Kanunî Sultan Süleyman

7,4/10  (9 Oy) · 
52 okunma  · 
3 beğeni  · 
947 gösterim
Bir devlet adamı düşünün ki, 46 yıl boyunca ülkesini dünyanın daima zirvede ülkesi olarak idare etmeyi başarmış olsun...

Ve bir padişah düşünün ki, yarım asra yaklaşan idaresi süresince ülkesinde günümüze ışık tutacak hürriyet ve eşitlik presiplerine uygun bir idare tatbik etsin...

350 sayfalık kitapta anlatılanların özü, Yavuz Bahadıroğlu'nun da belirttiği gibi Yahya Kemal'in şu tespitine ulaşmaktadır: "Eski Türklerin bir dini hayatları vardı, dini hayatları olduğu için de çok şeyleri vardı; yeni Türklerin de dini hayatları olduğunda çok şeyleri olacak."

Burak CAN 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 1/10 puan

Kanuni Sultan Süleyman hakkında yazılmış kitapların içinde okuduğum en berbat kitap idi.Kitabın konusu olan padişaha ayrılan sayfa sayısı ile diğer konulara ayrılan sayfa sayısı arasında çok farklar var idi.Yavuz Sultan Selim okuyorum sandım bir ara ama kapağa baktığımda Kanuni Sultan Süleyman yazıyordu.Akademik bir kitap değil asla da olamaz.Daha çok ortaokul seviyesi kıvamındaydı.Belgelerden çok hikayeler ile anlatılıp durmuş.Önermiyorum,tavsiye etmiyorum.

Muzaffer Akar 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lise yıllarında, bir kitabevinden ödeünç alarak okuduğum kitapların birisidir. Aslında "o" kitap evinde bu tarz başka kitap yoktu ve bana ödünç kitap veriyorlardı, bende yazarın bir çok kitabını okudum. Hamasi bir dille yazılmış kitaplar dizisinden birisi. Gerçeklerle pek ilgisi yok.

Kitaptan 1 Alıntı

"Osmanlılarda insan en değerli varlıktır. Çünkü Kur'an böyle diyor. Bu durumda insana baskı ve şiddet uygulanabilir mi?"

Kanunî Sultan Süleyman, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 28 - Th. Thornton, 1807)Kanunî Sultan Süleyman, Yavuz Bahadıroğlu (Sayfa 28 - Th. Thornton, 1807)