Kara Ahmet Destanı

7,9/10  (8 Oy) · 
16 okunma  · 
5 beğeni  · 
470 gösterim
Kara Ahmet bir zeki oğlan. Irazca'nın torunu, Bayram'ın "oğluş"u, Haçça'nın "çocca"sı. Karataş köyünde boy verip serpilen, sonra anasıyla, babasıyla, kardeşleriyle şehre göçüp, ninesini köyde yalnız koyuveren bir kara oğlan. Aklı fikri okumakta. Tek gayesi bir gün kaymakam olmak. Kırmak yoksulluğun, yoksunluğun belini.

Şehre göçer göçmez okula yazılır Ahmet Oğlan. Okulun en birincisi olur. Her şey iyi gidiyor derken, babası başka akıllara uyar, ortaokul lise yerine onu "hoca"ya göndermeyi, İmam Hatip'e vermeyi koyar kafasına. Ahmet direnir annesiyle el ele verip. Ne de olsa Irazca'nın torunudur. Babasına rağmen bitirir ortaokulu liseyi, girer Ankara'da Siyasal'a. Fakülte'de yeşil parkalı "abi"lerle tanışır. Anlar öğretilenler başka, hayat başka. Yoksulların, emekçilerin yanında yer alır, gün olur coplanır, gün olur hapislere düşer...

Kara Ahmet Destanı, bir çocuğun direnerek gün gün nasıl aydınlığa çıktığını anlatıyor; aynı zamanda emekçilerin, yoksulların ve tıpkı Ahmet Oğlan gibi onların yanında umuda yürüyenlerin mücadelesini dile getiriyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  403
 • ISBN:
  9789750403972
 • Yayınevi:
  Literatür Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
fisun 
15 Mar 20:36 · Kitabı okudu · 5 günde · 8/10 puan

Üclemenin son kitabında, Irazca nın torunu Kara Ahmet in öyküsünü okumaktayız.
Köyden ilçeye göcen Bayram ve ailesinin burada yasadıkları anlatılıyor. En cok da Kara Ahmet in okuma sevdası ve bu yüzden yaşadıgı zorluklardan bahsediliyor.
Önceki iki kitapta köydeki emekcilerin ugradığı haksızlıklar anlatılırken, bu kitap sehir yasamında ezilen çalısanların hayat hikayelerinden olusmuş.
Sonunda merak ettiğim bazı noktaların cevabını bulamasam da, güzel bir kitaptı. Okunmasını tavsiye ediyorum...

Volkan Türüdü 
06 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Anadolu Türkçesi ve şehir yaşamında pek bilinmeyen sözcükleri arayan okurlar için güzel bir roman. Kitabın sonunda, tek sayfa olarak anlamları verilen Anadolu ağzının sözcüklerinden çok daha fazlası, romanın içinde saklı. Bu açıdan çok beğenerek okuduğum bir eser oldu.

Türkiye'nin yarası ağalık sistemi ve büyük şehirlerde ortaya çıkan gecekondu sorununu nasıl beslediği, 1960 ve 70'lerin gençlik hareketleri ve Amerikan karşıtlığı da ele alınıyor.

Atatürk dönemine yapılan ve katılmadığım birkaç göndermeyle de karşılaşmam şaşırtıcı oldu..

Semiha 
04 Nis 18:55 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Fakir Baykurt uclemesinin son kitabi ( Yilanlarin Ocu - Irazcanin Dirligi - Kara Ahmet Destani)
Aslinda ucleme olarak degil tek basina bir kitap olarak bile yazilabilirmis. Ilk iki kitapta ezilen koylu milleti anlatirken 3. Kitap daha cok donemin universitelerinde yasanan siyasi olaylari anlatiyor.
KaraAhmet in destanini farkli hayal etmistim. Arka kapak yazisi biraz da buna sebep oldu. Ben destanin universite bittikten sonra yazilacagini bekledim. Belki 4. Bir kitap olmaliydi. Sonrasinin bu kadar okuyucuya birakilmis olmasini sevmedim.

uğur öztürk 
02 Tem 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ahh Fakir Baykurt bir insan bir yazar bu kadar mı yazı yazma özelliğini kaybedebilir Yılanların Öcü ve Irızca'nin Dirliği'nin devamı olan üçlemenin sonuncusu Kara Ahmet Destanı kitabı çok durgun hemen olayları kestirip atıyor en iyi köy romancımız olan Fakir Baykurt siyasi baskılar sürgünler belkide onu bu hale soktu yinede okumaya devam edeceğim...

Kitaptan 3 Alıntı

uğur öztürk 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Korkma Muhtar!" dedi Mustafa. Haramlar gider! Helalların varsa kalır; korkma!...

Kara Ahmet Destanı, Fakir Baykurt (Sayfa 100 - Literatür)Kara Ahmet Destanı, Fakir Baykurt (Sayfa 100 - Literatür)
uğur öztürk 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kara Ahmet'in,onunla birlikte hepsinin romanıdır bu.Yazıp koyduk, Yılanların Öcü ile Irızca'nın Dirliği'nin yanına.

Kara Ahmet Destanı, Fakir Baykurt (Sayfa 2 - literatür)Kara Ahmet Destanı, Fakir Baykurt (Sayfa 2 - literatür)

"Sen gene seyrek yiyorsun. Süleyman benim keşkeğimi çıkarır haftada! Hafta olmazsa, on beşte! Dışarıda dolup evde boşalılar. Yaşam onları dövüyor, onlar bizi..."

Kara Ahmet Destanı, Fakir Baykurt (Sayfa 55 - Literatür Yayınları)Kara Ahmet Destanı, Fakir Baykurt (Sayfa 55 - Literatür Yayınları)