Kapalı Gişe Yalnızlık

6,5/10  (60 Oy) · 
197 okunma  · 
55 beğeni  · 
3.078 gösterim
Canı yanardı... "Geçmiş olsun!" derdim.
Yüreği burkulurdu... "Geçmiş olsun!" derdim.
"Ama seni seviyorum..." derdi. "Geçmiş olmasın!" derdim.
Niye biliyor musunuz?
Çünkü aşktı benim tek derdim...
Ama her şey gibi bu aşka da geçmiş oldu.
Zaten "Güzellik geçicidir..." demişlerdi ve haklıydılar çünkü benim sevdiğim de bir güzellik yaptı ve bizi geçmiş oldu.
Sonra ne mi oldu?
Sonrasını biliyorsunuz zaten...
Hem o benden geçmiş oldu hem de ben kendimden geçmiş oldum...
-Serkan Özel-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786054994434
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
kbr 
 28 Ara 2016 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Emeğe her zaman saygım sonsuz ancak eleştirmeden edemeyeceğim...
Kitabı almamın sebebi yine sosyal medya da adının bol miktarda geçmiş olmasıydı -hoş ne zaman buna aldanıp alsam pişman olmuşumdur!-
Bu kitabı okumak benim için bir ergenin çektiği aşk acısını anlattığı günlüğü okumak gibiydi... Yazar her sayfada kendisi ile çelişip durmuş. Bir sayfada sevdiğini beklediğini söylerken diğer sayfada dönersen beni bulamazsın tarzında beylik laflar kullanmış :) Cümleler okuyucu okurken sırf vay canına desin diye şişirilmiş gibi geldi bana. Kitabı bitirmemin tek nedeni de başladığım hiç bir kitabı yarım bırakmama huyumdan kaynaklanıyor.

Not: Kitaptan toplasam 4-5 cümleyi çizdim alıntı olarak paylaşacağım. :) Onun dışında açıkçası bunu okumanın zaman kaybı olduğunu düşünüyorum ben.

Tuğba Karadağ 
10 Ağu 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitabı mutlaka okumam gerektiğini düşünüyorum. Kendisi sevdiğim bir yazarın kitabı. Yorumlara bakınca pek beğenilmemiş ama bir de ben okumak isterim.

dilara sarsılmaz 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

kitabı anlatmaya kalksam anlatamam herhalde. nereden başalayacağımı bilemem. çünkü her bölümünde ayrı bir güzellik var bu kitabın kitaba adeta aşık oldum.......

Bora Harut 
26 Oca 17:46 · Kitabı okudu · 7/10 puan

SPOILER İÇEREBİLİR !!!

Kitaptaki denemelerin bir bütün şeklinde değil de birbirinden bağımsız olarak düşünüldüğünde içinde güzel sözlerin mevcut olduğu söylenebilir.

KİTABIN KONUSU

Aşk, sevilmeme, terkedilmişlik, yalnızlık, karamsarlık, öfke...

Bir sevmeyen (yazar kitabının başında "Sevmeyenim'e" diyor [s. 13]) ile bir çoook sevenin deneme tarzında anlatılışıdır. İlk sayfalarda karşınıza çıkan "Benim gibi güzel sevemezler seni" cümlesi, “Ben herkesten iyi severim, kimse benden daha çok, benden daha güzel sevemez” fikrine evrimleşerek kitap boyunca tekrarlanmaktadır.

"Unuttum desen de koşa koşa aklına geleceğim", "herkes sana beni hatırlatacak", "kaybettiğine pişman olacaksın", "beni çok arayacaksın", "kırık dökük yarınlar seni bekliyor olacak", "mutluyum diyemeyeceksin hiçbir zaman" gibi cümlelerle o "sevmeyen(!)" ölmeden toprağa gömülmektedir. Adeta yazar, kendi çektiği "acıları", o çook sevdiği "sevmeyen"in de çekmesini dilemektedir.
"Öldürmeyen acı güldürür", "sen yanlış bir seçim yaptın ve beni öldürdün" bundan dolayı "bana gelen yalnızlığın sebebi sensin" gibi cümlelerle de sevdiğini suçlamaktadır.

Yazar her sayfada kendisi ile çelişip durmaktadır. Bir sayfada sevdiğini, beklediğini ve "Gel sen, kalbimi dinle... Gitme." (s. 21) derken, diğer sayfada "gün gelecek ama sen gelemeyeceksin. Gelsen de zaten beni bulamayacaksın" (s. 17) gibi cümleler sarfetmektedir. Başka bir sayfada da "Artık çok geç. Ben, bizi çoktan bitirdim kendimde" demektedir.

Yazar, başka birini bulup onu sevebileceğini de düşünmemektedir. Çünkü çok yorgun olduğunu söylemektedir. Ama aslında kendisi korkmaktadır; "yeni birini sevmeye, sevip de yenilmeye"... Sonra yazarımız şehri terk edeceğini yazmaktadır: "Ben artık gidiyorum. Seni değil bensizliği bırakarak bu şehri terk ediyorum". İlginçtir ki, yazar bu cümlesini kitabının 22. sayfasında yazmaktadır. Kitabın 215 sayfa olduğunu hatırlatmak isterim.

Artık gerisini kitabı okuyacakların yorumuna bırakıyorum...

"Keşke sen de sevseydin beni
Ya da
Keşke hiç sevmeseydim seni." (s. 21)

Azze 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cok guzel icten ve samimi yazilmis okurken kendimden o kadar cok sry buldum ki yarim kalan bi ask belki o iatedigi icin yarim kaldi bu ask bense iatemedigim icin

Murat KUTLU 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Ciddi bir eleştri olabilir. Şiir kitaplarına meraklıyımdır. Alır okurum severim. Ama bu biraz fazla. Şiir mi fazla tabi ki hayır. Fazla olan boğuculuk. İçinde bir kaç tane güzel yazı diyebileceğim yazılar var. Peki devamı? Tamamen ben seni çok seviyordum sen beni terkettin. 2-3 sayfa sonra ben seni nalet seviyordum sen beni terkettin aldattın. Artık yeter dediğiniz yerde tekrar ediyor. Keşke bu kadar sevmeseydin bizde serkan özel liseli bir genç sanırım diye düşünmeseydik.

essn 
06 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

neden bu kıtabı aldım bırturlu bılmıyorum :(( sanırım yanlıs yapmısım karsımda KAHRAMAN TAZEOGLU'NUN aynı yazım tarzında bı kıtap var sankı .... uzadıkca uzadı okuyuslarım bıtırıcem bı sekılde fakat (oldukca fazla) sıkılıcam farkındayım :) kıtabı merak edenlere fıkır olsun !!! ZEVLER VE RENKLER TARTISILMAZ Tabıkııı sevende olabılır , kendınden bı parca bulanda :)

silaes 
11 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 27 günde · 1/10 puan

Nefret ettiğim bir huyum var. 1. kitabını beğenmediğim yazarın 2. kitabınıda okuyorum. Bu kitap, en az sıcak ayaz kadar saç baş yoldurucu. Kendi adıma konuşuyorum, böyle aşk acısının dibine vurulduğu kitaplardan pek hoşlanmıyorum.

kürşat yiğit 
04 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

ya önceliklele kitapda bir konu bulmadadım ve şaçma geldi sanki nediyor anladım ama anlamdım bazı yerler çk kopuk

Abdulfettah Nurs 
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitabi okudum. Hizli ve akici ilerliyor. Yalniz biraz basit gibi. Günümüz Türkçesiyle yazilmis olsa da bu eser, daha agir oturakli olmasini beklerdim.

2 /

Kitaptan 46 Alıntı

Sonra "babalar ölmez, sadece evlatlarını uzaktan izler..." tesellisinin koskoca bir yalan olduğunu fark edersin. Yine de bu yalana inanmaktan vazgeçmezsin. Çünkü baba ölürse, çocukluk da ölür, çok iyi bilirsin.

Kapalı Gişe Yalnızlık, Serkan ÖzelKapalı Gişe Yalnızlık, Serkan Özel
Aysel 
21 Ara 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

"Elleri hiçbir zaman boş kalmaz bir insanın. Sadece elinden geleni yapmıyordur. Ellerini dua ile doldurmuyordur..."

Kapalı Gişe Yalnızlık, Serkan ÖzelKapalı Gişe Yalnızlık, Serkan Özel
sena gümüş 
14 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güven yoksa her şey biraz eksiktir .Ama güven varsa , eksik olan şeyler görmezden gelinebilir.Çünkü bir insana güveniyorsan , onunla her yola çıkabilirsin .Her zorluğu aşabilir , kendine 'Bu da geçecek !' diyebilirsin .

Kapalı Gişe Yalnızlık, Serkan ÖzelKapalı Gişe Yalnızlık, Serkan Özel
5 /