Kaplumbağa Kabuğunda Dünya

8,0/10  (21 Oy) · 
32 okunma  · 
11 beğeni  · 
872 gösterim
Nadir olan, sizinle aynı dünyayı gören birini bulmaktır.

On altı yaşındaki Aza, kaçak milyarder Russell Pickett’ın peşine düşmeye hiç de niyetli değildi aslında. Düşüncelerini ve dünyasını ele geçiren korkularıyla uğraşmak yeterince zordu zaten. Ancak bulana yüz bin dolar ödül vereceklerdi ve En İyi ve Korkusuz Arkadaşı Daisy paraya göz koymuştu bir kere. Böylece birlikte evlerinin yakın, dünyalarının uzak olduğu Pickett’ın oğlu Davis’in yanına gittiler.
Aza çabalıyordu. İyi bir evlat, iyi bir arkadaş, iyi bir öğrenci, hatta iyi bir dedektif olmaya çabalarken bir yandan da daraldıkça daralan düşünce sarmalının içinde sıkışıyordu…
Yeni kitabı uzun zamandır dört gözle beklenen John Green sevgi, direnç ve ömür boyu sürecek arkadaşlıkları konu aldığı bu romanında Aza’nın hikâyesini sarsıcı ve gözü kara bir açıklıkla paylaşıyor.

“Şeytanlarınızla yaşamayı öğrenmek ve mükemmel olmayan benliğinizi sevmek üzerine bu roman çok yerinde ve çok önemli.”
PUBLISHERS WEEKLY

“Kaplumbağa Kabuğunda Dünya mutlu son tanımını, aşkın bir trajedi mi yoksa başarısızlık mı olduğunu yeniden tartışmaya açarken hepimize evrensel bir ders veriyor: Yapabileceğiniz tek şey elinizdekiyle bir şeyler yapmaya çalışmak.”
USA TODAY

“Yeni bir modern klasik.”
GUARDIAN

“Yürek burkan ama aydınlatıcı bir roman.”
THE NEW YORK TIMES

“Yaratıcı… dokunaklı… unutulmaz.”
HEAT

“Doludizgin bir duygu seli…”
THE GLOBE AND MAIL

“John Green’in şimdiye kadarki en özgün ve en cüretkâr romanı.”
BUSTLE

“Dünyanın kontrolden çıktığını hissettiğinizde onunla baş etmeyi öğrenmekle ilgili hassas bir hikâye.”
PEOPLE

“Bu romanda şefkat, bilgelik ve bolca büyük fikir var.”
THE WALL STREET JOURNAL

“Zihinsel rahatsızlıklar, gençlik sıkıntıları ve büyüme ama kendini olgun hissedememe üzerine inanılmaz güçlü bir roman.”
SHELF AWARENESS

“Kaplumbağa Kabuğunda Dünya hepimizin ihtiyaç duyduğu bir şey söylüyor: Kendinizi iyi hissetmeyebilirsiniz ve bu sorun değil… Yazar son derece dürüst, yer yer acı veren ama baştan sona incelikli bir roman kurgulamış. Aramıza hoş geldin, John Green. Seni özlemiştik.”
MASHABLE
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2018
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9786052993729
 • Orijinal Adı:
  Turtles All the Way Down
 • Çeviri:
  Çiçek Eriş
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Corpus. 
12 Nis 20:24 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Geciken bir *Allah'ımbunekadargüzelbirkitaptıböyleinanamıyorum* yorumuyla herkese merhabalar. Bu aralar bahtım açık, çok şükür, korkunç kitap okuma oranım epeyce azalmış görünüyor. KKD, yakın bir arkadaşımın benden önce okuyup hemen okumalısın diyerek beni teşvik ettiği kitaplardan biri. Aslında ben her türlü hemen okurdum da Bin Öpücük etkisinden çıkmam zor olmuştu, her neyse. John Green genel olarak severim. İlk Aşk benim için favoridir. O kitabın samimiyetini, hiçbir kitabına değişmem ve genelde en sevilen kitabı o olmadığı için KKD çıkınca çok korktuğumu itiraf ediyorum. Çoğunluk seviyordu ve bu acaba ben sevmeyecek miyim demek gibi bir şey olduğu için çekine çekine okumaya başladım ve TA DA!

JG, kalbimden, vur-dun!

Sana şarkılar söyleyebilirim, Aza'yı pamuklara sarabilirim, Davis'e şiirler yazabilirim. Ne yaptınız efendim? Neden yaptınız?

Kitabın girişi bile harikaydı. Öyle amaçlı, öyle derinlikli, öyle basit bir şekilde anlatılıyor ki her şey; şu an yorum yapmakta zorlanıyorum.

Bazen, hatta çoğunlukla, bildiğiniz gibi, gerçeklere ulaşmanın en kolay yolu basit olandır. Bu kitap işte böyle hissettiriyor. Süslü cümleler, inanılmaz kurgu ve karakterler, birbirinden sürükleyici olaylar vs. olmadan, onları aramanıza bile gerek kalmadan kalbinize yerleşiveriyor. Neden mi? Çünkü gerçek. Hissettirdiği şeyler gerçek. Ve Aza bir karakter olamayacak kadar içimizden, harika bir kız.

Sanırım mental hastalıklar üzerine okuduğum en harika şeylerden biriydi. Harika diye diye kelimeyi eskitmekten bile çekinmiyorum. Harikaydı, harikaydı, harika. Harikayız. Harikalar. Harika. Ay, delirdim.

Bana bir kitap yazın, içinde samimiyet olsun ve gerisini boş vereyim. Şu hayatta en çok inandığım şeylerden biri samimiyettir. Ve ben bu kitabı pilot kalemle çizdim, üstüne notlar yazdım, onlarca post-itle her yerini renklendirdim. Bu his, ah ya, bu işte kitap okumaya aşık olma sebebimdir. Öyle derin bir şekilde kalbine dokunurlar ki gülümser, gülümser, gülümsersin.

Teşekkürler JG. Ben kitabı çok sevdim. Sevmeyen epeyce bir kesim olduğu için onların yorumlarına da bakmanızı tavsiye ederim, çünkü şu an öyle sevgi doluyum ki kitabı eleştirmek için kendimi zorlasam bile bir şey bulamam. Sonunu bile delice sevdim. Ve tabii ki tavsiye ediyorum.

Harikaydı.

Harikaydı.

Harika.