·
Okunma
·
Beğeni
·
337
Gösterim
Adı:
Karamazov Kardeşler - Cilt 3-4
Baskı tarihi:
1969
Sayfa sayısı:
584
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cem Yayınevi
Baskılar:
Karamazov Kardeşler - Cilt 3-4
Karamazov Kardeşler (Cilt III)
Karamazov Kardeşler - Cilt 3-4
584 syf.
·10 günde·10/10
Karamazov Kardeşler, Dostoyevski'nin son eseri. Dolayısıyla yaşanmışlıklarını, düşüncelerini topladığı, ustalık eseri diyebiliriz.
Karamozov Kardeşler'de beş ana karakter var.
Babalık sıfatı taşımayan, tam anlamıyla iğrenç Fiyodor Pavloviç. Belki de yazar kendi babası ile özdeşleştirdi. Çünkü yazarın babası, oldukça zorba ve baskıcı diye kaynaklarda yazıyor.
Üç kardeş İvan, Alyoşa, Dimitri
Alyoşa: Saf, temiz, dini duyguları oldukça güçlü, herkes tarafından sayılan, sevilen bir kişilik.
Dimitri= Yaşamın anlamından çok yaşamın kendisini seven bir karakter.
İvan = Yaşamın kendisinden çok yaşamın anlamını seven bir karakter.
Şimdi birbirinden farklı bu üç gence baktığımızda ben Dostoyevski'yi görür gibi oldum. Bu sonuca nasıl mı vardım? Şöyle anlatayım:
Dostoyevski idam cezasına çarptırılıp, bir gün önce cezası dört yıl Sibirya'da hapis, dört yıl da er olarak çalışmaya çevrilmişti. Hapis cezası sırasında yeni Ahit'i sürekli okumuş. İsa'ya yeni bir inançla bağlanmış ve günahkarları yaşama döndürecek tek güç olarak görmüş. Bu tarafı Alyoşa'yı hatırlatıyor.
Cezası bittikten sonra edebiyata yönelmiş, çeşitli dergiler çıkartmış, batmış ve bir arkadaşından iş için borç para almış. Paranın tamamını rulet masasında kaybetmiş. Sizce Dimitri'yi çağrıştırmıyor mu?
Dostoyevski, 1847'den sonra Fransız itopyacı Sosyalistler grubuna katılır. Yasa dışı broşürler yayınlar. İvan'ın sisteme, herşeye başkaldıran tavrı da budur.
Yazarın hayatına da, tıpkı Budala'daki Nastasya Filipovna, Karamozov Kardeşler'deki Gluşenka karakteriyle örtüşen, Suslova isimli aşk ve nefreti içinde barındıran, ona deliler gibi tutulduğu bir kadın girmiş.
Kitap, yukarıda bahsettiğim karakterler, kişilik analizleri, entrikalarla geçiyor. Uzun uzun kişinin kendini anlatma çabalarıyla geçen diyaloglar kimi zaman insanı bunaltsa da insana, yaşantıya dair birçok dersi de içinde barındırıyor.
Sözün kısası, yazar bize, insan ne ise o değil, ne olmuşsa odur mesajını veriyor.
Dostoyevski çok sevdiğim bir yazardır. Daha önce İnsancıklar ve Yeraltından Notlar kitabını okudum. İki kitabıda bilhassa Yeraltından Notlar gayet güzeldi. Bu yüzden birde Karamazov Kardeşleri okuyayım dedim ki yanlış demişim. Bana öyle geldi ki yazar, bugün holywood ne yapıyorsa onu yapmış. Yani olaylar arasına serpiştirilen bilgiler, düşünceler sanki sahip olduğu ve böyle olduğuna inanılması gerektiğini düşündüğü "gerçeklermiş " gibi vermiş. Bu da hem kendisine olan sevgimi hem de kitaba olan isteğimi azalttı. Kitabı sevmediğimi ve yarım bıraktığımı üzülerek söylüyorum. Yine de belki severim ihtimaline karşı 400 sayfa okudum. Ama olmadı. Vel hasıl bence vaktinizi daha doğru bir esere harcayın..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Karamazov Kardeşler - Cilt 3-4
Baskı tarihi:
1969
Sayfa sayısı:
584
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cem Yayınevi
Baskılar:
Karamazov Kardeşler - Cilt 3-4
Karamazov Kardeşler (Cilt III)
Karamazov Kardeşler - Cilt 3-4

Kitabı okuyanlar 56 okur

  • Mills Brown
  • Geko
  • Onur Kalkan
  • Ö.Ç.
  • Ayşe Kıymacı
  • Mehmet bozkaplan
  • Hüseyin Çiftçi
  • İnanç erkan
  • Erdoğan
  • Kürşat Tunçal

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.5 (4)
9
%23.5 (4)
8
%5.9 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%5.9 (1)
1
%0