Kara Kitap'ın Sırları (Orhan Pamuk'un Yazı ve Resimleriyle)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.071
Gösterim
Adı:
Kara Kitap'ın Sırları
Alt başlık:
Orhan Pamuk'un Yazı ve Resimleriyle
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750826504
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Bir roman nasıl yazılır? 

Kitabın ilk fikrinden son haline, hangi aşamalardan geçer? Yazar ne kadarını kendi hayatından, ne kadarını hayal gücünden, ne kadarını başka düşüncelerden ve etkilerden çıkarmıştır? Kara Kitap'ın Sırları önce bu sorulara cevap arıyor. Bunu yaparken Orhan Pamuk'un romanı yazarken tuttuğu defterlerden, çizdiği resim ve karalamalardan, yaptığı röportajlardan ve roman müsveddesindeki izlerden yararlanıyor... Ve tıpkı romanın kendisi gibi Kara Kitap'ın müsveddesinin ve yazılış hikâyesinin de sırlarla, oyunlarla, bilmecelerle dolu olduğunu gösteriyor.

Orhan Pamuk'un hiçbir yerde yayımlanmamış özgün yazı, çizim ve fotoğraflarıyla...
128 syf.
·2 günde·Beğendi
Kargom gelir gelmez büyük heyecanla ve keyifle okudum. Kitapların detaylıca analiz edildiği, arka planının ve yazarın değinmek istediği noktaların daha açıklayıcı bir şekilde yazıldığı metinleri okumayı çok seviyorum.
Kara Kitap’ı okuduktan sonra, Kara Kitap’ın Sırları’nı okumamak olmazdı
İçinde Orhan Pamuk’un romanı yazma aşamasında tuttuğu defterlerden yazılar ve şahane çizimleri var. Kapak tasarımı da Pamuk’un çizimi.
Kara Kitap’ın edebiyat anlamında önemi, içerdikleri, yazım aşaması ve basım sonrası medya görüşleri, edebi kaynakları, metinde değişen ve hiç yer almayan kısımlar vs. gibi birçok detay bilgiye ulaşabilirsiniz. İnceleme videomda birçoğundan ve araştırdığım diğer kaynaklardan bahsetmeye çalışacağım.
Kara Kitap sonrası mutlaka okumanızı öneririm
Youtube kanalım: https://www.youtube.com/user/ayseum
128 syf.
·2 günde·7/10 puan
Türk edebiyatında en çok takdir gören ve bir o kadar da yerilen kitapların başında hiç şüphesiz Kara Kitap geliyor. Seven neden bu kadar çok seviyor ya da sevmeyen neden bu kitaptan nefretle bahsediyor bunun cevabını benim gibi çömez bir okuyucunun vermesi çok zor. Bence kitapta belli bir merkez noktasının olmaması kitap üzerinde tartışmaların temel sebebi ve bu tartışmaların sonu gelmeyecek gibi duruyor. Okuyucu kendine göre bir merkez bulabilirse kitaba sıkı sıkaya sarılıyor. “Kara Kitap” bir aşk kitabı, bir aile kitabı, bir polisiye kitap, bir arayış romanı, bir postmodern roman, bir ansiklopedik roman, köşe yazılarıyla derlenmiş bir kitap. Kim ne şekilde okumak isterse alacağı keyif de ona göre değişiyor. Kara Kitap her okuyuşta kendini değiştirebilen ve okuyucunun farklı merkez noktaları bulmasına olanak sağlayan bir roman. Sanırım benim de sevme nedenim bu. Kitabı ilk kez lise yıllarımda okumuştum ve hiçbir şey anlamamıştım. Daha sonra “Kara Kitap Üzerine Yazılar” isimli bir kitabı okuyunca ve kitap hakkında biraz bilgi sahibi olunca ikinci okuyuşta kitabı çok sevdim. Bence biraz bilgi sahibi olmadan “Kara Kitap”ı okumak karanlık bir gecede fenersiz bir labirentte yol almak gibi bir şey. “Kara Kitap’ın Sırları” kitabı da bu bağlamda okura ışık tutacak bir kitap. Bu kitabın “Kara Kitap Üzerine Yazılar”dan farkı daha ziyade Pamuk’un kitabını yazarken tuttuğu kişisel notlarından derlenerek hazırlanması. Diğer kitap daha çok eleştirmenlerin “Kara Kitap” hakkında yazdıkları olumlu ve olumsuz eleştiri yazılarından oluşuyordu. Pamuk bu kitabı yazmaya 33 yaşında başlamış ve 5 yıllık bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkmış. Amerika’da başlayan yazım süreci farklı yerlere taşınarak nihayetinde İstanbul’da son buluyor. İsveç Akademisi’nin başkanı Horace Engdahl, 12 Ekim 2006’da gazetecilere ödülün gerekçesini açıklarken, Pamuk’un en özgün başarısının Kara Kitap olduğunu söylemişti. Pamuk’un tüm romanlarını en az iki kere okumuş biri olarak bu görüşü şiddetle destekleyenlerdenim. Pamuk’un diğer tüm kitapların özü, çıkış noktası, beslendiği kaynak bence “Kara Kitap”. “Kara Kitap” Pamuk’un kara kutusu bence.

Bu kitapta ise az önce belirttiğim gibi Pamuk’un kişisel notlarından derlenerek hazırlanmış. Nasıl ki güzel bir filmin kamera arkası çekimlerini izlemek en az filmi izlemek kadar heyecan veriyorsa aynı şey kitaplar için de geçerli; hele bu kitap Kara Kitap ise. Yani bu kitapta kısacası kamera arkası görüntüler var. Pamuk kitabı yazarken her bölüm için bir defter tutmuş ve bu defterlere çeşitli notlar almış. Kitabın neyi nasıl anlatacağından tutun da kendisine verdiği öğütlere kadar birçok not varmış bu defterlerde… Kitabın son halini okuyan okur bu defterlerdeki taslakları görünce şaşırmadan edemiyor. Karakterler için ilk düşünülen isimler, kitabın kaç bölümden oluşacağı, kitabın ilk adının ne olduğu (Pamuk ilk olarak kitaba “Altı Milyon” adını vermek istemiş. – İstanbul’un o zamanki nüfusu) hangi bölümlerin çıkartılıp hangilerinin eklendiği, kitaptaki bilgilerden hangisinin gerçek hangisinin kurmaca ya da sallama olduğu ve daha bu gibi pek çok ayrıntı okuru şaşırtıyor. Pamuk’un el yazısı, yazım sırasında bilinçsizce çizdiği şekiller ve resimler, kitaptaki yer ve kişilerin gerçek fotoğrafları da okura bir hayranlık sunuyor. “Kara Kitap”ın şifrelerini çözmek adına önemli bilgiler ve ipuçları barındıran bu kitap okuyucuyu kitabı tekrar okumaya sevk ediyor. Orhan Pamuk’un hiçbir yerde yayınlanmamış özgün yazı, çizim ve fotoğraflarıyla kitabı seven okurlar için ayrı bir heyecan sunuyor kitap. O defterler duruyorsa ve Pamuk bir gün o defterleri bir kitap olarak yayımlarsa okurlar için tüm şifreler de çözülmüş olacak. Belki o zaman tartışmalar bir nebze son bulur ve kitabın hak ettiği değer kendisine ve sahibine iade edilmiş olur.
128 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
Öncelikle bu kitabı okumanız için Kara Kitap'ı okuyup bitirmeniz gerektiğini söyleyeyim.
(DİKKAT KARA KİTAP'TAN SPOILER BULUNUR!)
Kitabı editör Hadzibegovic (Darmin) hazırlamış, aralarında da Orhan Pamuk yazarımızın çizdiği resimler ve yazılar bulunuyor. Bu resimler kitabı yazarken bir şey düşündüğünde yaptığı karalamalar aslında, ve yazdığı bölümle de alakası yok. Daha sonrasında bu karalamalardan güzel çizimler elde ediyor ve bir tanesi de kapakta var.
Otobiyografik açıdan benim Orhan Pamuk'u daha çok tanımamı sağladı bu kitap, ve bir de Kara Kitap hakkındaki endişelerimi giderdi. (Çünkü o kitabı okurken hep anlamadığımı düşünüyor, tekrar tekrar okuyordum. Bu kitabı okurken anladığıma biraz kanaat getirdim.) Kendi ailesinden, akrabalarından yansımış tabii ki karakterler. Onların özellikleri, Celal Salik'te mesela. Ya da eski karısı Aylın Türegün, Rüya karakterine çok benzer. O da evliliklerinin ilk zamanlarında polisiye romanı tutkunuymuş. Açıkçası bu kişisel hayat kısmında kalbim parçalandı, çünkü Galip'le Rüya'nın evliliği de biraz bu evliliğe benziyormuş. Hatta Orhan Pamuk evliliklerinin ilk yıllarında bunu düşünürmüş: "Acaba o da beni, benim onu sevdiğim gibi, seviyor mu?" diyerek. Kitapta birkaç fotoğrafı da Aylın Türegün'ün. Zaten Pamuk, kitabını ona ithaf etmiş.
Ayrıca Kara Kitap yayımlandıktan sonra gelen yankılar, yazarın esinlendiği kitaplar ve yazarlar da bulunuyor. Nasıl yazıldı, nerede yazıldı gibi. Bunları söylemeyeyim, kitabın sırrı kaçmasın. Siz de keyifle okuyun. İyi okumalar dilerim 1000Kitap Ailesi.
128 syf.
·10/10 puan
Merhabalar.

Orhan Pamuk'un en önemli eserlerinden biri olan Kara Kitap üzerine hazırlanmış bir kitap. Kitap Darmin Hadzibegovic tarafından hazırlanmış. Aslında kitap Orhan Pamuk'un kitabı yazdığı dönemdeki yazıları (notları) ve kitap için çizdiği resimlerden oluşuyor.

Okuduğum kitaplar üzerine yazılan kitapları çok seviyorum. Kitap üzerine bilmediğimiz şeyleri, yazar yazarken o an nasıl bir ruh halindeydi, anlamadığımız yazılar da ne anlatmak istiyordu... gibi birçok soruya cevap veriyor bu tarz kitaplar.

Kara Kitap yazmaya başlarken Orhan Pamuk Amerika'daymış ve kitabın yarısını orada yazmış. Postmodern bir eser olduğu için Pamuk Mesnevi, İslam Ansiklopedisi, Hüsn-ü Aşk gibi pek çok kitaptan yararlanmış. Pamuk kitaplarının yazarken hep ailesinden birçok şey saklıyor romanlarının içerisine, bunu zaten biliyordum özellikle de Cevdet Bey ve Oğulları, s Sessiz Ev, Benim Adım Kırmızı gibi kitaplarının içinde çokça var aileye dair şeyler, bu kitapta aynı şekilde. Daha örnekleri uzatabilirim ama gerek yok.

Bir Roman nasıl yazılır? sorusunda bize bayağı yardım ediyor bu kitap. Ayrıca ben pamuğun çizimlerinin içinde kaybolup gidiyorum. Çok karmaşık ve çok güzel tıpkı romanları gibi. Kara Kitap'ı okuduktan sonra ya da okurken mutlaka bu kitabı okuyun. İyi okumalar.
128 syf.
·1 günde·7/10 puan
Bu tip kitaplara dair uzun uzadıya pek bir şey yazılmaz diye düşünüyorum o yüzden kısaca şunları ekleyeyim:

Yazarın mutfağı, o mahrem yaratı süreci bana her zaman kutsal ve ilgi çekici gelmiştir. Kara Kitap'ın Sırları da Pamuk'un mutfağına ve o mutfakta şaheseri diye anılan Kara Kitap'ın yaratı sürecine odaklanmış bir çalışma.

Kara Kitap'ın Sırları'nda: Kara Kitap'ın doğuşuna, gelişimine, sonuçlanışına; kitaba dair planlananlara, uygulamaya koyulanlara, planlananlardan ya da uygulamaya koyulanlardan vazgeçişe; Kara Kitap için Pamuk'un tutuğu defterlere, bu defterlerdeki çizimlere, yaratı sürecinde tutulan notlara, yapılan listelemelere; Kara Kitap'taki üstkurmaca durumlara, parodilere, pastişlere, muammalara; Pamuk'un ve ailesinin fotoğraflarına; Kara Kitap üzerine yaşanan tartışmalara ve Kara Kitap üzerine yapılan çalışmalara tanık oluyoruz.

Pamuk'un kitabım anlaşılmayacak ve anlaşılmadan hor görülecek düşüncesinin tuttuğu ışıkla oluşturulduğunu düşündüğüm Kara Kitap'ın Sırları, iyi bir kitap ancak elbette Kara Kitap'ı boylu boyuna çözümleyen bir kitap değil. Kara Kitap üzerine okunacak çok şey var.

Kitaba dair hoşuma gitmeyen şey ise Yapı Kredi Yayınları'nın kitap formundaki tercihi. İçerisinde bolca görseli olan bu kitabın böyle küçük bir forma sokulması ve üzerine bir de kalın yaprak tercih edilmesi beni yordu. Okurken kitabı tutmak için harcadığım çaba ve kitabın sıkıştırılmışlığı hissi hoşuma gitmedi.

Bir cümle ile bitirecek olursam:

Kara Kitap'ın Sırları, Kara Kitap'ın küçük ama önemli bir kara kutusu!

Herkese huzurlu okumalar.

Not:
Kara Kitap'a dair yaptığım incelemeye ulaşmak için: #66809424
128 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10 puan
Genellikle okuduğum kitabın içerisinde referans yazarlara veya başka kitaplara atıf varsa,not alıp mutlaka okumaya çalışırım ama böylesi bir deneyim ilk oldu.. "Kara kitap'a giriş" giriş niteliğinde bir yazarın eserini oluştururken zihninden geçenlerin yansıması olarak kendi elinden çizdiği harika resimler,desenler,notlar ve karalamalar bulmak mümkün...
128 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kara Kitap ile ilgili detayların yer aldığı bir kitap. Yazılış süreci, karakterlerin oluşumu ve kurgunun gelişimi gibi meseleler ile birlikte kitabın belki ilk seferde anlaşılamayan sırlarını okuyucuya gösteriyor yazar. Kitap yayınlandıktan sonra yapılan eleştiriler ve Pamuk'un nobel sürecine kadar uzanan serüvenle ilgili yorumlar da yer alıyor. Yazar Kara kitap hakkında yazılmış ve yazılabilecek çok fazla inceleme ve eleştiriyi özetlemiş diyebiliriz. Kara Kitap ile ilgili daha detaylı inceleme okumak isteyenler bu derlemeye kaynak olan yazıları ve yazarları kitaptaki bilgilerden bulabilirler.
128 syf.
·17 günde·Puan vermedi
Kara Kitap'ın yazım sürecini, Pamuk'un ailesini, Kara Kitap içerisindeki bazı bölümlerin esin kaynaklarını, eseri yazarken kullandığı defterlere yaptığı çizimleri okuyucuya sunan bir kitap.
Önce kitapla birlikte okumayı denedim, e tabii spoiler yedim, bu nedenle önce Kara Kitap'ı sonra Kara Kitap'ın Sırları kitabını okudum.
128 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kara kitap Orhan Pamuk’un hem en çok okunan hem de bu kadar okunmasına rağmen en az anlaşılan romanı bence. Bu kitabı edindikten sonra Kara Kitabı tekrar okudum ve hemen ardından bu kitabı okudum. Gerçekten çok sırrı varmış Kara kitabın. Belki 2-3 daha rahatlıkla okunabilir. Gözümden kaçan bir çok ayrıntıyı bu sırlar dolu kitapta bu ayrıntıları farkettim. Yazarın kitapta yer alan çizimlerine gerçekten bayıldım. Ressamlık yrteneğini Zaten biliyordum daha önce çizimlerine denk gelmiştim ama buradakiler öyle farklı ki. Tek bir çizikten neler yaratmış neler çizmiş. Kalemine hayran olmamak elde değil. Kitabın değişim süreci konuların bölümlerin dağılımı her şey bu kitapta yer alıyor. Bunu okuduktan sonra gözümden kaçan yerleri fark edip notlar aldım. Kara kitap yorucu bir eser olduğu için aradan biraz zaman geçtikten sonra Kara kitaba tekrar dönücem. Bu sefer eminimki aldığım tat daha farklı olucak.
128 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Hadzibegovic’in çalışmasında basit ama nereden baksan ‘fatal’ bir klavye hatası yapılmış. Kitabın (benim için) şah damarı olan cümlesi yanlış alıntılanarak “Hiçbir şey yazı kadar şaşırtıcı olamaz. Yazı hariç” şeklinde yazılmış. Kara Kitap’ın Sırları yanlış hatırlamıyorsam hala ilk basımda. Yapılacak tekrar basımlarda inceden bi’ redakte edilmeli.

https://golgelikucukoda.wordpress.com/...-sonunda-kara-kitap/
128 syf.
·11 günde·7/10 puan
Kara Kitap’ı okuyup da Kara Kitap’ın Sırlarını okumasam kitap eksik kalacaktı.Basıldığı dönemde de eleştirilere ve tartışmalara maruz kalmış olan Kara Kitap’ı Orhan Pamuk’un yazı ve resimleriyle birçok yönden anlatılmış.Kitabı okuduktan sonra Kara Kitap nasıl yazıldığı karakterlerin nasıl oluştuğunu hakkında yada üzerinde yapılan eleştirilerden kitaba hakim oluyorsunuz.
Bence Orhan Pamuk farklı bir şeyler deneyim etmek isterken İstanbul’u da anlatayım,aileme de yer vereyim,tasavvuf edebiyatına da gireyim,polisiye de olsun diye diye okuru zorlayan bir kitap hazırlamış Nobel Edebiyat ödülü almasına da Kara Kitap’ın çok büyük etkisi varmış.
Romanı ilk defa okuyan okurlar hem yaşadıkları tuhaflık ve değişiklik duygusunun altını çizerler, hem de son derece "bize özgü, yerel, tanıdık bir dünya" ile karşılaştıklarını söylerler.
Postmodern edebi metinler, her şeyden önce, büyük anlatıların otoritesini reddeder ve bütün bu anlatıları aynı düzleme indirger, eşitler. Bir fikir veya düşünceyi diğerinden ayrıcalıklı konuma yükseltmezler. Özgünlüğe -çelişkili bir biçimde- başka metinleri, üslupları taklit ederek ulaşmaya çalışırlar.
Darmin Hadzibegovic
Sayfa 55 - Postmodern Roman
James Joyce'un eseri nasıl Dublin ile özdeşleşmişse Pamuk'un bütün eserleri İstanbul'la özdeşleşmiştir.
Darmin Hadzibegovic
Sayfa 53 - James Joyce, Ulysses, Odysseia
Borges Doğu kültürlerine ve tarihine, İslam dinine ve özellikle de kıyıda köşede kalmış tarikatların öğretilerine de ilgi duymuş, hikayelerinde bu kaynaklardan inanılacak şeyler olarak değil, gizemli ve ilham verici şeyler olarak yararlanmıştır. Bu yönüyle, Borges'i asıl İslam'ın ezoterik, gizemci, esrarengiz tarafı kendine çekmiştir. Pamuk'un Kara Kitap'ta İslam ve tasavvuf geleneğine yaklaşımı da Borges'inkine benzer: İslami geleneği bir bağlılık ve inanç kaynağı değil, sanatsal yaratıcılığın ve yüzlerce hikayenin kaynağı olarak görmek, Pamuk'un romandaki baskın yaklaşımıdır.
"Benim bütün kitaplarım, bir önceki kitapların içinden doğar" der: "Beyaz Kale'nin düşsel ortamından, oradaki kimi tarihi sahnelerden, esrarlı mavi gece diyebileceğim karanlık sahnelerden Kara Kitap çıktı."
Hüsn ü Aşk'ta anlatılan yolculuk fiziksel olduğu kadar simgeseldir de: Aşk'ın sevgilisine ulaşmak için karşı koyduğu zorluklar, insanın Allah'a ulaşmak için geçmesi gereken ruhsal aşamalara karşılık gelir. Aşk'ın Hüsn'ün (güzelliğin) aslında kendi içinde olduğunu keşfetmesi ve aşkının bir insandan Allah'a yönelmesi de tasavvuftaki vahdet-i vücud kavramının alegorisidir. Kitaptaki alegorik anlatımının bir yansıması olarak, hikayedeki yer ve kişi isimlerinin de açık simgesel anlamladı vardır.
Darmin Hadzibegovic
Sayfa 67 - Şeyh Galip ve Hüsn ü Aşk
Kara Kitap'ın gücünü okur en iyi, kitabın benzersiz özelliklerinden ve derinliğinden hiç haberdar değilken, yani onu sıradan bir gerçekçi roman gibi okumaya başladığı zaman hisseder.
Darmin Hadzibegovic
Sayfa 7 - Kara Kitap Ne Yapıyor?
Kara Kitap, başka ansiklopedik romanlar gibi, zengin bir edebiyat mirasını kendi dünyasına katar: Hem Doğu hem de Batı edebiyatının yeni-eski birçok eserini, tıpkı yan yana getirdiği birbiriyle ilgisiz nesneler gibi yan yana getirerek kendi içinde eritir. En önemlisi, hayattan ve kitaplardan görülüp öğrenilmiş birçok bilgi ve tecrübenin, büyük bir hikaye etme hevesi, heyecanı, hatta hırsıyla romanın dünyasına katılmış olmasıdır: Kara Kitap'ın da belki en baskın özelliği, imkansızı, bütün dünyayı kapsamayı amaçlamasıdır. Ansiklopedik roman nitelemesini hak eden öbür kitapların yazarları gibi, Pamuk da dünyadaki her şeyi romanına girmesi için yaratılmış olarak görmüştür.
Darmin Hadzibegovic
Sayfa 61 - Bir 'Ansiklopedik Roman' Olarak Kara Kitap
Kara Kitap'ın en özgün taraflarından biri, bölüm başlarında kullanılan epigrafların alındığı kaynakların genişliği (bazen de tamamen hayali olması) ve bu epigrafların bölümleriyle olan ilişkileridir.
Romanın diline değinen bir başka yazar olan Mustafa Kutlu ise "Kara Kitap dilin olağanüstü güzellikte kullanımı açısından okurlarına pek çok şey veren üstün nitelikli bir roman. Yarım sayfa süren cümleler tam bir ustalık eseri" diye yazmıştı.
Türkiye'deki hayat, gazetelerden üniversite kafeteryalarına, ders kitaplarından, kahvelerde seyredilen TV programlarına her yerden fışkıran paranoid komplo kuramları Pamuk'a çok malzeme veriyordu. Kara Kitap'ta sık sık karşılaştığımız, Türkiye'ye özgü günlük hayat ve popüler kültür ayrıntıları da kısmen bu kaynaktan beslenmiştir: Köşe yazarları ve fanatik takipçileri, dolmuşlar, Yeşilçam filmleri, Türklere özgü jestler, Beyoğlu pavyonları ve gangsterleri, ev içlerinin ayrıntıları...
Darmin Hadzibegovic
Sayfa 57 - Amerikan Postmodernizmi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kara Kitap'ın Sırları
Alt başlık:
Orhan Pamuk'un Yazı ve Resimleriyle
Baskı tarihi:
Kasım 2013
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750826504
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Bir roman nasıl yazılır? 

Kitabın ilk fikrinden son haline, hangi aşamalardan geçer? Yazar ne kadarını kendi hayatından, ne kadarını hayal gücünden, ne kadarını başka düşüncelerden ve etkilerden çıkarmıştır? Kara Kitap'ın Sırları önce bu sorulara cevap arıyor. Bunu yaparken Orhan Pamuk'un romanı yazarken tuttuğu defterlerden, çizdiği resim ve karalamalardan, yaptığı röportajlardan ve roman müsveddesindeki izlerden yararlanıyor... Ve tıpkı romanın kendisi gibi Kara Kitap'ın müsveddesinin ve yazılış hikâyesinin de sırlarla, oyunlarla, bilmecelerle dolu olduğunu gösteriyor.

Orhan Pamuk'un hiçbir yerde yayımlanmamış özgün yazı, çizim ve fotoğraflarıyla...

Kitabı okuyanlar 99 okur

  • Ayşe Eren
  • G.Güven
  • ukulele
  • bir yaz gecesi
  • S.D
  • Kitapsarayı
  • Kaan Gürgan
  • Cenk Baran
  • NigRa
  • *Ru

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.4 (12)
9
%8.1 (3)
8
%29.7 (11)
7
%24.3 (9)
6
%2.7 (1)
5
%2.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0