitabın edebi dili gayet iyi. Akıcı, merak uyandırıcı..
Karakterler oldukça canlı. Kimler yok ki? Kanuni, Pargalı, Hürrem, Piri Mehmed Paşa, Fransua, Janoş, Bali Bey, Ayas Paşa, Behram Paşa, Şeyhülislam Yahya Efendi, Hayırhay, Arnavut Ahmet Paşa, Şehsuvaroğlu, Ferhat Paşa ve hayali bir karakter olan Vehimi...

Kitap aslında bir tezi de koyuyor ortaya. Yeniçeriler ve devşirme vezirlerle ilgili bu tez. Yazar Türkçü/Türkmenci bir görüş içinde. Pek çok durumda buna katılmamak elde değil. Özellikle babası İtalyan annesi Rum olan devşirme Pargalı İbrahim'le ilgili menfi şeyler anlatıyor. Kendi ikbali için Osmanlı'dan yana asla samimi değil görüşünü veriyor.

ukulele 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

O dönemde yaşayıp tarihi şahsiyetlerin yaşamlarına, döneme tanıklık ediyormuş hissi oluşturan bir kitaptı. Yazarın üslubu ve gerçeklerden çok da uzaklaşmadan oluşturduğu kurgusal ortam etkileyiciydi.

Kitaptan 3 Alıntı

Beytullah Ömer DUMLU 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sizi bu kalenin surları üzerinde sallandırdık mı, o "kuzu"yu "aslan" diye anmaya başlarsınız merak etme.

Kanuni, Okay TiryakioğluKanuni, Okay Tiryakioğlu
Şah Şkr 
02 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gönül denizinde saklı olan, ne bilsin diğer sahilleri,
Denizin derinliklerindeki inciyi yine deniz bilir derler..."

Kanuni, Okay TiryakioğluKanuni, Okay Tiryakioğlu