Kanunî Sultan Süleyman

7,0/10  (13 Oy) · 
70 okunma  · 
3 beğeni  · 
1.031 gösterim
Bir devlet adamı düşünün ki, 46 yıl boyunca ülkesini dünyanın daima zirvede ülkesi olarak idare etmeyi başarmış olsun...

Ve bir padişah düşünün ki, yarım asra yaklaşan idaresi süresince ülkesinde günümüze ışık tutacak hürriyet ve eşitlik presiplerine uygun bir idare tatbik etsin...

350 sayfalık kitapta anlatılanların özü, Yavuz Bahadıroğlu'nun da belirttiği gibi Yahya Kemal'in şu tespitine ulaşmaktadır: "Eski Türklerin bir dini hayatları vardı, dini hayatları olduğu için de çok şeyleri vardı; yeni Türklerin de dini hayatları olduğunda çok şeyleri olacak."

Günay Kut Berber 
30 Mar 18:45 · Kitabı okudu · 3 günde · 2/10 puan

Kanuni Sultan Süleyman kitabın ismi ama okurken ben başka bir kitap mı okuyorum acaba diye arada bakma ihtiyacı duyuyorsunuz kitap kapağına.Evet Kanuni'den bahsedilmiyor değil ama kitap Kanuni olunca onun yaptıklarını nedenlerini niçinlerini merak ediyorsunuz.Ama bir bölümü sadece menkıbelerden oluşan diğer bölümleri Osmanlı'da ki farklı şeyleri anlatan bir kitap olmuş.Yer yer cidden sıkıcı konunun bütünlüğü olmayan bir şey anlatırken konunun başka taraflara kaydığı bir kitap.Diğer kitaplarının bir özeti gibi bir bölümü.Zaten 150 küsür sayfaya gelmişsiniz ama hala Kanuni'ye gelememişsiniz öyle bir kitap.Ayrıca kendi içinde de tekrarlarının bolca olduğu bir kitap o kadar ki mesela 155.sayfada bir şeyi yazmış aynı cümlelerle bir iki belki ufak değişiklikle kelimesi kelimesine 156. sayfada da aynı şeyleri yazmış.Sırf yazmak için yazılmış gibi.Fatih Sultan Mehmet ve İstanbul'un Fethi'de aynı şekilde yazılmış.İkisini üst üste okudum ve gerçekten çok bunaldım.Sürekli tekrarlanan cümleler paragraflar..Başladığım kitabı yarım bırakmayı sevmediğim için cidden bitsin diye zorladım.Ama okumaktan keyif alanlar olabilir tabi ki..

Burak CAN 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 1/10 puan

Kanuni Sultan Süleyman hakkında yazılmış kitapların içinde okuduğum en berbat kitap idi.Kitabın konusu olan padişaha ayrılan sayfa sayısı ile diğer konulara ayrılan sayfa sayısı arasında çok farklar var idi.Yavuz Sultan Selim okuyorum sandım bir ara ama kapağa baktığımda Kanuni Sultan Süleyman yazıyordu.Akademik bir kitap değil asla da olamaz.Daha çok ortaokul seviyesi kıvamındaydı.Belgelerden çok hikayeler ile anlatılıp durmuş.Önermiyorum,tavsiye etmiyorum.

DERYA 
10 Mar 00:49 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Yazarın birçok kitabını okudum...diğerlerine göre bu biraz yavan geldi bana...dil anlaşılır ve sade...yine de benim gibi tarihi kitapları seviyorsanız bu kitabı da okuyabilirsiniz...

Muzaffer Akar 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lise yıllarında, bir kitabevinden ödeünç alarak okuduğum kitapların birisidir. Aslında "o" kitap evinde bu tarz başka kitap yoktu ve bana ödünç kitap veriyorlardı, bende yazarın bir çok kitabını okudum. Hamasi bir dille yazılmış kitaplar dizisinden birisi. Gerçeklerle pek ilgisi yok.

Kitaptan 1 Alıntı

"Osmanlılarda insan en değerli varlıktır. Çünkü Kur'an böyle diyor. Bu durumda insana baskı ve şiddet uygulanabilir mi?"

Kanunî Sultan Süleyman, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 28 - Th. Thornton, 1807)Kanunî Sultan Süleyman, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 28 - Th. Thornton, 1807)