Kanuni Sultan Süleyman

7,8/10  (4 Oy) · 
15 okunma  · 
5 beğeni  · 
714 gösterim
Batılıların ısrarla "Muhteşem Süleyman" dediği, Cihan Hakanı olarak anılan bir devlet başkanının, bir imparatorluğu en az kusurla yönetişinin, en parlak örnek oluğunun temel sırları nelerdi?

Yılmaz Öztuna, Kanuni Sultan Süleyman adlı eserinde, Pax Ottomana'yı kuran ve dünyaya Osmanlı düzenini kabul ettiren Sultan Süleyman'ın siyasi ve askeri hayatını, benzerleriyle bile mukayese edilemez görülen saltanak sürecini ve onu Kanuni yapan büyük başarıları anlatıyor.

Kanûnî Sultan Süleyman, bu işi tek başına yapmadı. Bütün Türk tarihinde tesadüf edilen en mükemmel ekini oluşturarak yaptı. Ondaki bu ekip oluşturma dehasına, başka hiçbir devlet başkanında tesadüf edilmemektedir. Sultan Süleyman, her sahada, askerlikte, denizcilikte, edebiyatta, şiirde san'atta, yöneticilikte, ilimde en yetenekli kişileri temyiz ve teşhis eder, yükseltir, himaye ve teşvik eder, sahalarında hizmet etmeleri için elinden geleni yapar, onları en çok işe yarayacakları alanlarda kullanırdı. Barbaros Hayreddin Paşa, Sinan, Baki gibi dehaları ortaya çıkaran odur.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2006
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789758486991
 • Yayınevi:
  Babıali Kültür Yayıncılığı
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Oldukça güzel bir tarihi eser. Kanuni Sultan Süleyman'ın ne tür şartlarda tahta çıkmasından başlıyor. Ve yaptığı seferler ile döneminde gerçekleşen önemli olaylar ile devam ettikten sonra ailesi ve devrinde yaşamış önemli devlet adamları ile ilgili bilgiler vererek sona eriyor. Tek tek çıktığı tüm seferler detaylı bir şekilde anlatılıyor. Kitabın en güzel yanı ise tahta çıktığı zaman ve vefat ettiği zaman tüm dünyadaki devletlerin kıta kıta olacak şekilde nüfus ve nüfuz olarak değerlendirmesinin yapılması. Ayrıca o dönemin deniz seferleri de diğer kitaplara göre daha detaylı işlenmiş. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Burak CAN 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yılmaz Öztuna kitapları hoşuma her zaman gitmiştir.Bu eseride hoşuma gitti fakat bazı bilgileri başka yazarlar ile de karşılaştırmak lazım.Bu eserinde bol tarih bol detay biraz kafa karıştırabiliyor.Bir iki noktada başka kaynaklara bakmak zorunda kaldım ve bu baktığım kaynaklar daha geçerli olanları idi ve Öztuna'nın verdiği bilgileri doğrulamıyorlardı. İyi Okumalar.