Kara Kitap

Orhan Pamuk

Kara Kitap Gönderileri

Kara Kitap kitaplarını, Kara Kitap sözleri ve alıntılarını, Kara Kitap yazarlarını, Kara Kitap yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
"Her hayat benzersizdir!" dedi magazin yazarı. "Her hikâye başka bir eşi olmadığı için hikâyedir. Her yazar, tek başına fakir bir yazardır."
Hiçbir zaman inandıramadım seni kahramansız bir dünyaya neden inandığıma. Hiçbir zaman inandıramadım seni o kahramanları uyduran zavallı yazarların neden kahraman olamadıklarına. Hiçbir zaman inandıramadım seni o dergilerde resimleri çıkanların bizden başka bir soydan olduğuna. Hiçbir zaman inandıramadım seni sıradan bir hayata razı olma gerektiğine. Hiçbir zaman inandıramdım seni,o sıradan hayatta benim de bir yerim olması gerektiğine.
Sayfa 304 - GalipKitabı okuyor
Seni görmek istiyorum. Görünce anlayacaksın neden görmek istediğimi. Kimse benim kadar tanıyamaz seni, kimse. Geceleri kendi elinle pişirdiğin çayları, kahveleri, kaloriferin üzerinde kuruttuğun Maltepe sigaralarını içerek sabahlara kadar hayal kurduğunu biliyorum. Yazılarını daktiloya yazıp yeşil tükenme kalemle düzelttiğini ve kendinden ve hayatından memnun olmadığını biliyorum. Sabahlara kadar odalarda aşağı yukarı yürüdüğün gecelerde hep bir başkasının yerinde olmak istediğini, ama yerinde olmak istediğin bu başkasının kimliği konusunda bir türlü karar veremediğini de biliyorum.
Genellikle yüzlerdir fark etmeden geçtiğimiz. Lewis Carroll
Gâh kar yağıyordu, gâh karanlık. _Şeyh Galip_
Sayfa 87 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okuyacak
“Her yazarın bütün ömrü boyunca bir kere olsun karşılaşırsa kendisini mutlu hissedeceği o inanılmaz okuyucuyum ben!”
Mutluluk, insanın bilinçle istediği hayatı yaşamasıysa mutluydu da.
"İnsanların çoğu, nesnelerin asıl özelliklerini, sırf bu özellikler burunlarının dibinde olduğu için fark etmiyorlar da, kenarda köşede olduğu için dikkatlerini çeken ikincil özellikleri görüp tanıyorlar."
Çünkü, yaşadığımız hayatın bir başkasının düşü olduğunu kanıtlamanın hiçbir şeyi değiştirmeyeceğini biliyordum artık.
Sayfa 79 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okuyacak
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.