·
Okunma
·
Beğeni
·
2.004
Gösterim
Adı:
Kapital Manga Cilt: 1
Baskı tarihi:
Mart 2010
Sayfa sayısı:
190
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944122917
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Şihon-ron
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yordam Kitap
Mangalaştıran: Variety Art Works stüdyosu ve East Press.

Yordam Kitap, Karl Marx'ın temel eseri Kapital'in manga (Japonlara has çizgi roman formu) versiyonunu yayınlıyor.

Japon yayınevi East Press'in Aralık 2008'da satışa sunduğu, dünya çapında yankılar uyandıran eserin Türkçesi 16 Ekim 2009 günü Yordam Kitap tarafından satışa sunuluyor.

Kapital Manga, bilimsel sosyalizmin kurucusu Karl Marx'ın başyapıtı Kapital'i manga tarzında öyküleştiriyor. Kapital'in özü ve temel kavramları, bir peynir fabrikasındaki üretim süreçleri etrafında gelişen çarpıcı bir öyküyle iç içe anlatılıyor ve böylece genellikle göz korkutan bir eser olarak görülen Kapital çok geniş bir okuyucu kitlesinin ilgi odağı haline geliyor.

Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan Kapital Manga'nın özgün basımı 15 Aralık 2008'de Japon yayınevi East Press tarafından gerçekleştirildi. İçeriği ve kurgusu kadar görselliğiyle de ilgi çeken eserin yayını dünya çapında büyük yankılar yarattı, satış rakamı kısa sürede 100 bini geçti. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Japon Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyesi H. Can Erkin tarafından Japonca aslından Türkçeye çevrilen kitapla Kapital'in teorik özü ve kavramları rahat okunur bir tarzda okurların dikkatine sunuluyor.

Eserin baş kahramanı Robin, babasıyla birlikte peynir üretip pazarda satmakta iken, zengin olmak hayaliyle kapitalist girişimci Daniel'le iş ortaklığına girerek bir peynir fabrikası kurar. Ne var ki, çok geçmeden babasının paylaşımcı değerlerine isyan ederek giriştiği bu işte, başkalarına zarar vermeden, işçileri acımasızca sömürmeden başarılı olmanın imkânsız olduğunu anlar. Robin, kapıldığı çarkın içinde yol almaya devam ederken, bir yandan da derin bir iç huzursuzluğu yaşamaya başlar... 


Manga, güçlü çizgileri, sağlam kurgusu ve çarpıcı öyküsüyle okuru sararken, bir yandan da kapitalizmin işleyiş mantığını gözler önüne serer ve okuru Kapital'in kavramlarıyla tanıştırır.
Kapital Manga, zevkli bir okuma vaat ediyor: Hem Kapital'in pasajları içinde gezinirken aylarını tüketmiş olanlar için, hem Kapital'i okuma hayalini hayata geçirememiş okuyucular için... Hem Kapital'in en temel kavramlarıyla tanışmak isteyen gençler için, hem de genç-yaşlı çizgi roman ve manga tutkunları için...
Birinci cildi 1867'de yayınlanan Kapital'in Almanca aslından çevirisini, iktisat alanındaki iki yetkin çevirmenin, Nail Satlıgan ve Mehmet Selik'in imzasıyla, önümüzdeki aylarda okurlarla buluşturmayı planlayan Yordam Kitap, Kapital Manga'nın 2. cildini ise 4 Ocak 2010'da yayınlayacak. Yayınevi ayrıca, sosyalizmin en yaygın eseri sayılan Komünist Manifesto'yu da İtalyan grafik sanatçısı Rodolfo Mercenaro'nun çizgileriyle önümüzdeki haftalarda okurlara sunacak. 

Manga Nedir? 
Manga, kökleri Japon kültür tarihinin derinliklerine inen bir çizgi-roman türüdür. 18. yüzyıl başlarından itibaren geniş okuyucu kitlesine hitap eden bir tür olarak yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüz Japonya'sında ise yılda 10 binin üzerinde manga kitap ve üç yüzün üzerinde de süreli manga dergi yayınlanmaktadır. Son yıllarda Japon mangaları her yıl daha çok dünya diline çevrilmeye başlamıştır.

Kapital Manga'nın yayıncısı East Press, dünya ve Japon klasiklerini temel alan manga serisiyle dikkatleri topladı. Çok sayıda edebiyat, felsefe ve iktisat konulu klasiği manga öyküsü haline getirdi. Bu seri içerisinde hiç kuşku yok ki, içeriğinin yoğun ve karmaşık yapısı nedeniyle birçok okurun başlamaya çekindiği Kapital'in uyarlandığı manga versiyonu en başarılı çalışmalardandır. 
(Tanıtım Bülteninden)
190 syf.
·33 günde·10/10
Mükemmel Mükemmel MÜKEMMEL!

BU MANGAYI HERKES OKUMALI!

Öncelikle olarak Marx'ın Engels'in ve Lenin'in yazdığı farklı kitapları okusam da her zaman zirve noktası olan Kapital' e bir türlü ulaşamadım. Neden?
Çünkü çok pahalı :(((

Ama ben de onun yerine bari mangasını okuyum ilerde param olunca alırım onu da dedim :D

Şunu söylemeliyim ki gerçekten bu manga bi' harika!
Komünist Manifesto'yu da Mangasını da okumuştum daha önce onlarda çok güzeldi.
Eğer Komünizm ile birazcık bile ilgiliyseniz ve terimler arasında boğulup gitmek istemiyorsanız bu mangalar sizin için çok faydalı olur.
Basit bir hikayenin üzerinden Kapital ve Komünist Manifestodaki konulara olaylara değinip bazı şeyleri basitçe açıklıyor.
Ben çok sevdim tabi burada birkaç noktaya da değinmek isterim.

Birincisi 66. sayfada geçen olay: Peynir fabrikası kuran gencimiz yolda yürürken fabrika çıkışına rastlar. İşçiler yanından geçerken bi' çocuk görür ve durdurur.
Sen de mi çalışıyorsun fabrikada der.
Şaşırmıştır tabiki de!
Çocuğa sen fabrikada ne yapıyorsun der çünkü bu yaşta bir çocuk ne yapabilir ki...
Çocuk çok derin ve üzerinde çok konuşulan bir şey söyler:
"Ben buradan gelen şeyi kaldırıp buraya koyma üretimi yapıyorum"...
Ne denilebilir ki bu söze?

Üretimde ya da ne ürettiğini bilmeyen bir çocuk fabrikada çalışıyor. Seri üretim adı altında basit bi' iş yapıyor sadece ama ne ürettiğini bile bilmiyor!

Charlie Chaplin'in çok güzel bir filmi olan Modern Times filminde de bu konuya değiniliyor, onu da tavsiye ederim.

Tabi burada tartışma konusu insanları ya da işçileri ne yaptığını bilmeden çalıştırmak ki bu da insanların mutluluk düzeyini hayli düşürüyor.

Bir diğer değinmek istediğim nokta ise; emek ücreti denilen kavram.
Çok acımasız ve iğrenç bir açıklaması olan bu kavram basitçe işçilerin ölmeyecek düzeyde kalabilmesi için kendisine verilen para miktarı oluyor.
Ölmeyecek düzeyde!

Neyse daha fazla nefret kusmayayım ben :D

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim :)
196 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kapital Manga bilimsel sosyalizmin kurucusu Karl Marx'ın başyapıtı Kapital'i manga tarzında öyküleştiriyor. (Çizgi roman)

Kapital'in özü ve temel kavramları bir peynir fabrikasındaki üretim süreçleri etrafında gelişen çarpıcı bir öyküyle iç içe anlatılıyor ve böylece genellikle göz korkutan bir eser olarak görülen Kapital çok geniş bir okuyucu kitlesinin ilgi odağı haline geliyor.

Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan Kapital Manga'nın özgün basımı 15 Aralık 2008'de Japon yayınevi East Press tarafından gerçekleştirildi.
190 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Gerçek bir okuyucu her şeyi okumalı kanaatindeyim. Bu tür konularda da bilgi sahibi olmak gerekir. Kapitalizm, Faşizm, Anarşizm, Komünizm ve daha her şey hakkında bilgi sahibi olmak lazım. Bu kitap sürekli duyduğumuz kapitalizmi çizgi roman şeklinde bizlere aktarmış. Peynir işi yapan bir genç ve babası vardır. Daha sonrasında bir yatırımcı gencin aklına girer ve bir fabrika kurdurur. İşte her şey burada başlar. Kapitalist düzen, işçilere yapılan zulüm gerçekler öyle güzel ele alınmış ki bitirince sadece 15 dakika oturup düşüncelere daldım. Atıştırmalık tarzı bir kitap olan bu eseri okumanızı öneririm çizgi roman şeklinde olduğu için hemen bitiyor ve bu konuda kısaca bilgi sahibi olmamızı sağlıyor.
190 syf.
·Beğendi·9/10
inanılmaz yerinde bir iş. KAPİTAL gibi ciddi okuma isteyen ve sindirmesi uzun süren fakat mutlaka bilgi sahibi olunması gereken bir eser resmen hap formatına sokulmuş. manga okumaktan keyif alıyorsanız eğer benim gibi "dur biraz bakıyım" diye açar, bir saatte bitirirsiniz. özellikle gençlere iş hayatına atılmadan önce mutlaka okutulmalı. Karl Marx sana selam etmeden geçmeyelim büyük usta.
190 syf.
·Beğendi·10/10
Sosyalizmin en yalın bir dille anlatımı annenin vasiyetiydi " dostlarla ortak yaşam " insanın insan tarafından sömürlülmediği bir dünya özlemi gerçekleşene kadar devam edecektir
190 syf.
·1 günde·10/10
Meşhur Das Kapital'i okumak istiyor fakat onu anlayacak kadar ekonomi bilmiyorum diyorsanız bu manga serisini tavsiye ediyorum öncelikle.

Yordam Kitap'a klasiklerin mangalaştırılmış hallerini ülkemize getirip çevirdikleri için de teşekkür ediyorum.

Kapital serisi iki ciltlik bir seri, kapitalizmi anlamak için mükemmel bir kaynak olsa da, Tv'den öğrendiğimiz dolar ekonomisiyle anlaşılması oldukça güç. İşte tam burada mangakalar yardımımıza yetişmiş, güzel çizimler var, detayları atlanmadan özet haline getirilmiş, konular bozulmamış ama basite indirgenmiş.

Eğer benim gibi hem manga seviyor, hem de klasikleri okurken zorlanmak istemiyorsanız, adres belli.

Ana karaktere de, fabrikatöre de kıl olacağınızın garantisini veriyorum, bazen peynir fabrikanız başınıza yıkılsın diyeceksiniz hatta.

Kadıköy Büyülü Dükkan'da bulabilirsiniz, 12 lira fiyatları ama girdiğinizde yüzlerce çizgiromanın içinde kendinizi kaybedeceğiniz için, seviyorsanız tabii fiyatları da inecek doğal olarak.

Söylenecek çok şey var ama okunacak da çok şey var.

İyi okumalar!
190 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Aylardır kitaplığımda okunmayı bekliyordu. Bir akşam kahvesine kolayca eşlik edebilecek bir kitapmış meğer. İçimde kapitalizm gibi kelimelerin buzlaşmış olduğunu farkettim ta ki bu kitabı okuyana kadar. İçinde yaşadığımız sistemi anlamak için daha çok cesaretim var şimdi. Buzları eritmek için güzel bir başlangıç olduğunu düşünüyorum.
190 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Karl Marx'ın "Das Kapital" kitabından uyarlanan iki ciltlik bir manga. Kapitalizmi basit çizimleriyle kısa ve çarpıcı bir şekilde anlatmış.

Bir yatırımcının, fakir bir ailede büyüyen Robin'e birlikte iş yapmayı teklif etmesiyle Robin'in hayatında birçok şey değişiyor. Bir fabrikaya patron olan Robin, hem zengin olmak istiyor hem de kapitalizmin acımasız çarkları altında ezilen insanlara üzülüyor. Yani vicdanı ile hırsı arasında kalan bir insanın çaresizliği aslında bize bu kitapta anlatılan.
190 syf.
·Beğendi·10/10
Gerçekten çok güzel bir çalışma olmuş. Günümüzün görsel dünyasına hitap ediyor. Kapitalizmi iyi açıklamışlar. Bundan iyi anlatılamazdı. Ikinci cildi bulabilirsem okuyacağım.
Biz sabahtan akşama kadar çalıştığımız halde ucu ucuna yaşıyoruz.Oysa siz bir damla ter dökmeden parayı cebinize indiriyorsunuz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kapital Manga Cilt: 1
Baskı tarihi:
Mart 2010
Sayfa sayısı:
190
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944122917
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Şihon-ron
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yordam Kitap
Mangalaştıran: Variety Art Works stüdyosu ve East Press.

Yordam Kitap, Karl Marx'ın temel eseri Kapital'in manga (Japonlara has çizgi roman formu) versiyonunu yayınlıyor.

Japon yayınevi East Press'in Aralık 2008'da satışa sunduğu, dünya çapında yankılar uyandıran eserin Türkçesi 16 Ekim 2009 günü Yordam Kitap tarafından satışa sunuluyor.

Kapital Manga, bilimsel sosyalizmin kurucusu Karl Marx'ın başyapıtı Kapital'i manga tarzında öyküleştiriyor. Kapital'in özü ve temel kavramları, bir peynir fabrikasındaki üretim süreçleri etrafında gelişen çarpıcı bir öyküyle iç içe anlatılıyor ve böylece genellikle göz korkutan bir eser olarak görülen Kapital çok geniş bir okuyucu kitlesinin ilgi odağı haline geliyor.

Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan Kapital Manga'nın özgün basımı 15 Aralık 2008'de Japon yayınevi East Press tarafından gerçekleştirildi. İçeriği ve kurgusu kadar görselliğiyle de ilgi çeken eserin yayını dünya çapında büyük yankılar yarattı, satış rakamı kısa sürede 100 bini geçti. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Japon Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyesi H. Can Erkin tarafından Japonca aslından Türkçeye çevrilen kitapla Kapital'in teorik özü ve kavramları rahat okunur bir tarzda okurların dikkatine sunuluyor.

Eserin baş kahramanı Robin, babasıyla birlikte peynir üretip pazarda satmakta iken, zengin olmak hayaliyle kapitalist girişimci Daniel'le iş ortaklığına girerek bir peynir fabrikası kurar. Ne var ki, çok geçmeden babasının paylaşımcı değerlerine isyan ederek giriştiği bu işte, başkalarına zarar vermeden, işçileri acımasızca sömürmeden başarılı olmanın imkânsız olduğunu anlar. Robin, kapıldığı çarkın içinde yol almaya devam ederken, bir yandan da derin bir iç huzursuzluğu yaşamaya başlar... 


Manga, güçlü çizgileri, sağlam kurgusu ve çarpıcı öyküsüyle okuru sararken, bir yandan da kapitalizmin işleyiş mantığını gözler önüne serer ve okuru Kapital'in kavramlarıyla tanıştırır.
Kapital Manga, zevkli bir okuma vaat ediyor: Hem Kapital'in pasajları içinde gezinirken aylarını tüketmiş olanlar için, hem Kapital'i okuma hayalini hayata geçirememiş okuyucular için... Hem Kapital'in en temel kavramlarıyla tanışmak isteyen gençler için, hem de genç-yaşlı çizgi roman ve manga tutkunları için...
Birinci cildi 1867'de yayınlanan Kapital'in Almanca aslından çevirisini, iktisat alanındaki iki yetkin çevirmenin, Nail Satlıgan ve Mehmet Selik'in imzasıyla, önümüzdeki aylarda okurlarla buluşturmayı planlayan Yordam Kitap, Kapital Manga'nın 2. cildini ise 4 Ocak 2010'da yayınlayacak. Yayınevi ayrıca, sosyalizmin en yaygın eseri sayılan Komünist Manifesto'yu da İtalyan grafik sanatçısı Rodolfo Mercenaro'nun çizgileriyle önümüzdeki haftalarda okurlara sunacak. 

Manga Nedir? 
Manga, kökleri Japon kültür tarihinin derinliklerine inen bir çizgi-roman türüdür. 18. yüzyıl başlarından itibaren geniş okuyucu kitlesine hitap eden bir tür olarak yaygınlaşmaya başlamıştır. Günümüz Japonya'sında ise yılda 10 binin üzerinde manga kitap ve üç yüzün üzerinde de süreli manga dergi yayınlanmaktadır. Son yıllarda Japon mangaları her yıl daha çok dünya diline çevrilmeye başlamıştır.

Kapital Manga'nın yayıncısı East Press, dünya ve Japon klasiklerini temel alan manga serisiyle dikkatleri topladı. Çok sayıda edebiyat, felsefe ve iktisat konulu klasiği manga öyküsü haline getirdi. Bu seri içerisinde hiç kuşku yok ki, içeriğinin yoğun ve karmaşık yapısı nedeniyle birçok okurun başlamaya çekindiği Kapital'in uyarlandığı manga versiyonu en başarılı çalışmalardandır. 
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 240 okur

  • gizem sandıkcı
  • Mesna Tiktaş
  • Bart Curlish
  • Utku Can Cerit
  • reflectionth
  • Fatih Bolat
  • maria puder
  • Toska
  • grkmsvnc
  • Ferhat Coşkun

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%5.7
18-24 Yaş
%37.1
25-34 Yaş
%22.9
35-44 Yaş
%20
45-54 Yaş
%8.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%5.7

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%47.8
Erkek
%52.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.8 (25)
9
%29.4 (20)
8
%14.7 (10)
7
%11.8 (8)
6
%2.9 (2)
5
%1.5 (1)
4
%1.5 (1)
3
%1.5 (1)
2
%0
1
%0