Kapital 1. Cilt

9,2/10  (20 Oy) · 
72 okunma  · 
26 beğeni  · 
2.243 gösterim
"Bu dönüşüm sürecinin bütün avantajlarını sömüren ve tekellerine alan büyük sermaye sahiplerinin sayılarındaki sürekli azalmayla birlikte, sefalet, baskı, kölelik, soysuzlaşma, sömürü de alabildiğine artar; ama gene bununla birlikte, sayıları sürekli artan, kapitalist üretim sürecinin kendi mekanizması ile eğitilen, birleştirilen ve örgütlenen işçi sınıfının başkaldırmaları da genişler, yaygınlaşır. Sermaye tekeli, kendisiyle birlikte ve kendi egemenliği altında fışkırıp boy atan üretim tarzının ayakbağı olur. Üretim araçlarının merkezileşmesi ve emeğin toplumsallaşması, en sonunda, bunların kapitalist kabuklarıyla bağdaşamadıkları bir noktaya ulaşır. Böylece kabuk parçalanır. Kapitalist özel mülkiyetin çanı çalmıştır. Mülksüzleştirenler mülksüzleştirilirler."
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2011
 • Sayfa Sayısı:
  784
 • ISBN:
  9789757399322
 • Çeviri:
  Alaattin Bilgi
 • Yayınevi:
  Sol Yayinlari
 • Kitabın Türü:

''Daha iyi giysiler ile yiyecekler, daha iyi muamele görmek ve efendinin bağışladığı daha geniş bir toprağa sahip olmak, kölenin sömürülmesini ne derece ortadan kaldırırsa, ücretli işçininkini de işte o kadar kaldırır.''

Hayatımda mesneviden sonra en uzun süreli okuduğum kitap. Mesnevi ve Kapitali aynı zamanda okumak da bana özgü birşey galiba. Ülkem kadar karışığım.
''Kitaplarım, onları yazarken içtiğim tütünün bile parasını karşılamadı'' demiş Marks.

ALI TURAN 
09 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

bu kitabi neçə dəfə oxusan da hər dəfə oxuyanda sanki birinci dəfə imiş kimi oxuyursan...heyat yaşam kulavizi kimi kulanila bilir bir kitap mence....

Kitaptan 25 Alıntı

Ölesiye çalışarak kazanma hırsı, başarı güdüsü ve sahip olma tutkusu, ekonomik etkinlikleri insan yaşamının ana hedefi ve amacı haline getirerek, insanın doğal yaşamdan ve ahlaki değerlerden uzaklaşmasına neden olur.

Kapital 1. Cilt, Karl MarxKapital 1. Cilt, Karl Marx
mehmet pak 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

''Elimizdeki para , satın almayı arzulayabileceğiniz şeyleri temsil ederken ,aynı zamanda , bu para karşılığında satmış olduğumuz şeyleri de temsil eder. '' (Mercier de la Riviere ,I.c.s 586 )

Kapital 1. Cilt, Karl Marx (Sayfa 116 - Yordam Kitap)Kapital 1. Cilt, Karl Marx (Sayfa 116 - Yordam Kitap)
mehmet pak 
 14 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

'' Yoksulların işleri yoktur ; çünkü ; bunları çalıştırmaya zenginlerin paraları yoktur ; oysa yiyecek ve giyecek sağlamak için bunların elinin altında ,eskiden ne kadar varsa gene o kadar toprak ve emek gücü vardır ; ve bir ulusun gerçek zenginliğini oluşturan bunlardır ,para değildir.''

( John bellers , Proposals for raising a Colledge of Industry )

Kapital 1. Cilt, Karl Marx (Sayfa 141 - Yordam Kitap)Kapital 1. Cilt, Karl Marx (Sayfa 141 - Yordam Kitap)
mehmet pak 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

'' Para her şeyin celladı haline geldi '' Maliye sanatı , '' bu uğursuz özü elde etmek için, şeylerin ve metaların korkunç bir yığının buharlaştığı bir imbik '' tir. '' Para bütün insanlığa savaş açmış bulunuyor. ''
( Boisguillebert )

Kapital 1. Cilt, Karl Marx (Sayfa 143 - Yordam Kitap)Kapital 1. Cilt, Karl Marx (Sayfa 143 - Yordam Kitap)
mehmet pak 
19 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Emeğin üretkenliği ne kadar büyük olursa , bir nesnenin yapımı için gereken emek -zaman o kadar küçük, o nesnede kristalleşen emek kütlesi o kadar küçük ve o nesnenin değeri o kadar küçük olur. Buna karşılık ,emeğin üretkenliği ne kadar küçük olursa ,bir nesnenin yapımı için gereken emek-zaman o kadar büyük ve nesnenin değeri o kadar büyük olur. Yani bir metanın değer büyüklüğü ,o metada gerçekleşen emeğin miktarıyla doğru orantılı, üretkenliğiyle ters orantılı olarak değişir. ( Kömürü az emekle elmasa çevirmenin yolu bulunabilse ,elmasın değeri tuğlanın değerinin altına düşebilir )

Kapital 1. Cilt, Karl Marx (Sayfa 54 - Yordam Kitap)Kapital 1. Cilt, Karl Marx (Sayfa 54 - Yordam Kitap)
mehmet pak 
 14 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

'' Bu paraya sahip olmak için, bir şeyleri satmış olmak gerekir.'' ( I.C.S.543)

Kapital 1. Cilt, Karl Marx (Sayfa 115 - Yordam Kitap)Kapital 1. Cilt, Karl Marx (Sayfa 115 - Yordam Kitap)
mehmet pak 
 12 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İktisatçıların tuhaf bir yöntemleri var. Onlar için yalnızca iki tür kurum bulunuyor yapay olanlar ve doğal olanlar. Feodalizmin kurumları yapay ,burjuvazininkiler doğal olanlar. Böylece iki din arasında ayrım yapan teologları andırırlar ; bu sonunculara göre , kendilerininki hariç ,her din insanların bir buluşu ,kendi dinleri ise tanrının bir vahyidir.

Kapital 1. Cilt, Karl Marx (Sayfa 90 - Yordam Kitap)Kapital 1. Cilt, Karl Marx (Sayfa 90 - Yordam Kitap)
mehmet pak 
19 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kapitalist üretim tarzının egemen olduğu toplumların zenginliği , ''muazzam bir meta yığını ''olarak görünür;bunun basit biçimi tek bir metadır.Meta Her şeyden önce taşıdığı özelliklerle şu yada bu türden insan ihtiyaçlarını gideren dışsal bir nesne , bir şeydir. Bu ihtiyaçların doğası ,söz gelişi ,mideden mi yoksa hayallerden mi kaynaklandıkları ,hiç bir değişikliğe yol açmaz. Burada , şeyin , insan ihtiyacını doğrudan doğruya geçim aracı ,yani tatmin nesnesi olarak mı ,yoksa dolaylı bir yoldan ,yani üretim aracı olarak giderdiği de önemli değildir.

Kapital 1. Cilt, Karl Marx (Sayfa 49 - Yordam Kitap)Kapital 1. Cilt, Karl Marx (Sayfa 49 - Yordam Kitap)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Türkçe’ye Kapital’i kazandıran Alaattin Bilgi hayatını kaybetti
Türkçe’ye Kapital’i kazandıran Alaattin Bilgi hayatını kaybetti Kapital’in çevirmeni olarak da tanınan yazar çevirmen Alattin Bilgi 2 Ağustos günü hayatını kaybetti. Bir süredir Gemlik Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde bulunan Alattin Bilgi, 2 Ağustos günü saat 21:00 sularında hayatını kaybetti.