Karanlığın Günü

9,3/10  (3 Oy) · 
13 okunma  · 
2 beğeni  · 
660 gösterim
Karanlığın Günü'nde Erbil, kadercilikle Tanrıtanımazlık, baskı ile özgürlük, batıl inançla akılcılık arasında parçalanmış modern Türk insanının üzücü durumunu incelemektedir... Bu yapıt yaratıcı gücün bir zaferidir.
-Talat Sait Halman-

Karanlığın Günü'ndeki muhteşem portreler geçidi içinde benim en fazla dikkatimi çeken kişi Asiye oldu. Çünkü Erbil, Asiye kişiliğinde çok az bilinen dahası yeni yeni tanımlanan ve belirlenen psikolojik bir bozukluğu sergiliyor. (...) Asiye Türk edebiyatında "Trouette Sendromu" gösteren benim bildiğim ilk ve tek roman kişisidir!
-Güven Turan-

Leyla Erbil, yazında kendi kendini aşma çabasında didinir dururken, hep üslubu olan bir yazardı ve sanatsaldı. Gazete üslubuyla yazmadı, salt toplumbilimsel olma yavanlığına düşmedi, okuyucuyu avlayacak temalar üretmedi. Piyasaya vurmadı kendini...
-Demir Özlü-

Karanlığın Günü'nde Leyla Erbil, bir aydın yazar olarak, annesinin bellek kaybından toplumun bellek kaybına geçişlerle amnezinin romanını kurgular. Kral Lear'den beri demansın edebiyatta yer aldığı belki de en önemli yapıttır Karanlığın Günü... Gerçek bir yaratıcının otobiyografik öğeleri içeren bu başyapıtı, tıp ve psikiyatri pratiğine çok önemli eleştirilerin de getirildiği edebiyatımızdaki nadir yapıtlardandır.
-Cem Mumcu-
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  338
 • ISBN:
  9789754583502
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Emine TELCİ 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · 9 günde · Puan vermedi

Farklı bir kalemi olan Leyla Erbil'in 80 dönemindeki yazar bir kadının hayatından kesitler sunan o dönemin aydınlarını-elitlerini- anlatan ilginç bir kitap. İlk başta çok sıkılsam da sonunu bir solukta getirdim. Ve tavsiye ederim.

Okuyan Baykuş 
13 Kas 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 8/10 puan

Keşke bu kadar geç tanımasaydım Leyla Erbil'i dedirten kitaptır. Bilinçakışı tekniğiyle anlattığı eşsiz bir hikayede kadın olmanın tüm katmanlarına iniyor ve onu edindiği dönem Türkiye'si aydınlarını da eleştirmekten geri durmuyor. Türkçe'de yazılmış böylesine etkili ve güçlü bir romanı ve romancıyı mutlaka okumalısınız.

Kitaptan 1 Alıntı