·
Okunma
·
Beğeni
·
9,6bin
Gösterim
Adı:
Karabibik
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
55
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759099459
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İskele Yayıncılık
Karabibik, Nabizade Nazım'ın 1890’da yayınladığı gerçekçi köy romanıdır. İlk Türkçe köy romanı olarak kabul edildiği için Türk edebiyatının önemli bir yeri vardır. Eser, roman değil, uzun öykü olarak da değerlendirilebilir. Antalya’nın bir köyünde yaşayan Karabibik adlı köylünün yaşam mücadelesini konu edinir.
480 syf.
·1 günde·Puan vermedi
NOT : Köy romanlarına ilgisi olanlar için tavsiye edilir.

Çok değişik bir eserdi. Sayfa 50'ye kadar sıkıldım. Dil konusunda çok anlamadığım , parantez içli kelimeler vardı. Konusu Karabibik diye bir karakterimiz var bir çift öküz almak için birkac uğraş veriyor. Borç bulup faiziyle ödemeye karar veriyor. En sonunda öküzleri alıp tarlasına dönüyor. Daha sonra da kızını evlendiriyor. Akıcı yönden çok tavsiye edilecek bir kitap değildi. Hoşuma da gitmedi. Alternatifleriniz varsa onlara yönelmeniz güzel tercih olur. Keyifli okumalar dilerim
115 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Roman üç kısımdan oluşuyor.
Karabibik; köyde yaşayan Karabibik isimli dul bir adamın öküz alma ve kızını evlendirme çabalarını içeriyor. Şiveli yazıldığından eski Türkçemizden kelimeler de barındırdığından biraz zorlanarak okudum. Yine de yazıldığı dönem açısından yermek doğru olmaz diye düşünüyorum; ilk gerçekçi köy romanı olma özelliğiyle okunmaya değer bir eser..
Yadigarlarım; Nabizade Nazım'ın dostunun aşk maceralarını içeriyor. Aşka dair, doğallıktan, aşkın anlamından, fedakarlıklarından, sadeliğinden söz ediyor.
Halâ Güzel; aşka düşen Safder isimli gencin hayatını konu ediniyor. Mutlu olmak elimizdekinin değerini bilmekten geçiyor. Kıymeti bilinmeyen şey sonrasında pişmanlık olarak geri dönüyor.
115 syf.
·8/10
Karabibik esasında kötü yazılmış bir kitap olarak algılansa da 127 sene önce yazıldığını dikkate alıp okuyanlar için güzel anlamlar ifade ediyor. Düşünün kalemi kağıdı geçtim okuma yazma bilenlerin bile az sayıda olduğu bir dönemde yazılıp günümüze kadar ulaşmış.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da çeviri kitabı olması. Sonuçta çevirmen yazarın duygularını tam olarak yansıtamamış olabilir. Bu nedenle insanlar bu basit uyduruk kitabın Türk klasiklerinde ne işi var diyebiliyor.

Roman daha doğrusu hikaye (bu konuda tartışmalar vardır) Türk edebiyatının köy ve köylü konusunu işlemesi bakımından İstanbul dışında taşrada geçen ilk örnek kitaptır.

Kitabın konusuna gelince belli bir konu yok. Bu sebeple akıcı bir kitap değil. Zengin bir köylünün öküzlerini tarlasında bedava kullanma uğruna evde kalmış kızını kocaya vermek isteyen bir baba ve ( Bu baba Karabibik oluyor. Ben ilkin isme aldanıp hayvan falan zannetmiştim.) evde kalmış kaba saba tembel ve çirkin bir kızın hayatından ufak bir kesit sunulmuş bizlere.

Kızının evde kalmış kaba saba tembel ve çirkin oluşunu tabi ki kitabın içindeki şahane betimlemelerden öğrenmiş oluyoruz. şiveli konuşmalar dışında güzeldi.
68 syf.
·2 günde·5/10
Türk klasiklerini çok merak ediyordum ve evde bulduğum gibi başladım kitaba.
Kitap,ilk köy romanımız ya da başkalarınca uzun öykü.
Yazar her şeyi gerçekçi bir dille aktardığı için düz bir mantıkla anlatılmış.
Kısacası bir çift öküze sahip olmak ve kızını evlendirmek isteyen bir adamı anlatıyor.
Açıkcası anlatılanlar bana pek eski gelmedi,köye gidince duyduğum şeyler anlatılmış diyebilirim.
Kitaptan mutlu ayrılamadım,sonunu okuduğumda yani? dedim.Bunu da ilk olmasına veriyorum ;)
42 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kısacık bir Akdeniz köyü öyküsüydü. Yöre şivesi ile bir baba ve kızının yaşam mücadelesini okuyoruz. Bu kadar kısa olmasına rağmen tarihi, coğrafi ve kültürel ktürel unsurlarla bezeli olmasına bayıldım. Keşke daha çok sayfası olsaydı da okusaydım.
115 syf.
·Puan vermedi
Yine edebiyatta ilk olma özelliği taşıyan bir kitap ve yine kitabın özetini geçmişte edebiyat dersinde okumuş olan bir ben.Çoğu kitabın arka kapağını bile spoiler yememek için okumayan biriyseniz haliyle karakterleri ve olay örgüsünü hayal meyal hatırladığınız bir kitabı okurken o istediğiniz tadı yakalayamıyorsunuz..
Nabizade Nazım'ın sanat için edebiyat kaygısı taşıyamayan aksine edebiyatı topluma maleden ve Türkiye'de ilk defa bir köy yaşantısını bir kitaba konu ederek edebiyatın ilk köy romanını akıcı ve yalın bir dille bize kazandırması çok değerli. Dilinden bahsetmişken karakterlerin konuşması şiveleriyle birlikte aktarıldığından bazı kelimeleri anlamak için yazarın kitabın başında hazırlamış olduğu mini sözlüğe biraz ihtiyaç duyuyorsunuz.. Sözlük olayına birçok edebiyatçı karşı çıkmış olsada türünün ilki olduğu düşünüldüğünde gayet normal.. Kitap sonrasında şüphesiz birçok yazara ilham kaynağı oluşu ve Türk edebiyatının kendi halkıyla içselleşmesine vesile olmasıyla da ayrı bir değere sahip.. Tavsiyemdir.
68 syf.
·8/10
İlk natüralist romanın yazarı (Zehra) böyle bir eser beklemezdim. Yani kötü anlamda demiyorum tabi bunu. Çünkü diğer kitapta ne kadar şehir hayatı ve gösteriş var ise bu romanında da (İlk köy romanı) o kadar taşralık var. İki ayrı dünyaya hakim olabilmiş. Okuyunca bir an kendimi Milli edebiyat romanı okuyormuş gibi hissettim.
115 syf.
·3 günde·10/10
Nabizade Nazım ın yazdığı Karabibik kimine göre uzun bir hikaye kimine göre de romandır. Nabizade Nazım realist konuda işlediği bu roman köy yaşamından bahseder. Tanzimat dönemindeki diğer romanlardan farkı anlatımdaki yalınlık ve roman kahramanlarının yerel dille konuşmalarıdır.
88 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
İlk köy romanımız. Aslında inceliğine bakılırsa öykü kitabı da denilebilir. Benim okuduğum basımda hem tam metin hem de sadeleştirilmiş metin yer almaktadır. İnceliğine rağmen okuma biraz zaman almaktadır. Çünkü ne kadar sadeleştirilmiş de olsa aralarda benim duymadığım ve dipnot edilmeyen eski Türkçe'ye ait kelimeler vardı. Üstelik bir de tam metinden başladığım için sözlüksüz okumak imkansız hale geldi. Ancak kitabın konusunu çok beğendim ve daha önce neden okumadığım için kendime şikayetlenmekteyim. Eser, dilimizin evrimleşmesine de dikkat çekmektedir.
115 syf.
Kendinizi direkt bir hayatın ve durumlar silsilesinin içerisinde buluyorsunuz. Çok iyi bir yapım olmayabilir fakat kitapla ilgili yapılan ağır eleştirilere karşı olduğumu belirteyim. Lütfen öncelikle kitabın yazıldığı dönemi edebi açıdan araştırın.
Madem ki kalp uzuvların en saygını olmak gibi büyük bir ayrıcalığa sahiptir orada ortaya çıkan aşk ve sevdanında duyguların en saygını olması zorunludur.
Halkımızın çocuk terbiyesi oldukça tuhaftır. Terbiye edelim derken terbiyesini bozarlar da haberleri olmaz.
Nabizade Nazım
Sayfa 60 - İki Sevda Her Yerde Cehennem 

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Karabibik
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
55
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759099459
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İskele Yayıncılık
Karabibik, Nabizade Nazım'ın 1890’da yayınladığı gerçekçi köy romanıdır. İlk Türkçe köy romanı olarak kabul edildiği için Türk edebiyatının önemli bir yeri vardır. Eser, roman değil, uzun öykü olarak da değerlendirilebilir. Antalya’nın bir köyünde yaşayan Karabibik adlı köylünün yaşam mücadelesini konu edinir.

Kitabı okuyanlar 2.317 okur

  • Ömer Öznaz
  • Sude Elbas
  • Zeyneppp
  • Esra
  • Ali Tufan
  • Banksy
  • Gamze Hilal Şahin

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları