Kapalı Gişe Yalnızlık

6,7/10  (76 Oy) · 
234 okunma  · 
68 beğeni  · 
3.213 gösterim
Canı yanardı... "Geçmiş olsun!" derdim.
Yüreği burkulurdu... "Geçmiş olsun!" derdim.
"Ama seni seviyorum..." derdi. "Geçmiş olmasın!" derdim.
Niye biliyor musunuz?
Çünkü aşktı benim tek derdim...
Ama her şey gibi bu aşka da geçmiş oldu.
Zaten "Güzellik geçicidir..." demişlerdi ve haklıydılar çünkü benim sevdiğim de bir güzellik yaptı ve bizi geçmiş oldu.
Sonra ne mi oldu?
Sonrasını biliyorsunuz zaten...
Hem o benden geçmiş oldu hem de ben kendimden geçmiş oldum...
-Serkan Özel-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786054994434
 • Yayınevi:
  Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
kübra özkılıç 
 28 Ara 2016 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Emeğe her zaman saygım sonsuz ancak eleştirmeden edemeyeceğim...
Kitabı almamın sebebi yine sosyal medya da adının bol miktarda geçmiş olmasıydı -hoş ne zaman buna aldanıp alsam pişman olmuşumdur!-
Bu kitabı okumak benim için bir ergenin çektiği aşk acısını anlattığı günlüğü okumak gibiydi... Yazar her sayfada kendisi ile çelişip durmuş. Bir sayfada sevdiğini beklediğini söylerken diğer sayfada dönersen beni bulamazsın tarzında beylik laflar kullanmış :) Cümleler okuyucu okurken sırf vay canına desin diye şişirilmiş gibi geldi bana. Kitabı bitirmemin tek nedeni de başladığım hiç bir kitabı yarım bırakmama huyumdan kaynaklanıyor.

Not: Kitaptan toplasam 4-5 cümleyi çizdim alıntı olarak paylaşacağım. :) Onun dışında açıkçası bunu okumanın zaman kaybı olduğunu düşünüyorum ben.

Tuğba Karadağ 
10 Ağu 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitabı mutlaka okumam gerektiğini düşünüyorum. Kendisi sevdiğim bir yazarın kitabı. Yorumlara bakınca pek beğenilmemiş ama bir de ben okumak isterim.

Özlem Ekici 
20 Mar 18:47 · Kitabı okudu · 2 günde · 1/10 puan

Bence vakit kaybı bir kitaptı. Okurken çok sıkıldım, bunaldım. Birçok şiirsel sözü toplayıp bir araya getirip düz yazı yapılmaya çalışılmış gibiydi. İçinde sevgiliye atılacak güzel sözler var ama okunması gerekli bir kitap değildi.

dilara sarsılmaz 
05 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

kitabı anlatmaya kalksam anlatamam herhalde. nereden başalayacağımı bilemem. çünkü her bölümünde ayrı bir güzellik var bu kitabın kitaba adeta aşık oldum.......

Çok okunanlar listesi ne yazık ki her zaman kaliteli olmuyor. Kapalı gişe yalnızlık en çok okunanlardaydı zamanında ve sürekli tavsiye ediliyordu. Bu tür kitapları okumayı pek sevmem bana hitap etmez ama okumak istedim. Ayrılık üzerine yazılmış ve yavan kalmış bir kitap olduğunu düşünüyorum. Özellikle bölümler arası sözler bir düzen oluşmasına engel olmuş ve söylenenler havada kalmış. Ve çoğu yerde tekrara düşülmüş. Bu nedenle sıkıcıydı.
Serkan özel'in okuduğum ilk kitabıydı. Kaleminin iyi derece olmasına yaptığı kelime oyunlarıyla karar versemde bu kitap bana hitap etmedi. İnsanları böyle isyan ve pesimist ruh haline sokan kitapları pek seven biri değilim diyelim :)

En son hoşuma giden bir iki satırla incelememi bitireyim.
" Bir insan hakkında yanlış düşüncelere kapılmış olabilirim. Ama bir insanı bugüne kadar yanlışlıkla gözümden hiç düşürmedim. Şayet gözümden düştüysen, mutlaka bir sebebi vardır. Bil istedim!..."

İyi okumalar :)

Bora Harut 
26 Oca 17:46 · Kitabı okudu · 7/10 puan

SPOILER İÇEREBİLİR !!!

Kitaptaki denemelerin bir bütün şeklinde değil de birbirinden bağımsız olarak düşünüldüğünde içinde güzel sözlerin mevcut olduğu söylenebilir.

KİTABIN KONUSU

Aşk, sevilmeme, terkedilmişlik, yalnızlık, karamsarlık, öfke...

Bir sevmeyen (yazar kitabının başında "Sevmeyenim'e" diyor [s. 13]) ile bir çoook sevenin deneme tarzında anlatılışıdır. İlk sayfalarda karşınıza çıkan "Benim gibi güzel sevemezler seni" cümlesi, “Ben herkesten iyi severim, kimse benden daha çok, benden daha güzel sevemez” fikrine evrimleşerek kitap boyunca tekrarlanmaktadır.

"Unuttum desen de koşa koşa aklına geleceğim", "herkes sana beni hatırlatacak", "kaybettiğine pişman olacaksın", "beni çok arayacaksın", "kırık dökük yarınlar seni bekliyor olacak", "mutluyum diyemeyeceksin hiçbir zaman" gibi cümlelerle o "sevmeyen(!)" ölmeden toprağa gömülmektedir. Adeta yazar, kendi çektiği "acıları", o çook sevdiği "sevmeyen"in de çekmesini dilemektedir.
"Öldürmeyen acı güldürür", "sen yanlış bir seçim yaptın ve beni öldürdün" bundan dolayı "bana gelen yalnızlığın sebebi sensin" gibi cümlelerle de sevdiğini suçlamaktadır.

Yazar her sayfada kendisi ile çelişip durmaktadır. Bir sayfada sevdiğini, beklediğini ve "Gel sen, kalbimi dinle... Gitme." (s. 21) derken, diğer sayfada "gün gelecek ama sen gelemeyeceksin. Gelsen de zaten beni bulamayacaksın" (s. 17) gibi cümleler sarfetmektedir. Başka bir sayfada da "Artık çok geç. Ben, bizi çoktan bitirdim kendimde" demektedir.

Yazar, başka birini bulup onu sevebileceğini de düşünmemektedir. Çünkü çok yorgun olduğunu söylemektedir. Ama aslında kendisi korkmaktadır; "yeni birini sevmeye, sevip de yenilmeye"... Sonra yazarımız şehri terk edeceğini yazmaktadır: "Ben artık gidiyorum. Seni değil bensizliği bırakarak bu şehri terk ediyorum". İlginçtir ki, yazar bu cümlesini kitabının 22. sayfasında yazmaktadır. Kitabın 215 sayfa olduğunu hatırlatmak isterim.

Artık gerisini kitabı okuyacakların yorumuna bırakıyorum...

"Keşke sen de sevseydin beni
Ya da
Keşke hiç sevmeseydim seni." (s. 21)

Faruk ozince 
08 Nis 13:12 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Farklı bir dokusu olduğunu ilk sayfadan belli eden bir anlatım tarzına sahip bir yazarın güzel bir kitabı. Bu zamana kadar okuduğum belli başlı kitaplar arasindadir

Azze 
14 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cok guzel icten ve samimi yazilmis okurken kendimden o kadar cok sry buldum ki yarim kalan bi ask belki o iatedigi icin yarim kaldi bu ask bense iatemedigim icin

Nazlıhan Aydın 
27 Nis 21:32 · Kitabı yarım bıraktı · 2/10 puan

AH BU SOSYAL MEDYA MAĞDURU..
Hiç bi zaman tamamıyla bi konusu olmayan kitapları sevmemişimdir,
buda bunlardan biri.
ZAMAN KAYBI KESİNLİKLE

Murat KUTLU 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Ciddi bir eleştri olabilir. Şiir kitaplarına meraklıyımdır. Alır okurum severim. Ama bu biraz fazla. Şiir mi fazla tabi ki hayır. Fazla olan boğuculuk. İçinde bir kaç tane güzel yazı diyebileceğim yazılar var. Peki devamı? Tamamen ben seni çok seviyordum sen beni terkettin. 2-3 sayfa sonra ben seni nalet seviyordum sen beni terkettin aldattın. Artık yeter dediğiniz yerde tekrar ediyor. Keşke bu kadar sevmeseydin bizde serkan özel liseli bir genç sanırım diye düşünmeseydik.

2 /

Kitaptan 92 Alıntı

Sonra "babalar ölmez, sadece evlatlarını uzaktan izler..." tesellisinin koskoca bir yalan olduğunu fark edersin. Yine de bu yalana inanmaktan vazgeçmezsin. Çünkü baba ölürse, çocukluk da ölür, çok iyi bilirsin.

Kapalı Gişe Yalnızlık, Serkan ÖzelKapalı Gişe Yalnızlık, Serkan Özel
Eda Nur (Şahin'in Belalısı) 
10 May 13:59 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Zaten ne başka birinin anısında hatırlanmak istiyorum artık, ne de bir başkasını aşk bilip sonradan ağrısına katlanmak istiyorum…

Kapalı Gişe Yalnızlık, Serkan Özel (Sayfa 16)Kapalı Gişe Yalnızlık, Serkan Özel (Sayfa 16)
Eda Nur (Şahin'in Belalısı) 
12 May 11:16 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Seninle bir dal papatya olsak ve hiç kopmasak? Ne dersin?

Kapalı Gişe Yalnızlık, Serkan Özel (Sayfa 110 - Destek Yayınları)Kapalı Gişe Yalnızlık, Serkan Özel (Sayfa 110 - Destek Yayınları)
Defne (TURKUAZ) 
25 Nis 09:01 · Kitabı okudu · Beğendi · 4/10 puan

İki kelimeyi bir araya getirir misin?
Getirir ve beni sevdiğini söyler misin?

Kapalı Gişe Yalnızlık, Serkan ÖzelKapalı Gişe Yalnızlık, Serkan Özel