Kapitalizm Ahlaki midir? Zamanımızın Kimi Gülünçlükleri ve Zorbalıkları Üzerine

9,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
340 gösterim
Kapitalizm ahlaki midir? Kapitalizmin insanın insana
yapabilecekleri konusunda özgürleştirici bir tarafı olduğu
düşünülürse, bu potansiyeli kısıtlayıcı bir işlevi olan ahlakla
çeliştiği varsayılır. Öyle midir hakikaten? Marksist bir geçmişi
olan Fransız filozof André Comte-Sponville, üniversitelerde
düzenlenen konferanslarda yaptığı konuşmaları topladığı bu
kitapta, biraz da kışkırtıcı bir üslupla, kapitalizmin ahlaklı bir
ekonomik sistem olup olmadığını tartışıyor. Bunu yaparken,
amacını da "bireyin görüşünü netleştirmesi, kararlarını vermesi,
kısacası bugünün dünyasının dayattığı çeşitli güçlüklere karşı
profesyonel, ahlaki ve siyasi sorumluluklarını üstlenmesi gibi
konularda yardım etmek," diye ortaya koyuyor. Tartışma esasına göre, Comte-Sponville derdini anlattıktan sonra, ikinci bölümde soruları alıyor ve bunları tek tek cevaplıyor. Elinizdeki nüshanın, Comte-Sponville'in kitabın ilk baskısına gelen eleştirilere verdiği cevaplarla genişletildiğini de eklemek gerek. Dolayısıyla yazarın mizahi ve kışkırtıcı üslubuyla yer yer provoke ettiği karşı görüşün de sesini duyabildiğimiz, akıcı, düşündürücü ve bilgilendirici bir eser çıkıyor ortaya.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  235
 • ISBN:
  9789750509964
 • Çeviri:
  Dilek Yankaya
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Mehmet Abdullah Songül 
31 May 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın yayınevine bir not olarak! Son formada, son 2 sayfa başka bir kitaptan tab edilmiş. Bu nedenle bitiremediğimi belirteyim! İletişim gibi bir yayınevi için kabul edemeyeceğim bir defo, maalesef!

Kitaptan 2 Alıntı

Mehmet Abdullah Songül 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Topluluklar kendileri için en önemli şeyi önceleme eğilimindedirler ki bu da birinci (ekonomi) ve ikinci (siyaset) düzeyler ile ilgili değerlerdir. Yerçekimine tabidirler. Bu topluluk yasasıdır: Önceliklerin alçalması. Sadece bireyler, Simone Weil'in dediği gibi, lüfta benzer bir şeye sahip olabilirler. Bu şey en azından bazen ve birazcık da olsa bilimsel, teknik, ekonomik baskıları siyaset seviyesine yükseltme yeteneğidir (bir halkı seferber edebilen devlet adamında ya da bir şirket yöneticisinin karizmasında olduğu gibi); biraz da olsa siyaseti ahlaka doğru yüceltme becerisidir (iyi bir insandır işte bu); ahlakı az da olsa sevgiye ulaştırma kabiliyetidir (gönül insanıdır bunu yapabilen).

Topluluklar yerçekimine tabidirler. Sadece bireyler Tanrı'nın lütfuna benzer bir şeye sahip olabilirler. Toplulukları mahkum oldukları düşüşten en azından bazen ve birazcık da olsa çekip çıkarabilme yeteneğidir bu. Bununla beraber, bu lütuf sözcüğü benim benimseyemeyeceğim kadar dini bir anlam içeriyor. O yüzden, toplulukların bizi sürükledikleri bu düşüşten bizi kurtaracak sadece üç şey biliyorum: Sevgi, bilinçlilik ve cesaret.

Bunlar yeterli mi? Hiçbir zaman yeterli olamaz çünkü her türlü yeterlilik (kendini beğenmişlik) gülünçtür.

Ama, bu üç şey olmazsa nasıl başarabiliriz ki?

Kapitalizm Ahlaki midir?, Andre Comte-Sponville (Sayfa 122 - İletişim)Kapitalizm Ahlaki midir?, Andre Comte-Sponville (Sayfa 122 - İletişim)
Mehmet Abdullah Songül 
01 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bir ekonomik sistem zenginlik üretmek için vardır ve bunu mümkünse en az toplumsal, politik ve ekolojik zararla yapmaya çalışır. Kapitalizm -kusurlarına rağmen ve bazen de onlar sayesinde- kollektivizmi* bu üç açıdan yendi. Nokta. Ama zenginliğin medeniyet ve hatta insanlık adına kabul edilebilir bir toplum yaratmaya yeteceği yanılgısına düşmemeliyiz. Bu nedenle hem hukuka hem de siyasete ihtiyacımız var. Hukuk ve siyaset de buna yetmeyeceği için ahlaka, sevgiye, maneviyata ihtiyacımız var. Ekonomiden bunların yerini tutmasını bekleyemeyiz!"

Kapitalizm Ahlaki midir?, Andre Comte-Sponville (Sayfa 74 - İletişim)Kapitalizm Ahlaki midir?, Andre Comte-Sponville (Sayfa 74 - İletişim)