Karanlığın Yüreği

7,7/10  (28 Oy) · 
85 okunma  · 
17 beğeni  · 
2.057 gösterim
Joseph Conrad'ın denizci olduğu yıllarda Kongo'ya yaptığı bir yolculuktan esinlendiği Karanlığın Yüreği, yazarın en önemli yapıtı olmasının yanı sıra sömürgecilik konusunu derinlemesine irdeleyen bir çalışmadır.

Roman, sömürgecilik olgusunu incelerken, roman kahramanı Marlow'un karşılaştığı üç farklı karanlığı; insan eli değmemiş Kongo'nun karanlığını, Avrupalıların yerlilere yaptığı zulmün karanlığını ve her insanın içinde gizli olan kötülük yapma arzusunun karanlığını ele alır. Conrad Kongo Nehri'nde bir teknenin kaptanı olarak çalıştığı sırada, kendisi de Avrupalı sömürgecilerin acımasızlığıyla karşı karşıya kaldı ve zulümden, binlerce filin öldürülmesine neden olan fildişi elde etme hırsından, sömürgeci yaşamının nafileliğinden nefret etti.
Karanlığın Yüreği de, aslında insanoğlunun ruhundaki karanlığın derinlerine yapılan bir yolculuktur. Conrad bütün bu olumsuzlukları aktardıktan sonra, şu temel soruyu soruyor: "Tanrı insanı bunları yapsın diye mi en üstün canlı olarak yarattı?"
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789750713491
 • Çeviri:
  Erhun Yücesoy
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rogojin 
 08 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Karanlığın Yüreği, neredeyse yirmi beş yıl sonra üçüncü kez okumama rağmen bende yine aynı sarsıcı etkiyi gösterdi. Eserin edebi üslûbunun insanı etkilememesi imkânsız; ama bir yandan da, kendini hemen bırakan, rahat okunup kenara konulabilecek bir eser de değil Karanlığın Yüreği. Conrad'ın geç yaşlarda öğrendiği İngilizcesiyle yazdığı kitaptaki bu dilin insanı sarsmaması zor, ama insanın anlatılanı hemen, çok kolay anlaması da kolay değil ve sanki bu kasıtlı olarak yapılmış diye de düşünmüyor değilim. Eserin başından sonuna dek hem gerçek hem de mecazi anlamlarıyla karanlık her yeri usûl usûl sarıyor, yazar bazı yerleri aydınlık ve ışıklı bırakırken, hikâye ilerledikçe her yeri zifiri bir ışıksızlığa boğuyor. Conrad'ın karanlıkları türlü türlü; emperyalizm, ırkçılık, insanın insana yaptığı kötülükler ve hiç bir eleştiride sözü geçmemesine rağmen neredeyse bütün sayfalarda adı karşımıza çıkan ve bütün bu sömürünün sebebi olan fildişini düşündüğümüzde hayvanların insanın menfaatleri uğruna yok edilmesinin ideolojisi olan türcülük gibi farklı sömürüleri ve kötülükleri bir arada, karanlığın yüreğine yapılan bir nehir yolculuğuyla anlatıyor Conrad. Ama nasıl anlatıyor? Bu edebi üslûbun hâlâ etkileyiciliğini kaybetmemesi gerçekten ilginç; bir türlü eskimemiş, yaşlanmamış bir dil, bir edebiyat tadı var kitapta ve onu modern bir klasik yapan özelliklerin en önde geleni de bu olmalı herhalde. Conrad'ın karakterlerini çok da kolay ele vermeyen anlatımı ve başımızı döndüren dil kullanımı bütün eser boyunca çıtasını hiç bir biçimde düşürmeden sürüyor; Conrad'ın insana dair, insan ruhuna dair söyledikleri, bütün büyük edebiyatçıların şu dünya tecrübeleriyle sabit olmuş, ancak büyük edebiyat eserlerinde görebileceğimiz bir ifşa eyleminin bir diğer örneği. İşte bu hakikaten ancak çok iyi edebiyat eserlerinde görebileceğimiz bir nitelik ve hiç gecikmeden bu edebiyat şölenine icabet etmemiz gerektiğinin bir işareti hepimiz için.

arzu amaç 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Karanlığın Kalbi, edebiyat tarihinin başarılı eserlerindendir. İçerdiği sembollerin çokluğu nedeni ile ders kitabı olarak kullanılır. Özellikle İncil referansları çoktur. İncelenmediğinde daha keyifli bir okuma sunmasına rağmen, konu olarak iç daraltıcıdır ; geçen yüzyıl başında Avrupa'nın sömürgeleri olan Afrika ülkelerinde yaptıklarını sembolizm yardımı olmaksızın anlayabileceği şekilde okura aktarmış yazar. Edebiyat dünyasına ilgisi olanlar gözden kaçırmamalı.

utku köker 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Conrad'in modern dönem öncesi eserlerden biri olarak tanımlanan çok önemli bir yapıtı. Emperyalizm eleştirisini ve dönem için son derece hümanist sayılabilecek kitabını özellikle notlar alarak okumakta fayda var. Mitolojik unsurları, psikanaliz unsurları ile çeşitli katmanlardan oluşan altmetinler sunan kitap görünürde Kurtz'un aranıp bulunmasından ibaret konusuyla son derece düz gibi görünen bir hikaye sunuyor. Üst metinden ziyade altındakilerle ilgilenmeyi seven kişiler için geniş bir psikanaliz ziyafeti ve tartışma bolluğu içinde yüzeceği bir deniz olarak ifade edilebilecek bir dev eser. Son derece kuru üslubuyla akıcı bir macera bekleyen kişiler uzak durmalıdır. Zira yazarın derdi asla bu değil. Okuyucusunu dikkatle seçen bu kitabı tartışma gruplarına ve Jung hayranlarına öneriyorum.

malefizz 
12 Ağu 12:22 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Tıpkı kimi zaman , kendinize ayıracak bir dakikanız bile olmadigi zamanlarda oldugu gibi gecmisinizin aniden size geri döndügü anlar da vardı ;fakat bu gecmis ,bu tuhaf bitki su ve sessizligin bogucu gercekleri arasinda saskinlikla hatirlanan huzursuz gurultulu bir ruya biciminde geliyordu insana .*

Kitapta bol virgullu uzun akıcı derinden etkileyen cumleler paragraflar vardı .okurken kelimeler arasina katılip gidiyordunuz bir nehirde suruklenir gibi .yazari takdir ettim .beyendim kitabı .

ferah 
21 Tem 11:38 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Sanırım kitabı okurken kendimi kitaba dahil edemedim. Beklentimin yüksek olduğu bir kitaptı. Hakkındaki yorumlar buna neden olmuş olabilir. İlk basım yılı 1899 , uyarlamaları 1979 ve 1993. Açıkçası iyi bir şey çıkacağı inancına hala sahibim. Okuduğum zaman ile ilgili problemlere vermek istiyorum ,kitabı anlamayışımı. Daha sonra tekrar okuyacağım. O yüzden okumadım sayacağım :)

e-zeki 
20 Haz 01:47 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Joseph Conrad'ın okuduğum 2. Ve son kitabıydı. Daha önce de Casus'u okumuştum fakat ikisinde de kitabın beklediğimi hiç vermediğini düşündüm. Ayrıca ikisinde de okurken inanılmaz derecede zorlandım. Sanırım Conrad'la yıldızımız barışmıyor

Doğan Yalçın 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitapta üzerinde düşünmeniz gereken çok sözcük,cümle, paragraflar var.Kolay bir dilli olmamakla beraber,kurgusu sağlam, edebi yanı ağır olan kitaplardan.Edebiyat adına güzel bir çalışma olmuş.

Sefa Kumru 
 19 Ara 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Kitabın dili gerçekten ağır. Soyut tasvirler ve bir çok yerde göndermelerle kafanız dağılabilir. Hayalleri zorlayan bir anlatımı var. Ama anlaşılmaz bir şekilde kendini okuttu ve iki günde bitirdim. Belkide kitabı önemli kılan budur. Edebiyatı seven kitap kurtları için tavsiyedir. Diğerleri içinse okumaktan soğutabilir.

Nur E. 
26 Mar 00:06 · Kitabı okudu · 31 günde · Puan vermedi

Sonunda bittiğim dediğim kitap. Sanırım ancak bu kadar söyleyebiliyorum, gitmiyor, akmıyor. Her betimlemesi beni başka düşüncelere, hayallere sevk etti diyebilirim. yani kafamdaki sesler kitabı bastırdı diyebilirim, ama yine de okuyacaklara iyi okumalar dilerim.

Kitaptan 22 Alıntı

Matruşka 
11 Tem 00:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ulu Tanrım! İnsan hiç... Hadi, biraz tütün verin bana...

Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 67 - Cem Yayınevi)Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 67 - Cem Yayınevi)
Matruşka 
10 Tem 23:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ne kadan da ben! :)
Kendi kendime, 'Artık onu hiç görmeyeceğim' ya da 'Elini hiç sıkmayacağım' demiyordum da, 'Artık onu dinlemeyeceğim' diyordum. Adam bir sesten ibaretti benim için.

Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 66 - Cem Yayınevi)Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 66 - Cem Yayınevi)
Songül 
11 Oca 19:35 · Kitabı okudu

Övünülecek bir yanı yoktur, çünkü gücünüz başkalarının zayıflığından kaynaklanan bir şeydir sadece.

Karanlığın Yüreği, Joseph ConradKaranlığın Yüreği, Joseph Conrad
Songül 
11 Oca 19:38 · Kitabı okudu

Dünyanın fethi,ki bu genellikle toprağın, farklı bir ten rengine,nispeten daha basık burunlara sahip olanların elinden alınması anlamına gelir, aslında üzerine kafa yorulduğunda pek de hoş bir şey değildir.

Karanlığın Yüreği, Joseph ConradKaranlığın Yüreği, Joseph Conrad
Matruşka 
11 Tem 00:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ruh! Bir ruhla savaşmış biri varsa bu dünyada, o benim.

Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 93 - Cem Yayınevi)Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 93 - Cem Yayınevi)
sinan kaan 
22 May 00:50 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bildiğiniz gibi yalandan nefret eder, tiksinirim ve tahammül edemem. Geri kalanlardan daha düzgün olduğundan değil, sadece yalan beni korkuttuğu için. Yalanda pis bir ölüm kokusu vardır. Dünyada en tiksindiğim, en unutmak istediğim şey budur. Çürümüş bir şeyi ısırmış gibi midemi bulandirip kötü hissetiren bir şey.

Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 76 - Can yayınları)Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 76 - Can yayınları)
Matruşka 
11 Tem 00:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Uzaklarda yakınlık çabuk doğar,' dedim. 'Bir adamın bir başka adamı tanıyabileceği kadar iyi tanıyordum onu.'

Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 104 - Cem Yayınevi)Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 104 - Cem Yayınevi)
Nur E. 
26 Şub 15:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Sizin kendi gerçekliğiniz -başkaları için değil, sizin için.

Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 20)Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 20)
sinan kaan 
22 May 15:48 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bazen insan ani bir ışık patlaması gibi kavrar olayların içyüzünü.

Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 96 - Can yayınları)Karanlığın Yüreği, Joseph Conrad (Sayfa 96 - Can yayınları)
3 /