Kaplıcada Bir Konuk

7,7/10  (6 Oy) · 
20 okunma  · 
3 beğeni  · 
544 gösterim
Bir yolunu bulup ikiliği dile getirmek isterdim; öyle bölümler ve cümleler kaleme almak isterdim ki, melodi ve karşı melodi aynı zamanda kendisini açığa vursun içlerinde, her çeşitliliğin yanıbaşında 'bir'lik, her şakanın yanıbaşında bir ciddilik sürekli yer alsın. Çünkü beni yaşatacak budur yalnızca, iki kutup arasında dalgalanmadır, dünyanın her iki temel direği arasında gidip gelmelerdir. Dünyanın o mutlu renkliliğine durmadan hayranlıkla işaret etmek, yine durmadan bu renkliliğin temelinde bir birlik ve bütünlüğün yattığını anımsatmak istiyorum. Sürekli olarak şunu göstermek istiyorum ki, güzel ile çirkin, aydınlık ile karanlık, günah ile kutsallık yalnızca bir an için birbirinin karşıtı kimliğiyle açığa vurur kendini, bunun dışında her zaman iç içedirler."
Hermann Hesse'nin 'Yaşlılık dönemine kadar yazdığım en iyi kitap' diye nitelediği Kaplıcada Bir Konuk, bir hastanın ruhunu inceliyor; Hesse'nin kendi sözcükleriyle, itiraflarından en kişisel, en ciddi olanlarını içeriyor.
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  135
 • ISBN:
  9789750701870
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

En sevdigim yazarim Hesse bu kitabinda bir kaplıcaya gidiyor.
Kitapta yazar kendini toplumsal bir alanda, hastalığını ve diğer insanları gözlemlemis..
İnsan psikolojisini ele veren ilginc tespitler yapmis yazarken de .

Herkesin dogru dedigi gerçekler, doğrular... kimin gercegi kimin dogrusu dedirten sozler
Ben elimden düşüremeden bir gün içerisinde okumustum ama
cok akıcı olduğunu, herkesi etkisi altina alacak bir kitap olduğunu
da iddia edemiyorum:)
Bunlarin yaninda
ben bir Hesse hayrani oldugum icin onun yazdigi tum kitaplari buyuk bir zevkle okuyorum|

Kitaptan 15 Alıntı

mehmet pak 
06 Tem 12:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan hemcinsini kendisinden daha azmı sevebiliyor, o zaman bencil biridir, açgözlüdür, kapitalisttir, burjuvadır, para ve güç toplayabilir kendisinde ama gönlünde sevinçlere pek yer yoktur, alabildiğine seçkin ve nefis ruhsal hazların kapısı kendisine kapalıdır. Ya da diyelim hemcinsini kendisinden daha çok sevebiliyor, o zaman acınacak biridir, aşağılık duygusuyla, her şeyi sevme isteğiyle dolup taşar içi ama öte yandan kendi kendisine hınç besler, ezan ve cefa eder, bir cehennemde yaşar ve bu cehennemin ateşini her geçen gün kendi eliyle tutuşturur. Buna karşılık dengeli sevgi, sağda solda borçlu duruma düşmeden sevebilme, kendi kendisine karşı duyulan, hiç kimseden çalınmamış sevgi,kendi Ben'inin hakkını yemeden ve kendi Ben'i üzerinde zor kullanmadan başkasına duyulan sevgi! Tüm mutlulukların, tüm esenliklerin hızı bu sözde yatıyor. İstedin mi bu sözün Hint yönüne çevrilebilir yüzü ve söyle anlamlandırılabilir:
Hemcinsini sev, çünkü o sensin!

Kaplıcada Bir Konuk, Hermann Hesse (Sayfa 125 - Can Yayınları)Kaplıcada Bir Konuk, Hermann Hesse (Sayfa 125 - Can Yayınları)
mehmet pak 
 04 Tem 15:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrım, kendi kendilerini sevip düşmanlarından nefret edebilen saf insanlar ne mutluydu! Kendi kendilerinden asla kuşkuya düşmemiş, çünkü ülkelerinin sefalet ve felaketinde kendilerinin sözde en ufak bir sorumluluğu olmamış, tüm sorumluluğu Fransizlara, Ruslara ya da Yahudilere, kim olduğu fark etmeyecek birine, kısacası bir başkasına, bir " düşmana " yükleyen yurt severler ne mutluydu! Belki bunlar yeryüzündeki insanların onda dokuzunu oluşturmaktaydı, barbarca ilkel dinlerinde gerçekten mutluydular, belki aptallıklarının ya da son derece kurnaz düşünce düşmanlıklarının zırhına bürünmüş, kıskanılacak kadar şen ve kolay bir yaşam sürüyorlardı.

Kaplıcada Bir Konuk, Hermann Hesse (Sayfa 76 - Can Yayınları)Kaplıcada Bir Konuk, Hermann Hesse (Sayfa 76 - Can Yayınları)
mehmet pak 
 05 Tem 13:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Diyelim sofra başında, bir okulda ya da bir kilisede oturuyoruz da haklı nedenlerden kaynaklanan güçlü bir gülme isteğiyle dolmuşuz ama gülemiyoruz, kendimizi tutup gülmememiz gerekiyor; öyle ya öğretmen ne der, anne ve babalarımız ne der, düzen ve yasalar ne der, bu anne ve babalara gönülsüz inanıyor, diğer yandan bütün bu düzenlerin, bütün bu din ve ahlak öğretilerinin ardında otorite biri olarak Hz.İsa'nın, özellikle çocukların yerinin cennet olduğunu söylemiş bu kişinin buluşuna şaşmadan duramıyorduk. Yoksa Hz İsa gerçekte örnek çocuklar için mi söylemişti o sözleri ?

Kaplıcada Bir Konuk, Hermann Hesse (Sayfa 110 - Can Yayınları)Kaplıcada Bir Konuk, Hermann Hesse (Sayfa 110 - Can Yayınları)
mehmet pak 
 04 Tem 14:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cümleler kurar, bir sel gibi akıp gelen çağrışımlar arasında seçmelere başvurur, inatla bekledikten sonra oltama takılan uygun sözcükleri çekip alırdım. Okuyucuları pek hayrette bıraksa da biz yazarlar için yazıp çizmek her zaman heyecan ve coşku dolu, müthiş bir iştir, küçük bir kayıkla açık denizde çıkılan bir yolculuktur, tek başına gerçekleştirilen bir uçuştur evrende. Bir yandan tek bir sözcük arayıp kendilerini size buyur eden üç sözcükten birini seçerken, diğer yandan kurulmaya çalışılan cümlenin bütününde istenen duygu ve sesi yitirmemeye çalışmak; bir yandan cümle örslerde dövülür, cümle için belirlenmiş mimari yapı gerçekleştirilmek istenip iskele parçalarını birbirine tutturan vidalar sıkılırken, diğer yandan bütün bölümü, kitaptaki bütün ses ve oranları şu ya da bu yoldan gizemsel şekilde her vakit el altında bulundurmak bir sinir törpüsüdür.

Kaplıcada Bir Konuk, Hermann Hesse (Sayfa 71 - Can Yayınları)Kaplıcada Bir Konuk, Hermann Hesse (Sayfa 71 - Can Yayınları)
mehmet pak 
 29 Haz 11:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sonra o korkunç ciddi beyefendi.Bahse girerim ki, en azından millet meclisi üyesidir; iliklerine kadar ahlaksal ilkelere bağlı, vatansever biridir; altgözkapağı Senbernar köpeklerindeki gibi biraz kızarmış ve sarkık, ensesi geniş ve dik, her şamara dayanacak güçte, alnı kırışıklıklardan geçilmiyor, cüzdanı alın teriyle kazanılıp bir bir sayılmış bankonotlarla dolu, yüreği kusursuz , yüce ama hoşgörüsüz ideallerle kaynıyor.

Kaplıcada Bir Konuk, Hermann Hesse (Sayfa 49 - Can Yayınları)Kaplıcada Bir Konuk, Hermann Hesse (Sayfa 49 - Can Yayınları)
Merve Alan 
25 Mar 21:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öyle bir çevre ki, sabahları fazla duyarlı sinirlerime tüm titreşimlerini adeta güçlü bir büyüteçten geçirerek iletir, seslerini adeta bir megafonla yüzüme haykırır. Ancak öğleden başlayarak benim için yaşam katlanabileceğim olumlu bir havaya bürünür, mutlu günlerde ikindi vakti ve akşamüstü bir harikulâdelik kazanır, gözlerinin içi güler, kanatlanıp süzülür havada, Tanrı'nın o nazlı ışığıyla, yasayla ve ahenkle, büyüyle ve müzikle içten içe yanıp tutuşur, yaşanmış binlerce kötü saatin karşılığını çil çil altınlarla öder.

Kaplıcada Bir Konuk, Hermann HesseKaplıcada Bir Konuk, Hermann Hesse
mehmet pak 
29 Haz 12:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrı biliyor ya, din yobazlığı ve ahlak vaizliği yapmak gibi bir niyetim yok, hatta insanların bazı acayip zararlı alışkanlıklara sahip olmasını hoş görürüm, insanların eğlenip neşelenmesi beni sevindirir, çünkü böyleleriyle bir arada yaşamak daha çok zevk verir insana. Peki ama eğlenip neşelendikleri gerçekten söylenebilir mi? Bütün o mermerler, kremşantiler, müzikler değer mi ? Üniformalı personellerin hizmetine koştuğu, önlerinde tıka başa yedikleri çeşit çeşit ve tatlı yiyecek dolu tabaklarla bu insanlar, gazetelerde kıtlık ayaklanma, silahlı çatışma ve idam haberlerini okumuyorlar mı? Zarif kafeterayların kocaman vitrinlerinin ötesinde kanlı bir sefalet ve çaresizliğin, cinnet ve intiharların, korku ve Umutsuzluğun kol gezdiği bir dünya yok mu ? Tamam tamam, biliyorum, bütün bunların olması gerekiyor, şöyle ya da böyle doğru şeyler hepsi, Tanrı böyle istiyor. Ne var ki bunu bilmem çarpım tablosunu bilmemden farksız.inandırıcılıktan uzak bir bilme. Gerçekte bunlara hiç de doğru, hiç de Tanrı'nın istediği şeyler gözüyle baktığım yok, kaçıkca ve iğrenç buluyorum hepsini.

Kaplıcada Bir Konuk, Hermann Hesse (Sayfa 58 - Can Yayınları)Kaplıcada Bir Konuk, Hermann Hesse (Sayfa 58 - Can Yayınları)
2 /