·
Okunma
·
Beğeni
·
2.258
Gösterim
Adı:
Kara Pazar
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
391
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milliyet Yayınları
Baskılar:
Kara Pazar
Kara Pazar
464 syf.
·3 günde·3/10 puan
Cümleten selamlar arkadaşlar. Kurgusu harika bir romanla karşınızdayız. İçeriği değil Kurgusu diyorum bakın. Benzerini Dwayne Johnson’un oynadığı bir filmde hissettiğim duygularla girdim tabi kitaba. Kurgusu diye direttiğim nokta nedir? Başlayalım.
Michael Lander, New Orleans’ta oynanan Süper Kupa Finali için seksen bin kişi ile beraber stada gelir. Ancak onun amacı oyunu seyretmek değil yönetmektir. Birleşik Devletler başkanına karşı sürdürülecek bir suikast ve aynı yerde bulunan 80 bin kişinin öldürüldüğü bir kitle cinayeti; veya soykırım.
Aynı anda Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta aşırı dinci Kara Eylül örgütünde hareketlenmeler. Kitap zaten Beyrut’ta başlıyor. Ancak başlamadan önce bir Altın Vuruş yapalım. Gerçi böyle deyince de sağlıkçıları kızdıracağız ama olsun. Amerikancı bir romanla Batı gene tehlike altında ve tehlikenin yaratıcıları her zaman ki gibi Doğu. Örgütün adı da Eylül. Hani şu ABD İkiz Kuleler saldırısına bir atıf mı nedir artık. Yani okumadan önce kitaptan bile önce bilmeniz gereken bilgi şu: Amerikancı bir roman okuyacaksınız. Bu duruma karşıysanız önceden bilmenizin faydası var. Sonra saatlerinizi harcayıp pişman olmayın diye kardeşiniz evvelden uyarıyor sizleri.
Kardeşiniz sizin için kitabın içeriğini oldukça derinden araştırdı ve gerçekten de belirtilen bölgede Tulane isminde 80.985 kişilik 1926 yılında açılan bir stadyum buldu. Bu statta final oynayan iki takımı da buldu. Birisi Miami Dolphins diğeri ise dünyanın en eski Amerikan Futbolu Takımı: Pittsburg Steelers.
Neyse, şimdi gelelim gerçeklere. Thomas Harris adının bu kadar berbat bir kitapla birleşeceği kimin aklına gelirdi? Şöyle söyleyeyim kitabın 400 sayfası karakterlerin kim olduğu ve eski anılar üzerinde yoğunlaşıyor. Başlangıçta güzel bir giriş kalan 64 sayfaya yayılıyor ve uyduruk bir finalle kitap tamamlanıyor. Kitabı bırakmak istememe rağmen neden bırakamadığım konusuna değinelim. Gerçekten de bir patlama ya da en azından kitabın kurgusundan bir yakınlık olacak mı diye bekledim. O da çıkmadı. Kitabın tanıtımıyla ya da başta da söylediğim şekliyle Kurgusu ile İçeriği arasında bir bağ yok. Önceden de söylediğim gibi yaparsa İthaki yapar, onun dışında yayınevlerinin bu tarz -sadece bu tarz- kitaplarda geri kaldıklarına inanıyorum. Güzel bir hafta sonuna, rezil bir kitapla başladım. Elinizde kitap yoksa isteyin göndereyim, böyle kitaplara paranızı rezil etmeyin. Kendinize iyi bakın..
464 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Merhaba...
" Nefes kesici.
Bütün Emniyet Güçleri Kıyameti Başlatacak Patlamaya Karşı Birleşmiş Durumda."
Kalabalığın içinde Michael Lander adında genç bir adam da var.
464 syf.
·36 günde·7/10 puan
kitabı bitirdiğime göre söyleyebilirim, oh sonunda be!
kara pazar ile tam otuz altı gün geçirdim. her sayfası zevk vericiydi yalan yok fakat okumaya başladığım günden beri türlü aksaklıklar peşimi bırakmadı ve şimdi, sonunda, bugün bitti. gün bugündür abicim!
kitaptaki, neredeyse, her karakterle özdeşleştirebildim kendimi. herkese yaptıkları için haklı sebepler bulabildim. kimselere öfke duymadım, ki genelde kutuplaşmaya çok müsait olabiliyorum.
uzun zamandır beraber olduğum bir dostumdan ayrılıyormuşum gibi buruk içim, inceleme yaparken kafamı toparlayamıyorum.
olaylar aslında günümüzden çok farklı değil. bir adet amerika, orta doğu ve israille harmanlanıyor. intikam almak isteyen bir amerikalı, kimden ve neden olduğunu kitabı okuyunca anlayacaksınız, ve yardım istediği zaten amerika ve israil kiniyle büyümüş orta doğulular. aralara da bolca birbiriyle uyumlu çiftler konmuştu.
michael lander ve dahlia. siz benim acılar içinde birbirinizi bulan güzel çiftim olarak kalacaksınız. sizin için farklı bir son istemiştim fakat kitabın başından beri bunun geleceği belliydi. acılarınız son bulduğu için çok mutluyum.
genel olarak beğendim kitabı ama yer yer sıkmadı dersem yalan söylemiş olurum. kitaba başlamadan da incelemelere baktığım için birkaç kişinin de düşüncelerinin etkisi altında kaldım ama kitabı bitirdiğimde onlarda yarattığı his bana geçmedi. ben kimsenin haklı olduğunu, bir tarafın haklı gösterilmeye çalışıldığını hissetmedim. bilemiyorum belki de bendeki bir eksiklik olabilir.
kitap ile ilgili tek rahatsızlığım da, michael ve dahlia’nın arkasından üzülen birilerinin olduğunu görmek isterdim. kimsenin ellerini tutmadığı, ruhu yaralarla dolu olan güzel insanlarım. ben sizin için çok üzgünüm.
464 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Anlatımın akıcılığı ve yazarın karakter tahlilleriyle okuyanı içine alan bir roman. Polisiye ve macera sevenlerin bu kitabı iştahla okuyacağını düşünüyorum.
464 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Son derece güzel bir macera romanı. Lübnan'daki aşırı dinci Kara Eylül örgütüne ait Dahlia Iyed ve Muhammed Fasil bir eylem planlamaktadır. Amerika'da yaşayan eski Vietnam savaşı esirlerinden zeplin pilotu Michael Lander, devlete kin duyan bir psikolojisi bozuk bir adamdır ve Dahlia kadınlığını kullanarak onu etkilemiştir. Süper Kupa maçında yüzlerce kilo plastik patlayıcıyı stadyumun ortasında zeplinden patlatacaklardır. Ancak işe MOSSAD da müdahil olur. Binbaşı David Kabakov ve çavuş Moshevsky bu işle ilgilenmektedir. Patlayıcılar ile ilgili ipuçları bulmuşlardır ancak stadyuma nasıl gireceğini bulamamışlardır. ABD başkanı da maçı stadyumda izleyecekler arasındadır. Acaba teröristler başarılı olabilecek midir? Kabakov bu işi engelleyebilecek midir? Zamanında ayrıldığı ancak bu olaylar sırasında tekrar yakınlaştığı doktor Rachel ile güzel bir hayat sürebilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.
kilometrelerce ötede, şehre bakan top of the mart’ta geç bir öğle yemeğini bitirmiş olan rachel, patlamayı gördü. yerinden kalktı. sonra yüksek bina titredi, camlar kırıldı ve kendini sırt üstü yerde buldu. üzerine cam kırıkları yağmaya devam ediyordu. masanın altından başını kaldırıp baktığı an anladı. zorla ayağa kalktı. yanında, yerde oturan bir kadın vardı. rachel kadına bakıp:
“öldü,” dedi.
Thomas Harris
Sayfa 456 - kabakov, seni de sevgiyle hatırlayacağım.
royal orleans’ta da fairmont’ta da ışıklar söndü. ve her ikisi de yaşlı kent tarafından kuşatılıyordu. new orleans, bütün bunları daha önce de görmüştü.
yarın öleceğini bilerek yarım saat kendi kendine ağladı. sonra, kasıtlı olarak sığınma kampındaki acı anıları aklına getirdi. çok çok acı vardı. kendi hayatı bir hiçti.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kara Pazar
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
391
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milliyet Yayınları
Baskılar:
Kara Pazar
Kara Pazar

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0