Kara Delikler ve Bebek Evrenler

8,6/10  (21 Oy) · 
45 okunma  · 
18 beğeni  · 
786 gösterim
Kara Delikler ve Bebek Evrenler Stephen Hawking'in Zamanın Kısa Tarihi'nden sonra hazırladığı ikinci popüler yapıtı. Ekim 1993'te Amerika'da yayımlanan yapıt yazarın ilk yapıtı kadar ilgi gördü.

Stephen Hawking "Ben evrenin bilinmez ve anlaşılmaz bir şey, insanın sezgileri olabileceği fakat hiçbir zaman tam olarak analiz edemeyeceği veya kavrayamayacağı bir şey olduğu görüşüne katılmıyorum. Bu görüşün hemen hemen dört yüz yıl önce Galile tarafından başlatılan ve Newton tarafından devam ettirilen bilimsel devrime karşı haksızlık ettiğini düşünüyorum. Onlar evrenin en azından bazı alanlarının, gelişigüzel şekilde davranmadıklarını kesin matematiksel yasalar tarafından yönetildiklerini gösterdiler. O zamandan beri geçen yıllar içinde Galile ve Newton'un çalışmalarını evrenin hemen hemen her alanına uzatmış bulunuyoruz" diyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2010
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786053711605
 • Çeviri:
  Nezihe Bahar
 • Yayınevi:
  Sarmal Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ferman Mamedov 
 01 Eyl 22:31 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi

"Zamanın Kısa Tarihi" ve "Büyük Tasarım" kitaplarından sonra okuduğum üçüncü S. Hawking kitabıdır. "Kara Delikler ve Bebek Evrenler", onun farklı üniversitelerdeki konuşmalarından ve muhtelif dergilerde yayınlanmış yazılarının bir arada kitap olarak takdim edilmiş halidir. Oldukça etkilendiğim ve bir o kadar da anlamakta zorlandiğim, artı Hawking'e sempati kazandıran eseri oldu.

Kitabı iyi ve kafi şekilde anlamamız için iki seçenekle karşılaşıyoruz: ya okumadan önce bazı konularda önbilgi edinmeli ya da okurken karşımıza çıktıkça ayrıca küçük bir araştrma yapmalıyız. Özellikle, antropik ilke, belirsizlik ilkesi, (bilimsel) determenizm, sanal zaman, süper sicim teorisi, spin, kara madde...vb gibi konularda edineceğimiz önbilgiler sadece bu kitabı değil, genellikle son yarım asırda yazılmış bilimsel kitapları anlama ve yorumlama kolaylığı sağlayabilir.

Stephen Hawking, bilim hiyerarşisinin tepesine tırmanarak aşağıya (geriye) doğru eleştirisel yaklaşım ortaya koyduktan sonra, o tepeden de öteye boylanarak (rahatsız adam) evrenimizin menşeini (köken, başlangıç), sonunun olup olmadığını ve onun perde arkasını sorguluyor. Hayal gücüne ve zekasına sözüm yok. Daha önce bende oluşmuş <bilimi kullanarak bizi teizm'e mi yoksa atieizm'e mi davet ediyor?> şüpheci fikrimden bu kitab sayesinde vazgeçmiş oldum.

Einstein ve Dirac'la bilimin seyrinde başlamış olan "1. devrim" dalgası S. Hawking'le ikinci kez başlamıştır diyebilirim. O -kendi ifadesiyle- Birleşik Kuram (diğer isimleriyle M-Theory, String Theory, Grand Union Theory) arıyor... Her şeyin her şeyle ilişkisini anlamlı kılan, akla uygun cevabını verebilecek kuram... Dinimizde bu arayışın cevabı Allah'tır. Her an var eden, her şeyi varlıkta tutan... Bilimin de vereceği cevap olacaktır. Bu cevaba götüren 'yolu ve süreci' (lütfen '' arasına dikkat) anlamanın Hawking'i okuyup anlamadan mümkün olabileceğine inanmıyorum.

Ebru Hacıalioğlu 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · 66 günde · 8/10 puan

Hawking'in uzun yıllar içerisinde yazdığı yazılardan derlenmiş bu kitap. hayatından kuramsal fiziğe kadar farklı farklı konularda yazılar bunlar. Üstün fizikçinin yazılarından okurken aslında sıradan bir insan diyorsunuz fakat bir sonrakini okurken oturup kuramsal fiziğin hatta fiziğin temeline dönüyorsunuz, bir de bakmışsınız matematik kurallarını anlamaya çalışıyorsunuz. Bir ara merak salmıştım kendisine önce zamanın kısa tarihini sonra da bu kitabını okumuştum. Ama şöyle bir karıştırdım tekrar, yine yine okumak lazım.

Ahmet Kaya 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitabın ilk bölümlerinde Hawking hayatını anlatıyor. Daha sonraki bölümlerde ise çeşitli yıllarda yayımladığı makaleler derlenmiş. Faydalı bir eser. Altyapısı olanlar daha çok beğenecektir.

Stephen Hawking'i bilen bilir onun ortaya attığı teorilerin hepsinde bir gerçeklik payı vardır . Eğer evreni merak ediyorsanız bu kitapta verdiği konferanslardaki konuşmalarını okuyarak anlayabilirsiniz .

Kitaptan 22 Alıntı

Ferman Mamedov 
27 Ağu 19:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Bilim evrenin nasıl başladığı problemini çözebilirse de, "evren neden var olmak zorunda?" sorusuna yanıt veremez. Ben bunun yanıtını bilmiyorum.

Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Stephen W. Hawking (Sayfa 92 - Alfa®|Bilim)Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Stephen W. Hawking (Sayfa 92 - Alfa®|Bilim)
Ferman Mamedov 
30 Ağu 21:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

İnsan, davranışını her şeyin belirlenmiş olduğu fikri üzerine temellendiremez, çünkü neyin belirlenmiş olduğunu bilmez. Onun yerine özgür iradesi olduğu ve davranışlarından sorumlu olduğu şeklindeki etkili kuramı kabul etmek zorundadır.

Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Stephen W. Hawking (Sayfa 121 - Alfa®|Bilim)Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Stephen W. Hawking (Sayfa 121 - Alfa®|Bilim)
Ferman Mamedov 
26 Ağu 18:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Eğer antropik ilkeye başvurmayacaksak, evrenin başlangıç koşullarını ve çeşitli fiziksel parametrelerin değerlerini açıklayacak bitleştirici bir kurama gereksinimimiz vardır. Ancak bir kerede her şeyin bir kuramını bulmak çok zordur.

Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Stephen W. Hawking (Sayfa 52 - Alfa® | Bilim)Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Stephen W. Hawking (Sayfa 52 - Alfa® | Bilim)
Ferman Mamedov 
27 Ağu 20:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi

Kuantum mekaniği uzayın tamamının sürekli olarak çiftler halinde maddeleşen, ayrılan ve tekrar bir araya gelen ve birbirlerini yok eden "sanal" parçacık ve karşı-parçacık çiftleriyle dolu olduğunu söyler.

Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Stephen W. Hawking (Sayfa 98 - Alfa®|Bilim)Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Stephen W. Hawking (Sayfa 98 - Alfa®|Bilim)
Eyyüp Aydın 
20 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beğensek de beğenmesek de içinde yaşadığımız dünya son yüzyılda büyük ölçüde değişmiştir. Bazı insanlar bu değişikliği durdurmak, daha saf ve daha basit bir çağ olarak gördükleri çağa geri gitmek isterler. Fakat tarihin gösterdiği gibi geçmiş o kadar güzel değildi. Modern tıp olmadan yaşamak zorunda olmaları ve kadınlar için doğum yapmanın son derece riskli olmasına karşın, ayrıcalıklı bir azınlık için yaşam yine de hoştu. Ama nüfusun büyük çoğunluğu için berbat, çirkin ve kısaydı.

Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Stephen W. HawkingKara Delikler ve Bebek Evrenler, Stephen W. Hawking
Peyroux 
23 Mar 00:41 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hastanedeyken karşımdaki yatakta bildiğim kadarıyla kan kanserinden ölen bir çocuk görmüştüm. Hiç de hoş bir görünümü yoktu. Benden daha kötü durumda insanların olduğu açıktı. En azından benim durumum beni hasta etmiyordu. Kendime üzülme eğilimi duyduğumda o çocuğu anımsarım

Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Stephen W. Hawking (Sarmal Yayınevi)Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Stephen W. Hawking (Sarmal Yayınevi)
Celal Uslu 
7 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Genel görelilik aynı zamanda, kütleli yıldızların nükleer yakıtlarını bitirdiklerinde kendi üzerlerine çökeceği öngörüsünde bulunur. Penrose ile benim yaptığım çalışma onların sonsuz yoğunlukta bir tekilliğe ulaşmalarına kadar çökmeye devam edeceklerini göstermiştir. Bu tekillik, en azından yıldız ve onun üzerindeki herhangi bir şey için, zamanın bir sonu olacaktır. Tekilliğin kütle çekim alanı o kadar büyük olur ki, ışık onun çevresindeki bölgeden kaçıp kurtulamaz, kütle çekim alanı tarafından geriye çekilir. Kendisinden kaçıp kurtulmanın mümkün olmadığı bölgeye kara delik, onun sınırına da olay ufku denir. Olay ufkundan kara deliğin içine düşen herhangi bir şey veya herhangi bir kişi tekillikte zamanın sonuna gelecektir.

Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Stephen W. Hawking (Sayfa 25)Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Stephen W. Hawking (Sayfa 25)
Peyroux 
 23 Mar 00:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir erken ölüm olasılığı ile karşı karşıya olduğunuzda yaşamın yaşanmaya değer olduğunu ve yapmak istediğiniz birçok şey bulunduğunu kavrarsınız.

Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Stephen W. Hawking (Sarmal Yayınevi)Kara Delikler ve Bebek Evrenler, Stephen W. Hawking (Sarmal Yayınevi)
3 /