Kara Ahmet Destanı

·
Okunma
·
Beğeni
·
782
Gösterim
Adı:
Kara Ahmet Destanı
Baskı tarihi:
Aralık 2011
Sayfa sayısı:
403
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750403972
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Literatür Yayıncılık
Baskılar:
Kara Ahmet Destanı
Kara Ahmet Destanı
Kara Ahmet Destanı
Kara Ahmet bir zeki oğlan. Irazca'nın torunu, Bayram'ın "oğluş"u, Haçça'nın "çocca"sı. Karataş köyünde boy verip serpilen, sonra anasıyla, babasıyla, kardeşleriyle şehre göçüp, ninesini köyde yalnız koyuveren bir kara oğlan. Aklı fikri okumakta. Tek gayesi bir gün kaymakam olmak. Kırmak yoksulluğun, yoksunluğun belini.

Şehre göçer göçmez okula yazılır Ahmet Oğlan. Okulun en birincisi olur. Her şey iyi gidiyor derken, babası başka akıllara uyar, ortaokul lise yerine onu "hoca"ya göndermeyi, İmam Hatip'e vermeyi koyar kafasına. Ahmet direnir annesiyle el ele verip. Ne de olsa Irazca'nın torunudur. Babasına rağmen bitirir ortaokulu liseyi, girer Ankara'da Siyasal'a. Fakülte'de yeşil parkalı "abi"lerle tanışır. Anlar öğretilenler başka, hayat başka. Yoksulların, emekçilerin yanında yer alır, gün olur coplanır, gün olur hapislere düşer...

Kara Ahmet Destanı, bir çocuğun direnerek gün gün nasıl aydınlığa çıktığını anlatıyor; aynı zamanda emekçilerin, yoksulların ve tıpkı Ahmet Oğlan gibi onların yanında umuda yürüyenlerin mücadelesini dile getiriyor.
(Arka Kapak)
403 syf.
·Beğendi·8/10
Anadolu Türkçesi ve şehir yaşamında pek bilinmeyen sözcükleri arayan okurlar için güzel bir roman. Kitabın sonunda, tek sayfa olarak anlamları verilen Anadolu ağzının sözcüklerinden çok daha fazlası, romanın içinde saklı. Bu açıdan çok beğenerek okuduğum bir eser oldu.

Türkiye'nin yarası ağalık sistemi ve büyük şehirlerde ortaya çıkan gecekondu sorununu nasıl beslediği, 1960 ve 70'lerin gençlik hareketleri ve Amerikan karşıtlığı da ele alınıyor.

Atatürk dönemine yapılan ve katılmadığım birkaç göndermeyle de karşılaşmam şaşırtıcı oldu..
403 syf.
·5 günde·8/10
Üclemenin son kitabında, Irazca nın torunu Kara Ahmet in öyküsünü okumaktayız.
Köyden ilçeye göcen Bayram ve ailesinin burada yasadıkları anlatılıyor. En cok da Kara Ahmet in okuma sevdası ve bu yüzden yaşadıgı zorluklardan bahsediliyor.
Önceki iki kitapta köydeki emekcilerin ugradığı haksızlıklar anlatılırken, bu kitap sehir yasamında ezilen çalısanların hayat hikayelerinden olusmuş.
Sonunda merak ettiğim bazı noktaların cevabını bulamasam da, güzel bir kitaptı. Okunmasını tavsiye ediyorum...
403 syf.
·9 günde·Beğendi·8/10
Kara ahmet destanı

Fakir baykurt

Üçleme kitabın sonuncusu ve başlı başına bir kitap,anlatı dolu okunası,okutulası yer yer burnunuzun direğini sızlatacak,yürekte acı oturtacak dili ve gerçekciliği ile çok sarsıcı bir eser .

Kara Ahmet bir zeki oğlan. Irazca’nın torunu, Bayram’ın “oğluş”u, Haçça’nın “çocca”sı. Karataş köyünde büyüyen,burdur,ankara ile yaşamında,yoksulluğu okuyarak yeneceğini düşünen,kaymakam olmayı düşleyen gencin 68 öğrenci hareketine etkin rol almasını,gecekondu yıkımlarına karşı eylemlerde bulunmasını,15_16 haziran işçi direnişlerini hapiste bükreş,sofya,moskova radyolardan takip etmesini diken üstüne okuyacaksınız.
Yakın tarihe ışık ,okumaya,aydınlanmaya heves olacak bu kitabı herkese tavsiye ederim.
Yerelden evrensele doğru uzanan fakir baykurt romanlarında burdur şivesinin dilini,yaşamlarını,kıstaslarınıda öğreniyor,yaşar kemal ve orhan kemallerin çukurovası ile ister istemez kıyas yapıyorsunuz.
Keyifli okumalar

Yazar:Fakir Baykurt
Kitap: Kara Ahmet destanı
Yayınevi: Literatür yayınları
Sayfa sayısı:403
403 syf.
·4 günde·10/10
Fakir Baykurt uclemesinin son kitabi ( Yilanlarin Ocu - Irazcanin Dirligi - Kara Ahmet Destani)
Aslinda ucleme olarak degil tek basina bir kitap olarak bile yazilabilirmis. Ilk iki kitapta ezilen koylu milleti anlatirken 3. Kitap daha cok donemin universitelerinde yasanan siyasi olaylari anlatiyor.
KaraAhmet in destanini farkli hayal etmistim. Arka kapak yazisi biraz da buna sebep oldu. Ben destanin universite bittikten sonra yazilacagini bekledim. Belki 4. Bir kitap olmaliydi. Sonrasinin bu kadar okuyucuya birakilmis olmasini sevmedim.
403 syf.
·Beğendi·9/10
Fakir Baykurt Üçlemesi 3
Kara Ahmet Destanı
Üçleme bir dönem romanı. 1950 lerin Demokrat Parti zamanındaki kırsal hayatından başlar, 1970 lerin başlarındaki öğrenci ve işçi hareketlerine kadar devam eder.

Üçüncü kitapta Irazca’nın torunlarının eğitim konuları ve özelinde Kara Ahmet’in düşünce yapısının şekillenmesi anlatılır.
Kara Bayram, köyünden tası tarağı toplayıp umudu Burdur’da arar aslında yaptığı köyden kaçıştır ancak Kara Bayram kendinden ve korkularından kaçamaz.

Köydeki Cımbıldak Hüsnü ve sülalesinin baskılarının yerini Hastanedeki Daşduraklı Hilmi'in namaza zorlamaları almıştır.
Evdeki otorite ise köyde kalan Irazca’nın yerine ise karısı Haçça’ya geçmiştir.

Kara Bayram’a kalsa çocukları okula vermek yerine kuran kursunu yeterli görmektedir. Haçcanın çabaları sonuç verir Çocuklar eğitimlerine devam ederler.

Kara Ahmet ise Üniversiteye devam eder.
Çocukluğundan beri kurduğu kaymakam hayali nihayet gerçekleşecektir. Ancak okuyup ülke gerçeklerini gördükçe, görünenle bilinen durumların çokta örtüşmediği bir gerçektir.
Bir yanda haklar ve özgürlükler için mücadele eden işçi ve öğrenci hareketleri diğer yanda sendikal ve öğrenci örgütlenmelerinin özgürlükçü mücadelesinde hükümetin duyduğu rahatsızlıklar.

Zaman zaman ayağı yere basmayan siyasal hareketler.
Kara Ahmet , tüm bunları anlamaya kavramaya çalışır…

“Okuduğum kitaplar hakkında yazılan yazıları okuyorum. Çoğu eleştirme değil, değinme. Kendileri de öyle diyor zaten. Böyle böyle yozlaşır bir ulusun kültürü. Düşünebiliyor musun, okumadığı kitap hakkında yazan bile var? Sahtecilik demiyorum, daha kötü! Yıllıkların birinde, hikâye kitabını romanlar arasında sayan, hakkında ona göre yargı belirten eleştirmenler gördük!
Kendi göbeğini kendi kesmek zorunda okur. Bunun için ne yapmalı? Belki örgütlenmeli. Batıda görülen kitap kulüpleri gibi mi? Sanırım kitap kulüpleri kapitalizm için bir çözüm. Okurun yararına olan nedir? Okurlar kendi aralarında örgütlenip seçimlerini yapmalı, kitapları birlikte sağlamalılar.”
“Elin öldürdüğü yılanın kuyruğu diri kalır.”
“Kof olduğunu söylüyorsam karşıdaki düşmanın, sen güçlü olduğun vakit koftur o.”
403 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Üçlemenin son kitabında, serinin kahramanı olan Ahmet'in köyden ilçeye göç eden ailesiyle birlikte yaşadıkları zorlukları,kendisi ve kardeşlerinin okuma sevdası,,Ahmet'in Siyasal Fakültesini kazanması ile Ankara'da katıldığı eylemler sonrası tutuklamaya kadar uzanan süreç, romanın konusunu oluşturuyor.
403 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
Ahh Fakir Baykurt bir insan bir yazar bu kadar mı yazı yazma özelliğini kaybedebilir Yılanların Öcü ve Irızca'nin Dirliği'nin devamı olan üçlemenin sonuncusu Kara Ahmet Destanı kitabı çok durgun hemen olayları kestirip atıyor en iyi köy romancımız olan Fakir Baykurt siyasi baskılar sürgünler belkide onu bu hale soktu yinede okumaya devam edeceğim...
403 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Ne zaman okuduğumu(2005 ya da daha öncesi) tam hatırlamamakla birlikte kitapla ilgili aklımda kalan akıcı bir dilinin olduğuydu. Aynı zamanda kitapla ilgili aklımda kalan en çarpıcı nokta ilk defa bir kitapta "mum söndü" iftirası ile karşılaşmış olmamdı. Bir de köylülerin "Komünist" kelimesini Anadolu ağzıyla söylemesi hala aklımdadır. Bu arada serinin diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum. İyi okumalar..
403 syf.
·Beğendi·10/10
Üç ahmet var: çocuk ahmet. Ergen ahmet. Genç ahmet. ‍‍ Çocuk ahmet; herkesin imrendiği, anasının ve nenesinin övüncü bir çocukken boz ömer ile cemal'ın cinsel istismarına uğrayıp hayata küstü. Ne olaylara şahit olmadı ki çocuk ahmet? Babasının dayak yiyip hastanelik olması bardağı taşıran son damla oldu babası duramadı köyde. Ninesinin yavlvarmalarına karşı şehre göçtüler. Şehir hayatı iyi geldi çocuk ahmet'e.🤓 Ergen ahmet; derslerinde çok başarılı.🤓 En büyük hayali: kaymakam olmak. Hastaneyi sağcılar ele geçirdi. Dinci geçinen daşduraklı hilmi babasına rahat vermedi. Babası daşduraklı hilmi' nin gözüne girmek için namaz kılmaya başladı. Annesini,kendisini,kardeşlerini namaz kılmaya zorladı. Ahmetin imam olmasını istedi. Ahmet istemedi. hatip'e vermek istedi ahmet istemedi. Evin tadı tuzu kaçtı.. Ahmet ve şerife sonunda liseye girdiler. Genç ahmet; siyasal bilgilere girdi. Parkeli abilerle tanışması hayatını değiştirdi. Bizim kaymakam olmak isteyen kara ahmetimiz genç bir devrimci olur.

İlk iki kitabını kahkahalar atarak okuyan ben bu kitabı ne yazık ki kahkalar atarak okuyamadım. Amerika'nın 6.Filosu, gençlerin 6. Filoyu protesto etmesi,polisin orantısız şiddeti,kanla pazar,öğrenci kıyımları,solcu gençlere kominist yaftasının yapıştırılması,grevler,fabrika işgalleri ve faşizm.

Ağaların buna cımbıldak muhtarda dahil Sırtını demokrat partiye ve adalet partisine dayayıp zenginleşmesi. Kitabın solculuk bildirisi olduğunu söyleyenler var. Beğenmeyenler var. Bende diyorum ki; diğer iki kitabına nazaran iyi olmayabilir, vasat bulabilirsiniz ama ilk iki kitapta anlatılan çocuk ahmetti. Burda anlatılan genç bir devrimci ahmet. Ve seri bitti. İrazcam benim dertli irazcam.. seni unutamayacağım... Seni dostlarınla ve düşmanlarınla köyünde bırakıyorum. Umarım dediğini yapar, o cımbıldak iktidar yalakası muhtarın yeni evini yakarsın. Yaparsın sen🤣
"Her şeyimi verebilirim, her..." diye mırıldandı. "Sonuna kadar dayanabilirim yolun! Söylemek için ninem gibi, Hidayet gibi yoksulların derdini, her acıya, çileye katlanabilirim!.."
"Benim hiç mi aklım yoktu baba; o kadar pisi pisine ölmedim korkma! Gönül verenlerinin milyon milyon çoğaldığı bir ulu sevdanın adamıyım, onun için öldüm! Çok yakında bunu sen de anlayacaksın! Anamın başına kakma ölümümü, benim anladığımı yakında sen de anlamak zorundasın. Hâlâ sen haklı değilsin baba! Sen sadece korkuyorsun. Sen ete kemiğe dönüşmüş bir korkusun. Biz de korktuk ama senin kadar korkmadık. En korktuğumuz anda bir yanımız yürekliydi dipdiri. Baba, seni babalar devirsin!.."
Kitaplık yoktu şehirde. Halkevi'nin varmış eskiden, Demokrat Parti kapatmış. Kitaplarını da bodrumlara tıkmış.
"Tanrı, daha yola çıkmadan pes eden yılgın insanların değil, gideceği yere tutkuyla yürüyen, kararlı insanların yardımcısıydı asıl."
Fakir Baykurt
Sayfa 15 - Literatür Yayınları 14. Baskı 2011
Kara Ahmet'in,onunla birlikte hepsinin romanıdır bu.Yazıp koyduk, Yılanların Öcü ile Irızca'nın Dirliği'nin yanına.
Fakir Baykurt
Sayfa 2 - literatür

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kara Ahmet Destanı
Baskı tarihi:
Aralık 2011
Sayfa sayısı:
403
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750403972
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Literatür Yayıncılık
Baskılar:
Kara Ahmet Destanı
Kara Ahmet Destanı
Kara Ahmet Destanı
Kara Ahmet bir zeki oğlan. Irazca'nın torunu, Bayram'ın "oğluş"u, Haçça'nın "çocca"sı. Karataş köyünde boy verip serpilen, sonra anasıyla, babasıyla, kardeşleriyle şehre göçüp, ninesini köyde yalnız koyuveren bir kara oğlan. Aklı fikri okumakta. Tek gayesi bir gün kaymakam olmak. Kırmak yoksulluğun, yoksunluğun belini.

Şehre göçer göçmez okula yazılır Ahmet Oğlan. Okulun en birincisi olur. Her şey iyi gidiyor derken, babası başka akıllara uyar, ortaokul lise yerine onu "hoca"ya göndermeyi, İmam Hatip'e vermeyi koyar kafasına. Ahmet direnir annesiyle el ele verip. Ne de olsa Irazca'nın torunudur. Babasına rağmen bitirir ortaokulu liseyi, girer Ankara'da Siyasal'a. Fakülte'de yeşil parkalı "abi"lerle tanışır. Anlar öğretilenler başka, hayat başka. Yoksulların, emekçilerin yanında yer alır, gün olur coplanır, gün olur hapislere düşer...

Kara Ahmet Destanı, bir çocuğun direnerek gün gün nasıl aydınlığa çıktığını anlatıyor; aynı zamanda emekçilerin, yoksulların ve tıpkı Ahmet Oğlan gibi onların yanında umuda yürüyenlerin mücadelesini dile getiriyor.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 60 okur

  • B. Ermeydan
  • Mehmet
  • Necmiye Akgün
  • orhan lenger
  • Sedat Durmaz
  • Elif Ada
  • Gökhan is
  • Mustafa Canik
  • Yagmurdakisessizbulut
  • Hasan Fuat Bayrak

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.9 (7)
9
%18.5 (5)
8
%37 (10)
7
%7.4 (2)
6
%3.7 (1)
5
%3.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0