Karakter Aşınması (Yeni Kapitalizmde İşin Kişilik Üzerindeki Etkileri)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.828
Gösterim
Adı:
Karakter Aşınması
Alt başlık:
Yeni Kapitalizmde İşin Kişilik Üzerindeki Etkileri
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
171
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755393704
Orijinal adı:
The Corrosion Of Character The Personal Consequences Of Work İn The New Capitalism
Çeviri:
Barış Yıldırım
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
Yeni ekonomik düzenin büyülü sözcüğü "değişim"in doğası nedir, insanlara nasıl yansıyor? Her zaman kısa vadeye endeksli bir ekonomide kişi nasıl kalıcı değer ve hedeflere sahip olabilir? Her an parçalanan veya sürekli yeniden yapılanan kurumlarda, kişi kendi kimliğini ve yaşam öyküsünü nasıl oluşturabilir? 

Küreselleşme olgusunu makro düzeyde inceleyen birçok kitap yayımlandığı halde, bu sürecin mikro düzeyi, insan karakteri üzerindeki etkileri pek az incelendi. Richard Sennett, Karakter Aşınması'nda bunu yapıyor. Ona göre sermayenin, günümüz ekonomisinin bütün dünyaya yayılmış dalgalı denizlerinde "hızlı kâr"ın dışında başka bir amacı yok; şirketlerini piyasadaki anlık değişimlere müdahale edecek biçimde esnekleştirip, yeniden yapılandırıyor. Kişilerden sürekli kendisini yenilemesini, seyyar olmasını, risk almasını, rekabet becerisini geliştirerek yırtıcı bir karakter edinmesini, takım çalışmasında uyumlu olmasını bekliyor. Ancak eski kapitalizmin rutin ve monoton yapısına karşı savunulan bu politikaya yakından bakıldığı zaman sadece eski iktidar yapılarının rengini değiştirdiği görülüyor. Çalışanlar için esnekliğin anlamı ise yaşam boyu iş güvencesinin yok olması; sürekli iş ve şehir değiştirerek yön duygusunu yitirmek; istikrarlı işlerin yerini geçici projelere bırakması ve bir işten diğerine, dünden yarına sürüklenen yaşam parçacıklarından beslenen, rekabetin körüklediği "güvensizlik" ve "kayıtsızlık" duygusu... Ve bir de karakter aşınması...

Oysa insan karakteri, duygusal deneyimlerimizin uzun vadeli olması ve başkalarıyla girdiğimiz ilişkilere yüklediğimiz etik değerler üzerinden gelişir. Karakter, içsel bütünlük, ilişkilerde karşılıklı bağlılık ve uzun vadeli bir hedef için çaba harcamak biçiminde kendini gösterir. Yeni kapitalizm ise güvenmeyi,
bağlanmayı ve uzun vadeli planlar yapmayı kârlı bulmaz, reddeder.

Sennett Karakter Aşınması'nda gelişmiş bilgisayarlarla üretilen ekmeğin kalitesinden çok, ekmeği yiyenlerin hayatına bakıyor ve soruyor: "Bu sistem insanın yaşamına değer ve anlam katıyor mu?" Ve ekliyor: "Değişim, kitlesel ayaklanmalarda değil, ihtiyaçlarını birbirleriyle paylaşan insanların arasında, toprakta yeşerir. İnsanları birbirleri için kaygılanmaz hale getiren bir rejimin, meşruiyetini uzun süre koruyamayacağından eminim."
171 syf.
·2 günde·10/10
Okumayı bitirdiğimde ikinci kez okumaya karar verdiğim nadir kitaplardan Karakter Aşınması. Yaşam öyküleriyle, tarihle, fabrika imgeleriyle kapitalizm ve karakter üzerine yapılmış tartışmalarla; kapitalizmin evrimini ve bu değişikliğin insan yaşamına, değerlerine, karakterine yaptığı etkiyi tartışıyor Richard Sennett.

Genelde okuduğum kitapların altı çizili satırlarını paylaşmayı, kitap hakkında fikir vermesi açısından iyi bir yöntem sayarım ancak bu kitaptan alıntılar paylaşmayacağım. Altı çizilmiş her bir satır bir önceki satırla ya da bir önceki anlatılmış yaşam öyküsüyle bağlantılı, yahut bir sonraki yaşam öyküsüne bir bakış kazandıracak ek bilgi niteliğinde çünkü. Alıntılanacak satırların burada sergileyeceği yalın hal, kitap hakkında vermesi gereken fikri vermeyebilir. Bu açıdan bütüncül bir kitap, onu parçalara ayırarak okumak imkansız.

Richarde Sennett, karakteri oluşturan öğelerin; ekonomiden ve iş hayatının işleyişinden bağımsız olgular olmadığını söyleyerek, eski kapitalizm ile esnekliğe evrilen yeni kapitalizmin insan karakterine, komşuluk ilişkilerine, aile hayatına yansımasını işliyor kitabında. Kitap hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz; Marmara Üniversitesi Din Psikolojisi anabilim dalında yüksek lisans yapan öğrencilerin Modern Psikiyati dersi hocası Prof. Kemal Sayar’ın gözetiminde hazırladıkları konu ve kitap sunumlarının yer aldığı bir blogu incelemenizi ve kitabı mutlaka okumanızı öneririm.

Kitabın arka kapağında yer alan tanıtım yazısı ise şöyle:

Yeni ekonomik düzenin büyülü sözcüğü “değişim”in doğası nedir, insanlara nasıl yansıyor? Her zaman kısa vadeye endeksli bir ekonomide kişi nasıl kalıcı değer ve hedeflere sahip olabilir? Her an parçalanan veya sürekli yeniden yapılanan kurumlarda, kişi kendi kimliğini ve yaşam öyküsünü nasıl oluşturabilir?

Küreselleşme olgusunu makro düzeyde inceleyen birçok kitap yayımlandığı halde, bu sürecin mikro düzeyi, insan karakteri üzerindeki etkileri pek az incelendi. Richard Sennett, Karakter Aşınması’nda bunu yapıyor. Ona göre sermayenin, günümüz ekonomisinin bütün dünyaya yayılmış dalgalı denizlerinde “hızlı kar”ın dışında bir başka amacı yok; şirketlerini piyasadaki anlık değişimlere müdahale edecek biçimde esnekleştirip, yeniden yapılandırıyor. Kişilerden sürekli kendisini yenilemesini, seyyar olmasını, risk almasını, rekabet becerisini geliştirerek yırtıcı bir karakter edinmesini, takım çalışmasında uyumlu olmasını bekliyor. Ancak eski kapitalizmin rutin ve monoton yapısına karşı savunulan bu politikaya yakından bakıldığı zaman sadece eski iktidar yapılarının rengini değiştirdiği görülüyor. Çalışanlar için esnekliğin anlamı ise yaşam boyu iş güvencesinin yok olması; sürekli iş ve şehir değiştererek yön duygusunu yitirmek; istikrarlı işlerin yerini geçici projelere bırakması ve bir işten diğerine, dünden yarına sürüklenen yaşam parçacıklarından beslenen, rekabetin körüklediği “güvensizlik” ve “kayıtsızlık” duygusu… Ve bir de karakter aşınması… Oysa insan karakteri, duygusal deneyimlerimizin uzun vadeli olması ve başkalarıyla girdiğimiz ilişkilere yüklediğimiz etik değerler üzerinden gelişir. Karakter, içsel bütünlük, ilişkilerde karşılıklı bağlılık ve uzun vadeli bir hedef için çaba harcamak biçiminde kendini gösterir. Yeni kapitalizm ise güvenmeyi, bağlanmayı ve uzun vadeli planlar yapmayı karlı bulmaz, reddeder.

Sennett Karakter Aşınması’nda gelişmiş bilgisayarlarla üretilen ekmeğin kalitesinden çok, ekmeği yiyenlerin hayatına bakıyor ve soruyor: “Bu sistem insanın yaşamına değer ve anlam katıyor mu?” Ve ekliyor “değişim, kitlesel ayaklanmalarda değil, ihtiyaçlarını birbirleriyle paylaşan insanların arasında, toprakta yeşerir. İnsanları birbirleri için kaygılanmaz hale getiren bir rejimin, meşruiyetini uzun süre koruyamayacağından eminim.”
171 syf.
·5 günde·Beğendi·6/10
Yeni kapitalizmin insan karakteri üzerindeki etkisi konulu bir kitap.
Dinamik, belirsiz, rutini neredeyse olmayan, otorite figurlerinin degismis oldugu yeni kapitalizmde insanlarda aidiyet duygusunun olamayisi, yoneticilerin emir veren kisilerden sozde destekleyici ya da yol gosterici kimliklerine bürünmüş olmasi, enine yayilan bir iş ağınin calisanlar arasinda olusturdugu kopukluklari anlatan bir kitap. Elbette bu saydiklarimdan daha fazlasini iceriyor. Ancak kapitalizmdeki degisimi ve mevcut durumu ayrintili anlattigi halde bunun bireyin karakteri uzerine olan aşındırıcı etkisine cok detayli girememis gibi algiladim ben. Bu konuda beklentimi karsilamadi. Ozellikle konuya ilgi duyan arkadaslarin keyifle okumasini dilerim.
171 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Özellikle hizmet sektöründe çalışırken (ister garsonlukta,ister işçiliğin diğer türlerinde),etik kavramından ve sosyal haklardan yoksun hale getirilmiş esnek emek sürecinin kaldırım taşlarında düşe kalka yürüdüğümü hissetmiş ancak bu düşüncelerimi bir kitapta tüm nedenleriyle ve sosyolojik perspektifin çatısı altında toplayan,güncel bir çalışma okumamıştım,Sennett'in bu çalışmasına kadar.
Toplumların neo-liberal dönüşümler ve esneklik kavramı içerisinde çırpındığı günümüzde,Karakter Aşınması kitabı bizleri sanayi devrimi öncesinden günümüze geniş bir zaman tünelinde atölyelerde ve fabrikalarda mola verdirerek gezdiriyor ve aydınlatıyor.
171 syf.
·Puan vermedi
Yeni kavramlarla anlatılan kapitalizmi Sennet esnek ve okunaksız bir sistem olarak görmektedir. Modern sistemin bünyesi ve çevresinde şekillenen, modernist yaklaşıma sahip olanların en çok korktuğu "biz" duygusudur. Liberal anlayışın bir getirisi olan ben duygusu giderek biz tahrip ederek ferdin karakterini aşındırmaktadır. Bu sistem kişilerden sürekli kendisini yenilemesini, seyyar olmasını, risk almasını, rekabet becerisini geliştirerek yırtıcı bir karakter edinmesini, takım çalışmasında uyumlu olmasını bekliyor. Sennet son satırlarında uzunca bir süre bu sistemin hakim olamayacağını ve İnsanları birbirleri için kaygılanmaz hale getiren bir rejimin, meşruiyetini uzun süre koruyamayacağından eminim.” demektedir.
171 syf.
·7/10
Öncelikli kitap yer yer akıcılık kazansa da ,genelde akıcı değil, kitap ağır diyemeyeceğim tam olarak ama farklı bir sebepten akmıyor gibi geldi. 171 sayfalık bir kitap ama öyle haydi iki günde biter ,bir günde okurum ile okunacak kitap değil. Okursanız da bir şey anlamazsınız zaten.
Benim asıl ilgilimi çeken kişilik üstündeki etkiler değildi. Esnek çalışma zamanları, deneyim birikim gibi kavramların yeni çalışma düzenlerinde konumu, özellikle son kararı veren patron değil, son kararı verme işini başkasına bırakıp kısmen risk almadan kaçınan ama sonuçtaki başarıya dair yargılarda bulunan patron kavramı ilgimi çekti. İş hayatında konum belirlemekte alınabilecek tavsiyeler bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Yer yer beni cidden sarstı diye bilirim. Önemli olan anlık kapasiteniz diyor kitap. Geçmişte ne kadar iyi olduğunuzun bir önemi yok, yeni koşullara hızlı uyum sağlayamıyorsanız başarısız sayıldığınız bir sistem.
Benim açımdan sistem insanlara ne yapıyor kısmından ziyade,sistem nasıl çalışır kısmını anlamak konusunda daha faydalıydı.
171 syf.
·Beğendi·7/10
KİTAP UZUN OLMUŞ KENDİME AİT BİR AFORİZMA İLE KİTABI TEK SATIR İLE ÖZETLEYEBİLİRİM
"NEOLİBERAL DÜNYANIN EKONOMİK MUTASYONA UĞRAMIŞ YARATIKLARIYIZ
Dünya güzel ve adaletli bir yer olsaydı, saygı gören kişiler, gördükleri itibarın karşılığını aynı ölçüde geri verirdi. (.....) Fichte kabul görmenin "karşılıklılık etkisi" yarattığından bahseder. Ancak gerçek yaşamda böyle bir cömertliğe rastlanmaz.
Richard Sennett
Sayfa 15 - The Foundations of National Law (Milli Hukukun Temelleri)
Hep kısa vadede yaşayan bir toplumda uzun vadeli hedefler nasıl güdülebilir? Kalıcı toplumsal ilişkiler nasıl sürdürülebilir?
Richard Sennett
Sayfa 26 - Ayrıntı Yayınları
Dünya güzel ve adaletli bir yer olsaydı, saygı gören kişiler, gördükleri itibarın karşılığını aynı ölçüde geri verirdi.
Psikolog John Bowlby, "Kendi ayakları üzerinde durabilen insan, hiç de kültürel klişelerde varsayıldığı kadar bağımsız bir varlık değildir" diyor; yetişkinlik döneminde " sağlıklı biçimde kendi ayakları üzerinde durabilen bir kişi, koşullar gerektiğinde diğerlerinden yardım ister ve kime güveneceğini bilir." Yakın ilişkilerde, birisine bağımlı olmaktan korkmamız, o kişiye güvenemediğimizi ve savunma güdümüzün baskın çıktığını gösterir.
Kişinin kendine ironik bir gözlükten bakması, esnek bir zaman boyutunda otorite ve sorumluluk ölçütleri olmadan yaşamasının doğal sonucudur.
...aile, yeni ekonominin yüzergezer değerlerinin aksine; sorumluluğu, güvenilirliği, bağlılığı ve hayatta bir hedef sahibi olmayı vurgulamalı. Bunların hepsi de uzun vadeli erdemler.
...kısa vadeye dayalı kapitalizm, (...) özellikle de insanları birbirine bağlayan ve her birini sürdürülebilir bir benlik duygusuyla donatan özelliklerinin aşınması tehlikesini barındırıyor.
Richard Sennett
Sayfa 27 - Ayrıntı Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Karakter Aşınması
Alt başlık:
Yeni Kapitalizmde İşin Kişilik Üzerindeki Etkileri
Baskı tarihi:
Ekim 2012
Sayfa sayısı:
171
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755393704
Orijinal adı:
The Corrosion Of Character The Personal Consequences Of Work İn The New Capitalism
Çeviri:
Barış Yıldırım
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ayrıntı Yayınları
Yeni ekonomik düzenin büyülü sözcüğü "değişim"in doğası nedir, insanlara nasıl yansıyor? Her zaman kısa vadeye endeksli bir ekonomide kişi nasıl kalıcı değer ve hedeflere sahip olabilir? Her an parçalanan veya sürekli yeniden yapılanan kurumlarda, kişi kendi kimliğini ve yaşam öyküsünü nasıl oluşturabilir? 

Küreselleşme olgusunu makro düzeyde inceleyen birçok kitap yayımlandığı halde, bu sürecin mikro düzeyi, insan karakteri üzerindeki etkileri pek az incelendi. Richard Sennett, Karakter Aşınması'nda bunu yapıyor. Ona göre sermayenin, günümüz ekonomisinin bütün dünyaya yayılmış dalgalı denizlerinde "hızlı kâr"ın dışında başka bir amacı yok; şirketlerini piyasadaki anlık değişimlere müdahale edecek biçimde esnekleştirip, yeniden yapılandırıyor. Kişilerden sürekli kendisini yenilemesini, seyyar olmasını, risk almasını, rekabet becerisini geliştirerek yırtıcı bir karakter edinmesini, takım çalışmasında uyumlu olmasını bekliyor. Ancak eski kapitalizmin rutin ve monoton yapısına karşı savunulan bu politikaya yakından bakıldığı zaman sadece eski iktidar yapılarının rengini değiştirdiği görülüyor. Çalışanlar için esnekliğin anlamı ise yaşam boyu iş güvencesinin yok olması; sürekli iş ve şehir değiştirerek yön duygusunu yitirmek; istikrarlı işlerin yerini geçici projelere bırakması ve bir işten diğerine, dünden yarına sürüklenen yaşam parçacıklarından beslenen, rekabetin körüklediği "güvensizlik" ve "kayıtsızlık" duygusu... Ve bir de karakter aşınması...

Oysa insan karakteri, duygusal deneyimlerimizin uzun vadeli olması ve başkalarıyla girdiğimiz ilişkilere yüklediğimiz etik değerler üzerinden gelişir. Karakter, içsel bütünlük, ilişkilerde karşılıklı bağlılık ve uzun vadeli bir hedef için çaba harcamak biçiminde kendini gösterir. Yeni kapitalizm ise güvenmeyi,
bağlanmayı ve uzun vadeli planlar yapmayı kârlı bulmaz, reddeder.

Sennett Karakter Aşınması'nda gelişmiş bilgisayarlarla üretilen ekmeğin kalitesinden çok, ekmeği yiyenlerin hayatına bakıyor ve soruyor: "Bu sistem insanın yaşamına değer ve anlam katıyor mu?" Ve ekliyor: "Değişim, kitlesel ayaklanmalarda değil, ihtiyaçlarını birbirleriyle paylaşan insanların arasında, toprakta yeşerir. İnsanları birbirleri için kaygılanmaz hale getiren bir rejimin, meşruiyetini uzun süre koruyamayacağından eminim."

Kitabı okuyanlar 123 okur

  • Tuncay
  • nevzatemreoruc
  • Mete Yalçın
  • Çağatay Yıldız
  • Asli
  • Melih RIza Kadıoğlu
  • Kats
  • Özlem karlı
  • Cem DENİZ
  • Pınar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.4
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%27.6
25-34 Yaş
%27.6
35-44 Yaş
%24.1
45-54 Yaş
%10.3
55-64 Yaş
%3.4
65+ Yaş
%3.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%45.6
Erkek
%54.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10.9 (5)
9
%21.7 (10)
8
%26.1 (12)
7
%23.9 (11)
6
%6.5 (3)
5
%6.5 (3)
4
%2.2 (1)
3
%0
2
%0
1
%2.2 (1)