Karakalpak Kızı

8,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
38 gösterim
eklememektedir. Yıllar önce bay (bey) olan babası tarafından annesi çocuğuyla birlikte nasıl kapı önüne konduysa, yıllar sonra o da kızı ile sokağa atılıp kaderine terk edilecektir. Kaderini kendi elleriyle yaratmak için evleneceği kişiyi kendi seçmesine rağmen, bunu değiştiremez Cumagül. Kucağında çocuğuyla sokağa atılıverir bir gün… Bu anneden kıza geçen bir kader değildir aslında. Bunun değişebileceğini, odun satmak için kasabaya gittiği ilk gün, tesadüfen duyduğu miting konuşmalarından öğrenir Cumagül: Kadınlar da erkeklerle eşit haklara sahiptir.

Karakalpakların ünlü yazarı Tulepbergen Kaipbergenov, değişim süresince yaşanan zorlukları, gerici kesimin devrimin hayat bulmasını engelleme çabalarını, Sovyetler'in karşılaştığı zorlukları, bayların (beylerin, toprak ağalarının) devrime karşı tutumunu, devrimin tüm Sovyetler'de hayat bulmada, hayatları değiştirmede karşılaştığı zorlukları bir küçük Karakalpak köyünü kendine sahne seçerek anlatıyor. Ve ortaya hem bir kadın, hem bir tarih, hem bir devrim romanı olarak okunacak keyifli bir roman çıkartıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  520
 • ISBN:
  9789756106174
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Belanın ölçüleri görecelidir...
Belanın ölçüleri görecelidir... insana yüklenen acının gerçek ağırlığı, ona bağışlanan refahın ve mutluluğun büyüklüğüyle ölçülebilir. Geçen hafta Bay'ın cins aygırı düşmüştü. Kutımbay bunu ne dert etmiş ne de üzüntüye kapılmıştı. Biri düşer diğeri hemen satın alınırdı. Üstelik ilkinden daha iyisi... Sanem'in sıcak günlere kadar dayanamayıp çöken ocağı... Bu da bir bela... Ama yeniden yapmak için ustaya ödenecek para yok! Çünkü yemek yemeden yatacaklar, geceleyin de kulübenin içi dışarıdan farklı olmayacak. Basitçe, bir dert diğerine uzanıyor; ne başı ne de sonu geliyordu.

Karakalpak Kızı, Tulepbergen Kaipbergenov (Sayfa 35 - Evrensel Basın Yayın)Karakalpak Kızı, Tulepbergen Kaipbergenov (Sayfa 35 - Evrensel Basın Yayın)