Karanlığın Yüreği

7,9/10  (21 Oy) · 
59 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.975 gösterim
Joseph Conrad'ın denizci olduğu yıllarda Kongo'ya yaptığı bir yolculuktan esinlendiği Karanlığın Yüreği, yazarın en önemli yapıtı olmasının yanı sıra sömürgecilik konusunu derinlemesine irdeleyen bir çalışmadır.

Roman, sömürgecilik olgusunu incelerken, roman kahramanı Marlow'un karşılaştığı üç farklı karanlığı; insan eli değmemiş Kongo'nun karanlığını, Avrupalıların yerlilere yaptığı zulmün karanlığını ve her insanın içinde gizli olan kötülük yapma arzusunun karanlığını ele alır. Conrad Kongo Nehri'nde bir teknenin kaptanı olarak çalıştığı sırada, kendisi de Avrupalı sömürgecilerin acımasızlığıyla karşı karşıya kaldı ve zulümden, binlerce filin öldürülmesine neden olan fildişi elde etme hırsından, sömürgeci yaşamının nafileliğinden nefret etti.
Karanlığın Yüreği de, aslında insanoğlunun ruhundaki karanlığın derinlerine yapılan bir yolculuktur. Conrad bütün bu olumsuzlukları aktardıktan sonra, şu temel soruyu soruyor: "Tanrı insanı bunları yapsın diye mi en üstün canlı olarak yarattı?"
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789750713491
 • Çeviri:
  Erhun Yücesoy
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rogojin 
 08 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Karanlığın Yüreği, neredeyse yirmi beş yıl sonra üçüncü kez okumama rağmen bende yine aynı sarsıcı etkiyi gösterdi. Eserin edebi üslûbunun insanı etkilememesi imkânsız; ama bir yandan da, kendini hemen bırakan, rahat okunup kenara konulabilecek bir eser de değil Karanlığın Yüreği. Conrad'ın geç yaşlarda öğrendiği İngilizcesiyle yazdığı kitaptaki bu dilin insanı sarsmaması zor, ama insanın anlatılanı hemen, çok kolay anlaması da kolay değil ve sanki bu kasıtlı olarak yapılmış diye de düşünmüyor değilim. Eserin başından sonuna dek hem gerçek hem de mecazi anlamlarıyla karanlık her yeri usûl usûl sarıyor, yazar bazı yerleri aydınlık ve ışıklı bırakırken, hikâye ilerledikçe her yeri zifiri bir ışıksızlığa boğuyor. Conrad'ın karanlıkları türlü türlü; emperyalizm, ırkçılık, insanın insana yaptığı kötülükler ve hiç bir eleştiride sözü geçmemesine rağmen neredeyse bütün sayfalarda adı karşımıza çıkan ve bütün bu sömürünün sebebi olan fildişini düşündüğümüzde hayvanların insanın menfaatleri uğruna yok edilmesinin ideolojisi olan türcülük gibi farklı sömürüleri ve kötülükleri bir arada, karanlığın yüreğine yapılan bir nehir yolculuğuyla anlatıyor Conrad. Ama nasıl anlatıyor? Bu edebi üslûbun hâlâ etkileyiciliğini kaybetmemesi gerçekten ilginç; bir türlü eskimemiş, yaşlanmamış bir dil, bir edebiyat tadı var kitapta ve onu modern bir klasik yapan özelliklerin en önde geleni de bu olmalı herhalde. Conrad'ın karakterlerini çok da kolay ele vermeyen anlatımı ve başımızı döndüren dil kullanımı bütün eser boyunca çıtasını hiç bir biçimde düşürmeden sürüyor; Conrad'ın insana dair, insan ruhuna dair söyledikleri, bütün büyük edebiyatçıların şu dünya tecrübeleriyle sabit olmuş, ancak büyük edebiyat eserlerinde görebileceğimiz bir ifşa eyleminin bir diğer örneği. İşte bu hakikaten ancak çok iyi edebiyat eserlerinde görebileceğimiz bir nitelik ve hiç gecikmeden bu edebiyat şölenine icabet etmemiz gerektiğinin bir işareti hepimiz için.

arzu amaç 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Karanlığın Kalbi, edebiyat tarihinin başarılı eserlerindendir. İçerdiği sembollerin çokluğu nedeni ile ders kitabı olarak kullanılır. Özellikle İncil referansları çoktur. İncelenmediğinde daha keyifli bir okuma sunmasına rağmen, konu olarak iç daraltıcıdır ; geçen yüzyıl başında Avrupa'nın sömürgeleri olan Afrika ülkelerinde yaptıklarını sembolizm yardımı olmaksızın anlayabileceği şekilde okura aktarmış yazar. Edebiyat dünyasına ilgisi olanlar gözden kaçırmamalı.

utku köker 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Conrad'in modern dönem öncesi eserlerden biri olarak tanımlanan çok önemli bir yapıtı. Emperyalizm eleştirisini ve dönem için son derece hümanist sayılabilecek kitabını özellikle notlar alarak okumakta fayda var. Mitolojik unsurları, psikanaliz unsurları ile çeşitli katmanlardan oluşan altmetinler sunan kitap görünürde Kurtz'un aranıp bulunmasından ibaret konusuyla son derece düz gibi görünen bir hikaye sunuyor. Üst metinden ziyade altındakilerle ilgilenmeyi seven kişiler için geniş bir psikanaliz ziyafeti ve tartışma bolluğu içinde yüzeceği bir deniz olarak ifade edilebilecek bir dev eser. Son derece kuru üslubuyla akıcı bir macera bekleyen kişiler uzak durmalıdır. Zira yazarın derdi asla bu değil. Okuyucusunu dikkatle seçen bu kitabı tartışma gruplarına ve Jung hayranlarına öneriyorum.

Doğan Yalçın 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitapta üzerinde düşünmeniz gereken çok sözcük,cümle, paragraflar var.Kolay bir dilli olmamakla beraber,kurgusu sağlam, edebi yanı ağır olan kitaplardan.Edebiyat adına güzel bir çalışma olmuş.

Sefa Kumru 
 19 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Kitabın dili gerçekten ağır. Soyut tasvirler ve bir çok yerde göndermelerle kafanız dağılabilir. Hayalleri zorlayan bir anlatımı var. Ama anlaşılmaz bir şekilde kendini okuttu ve iki günde bitirdim. Belkide kitabı önemli kılan budur. Edebiyatı seven kitap kurtları için tavsiyedir. Diğerleri içinse okumaktan soğutabilir.

Nur E. 
26 Mar 00:06 · Kitabı okudu · 31 günde · Puan vermedi

Sonunda bittiğim dediğim kitap. Sanırım ancak bu kadar söyleyebiliyorum, gitmiyor, akmıyor. Her betimlemesi beni başka düşüncelere, hayallere sevk etti diyebilirim. yani kafamdaki sesler kitabı bastırdı diyebilirim, ama yine de okuyacaklara iyi okumalar dilerim.

Kitaptan 12 Alıntı

sinan kaan 
Dün 15:48 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bazen insan ani bir ışık patlaması gibi kavrar olayların içyüzünü.

Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 96 - Can yayınları)Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 96 - Can yayınları)
sinan kaan 
Dün 00:50 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bildiğiniz gibi yalandan nefret eder, tiksinirim ve tahammül edemem. Geri kalanlardan daha düzgün olduğundan değil, sadece yalan beni korkuttuğu için. Yalanda pis bir ölüm kokusu vardır. Dünyada en tiksindiğim, en unutmak istediğim şey budur. Çürümüş bir şeyi ısırmış gibi midemi bulandirip kötü hissetiren bir şey.

Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 76 - Can yayınları)Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 76 - Can yayınları)
Sade-ce Kitap 
11 Eki 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Elbette yanılgıya düşmeyecek kadar büyük bir budala da olabilirsiniz, karanlığın güçleri tarafından saldırıya uğradığınızı fark edemeyecek kadar hissiz. Sanırım, hiç bir budala, ruhu için şeytanla pazarlık yapmamıştır... Ya budala fazlasıyla budaladır ya da şeytan fazlasıyla şeytan, hangisi bilemiyorum. Ya da öylesine büyük bir tantanayla yüceltilmiş bir insansınızdır ki, ilahi görüntüler ve seslerden başka her şeye karşı kör ve sağır kalırsınız."

Karanlığın Yüreği, Joseph ConradKaranlığın Yüreği, Joseph Conrad
Nur E. 
26 Şub 15:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sizin kendi gerçekliğiniz -başkaları için değil, sizin için.

Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 20)Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 20)

Onu görebiliyor musunuz siz? Hikayeyi anlayabiliyor musunuz? Bir şeyleri görebiliyor musunuz? Bana sanki size bir rüyayı anlatmaya çalışıyormuşum gibi geliyor -beyhude bir çaba çünkü bir rüyayla ilgili hiçbir anlatı rüyanın verdiği o hissi, karmaşık saçmalığını bir baş kaldırı mücadelesinin içerdiği sarsıntının insanı afallatmasını, bütün rüyaların özünü teşkil eden o inanılmaz bir şey tarafından esir alınma duygusunu aktaramaz...

Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Oda Yayinlari)Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Oda Yayinlari)
sinan kaan 
Dün 15:44 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Emin olun, kitabı okumayı bırakmak, eski ve sağlam bir dostluğun sığınağından ayrılmak gibiydi.

Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 95 - Can yayınları)Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 95 - Can yayınları)
sinan kaan 
Dün 20:24 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Dünya bizim için yaşanacak, görüntülere, seslere ve tabi kokulara tahammül etmemiz gereken bir yerdir.

Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 114 - Can yayınları)Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 114 - Can yayınları)

Onlar fatihtiler ve bunun için sadece kaba güç gereklidir; övünülecek birşey değildir, çünkü senin gücün başkalarının güçsüzlüğünden ortaya çıkan bir sonuçtur sadece.

Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 10)Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 10)
Muhammed F 
 15 Mar 20:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu dünyada bir adamın at çalmasına göz yumulup ötekinin yulara dahi bakmasına izin verilmemesinde bir hikmet vardır mutlaka. Git kafana göre at çal. Pekala. Becerdi bu işi. Ata binmesini de biliyordu belki. Ama o yulara bakışın, en merhametli azizleri bile isyan ettirip at hırsızına tekmeyi bastıracak bir yanı vardır.

Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 72 - Can Sanat Yayınları)Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 72 - Can Sanat Yayınları)
2 /