Adı:
Kara Delikler ve Bebek Evrenler
Baskı tarihi:
Ağustos 2010
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053711605
Çeviri:
Nezihe Bahar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sarmal Yayınevi
Baskılar:
Kara Delikler ve Bebek Evrenler
Kara Delikler ve Bebek Evrenler
Kara Delikler ve Bebek Evrenler
Kara Delikler ve Bebek Evrenler Stephen Hawking'in Zamanın Kısa Tarihi'nden sonra hazırladığı ikinci popüler yapıtı. Ekim 1993'te Amerika'da yayımlanan yapıt yazarın ilk yapıtı kadar ilgi gördü.

Stephen Hawking "Ben evrenin bilinmez ve anlaşılmaz bir şey, insanın sezgileri olabileceği fakat hiçbir zaman tam olarak analiz edemeyeceği veya kavrayamayacağı bir şey olduğu görüşüne katılmıyorum. Bu görüşün hemen hemen dört yüz yıl önce Galile tarafından başlatılan ve Newton tarafından devam ettirilen bilimsel devrime karşı haksızlık ettiğini düşünüyorum. Onlar evrenin en azından bazı alanlarının, gelişigüzel şekilde davranmadıklarını kesin matematiksel yasalar tarafından yönetildiklerini gösterdiler. O zamandan beri geçen yıllar içinde Galile ve Newton'un çalışmalarını evrenin hemen hemen her alanına uzatmış bulunuyoruz" diyor.
(Tanıtım Bülteninden)
280 syf.
·9/10
"Zamanın Kısa Tarihi" ve "Büyük Tasarım" kitaplarından sonra okuduğum üçüncü S. Hawking kitabıdır. "Kara Delikler ve Bebek Evrenler", onun farklı üniversitelerdeki konuşmalarından ve muhtelif dergilerde yayınlanmış yazılarının bir arada kitap olarak takdim edilmiş halidir. Oldukça etkilendiğim ve bir o kadar da anlamakta zorlandiğim, artı Hawking'e sempati kazandıran eseri oldu.

Kitabı iyi ve kafi şekilde anlamamız için iki seçenekle karşılaşıyoruz: ya okumadan önce bazı konularda önbilgi edinmeli ya da okurken karşımıza çıktıkça ayrıca küçük bir araştrma yapmalıyız. Özellikle, antropik ilke, belirsizlik ilkesi, (bilimsel) determenizm, sanal zaman, süper sicim teorisi, spin, kara madde...vb gibi konularda edineceğimiz önbilgiler sadece bu kitabı değil, genellikle son yarım asırda yazılmış bilimsel kitapları anlama ve yorumlama kolaylığı sağlayabilir.

Stephen Hawking, bilim hiyerarşisinin tepesine tırmanarak aşağıya (geriye) doğru eleştirisel yaklaşım ortaya koyduktan sonra, o tepeden de öteye boylanarak (rahatsız adam) evrenimizin menşeini (köken, başlangıç), sonunun olup olmadığını ve onun perde arkasını sorguluyor. Hayal gücüne ve zekasına sözüm yok. Daha önce bende oluşmuş <bilimi kullanarak bizi teizm'e mi yoksa atieizm'e mi davet ediyor?> şüpheci fikrimden bu kitab sayesinde vazgeçmiş oldum.

Einstein ve Dirac'la bilimin seyrinde başlamış olan "1. devrim" dalgası S. Hawking'le ikinci kez başlamıştır diyebilirim. O -kendi ifadesiyle- Birleşik Kuram (diğer isimleriyle M-Theory, String Theory, Grand Union Theory) arıyor... Her şeyin her şeyle ilişkisini anlamlı kılan, akla uygun cevabını verebilecek kuram... Dinimizde bu arayışın cevabı Allah'tır. Her an var eden, her şeyi varlıkta tutan... Bilimin de vereceği cevap olacaktır. Bu cevaba götüren 'yolu ve süreci' (lütfen '' arasına dikkat) anlamanın Hawking'i okuyup anlamadan mümkün olabileceğine inanmıyorum.
280 syf.
·66 günde·8/10
Hawking'in uzun yıllar içerisinde yazdığı yazılardan derlenmiş bu kitap. hayatından kuramsal fiziğe kadar farklı farklı konularda yazılar bunlar. Üstün fizikçinin yazılarından okurken aslında sıradan bir insan diyorsunuz fakat bir sonrakini okurken oturup kuramsal fiziğin hatta fiziğin temeline dönüyorsunuz, bir de bakmışsınız matematik kurallarını anlamaya çalışıyorsunuz. Bir ara merak salmıştım kendisine önce zamanın kısa tarihini sonra da bu kitabını okumuştum. Ama şöyle bir karıştırdım tekrar, yine yine okumak lazım.
%32 (53/167)
·Puan vermedi
Kendi hikayesi dışında hiçbir şey anlayamadigim bu kitabı yarıda bırakmak zorunda kaldım. Anlamadığınız şeyleri okumayın. Şu an adını hatırlayamadım ama bir yazarın sözüydü sanırım. Bir karpuzu kestin kelek çıktı yemeye devam eder misin? Konuyla alakası olmasa bile mantıklı bir söz. Bu sözde kelek olan benim uzaya, fiziğe, matematige ve daha birçok dala ilgisiz olduğum için bu kitabı okumayı hak edemedim. Evrenin oluşuyla ilgilenen, teorilerden hoşlanan kişiler okusun ve umarım anlasınlar.
280 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Kitabın ilk bölümlerinde Hawking hayatını anlatıyor. Daha sonraki bölümlerde ise çeşitli yıllarda yayımladığı makaleler derlenmiş. Faydalı bir eser. Altyapısı olanlar daha çok beğenecektir.
280 syf.
Stephen Hawking'i bilen bilir onun ortaya attığı teorilerin hepsinde bir gerçeklik payı vardır . Eğer evreni merak ediyorsanız bu kitapta verdiği konferanslardaki konuşmalarını okuyarak anlayabilirsiniz .
280 syf.
·50 günde·Beğendi·10/10
fizik dünyasının efsanesi hawking'den şaheser bir kitap. kara delikler ile ilgili çalışmalarını en anlaşılır dil ile yazıp bizleri bilgilendirmesi takdire şayan.
280 syf.
·26 günde·10/10
Olay yaratan çok satan kitabı Zamanın Kısa Tarihi’nde, Stephen Hawking, kelimenin tam anlamıyla, fiziğe, evrene, gerçekliğin kendisine bakışımızı değiştirdi. Kara Delikler ve Bebek Evrenler’de Stephen Hawking’in 1976 ile 1992 yılları arasında yazdığı bazı yazılar yer alıyor. Yaygın olarak Einstein’dan beri en parlak teorik fizikçi sayılan Hawking, bu on üç yazı ve bir söyleşide, evrenimizi anlamamıza yarayan şaşırtıcı bir olanaklar dizisini ortaya çıkarıyor.
Stephen Hawking, evrenin bilinmez ve anlaşılmaz bir şey, insanın sezebileceği, fakat hiçbir zaman tam olarak analiz edemeyeceği veya kavrayamayacağı bir şey olduğu görüşüne katılmaz. Ona göre bu görüş dört yüz yıl önce Galileo tarafından başlatılan ve Newton tarafından devam ettirilen bilimsel devrimlere karşı haksızlık etmektedir. Onlar evrenin en azından bazı alanlarının, gelişigüzel şekilde davranmadıklarını, kesin matematiksel yasalar tarafından yönetildiklerini gösterdiler. O zamandan beri geçen yıllar içinde Galileo ve Newton’un çalışmalarını evrenin hemen hemen her alanına yaymış bulunuyoruz. Hawking’e göre evrenin tam bir teorisini ortaya koyabiliriz. O durumda aslında Evrenin Efendileri olacağız.
“Aydınlanmada ikinci bir şans... Hawking karmaşık konuları basit, herkesin anlayabileceği bir dille becerikli şekilde çözüyor.... Çok kolay okunuyor.”
San Fransisco Chronicle
167 syf.
Sonlara doğru ilgi çekici ve keyifli olmaya başlayan bir kitap. Esas bilim sonlara doğru başlıyor. Hawking kendi hayatından başlayarak bilimine doğru ilerliyor.
Özellikle Feyman'ın geçmişlerin toplamı kavramından bahsedilen bölüm ilgimi çekti. Kuantum ilkesi geçmişlerin Big Bang'te bir yaratılma noktasına başlangıca sahip olmalarının mümkün olduğunu anlamına gelebileceğini söylüyor. Bunun geçmişlerin toplamı kavramı ile açıklanıyor.
Zaman ve yaratma ilişkisi açısından felsefi temelde şunu söyleyebiliriz:
Yaratma eylemi bizzat zamanı gerektirir. Zaman zamandan önce yaratılmış ise yaratıcı = zamanın kendisi sonucu çıkıyor. Bu yaratıcı kavramı olayı Tanrısal kurgulara itmeden buna sebep diyelim kısaca. Zamanın başlangıcını aramak zamanın var olmadığı bir andan var olduğu ana gecişi gerektiren bir durum olduğu için geçişin kendisi bizzat zamanı gerektirir. Zaman zamanda yaratıldı ise zamanda yaratılan zamanın sebebi nedir, zamanda yaratılan zamanın sebebinin sebebi nedir diye uzayan bir silsile başlıyor. Feyman'ın açıklaması bu yaratılma noktasının mantıksızlığına açıklama getiriyor.

Hawking sanal zaman diye bir kavramdan bahsediyor. Bu kavramı geçmişlerin toplamını almak için işimizi kolaylaştırması için kullanıyormuşuz. Sanal zamanın alışılmış zaman kavramından yön olarak farklılığından bahsediyor.
Sanal zamanla açıklamaya şu yüzden başvuruluyor: Enerji ve madde uzay zamanın kendi üzerine içe eğrilmesine yol açmaya meyilliler. Gerçek zamanda bu durum tekillikle sonuçlanıyor. Bu yüzden sanal zamanın farklı yönü bu konuda daha işlevsel.
167 syf.
·Puan vermedi
Stephen Hawking’in farklı üniversitelerdeki konuşmaları ve dergilerde yayımlanmış yazılarının bir araya toplanması şeklinde oluşmuş bir kitap: Kara Delikler Ve Bebek Evrenler. Yine bölüm bölüm olan kitabın ilk bölümlerinde Hawking’in hayatından kesitler okuyorsunuz. Oldukça etkileyici ama bir o kadar da zor bir kitap. Fizik altyapınız varsa okumakta çok zorlanmazsınız belki, ama benim gibi fiziği en son 9.sınıfta ders olarak gören bir sözelciyseniz ya kitaba başlamadan bir ön bilgi oluşturun, ya da bölünmesinden sorun duymuyor iseniz okurken karşınıza çıktıkça durup araştırma yapın. Aksi taktirde anlamak çok zor.⬇️
Hawking kitapta: “Evrenin bilinmez ve anlaşılmaz olduğu, insanın onu sezebileceği fakat hiçbir zaman tam olarak analiz edemeyeceği veya kavrayamayacağı bir şey” olduğu görüşüne katılmadığından bahsediyor. O’na göre bu görüş; Galileo ile başlayan ve Newton tarafından devam ettirilen bilimsel devrimlere haksızlık ediyor. Ve sonuçta Hawking; Einstein ile başlayan ve her şeyin her şeyle ilişkisini anlamlandırmaya çalışan; Birleşik Kuram / Her Şeyin Teorisi arayışını sürdüren kişi olarak karşımıza çıkıyor. Kendisi, içinde bulunduğumuz yüzyılın değerli fizik kuramcılarından biriydi. Okunmaya değer olduğunu düşünüyorum.🤗
167 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bir Önceki kitapta (Zamanın Kısa Tarihi) anlatılanları da özet olarak içeren aynı zamanda çocukluğunu, akademik kariyerini, hastalığını (ALS), Kara Delikleri, Bebek Evrenler ve Geleceğe dair öngörülerini anlatan özet bir kitap niteliğinde. Yine özgün anlatım ve mizahı ile kendini okutan bir eser.
167 syf.
·3 günde·8/10
İlk başta Stephen, hayatını anlatıyor şöyle kısacık da olsa. Onun hakkında bir fikir sahibi olabiliyorsunuz. Bu kitapla beraber ona olan sevgim ve sempatim artmış bulunmakta, zaten bayağı severdim önceden de.

İlerleyen sayfalarda yaptığı konuşmaları aktarmış bize. Harika ve dopdolu bir kitap oldu benim için. Bazı bölümleri anlamamış olsam da genel olarak birçok konu hakkındaki boşluklarımı doldurmamı sağladı.

Eğer okumak isterseniz, belki fizikte temelinizin olması gerekebilir. Eğer temeliniz yoksa size karmaşık geleceğini düşünüyorum. Ama mutlaka okumanız gerekiyor diyebilirim.
Bilim evrenin nasıl başladığı problemini çözebilirse de, "evren neden var olmak zorunda?" sorusuna yanıt veremez. Ben bunun yanıtını bilmiyorum.
İnsan, davranışını her şeyin belirlenmiş olduğu fikri üzerine temellendiremez, çünkü neyin belirlenmiş olduğunu bilmez. Onun yerine özgür iradesi olduğu ve davranışlarından sorumlu olduğu şeklindeki etkili kuramı kabul etmek zorundadır.
Eğer antropik ilkeye başvurmayacaksak, evrenin başlangıç koşullarını ve çeşitli fiziksel parametrelerin değerlerini açıklayacak bitleştirici bir kurama gereksinimimiz vardır. Ancak bir kerede her şeyin bir kuramını bulmak çok zordur.
Kuantum mekaniği uzayın tamamının sürekli olarak çiftler halinde maddeleşen, ayrılan ve tekrar bir araya gelen ve birbirlerini yok eden "sanal" parçacık ve karşı-parçacık çiftleriyle dolu olduğunu söyler.
Son günlerde bir popüler kitap yazdığımda bana kitaba koyduğum her denklemin satışları yarılayacağı anlatılmıştı. Bir denklem koydum, Einstein'ın ünlü denklemi E=MC2. Belki de bu denklem olmasaydı iki katı satılacaktı.
Fakat okullarda bilim çoğu zaman kuru ve ilgi çekici olmayan bir şekilde verilir. Çocuklar sınavlarda geçmek için ezberciliğe yönelirler ve bilimin çevrelerindeki dünyayla ilgisini görmezler.
Bana sık sık "ALS hastalığınız olması sizde nasıl bir duygu yaratıyor?" diye soruluyor. Bunun yanıtı, "fazla bir şey değil"dir. Mümkün olduğu kadar normal bir yaşam sürdürmeye, durumumu düşünmemeye ve durumumun yapmamı engellediği şeyler için üzülmemeye çalışıyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kara Delikler ve Bebek Evrenler
Baskı tarihi:
Ağustos 2010
Sayfa sayısı:
280
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053711605
Çeviri:
Nezihe Bahar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sarmal Yayınevi
Baskılar:
Kara Delikler ve Bebek Evrenler
Kara Delikler ve Bebek Evrenler
Kara Delikler ve Bebek Evrenler
Kara Delikler ve Bebek Evrenler Stephen Hawking'in Zamanın Kısa Tarihi'nden sonra hazırladığı ikinci popüler yapıtı. Ekim 1993'te Amerika'da yayımlanan yapıt yazarın ilk yapıtı kadar ilgi gördü.

Stephen Hawking "Ben evrenin bilinmez ve anlaşılmaz bir şey, insanın sezgileri olabileceği fakat hiçbir zaman tam olarak analiz edemeyeceği veya kavrayamayacağı bir şey olduğu görüşüne katılmıyorum. Bu görüşün hemen hemen dört yüz yıl önce Galile tarafından başlatılan ve Newton tarafından devam ettirilen bilimsel devrime karşı haksızlık ettiğini düşünüyorum. Onlar evrenin en azından bazı alanlarının, gelişigüzel şekilde davranmadıklarını kesin matematiksel yasalar tarafından yönetildiklerini gösterdiler. O zamandan beri geçen yıllar içinde Galile ve Newton'un çalışmalarını evrenin hemen hemen her alanına uzatmış bulunuyoruz" diyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 157 okur

  • özge
  • Gokce Bas
  • Necdet Obalı
  • Hilal Karadeniz
  • huseyin
  • Elif
  • Cem Cesur
  • alev
  • Ömer sansur
  • Faruk ay

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3
14-17 Yaş
%12.1
18-24 Yaş
%36.4
25-34 Yaş
%30.3
35-44 Yaş
%9.1
45-54 Yaş
%6.1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%43.2
Erkek
%56.8

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.1 (19)
9
%13.1 (8)
8
%21.3 (13)
7
%9.8 (6)
6
%0
5
%3.3 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0