Kara Kara Kapkara

·
Okunma
·
Beğeni
·
536
Gösterim
Adı:
Kara Kara Kapkara
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053757221
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Günahlarla birlikte çıkılan yolculuklar, kılıfına uydurulmuş korkunç arzular, insan kılığındaki iblisler, Anadolu'nun kalbindeki kâbuslar, modern şehrin dar sokaklarında gezen habis ruhlar, arafta kalmış insanlar...

Işın Beril Tetik'ten, karanlığın gerçek sesine kulak vereceğimiz, dehşetin melodisini duyacağımız korku öyküleri.

"Geceleri sadece kapkaradır göze en iyi görünen..."

Siz de geceye katılın!
200 syf.
·Puan vermedi
Güzel gerilim ve yer yer korku hikayelerinden oluşan bir kitaptı. Yaşadığımız toplumsal yaşantıya da küçük eleştirel dokunuşlar yapmış yazar. En çok, beni alıp götüren, öykü değil roman okuyormuşum gibi heyecanlandıran Şeffaf isimli öyküyü beğendim. Keşke o öykü roman olsaymış. Bende The Strain dizisini izliyormuşcasına bir izlenim bıraktı. Mevzu bahis iki eserde de baş karakter Ermeni olduğu içindir belki de. :)) Güzeldi.
200 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitabı alırken aklımda şöyle güzel bir korku filmi tadında bir roman okuyacagımı düşünmüştüm.. ancak kısa kısa öykülerden oluşuyor...
Yolcu yolunda gerek,yatırım ve şeffaf isimli öyküleri beğendim . Diğerleri benlik değildi..
200 syf.
·4 günde·4/10
Korku romanı diye aldım. Fakat içinde 8tane öykü bulunuyor. İlk iki hikaye malesef kötü. Kitapta kullanılan betimlemelerde çoğunlukla aynı sıfatları kullanılması beni rahatsız etti. Korkutacak hiçbir şey yok yada kitap benlik değildi. Beklentimin çok altında kaldı. Zaten bana göre korku kitapta gerilim yaratarak olurdu. Fakat gerilim de yoktu. Vahşi kanlı hikayelerdi. Yine de bi sıralama yaparsak sonuncu hariç baştan sona doğru hikayeler daha iyi sayılabilir. Malesef ben beğenmedim.
200 syf.
·Puan vermedi
Işın Beril Tetik adının Türkiye’de korku/gerilim/fantastik kurgu gibi türlere aşina olan okurların dikkatinden kaçmadığına eminim. Benim, Tetik’in öyküleriyle tanışma maceram sanıyorum 2006-7 yıllarında Kan Güncesi sitesinin Gölge bölümünde yayınlanan konsept hikâyelerle oldu. O dönemlerde Gölge’de bilhassa Işın Beril Tetik adını aratıp evvela onun hikâyeleriyle dehşete düştüğümü iyi hatırlıyorum. Üzerinden on yıl geçmiş olmasına rağmen, bazı öykülerinin pik sahneleri hâlâ aklımda. Hangi hikâye, olaylar neden ve nasıl gelişiyor hiç anımsamıyorum. Ama Tetik dediğinizde aklıma içinde bulunduğu insan kabuğundan sıyrılan dev bir yılan ya da alevler içinde yanan kahvehane planları geliyor. Muadilleri belki de sayısızdır ancak o yıllarda beni böylesine dehşete düşüren yerli yazar hatırlamıyorum. Yaşlı amcalık yapmayı sevmem ama o vakitler bu tarz işleri bulmak gerçekten zordu. Bulduğunuz zaman da sıkıca yapışıp kaybetmemeye çalışıyordunuz.

2005’te Arka Bahçe Yayıncılık’tan çıkan Derinden Gelen Sesler öykü derlemesinde, Tetik’i ilk defa matbu olarak görme fırsatına erişmiştik. Dediğim gibi, o yıllarda sizin sevdiğiniz türlerde işler üreten isimler bulduğunuzda er ya da geç haberiniz oluyor. Belki de gözünüze normal şartlarda olduğundan çok daha değerli geliyor. Ama o tadı şimdilerde pek çok kitaptan alamadığımdan, bazen eser sayısının az ve bulmasının da zor olduğu günleri özlüyorum. Aynı yıl, İthaki Yayınları’ndan çıkan Hayalgücünün Merkezine Seyahat kitabında da öyküsüyle yer alan Tetik’in matbu macerası Anadolu Korku Öyküleri 1-2-3 ve Aşkın Karanlık Yüzü gibi derlemelerle devam etti.

Onur Selamet

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...ra-kapkara-inceleme/
200 syf.
·6/10
aslında tek bir roman olduğunu düşünerek aldım lakin bir kaç hikayeden oluşan bir kitapmış.
tamam sorun değil güzel hikayeler olduktan sonra okurken zevk aldıktan sonra ama maalesef 8 adet hikayeden sadece birincisi dimağda tat bıraktı diğerleri nasıl desem havada kalır gibi ya başta ya sonda yada hikayede eksikler barındırıyor.
Şimdi bizim kültürümüzde bir denge var, nasıl desem, bir şeyden kötülük görmek için ona bir zararın dokunmuş olması lazım; bir başka şeyse iyilerin kazanması yada sonu iyiye bağlanması gibi. Kendimce yazarın yurt dışı doğumlu ve oranın kültürüyle yaşamış olmasından dolayı hikayelerin 7/8 i tıpkı yabancı filmlerdeki gibi kötüler kazanıyor yada yapılan saldırıların nedeni tam olarak bilinmiyor??? Buda beni okurken gerdi sinirlendirdi.
Yani mesela köyde geçen bir hikayede anne çocuğunu yaratığın elinden kurtarabilecekken sadece ağlayıp izlemekle yetiniyor; ne yaratığın kendisinin tam olarak ne olduğu neden saldırdığı hakkında bir bilgi nede başka bir şey var.
yani daha bir çok hikayede havada kalanlar var.
sadece birinci hikaye güzel onda bile adamın yanında oturan yaratık nedir ne değildir tam açıklanmamış herhalde okuyucuya bırakmış...
bana göre 10 üzerinden 6 ne daha fazlası ne azı.
200 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Kitabı ilk elime aldığımda “sıkılacağımı” düşünüp, bitirmemin uzun süreceğini zannetmiştim. Ancak yazılan öykülerin anlatım kalitesi o kadar yüksek ki, öykünün ilk cümlesinde başlayıp son cümlesine kadar nasıl ve ne hızda geldiğinizi anlayamıyorsunuz. Korku öykülerini severim. İçerisinde toplumsal eleştiriler olanları ise daha çok severim. Olan olaydan daha büyük bir şey anlatılması her zaman kolay değildir bana göre. Kitabın öykülerinde birkaç tanesi dışında kesinlikle anlatılmak istenen çok güzel anlaşılıyordu. Anlamlandıramadıklarım da olası tabii ki ama bu öykünün çok güzel bir şekilde kurgulanıp, betimlemelerin sizi yormadan sadece vermesi gerekeni anlattığını değiştirmiyor. Yazarın kesinlikle Ayaz kitabını da okuyacağım.
"Sessizlik kimi zaman sağır edercesine bağırır kulağınıza,
önce avaz avaz, sonra çığlıklarla!
Özellikle geceleri, uykuya dalmadan hemen önceki sessizlik,
bir başka yankılanır kafanızın içinde."
Işın Beril Tetik
İthaki Türkçe Edebiyat
Hiç çaresizliğe kapıldığınız, tamamen ümidinizi yitirdiğiniz oldu mu? Hiç karanlıkta durduğunuz ve kalbinizin, ruhunuzun derinliklerinde işlerin asla ama asla iyiye gitmeyeceğini, bir şeyin ilelebet yitirildiğini ve bir daha asla geri gelmeyeceğini bildiğiniz oldu mu?
"Cezalar vardır, hani kırk katır mı kırk satır mı diye sorarlar ya,
işte onu soranlar yatır gazabıyla hiç karşılaşmamış olanlardır.
Bu öyle bir gazaptır ki, kurtulmak için kırk katırın ardından
bir de kırk satıra razı olursun..."
Işın Beril Tetik
İthaki Türkçe Edebiyat

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kara Kara Kapkara
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
200
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053757221
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Günahlarla birlikte çıkılan yolculuklar, kılıfına uydurulmuş korkunç arzular, insan kılığındaki iblisler, Anadolu'nun kalbindeki kâbuslar, modern şehrin dar sokaklarında gezen habis ruhlar, arafta kalmış insanlar...

Işın Beril Tetik'ten, karanlığın gerçek sesine kulak vereceğimiz, dehşetin melodisini duyacağımız korku öyküleri.

"Geceleri sadece kapkaradır göze en iyi görünen..."

Siz de geceye katılın!

Kitabı okuyanlar 27 okur

  • Selin Yazıcı
  • Oğuz MERİÇ
  • Tarık K.
  • Ayberk Çakır
  • Ceren KARATEPE
  • Bozok Han
  • Berke Can
  • Berat sarmış
  • Bediha Yılmaz
  • Kayıp Rıhtım

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%7.1 (1)
8
%28.6 (4)
7
%35.7 (5)
6
%14.3 (2)
5
%7.1 (1)
4
%7.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%0