·
Okunma
·
Beğeni
·
1206
Gösterim
Adı:
Kaplan Yürekli Çocuk
Baskı tarihi:
Temmuz 2016
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053489801
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Boy with the Tiger's Heart
Çeviri:
Çiğdem Köfüncü
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Vahşi doğada büyümüş bir kız ile kaplan yürekli bir çocuğun özgürlük hikâyesi Nona'nın bakıcısı öldüğünde bütün şüpheler kızın üzerinde yoğunlaşır. Vahşi hayvanların yakalanıp yok edildiği, şehirlerin hiç sönmeyen ışıklarla aydınlatıldığı bir korku dünyasında yaşayan Nona, masumiyetine inandıracak kimseyi bulamayınca tek dostu olan ve tuhaf bir şekilde insana benzeyen ayısıyla birlikte kaçmak zorunda kalır.

Umutsuzca esaretten kurtuluş çabaları içindeki Nona ile ayısı çok geçmeden, Caius ve Jay adında iki garip çocukla karşılaşırlar. Ve dördü tutsaklığa karşı mücadele etmeye, Kenar ismi verilen yasak bölgeye birlikte ulaşmaya karar verirler. Bu gizemli yerde doğa henüz kirletilmemiştir; gece ve gündüz yaşanmakta, ormanlar ve dağlar alabildiğine uzanmaktadır. Burada hiçbir kısıtlama, hiçbir yasak yoktur.

Kaplan Yürekli Çocuk, içimizdeki doğaya dokunan ve bizi insan yapan değerleri hatırlatan unutamayacağınız bir öykü.

"Unutulmaz bir hikâye sunan bu kitap, insanda dünyanın geleceğine dair umut dolu duygular bırakıyor."
-Goodreads-
224 syf.
·1/10
Kitap biraz önce bitti. Ve ben hemen bilgisayarın karşısına geçip internetten 'acaba bu kitap çocuk kitabıydı da ben farketmedim mi? ' diyerek araştırmaya başladım. Sonuç: Çocuk kitabı değilmiş. Hatta bildiğiniz Zweig-George Orwell-Kafka ile aynı kategoride.
İdefix'te kitap hakkında bilgi kısmında; 'içimizdeki doğaya dokunan ve bizi insan yapan değerleri hatırlatan unutamayacağınız bir öykü.' yazıyor. Açıkcası bende hiçbir yere dokunmadı. Hatta insanların yalancılık ve adilikleri üzerine güzel bir ders oldu. Ve okuduğum sırada bitsin derken; puntoları o kadar büyük yapana teşekkür ettim.
Kısaca kitabın konusuna değinecek olursam; köpekler tarafından büyütülmüş bir kıza bakıcılık yapan Thomas Bailey'in ölümü ile başlıyor. Şüpheler kızdan yana olduğundan, özgürlüğü için kaçmaya başlıyor; bir ayı ile. Evet, kitapta devamlı çıkardığı ses ile UVAH! UVAH! olarak betimlenen bir ayı var. Bu macera sırasında karşılaştıkları olaylar anlatılıyor.
Sonuç olarak eğer 10 yaşındaysanız kitap harika olabilir. Ancak benim için 1/10.
224 syf.
·3 günde·3/10
Vahşi doğada köpekler tarafından büyütülen bir kız, Nona. Bakıcısının intihar etmesi üzerine onu öldürmekle suçlanınca tek dostu olan ayı ile birlikte kaçar. Kaçarken iki çocukla karşılaşır. Gerçekten bir kaplanın yüreğini taşıyan Jay ve üvey babasından eziyet gören Caius. Hep birlikte polisten kaçarak özgür olacaklarını düşündükleri Kenar denen yere gitmeye çalışırlar.

Kitapta büyük kıyım diye bahsedilen bir olay var; tüm vahşi hayvanlar ve onların yaşama alanları yok edilmiş, geri kalan hayvanlarsa sirklerde çalıştırılıyor. Yazar bu konuyu daha sonra açacakmış gibi hissettirmesine rağmen pek de üzerinde durmadı. Ayrıca kitaba ismini veren kaplan yürekli çocuğun rolünden çalınmış bence. Gerektiği kadar yer verilmedi. Düşman ilan edilen vahşi doğa ve yalnızca insanların eğlencesi için kullanılan hayvanlar. Fikir güzel olmasına güzeldi fakat anlatımdaki kopukluklar yüzünden kitabı sevemedim. Üstelik altı doldurulmayan şeyler var. Karakterler daha iyi işlenebilirdi, hiçbirini benimseyemeden kitap bitti. Sonu da tatmin etmedi. Hayal kırıklığına uğradım.
224 syf.
·5/10
Vahşi yaşam yok ediliyordu. Hayvanlar yakalanıyordu. Bir olayda şüpheli olarak aranan Nona, yanındaki dostu olan ayısı ile olay yerinden kaçarlar. Yanlarına yeni dostlar gelir. Ve bundan sonra onları farklı olaylar bekliyordur.

Aslında büyük bir beklentiyle başlayıp, pek sevemediğim bir kitap oldu. Konusu aslında ders verici bir kitaptı. Doğa ve hayvana karşı yapılması gerekenlerin ve yapılan şeyleri anlatıyor bir nevi. Ama beni pek etkileyen bir kitap olmadı. Okurken beni çok sıktı. Özellikle bazı şeyler çok abartılmıştı. Örneğin ayı vahşi bir hayvandır. Bir çocuk nasıl ayı ile konuşur anlamış değilim. Onunla arkadaş oluyor, birlikte sohbet ediyorlar. Pek sevdiğim bir kitap olmadı. Aslında yorum bile yapamıyorum. Önerir miyim? Sanmam. Ama çocuk kitabı olarak okumak isterseniz sevebilirsiniz.
224 syf.
·3 günde·6/10
Kaplan Yürekli Çocuk - Linda Coggin

"Vahşi doğada büyümüş bir kız ile kaplan yürekli bir çocuğun özgürlük hikâyesi Nona'nın bakıcısı öldüğünde bütün şüpheler kızın üzerinde yoğunlaşır. Vahşi hayvanların yakalanıp yok edildiği, şehirlerin hiç sönmeyen ışıklarla aydınlatıldığı bir korku dünyasında yaşayan Nona, masumiyetine inandıracak kimseyi bulamayınca tek dostu olan ve tuhaf bir şekilde insana benzeyen ayısıyla birlikte kaçmak zorunda kalır.

Umutsuzca esaretten kurtuluş çabaları içindeki Nona ile ayısı çok geçmeden, Caius ve Jay adında iki garip çocukla karşılaşırlar. Ve dördü tutsaklığa karşı mücadele etmeye, Kenar ismi verilen yasak bölgeye birlikte ulaşmaya karar verirler. Bu gizemli yerde doğa henüz kirletilmemiştir; gece ve gündüz yaşanmakta, ormanlar ve dağlar alabildiğine uzanmaktadır. Burada hiçbir kısıtlama, hiçbir yasak yoktur.

Kaplan Yürekli Çocuk, içimizdeki doğaya dokunan ve bizi insan yapan değerleri hatırlatan unutamayacağınız bir öykü."

Yine arka kapağında her şeyi kısaca özetleyen ve içerisi de bundan ibaret olan bir kitapla geldim, akıcı ve yalın bir dili var öncelikle, 1 günde bitirememiş olmamın tek sebebi animelerden başımı kaldıramıyor olmam. Kitabı sevdim mi evet sevdim ama kapağında bahsettiği gibi ağır bir distopya değildi bana kalırsa. Çocuklar için değil belki ama yetişkinler için de değil, konusu Cesur Yeni Dünya'yı andırıyor, korkulardan sıyrılmak için her şeyi düzene oturtmuş bir toplumun içinden kaçmaya çalışan 3 çocuk 1 ayı ve 1 kurdun hikayesi bu. Özgürlük, kurtuluş hikayelerine bayılıyorum, istedikleri kadar klişe olsunlar insanın kendi dünyasından kaçışına umut oldukları müddetçe hep bayılacağım sanırım. Bizim de çevremiz korkularımızdan kaçmak için yarattığımız sınırlarla çevrili değil mi nasılsa?

Okursanız içinizin sıcacık olacağının garantisini veririm ama okumazsanız da çok bir şey kaybetmezsiniz.

Çok ağır kitaplar arasına konulup dengeyi sağlayacak çerezlik bir distopyamsı diyebilirim.

İyi okumalar!

#book #books #bookstagram #lindacoggin #okudumbitti #kitapyorumu #kaplanyürekliçocuk #martıyayınları
224 syf.
·14 günde·Puan vermedi
Ne yazık ki kitap okuyamama dönemime denk geldi bu kitap bu yüzden müthiş bir akıcılıkla okuduğum söylenemez lakin kitap konusu bakımından çok tatlıydı. Belki alakasız olacak ama okurken aklıma hep Animal Farm geldi. Çocuk kitabı olarak düşünmeyin, içinde çok güzel anlamlar ve gizli mesajlar var ben çok beğendim.
224 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Beğenmedim...

Ya yazar ya da çevirmen akıcılığı becerememiş. Kopukluklar ve mantık hatalarıyla dolu bir kitap. Cocuk kitabı olsa daha iyi olurmuş yani öyle kurgulansaymış.
224 syf.
·Beğendi·10/10
“Babam bana bir kaplanın kalbini verdi.”
Kitabın aslında akıcı bir dili vardı fakat ben 100 yıl sonra bitirdim. Kitabın konusundan bahsetmem gerekirse, vahşi doğada köpekler tarafından büyütülen kızımız Nona. Bakıcısının intihar etmesi üzerine bakıcısını öldürme suçuyla aranıyor. O da tek dostu ayı ile birlikte kaçmaya başlıyor. Bu kaçışta Jay ve Caius ile karşılaşıyor. Jay’in kalbi bir kaplana ait, Caius ise üvey babası tarafından şiddete maruz kalıyor. Polisten kaçarken tek bir amaçları var Kenara gitmek.
•••
Kitaba zaten aksiyon ile giriş yapılıyor ve aksiyon hiç hız kesmeden devam ediyor. Kitapta biraz “hayvan hakları” gösterilmeye çalışıyor çünkü bu kitapta hayvanlar sirk için kullanılıyor ve doğal yaşam ortamlarından alıkonuluyor. Nona biraz karşı durmaya çalışıyor ama kaçarken ne kadar yapabilirse. Yani yazar bence kitapta bunu vurgulamak istemiş ama üstünde durmayınca pek fazla becerememiş. Kaplan yürekli çocuk denilen Jay’in üstünde de fazla durulmadı sadece bir bölümde neden o adı aldığı anlatıldı o kadar diğer bölümlerde Nona’nın üstüne çok yoğunlaşıldı. Yani güzel konulu bir kitap ama içime pek sinmedi.
224 syf.
·Beğendi·8/10
Bazı yerlerinde mantıksal hatalar olması dışında keyifli bir kitaptı. Başından sonuna kadar aksiyon olması ve akıcı bir dille anlatılması, okunmasını kolaylaştırıyor. Farklı bir tarza sahip gibiydi. Hiç sıkılmadan birkaç saat içinde okuyup bitirdim. Yaban hayatı anlatımına çok girilmemiş. Olaylar daha çok birkaç gencin, kendilerine dayatılan "vahşi yaşam kötüdür" olgusuna karşı durmaları etrafında gerçekleşiyor. Zaten hepimize dayatılan gerçek dışı olgu da bu değil mi?
222 syf.
·6 günde·8/10
Kaplan Yürekli Çocuk'u da bitirdim ve güzeldi açıkçası. Sadece sondaki birkaç şeyi beğenememiştim ama kitap genel olarak güzel. Ama okumasanız da bir şey kaybetmezsiniz, gerçi okusanız da bir şey kaybetmezsiniz. Sadece kitabın basımı çok dandik , bu yüzden indirimli faln alın ya da benim gibi kütüphaneden alın. Neyse , kitabın anlatımı sade ve sürükleyiciydi. Kısa sürede okuyabilirsiniz yani... Neyse, kitabın konusun ise doğa karşıtı nir ülkenin neredeyse tüm hayvanları öldürmesi , öldürmediklerini de sirk vb. yerlerde çalıştırmasıdır. Başkarakter Nona ormanda kurtlar tarafından büyütülür , küçük yaştayken bu kurtlar öldürülür ve hayvan üzerini deney yapıp onlara bakan Thomas Bailey Nona'yı alır ve bir insan gibi onu eğitir. Bir gün Thomas Bailey bütün hayvanlarını salıp intihar eder ve tüm şüpheler Nona'nın üzerine çevrilir. Nona ise bir ayı ile kaçar ve yolda tanıştığı Caius ve Jay isimli iki çocuk ile birlikte Kenar denilen bir yere kaçmaya karar verir. Kenar vahşim hayatın yok edilmediği ve hayvanların özgürce yaşayabildiği tek yerdir. Bu küçük grupta beraber Kenar gitmeye çalışır ama Nona ve arkadaşları yolda onları yakalamaya çalışan insanlarla da mücadele etmek zorundadırlar. Dediğim gibi güzel bir kitaptı ama abartılacak bir yanı yok, yine de tavsiye edebilirim. Şimdiden keyifli okumalar dilerim. Allah'a emanet olun ...
224 syf.
·2 günde·2/10
Kapağına ve ismine aldanıp alırsanız benim gibi büyük bir hayalkırıklığına uğrayabilirsiniz. Fuarın son günlerinde Martı yayınlarında istediğim kitapları bulamayınca bu kitabı almıştım. Birçok kez iyi yorumlara rastladığım bu kitapta iyi bir özellik aradım ama bulamadım.
Kitaptaki Nona denilen -No name'den geliyor- kızımızın yanında kaldığı Avcı, aniden kendini vurup ölünce zavallı Nona'da hükümetten ve polislerden kaçmak için oradaki hayvanlardan ayı dostunu alıp kaçıyor ve devamını bu şekilde okuyoruz.

İşin garip yanı, hiçbir şekilde olayların nasıl bu hale geldiği anlatılmamış, hayvanlar ve vahşi doğa neden talan edildi, bu kadar korkulan durum neydi? Bilmiyoruz. Sonradan katılan karakterlerle ilgili de çok bir bilgi verilmediği için satır aralarını adeta arşınlayarak hikayeyi çözemeye çalışıyoruz. Bunun yanında kitabın sonuna doğru iyice fantastiğe kayan kitap, kendi değişimini karakterlere de aksettirerek bambaşka bir kitap okuyormuş havası veriyor.

Okumayın kısaca. 10/2.
224 syf.
·4/10
Bazı yerlerinde mantıksal hatalar olması dışında keyifli bir kitaptı. Başından sonuna kadar aksiyon olması ve akıcı bir dille anlatılması, okunmasını kolaylaştırıyor.

Köpekler tarafından büyütülüp daha sonra onu sahiplenen bakıcısının intihar etmesiyle tek suçlu olarak görünen Nona, ona insandan daha sıcak davranan ayısı Abel Dancer ile kaçmaya çalışır. Bu kaçış sonucu ormanda iki tuhaf çocukla daha karşılaşır; birisi gerçek bir kaplanın yüreğine sahip olan Jay, diğeri üvey babası tarafından sürekli hor görülüp dövülen Caius.

Kitapta büyük kıyım diye bahsedilen bir olay var; tüm vahşi hayvanlar ve onların yaşama alanları yok edilmiş, geri kalan hayvanlarda sirkte çalıştırılıyor.
Günden güne doğadan uzaklaşmamız, vahşi yaşamı düşmanımız ilan etmemiz, canlıların yaşama haklarını saygısızca ellerinden alıp onları eğlence malzemesi haline getirmemiz eleştirilmişti.

Çok ağır kitaplar arasına konulup dengeyi sağlayacak çerezlik distopyamsı diyebilirim.
Otoriteler asla gerçek insanlarla iletişim kurmaz. Onlar duvarların arkasında oturup kanunları yapar.
Linda Coggin
Sayfa 129 - Martı Yayınları
"Tüm tehlikeli kayalar ortadan kaldırılıp, insanların üzerine düşebilecek tüm ağaçlar kesildikten, zehirli oldukları için tüm böcekler ezilip genelde tehlikeli oldukları için, tüm boz ayılar öldürüldükten sonra vahşi yaşama artık güven altında değildi. Aslında güvenlik ihtiyacı, vahşi yaşamı yok etmişti."
Normaller de deliler de sadece hareketlerini yargılayacak birisi olduğunda kendilerini gösterirler, onun dışında herkes var olan hayatının içinde yaşamaya devam ederdi.
Normaller de deliler de sadece hareketlerini yargılayacak birisi olduğunda kendilerini gösterirler, onun dışında herkes var olan hayatın içinde yaşamaya devam eder.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kaplan Yürekli Çocuk
Baskı tarihi:
Temmuz 2016
Sayfa sayısı:
224
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053489801
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Boy with the Tiger's Heart
Çeviri:
Çiğdem Köfüncü
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Martı Yayınları
Vahşi doğada büyümüş bir kız ile kaplan yürekli bir çocuğun özgürlük hikâyesi Nona'nın bakıcısı öldüğünde bütün şüpheler kızın üzerinde yoğunlaşır. Vahşi hayvanların yakalanıp yok edildiği, şehirlerin hiç sönmeyen ışıklarla aydınlatıldığı bir korku dünyasında yaşayan Nona, masumiyetine inandıracak kimseyi bulamayınca tek dostu olan ve tuhaf bir şekilde insana benzeyen ayısıyla birlikte kaçmak zorunda kalır.

Umutsuzca esaretten kurtuluş çabaları içindeki Nona ile ayısı çok geçmeden, Caius ve Jay adında iki garip çocukla karşılaşırlar. Ve dördü tutsaklığa karşı mücadele etmeye, Kenar ismi verilen yasak bölgeye birlikte ulaşmaya karar verirler. Bu gizemli yerde doğa henüz kirletilmemiştir; gece ve gündüz yaşanmakta, ormanlar ve dağlar alabildiğine uzanmaktadır. Burada hiçbir kısıtlama, hiçbir yasak yoktur.

Kaplan Yürekli Çocuk, içimizdeki doğaya dokunan ve bizi insan yapan değerleri hatırlatan unutamayacağınız bir öykü.

"Unutulmaz bir hikâye sunan bu kitap, insanda dünyanın geleceğine dair umut dolu duygular bırakıyor."
-Goodreads-

Kitabı okuyanlar 92 okur

  • Öykü
  • Murat Can Camkıran
  • Alper Pehlivan
  • B
  • Ömer Tutan
  • Ahmet Enes ATALAY
  • Betül Eroğlu
  • Nilgün Karaman
  • Şevvalakhisar
  • Ş. Şirin YILDIZ

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (9)
9
%4.4 (2)
8
%13.3 (6)
7
%22.2 (10)
6
%13.3 (6)
5
%11.1 (5)
4
%4.4 (2)
3
%2.2 (1)
2
%2.2 (1)
1
%6.7 (3)