Kara Delikler ve Bebek Evrenler

7,8/10  (5 Oy) · 
16 okunma  · 
2 beğeni  · 
579 gösterim
Kara Delikler ve Bebek Evrenler Stephen Hawking'in Zamanın Kısa Tarihi'nden sonra hazırladığı ikinci popüler yapıtı. Ekim 1993'te Amerika'da yayımlanan yapıt yazarın ilk yapıtı kadar ilgi gördü.

Stephen Hawking "Ben evrenin bilinmez ve anlaşılmaz bir şey, insanın sezgileri olabileceği fakat hiçbir zaman tam olarak analiz edemeyeceği veya kavrayamayacağı bir şey olduğu görüşüne katılmıyorum. Bu görüşün hemen hemen dört yüz yıl önce Galile tarafından başlatılan ve Newton tarafından devam ettirilen bilimsel devrime karşı haksızlık ettiğini düşünüyorum. Onlar evrenin en azından bazı alanlarının, gelişigüzel şekilde davranmadıklarını kesin matematiksel yasalar tarafından yönetildiklerini gösterdiler. O zamandan beri geçen yıllar içinde Galile ve Newton'un çalışmalarını evrenin hemen hemen her alanına uzatmış bulunuyoruz" diyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2010
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786053711605
 • Çeviri:
  Nezihe Bahar
 • Yayınevi:
  Sarmal Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ebru Hacıalioğlu 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · 66 günde · 8/10 puan

Hawking'in uzun yıllar içerisinde yazdığı yazılardan derlenmiş bu kitap. hayatından kuramsal fiziğe kadar farklı farklı konularda yazılar bunlar. Üstün fizikçinin yazılarından okurken aslında sıradan bir insan diyorsunuz fakat bir sonrakini okurken oturup kuramsal fiziğin hatta fiziğin temeline dönüyorsunuz, bir de bakmışsınız matematik kurallarını anlamaya çalışıyorsunuz. Bir ara merak salmıştım kendisine önce zamanın kısa tarihini sonra da bu kitabını okumuştum. Ama şöyle bir karıştırdım tekrar, yine yine okumak lazım.

Ahmet Kaya 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitabın ilk bölümlerinde Hawking hayatını anlatıyor. Daha sonraki bölümlerde ise çeşitli yıllarda yayımladığı makaleler derlenmiş. Faydalı bir eser. Altyapısı olanlar daha çok beğenecektir.

Kitaptan 1 Alıntı

Eyyüp Aydın 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beğensek de beğenmesek de içinde yaşadığımız dünya son yüzyılda büyük ölçüde değişmiştir. Bazı insanlar bu değişikliği durdurmak, daha saf ve daha basit bir çağ olarak gördükleri çağa geri gitmek isterler. Fakat tarihin gösterdiği gibi geçmiş o kadar güzel değildi. Modern tıp olmadan yaşamak zorunda olmaları ve kadınlar için doğum yapmanın son derece riskli olmasına karşın, ayrıcalıklı bir azınlık için yaşam yine de hoştu. Ama nüfusun büyük çoğunluğu için berbat, çirkin ve kısaydı.

Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Stephen W. HawkingKara Delikler ve Bebek Evrenler, Stephen W. Hawking