Karanlık Çökerken Umutsuzluğa Karşı İyimserlik

10,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
22 gösterim
Siyaset bilimci C. J. Polychroniou’nun Noam Chomsky ile pek çoğunu 2016’da yaptığı söyleşiler, günümüzün yakıcı siyasi meselelerine geçmişten geleceğe bakarak ışık tutuyor. Neoliberal ekonomik programın iflası, Kuzey Amerika’da Trump’ı Beyaz Saray’a taşıyan tepki hareketi, Brexit ve Avrupa Birliği’nin çözülüşü, küresel hâkimiyet arayışının Ortadoğu’da yol açtığı savaşlar, liberal demokrasi karşısında ırkçılık, köktencilik ve otoriterliğin yükselişi söyleşilerin ana temasını oluşturuyor.

Faşizmin 1930’lardaki yükselişini anıştıran gelişmelere ve bölgesel savaşlara gebe, üstelik nükleer silahlar ve iklim değişikliği gibi geçmişte görülmemiş derecede büyük tehlikelerle kuşatılmış bir dünyada Chomsky, insanlığın özgürlük ve varoluş sorunlarını ele alıyor. Karanlık çökerken umutsuzluğa karşı iyimser olmak için nedenlerimiz var. Çünkü insanlığın özgürlük, adalet ve mutluluk arayışı hiçbir zaman sona ermeyecek.

Kitaptan 1 Alıntı

Fetullah Arvas 
12 Mar 13:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Neden Umutsuzluğa Karşı İyimserliği Tercih Ediyorum
C. J. Polychroniou: Nasıl varlıklar olduğumuz göz önüne alındığında insanlığın geleceği konusunda genel olarak iyimser misiniz?

Noam Chomsky: İki seçeneğimiz var. Kötümser olup vazgeçebilir ve daha kötüsünün gerçekleşmesine yardımcı oluruz. Ya da iyimser olup muhakkak ki var olan fırsatları yakalar, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye belki yardımcı oluruz. Fazla seçeneğimiz yok.

Karanlık Çökerken Umutsuzluğa Karşı İyimserlik, Noam Chomsky (Sayfa 58 - BGST)Karanlık Çökerken Umutsuzluğa Karşı İyimserlik, Noam Chomsky (Sayfa 58 - BGST)