·
Okunma
·
Beğeni
·
1785
Gösterim
Adı:
Kara Pazar
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
391
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milliyet Yayınları
Baskılar:
Kara Pazar
Kara Pazar
464 syf.
·3 günde·3/10
Cümleten selamlar arkadaşlar. Kurgusu harika bir romanla karşınızdayız. İçeriği değil Kurgusu diyorum bakın. Benzerini Dwayne Johnson’un oynadığı bir filmde hissettiğim duygularla girdim tabi kitaba. Kurgusu diye direttiğim nokta nedir? Başlayalım.
Michael Lander, New Orleans’ta oynanan Süper Kupa Finali için seksen bin kişi ile beraber stada gelir. Ancak onun amacı oyunu seyretmek değil yönetmektir. Birleşik Devletler başkanına karşı sürdürülecek bir suikast ve aynı yerde bulunan 80 bin kişinin öldürüldüğü bir kitle cinayeti; veya soykırım.
Aynı anda Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta aşırı dinci Kara Eylül örgütünde hareketlenmeler. Kitap zaten Beyrut’ta başlıyor. Ancak başlamadan önce bir Altın Vuruş yapalım. Gerçi böyle deyince de sağlıkçıları kızdıracağız ama olsun. Amerikancı bir romanla Batı gene tehlike altında ve tehlikenin yaratıcıları her zaman ki gibi Doğu. Örgütün adı da Eylül. Hani şu ABD İkiz Kuleler saldırısına bir atıf mı nedir artık. Yani okumadan önce kitaptan bile önce bilmeniz gereken bilgi şu: Amerikancı bir roman okuyacaksınız. Bu duruma karşıysanız önceden bilmenizin faydası var. Sonra saatlerinizi harcayıp pişman olmayın diye kardeşiniz evvelden uyarıyor sizleri.
Kardeşiniz sizin için kitabın içeriğini oldukça derinden araştırdı ve gerçekten de belirtilen bölgede Tulane isminde 80.985 kişilik 1926 yılında açılan bir stadyum buldu. Bu statta final oynayan iki takımı da buldu. Birisi Miami Dolphins diğeri ise dünyanın en eski Amerikan Futbolu Takımı: Pittsburg Steelers.
Neyse, şimdi gelelim gerçeklere. Thomas Harris adının bu kadar berbat bir kitapla birleşeceği kimin aklına gelirdi? Şöyle söyleyeyim kitabın 400 sayfası karakterlerin kim olduğu ve eski anılar üzerinde yoğunlaşıyor. Başlangıçta güzel bir giriş kalan 64 sayfaya yayılıyor ve uyduruk bir finalle kitap tamamlanıyor. Kitabı bırakmak istememe rağmen neden bırakamadığım konusuna değinelim. Gerçekten de bir patlama ya da en azından kitabın kurgusundan bir yakınlık olacak mı diye bekledim. O da çıkmadı. Kitabın tanıtımıyla ya da başta da söylediğim şekliyle Kurgusu ile İçeriği arasında bir bağ yok. Önceden de söylediğim gibi yaparsa İthaki yapar, onun dışında yayınevlerinin bu tarz -sadece bu tarz- kitaplarda geri kaldıklarına inanıyorum. Güzel bir hafta sonuna, rezil bir kitapla başladım. Elinizde kitap yoksa isteyin göndereyim, böyle kitaplara paranızı rezil etmeyin. Kendinize iyi bakın..
464 syf.
·5 günde·8/10
Spoi içerebilir.Blogumdan alıntılama yapıyorum.Bilgilerinize.
İlk olarak başta heyecanla başlayıp sonradan sıkılıp bıraksam mı dediğim ama sonradan heyecan dolu olduğu için devam ettim,heyecan ile.Kesinlikle sonuna kadar okumalıyım dedim.Akıcı ve sürükleyici ama biraz bazı yerlerde çok durağan bir kitap.Umarım ikinci kitap öyle değildir. :)

Günlerden pazar ve herkes New Orleans'ta oynanacak olan Süper Kupa maçını

izlemek için araya gelir.Yılın en iyi organizasyonu başlamak üzere.Kalabalığın içinde ve ana karakterimiz olan Michael Lander adında bir adam da var
Onun amacı maçı seyretmek değil,oyunun kendisi olmak ve oyunun kurallarını koyup herkesi bu oyuna dahil etmek.Çok güzel bir oyun hazırlar,kuralları koyar ve bu oyunun ilk oyuncusu Bırleşik Devletler Başkanına yapılacak suikasttir ve sonrasında ise maçı izlemeye gelen seksen bin kurban ile devam edecektir.Ve bu oyunu bütün dünyaya izletmek istiyor.

Birisi ya da birileri bu oyunu durdurabilecek mi ve ona engel olabilecek mi?Aksiyon ve serüven sevenler için mükemmel bir kitap.Tavsiye ederim.Keyfili okumalar. :)
464 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Son derece güzel bir macera romanı. Lübnan'daki aşırı dinci Kara Eylül örgütüne ait Dahlia Iyed ve Muhammed Fasil bir eylem planlamaktadır. Amerika'da yaşayan eski Vietnam savaşı esirlerinden zeplin pilotu Michael Lander, devlete kin duyan bir psikolojisi bozuk bir adamdır ve Dahlia kadınlığını kullanarak onu etkilemiştir. Süper Kupa maçında yüzlerce kilo plastik patlayıcıyı stadyumun ortasında zeplinden patlatacaklardır. Ancak işe MOSSAD da müdahil olur. Binbaşı David Kabakov ve çavuş Moshevsky bu işle ilgilenmektedir. Patlayıcılar ile ilgili ipuçları bulmuşlardır ancak stadyuma nasıl gireceğini bulamamışlardır. ABD başkanı da maçı stadyumda izleyecekler arasındadır. Acaba teröristler başarılı olabilecek midir? Kabakov bu işi engelleyebilecek midir? Zamanında ayrıldığı ancak bu olaylar sırasında tekrar yakınlaştığı doktor Rachel ile güzel bir hayat sürebilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.
464 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Anlatımın akıcılığı ve yazarın karakter tahlilleriyle okuyanı içine alan bir roman. Polisiye ve macera sevenlerin bu kitabı iştahla okuyacağını düşünüyorum.
Kabakov cesareti görmüştü. Cesareti, ne olursa olsun gerekeni yapmak şeklinde tarif ederdi. Ancak burada can alıcı kelime "gereken" kelimesiydi, "ne olursa olsun" değil.
Bir New York polisini öldürmeye kalkmak, anakondaya yanar sigara değdirmeye benzer. Büyük bir öfke yaratır. Polis katillerinin peşini asla bırakmazlar. Onları asla unutmaz, asla bağışlamazlar. Kabakov’a yapılacak başarılı bir suikast ise -Adalet Bakanlığından gelen baskı ve diplomatik endişeler nedeniyle belediye başkanıyla emniyet müdürünün basın toplantısı yapmasına, Brooklyn yerel yöneticilerinin sert basın açıklamaları yapmasına ve yirmi otuz dedektifin tam zamanlı çabalarına yol açar. Polis memuru John Sullivan’ın boynuna saplanan iğne, beş ayrı bölgeden 30.000’den fazla polisin bu işin üstüne atlamaya hazır hâle gelmesini sağladı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kara Pazar
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
391
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milliyet Yayınları
Baskılar:
Kara Pazar
Kara Pazar

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

  • 3 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0