Kapital Manga Cilt: 2

9,4/10  (10 Oy) · 
29 okunma  · 
5 beğeni  · 
844 gösterim
Bu ikinci ciltle tamamlanan Kapital Manga, bilimsel sosyalizmin kurucusu Karl Marx'ın başyapıtı Kapital'i manga (Japonlara has çizgi roman) formunda öyküleştiriyor. Kapital'in özü ve temel kavramları, bir peynir fabrikasındaki üretim süreçleri etrafında gelişen çarpıcı bir öyküyle iç içe anlatılıyor ve böylece genellikle göz korkutan bir eser olarak görülen Kapital çok geniş bir okuyucu kitlesinin ilgi odağı haline geliyor.

Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan bu çalışmanın özgün basımı Japon yayınevi East Press tarafından gerçekleştirildi. İçeriği ve kurgusu kadar görselliğiyle de öne çıkan eserin yayını dünya çapında büyük yankılar yarattı. Eserin Ekim 2009'da Türkçeye kazandırılan ilk cildi, Japonya'da olduğu gibi Türkiye'de de ilgiyle karşılandı.

Kapital Manga'nın ikinci cildinde, Marx'ın ölümünden sonra Kapital'in ikinci ve üçüncü ciltlerini yayına hazırlamış olan Friedrich Engels, anlatıcı olarak çıkar okur karşısına. Engels, meta, para, kullanım ve değişim değeri, değişmeyen ve değişen sermaye, artık değer gibi kavramları tanımlayarak sömürünün nasıl gerçekleştiğini, kapitalist üretim sürecinin nasıl kaçınılmaz olarak bunalımlara yol açtığını, peynir fabrikası örneği üzerinden çarpıcı ve anlaşılır bir dille özetler.

Bu arada kahramanlarımız Robin ve Daniel, işlerini büyütmenin keyfini yaşamaktadırlar. Piyasaya sundukları yeni peynir çeşidi çok tutulur, satışlar artar. Patlayan talebi karşılamak için krediler alınır, fabrikanın kapasitesi artırılıp makineleri yenilenir... Her şeyin tıkırında gittiği sanılırken, genç fabrika sahipleri, kendilerini bunalımın ortasında bulurlar. Gerisi çok tanıdıktır: Kapanan fabrikalar, kapı dışarı edilen işçiler, batık bankalar... Günümüz dünyasının gerçekleri, bizim hikâyemiz!

Kapital Manga, zevkli bir okuma vaat ediyor: Hem Kapital'in pasajları içinde gezinirken aylarını tüketmiş olanlar için, hem Kapital'i okuma hayalini hayata geçirememiş okuyucular için... Hem Kapital'in en temel kavramlarıyla tanışmak isteyen gençler için, hem de genç-yaşlı çizgi roman ve manga tutkunları için...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  97889944122962
 • Orijinal Adı:
  Zoku Şihon-ron
 • Çeviri:
  H. Can Erkin
 • Yayınevi:
  Yordam Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Emine Vargılı 
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğru olduğunu bildiğin yolda ilerle kim ne derse desin. ''Normal'' olduğu söylenen her şeye kuşkuyla yaklaş!

Kapital Manga Cilt: 2, Karl Marx (Sayfa 192)Kapital Manga Cilt: 2, Karl Marx (Sayfa 192)
Emine Vargılı 
11 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanlar, paranın tüm diğer metalardan üstün, elde edilebilecek en mükemmel güç kaynağı olduğunu düşünmeye başlar.

Kapital Manga Cilt: 2, Karl Marx (Sayfa 25)Kapital Manga Cilt: 2, Karl Marx (Sayfa 25)
Emine Vargılı 
 10 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Köydeki herkesin temel besin maddesi buğday olduğuna göre, bari buğdayın değerini standart olarak alıp, değişim işlerini kolaylaştıralım.

Kapital Manga Cilt: 2, Karl Marx (Sayfa 17)Kapital Manga Cilt: 2, Karl Marx (Sayfa 17)
Emine Vargılı 
13 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Emek gücü dediğin. yalnızca çalıştırmaya değil, ayarlanmaya elverişlidir. İşimize geldiği gibi ayarlayacağız!

Kapital Manga Cilt: 2, Karl Marx (Sayfa 138)Kapital Manga Cilt: 2, Karl Marx (Sayfa 138)
Emine Vargılı 
12 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sermaye sahiplerinin işine gelecektir. Emek gücü maliyetinin düşmesi, kapitalistlerin karının artması anlamına gelir çünkü; yaşına ve cinsiyetine bakmamak, eldeki işçilerin yerine konabilecek insanların rahatlıkla bulunabilmesi demektir. Bu da, sermaye sahiplerine büyük bir avantaj sağlar. Daha az parayla çalışmayı kabul edecek inanların varlığı sayesinde işçilere daha düşük ücretleri kabul ettirirler.

Kapital Manga Cilt: 2, Karl Marx (Sayfa 55)Kapital Manga Cilt: 2, Karl Marx (Sayfa 55)