Karanlık Oda

6,0/10  (5 Oy) · 
16 okunma  · 
4 beğeni  · 
606 gösterim
Geceleri uykumda kendimi mi dişliyordum yani? Böyle bir hastalık var mı?

Uyurgezerliğin bir türü mü bu? Yamyamlığın bir türü mü ya da?
Yoksa ben mi icat ettim? Cinsel fantezi kurbanı olduğumu sanan doktora söyleseydim keşke,"İyi de doktor bey, ben yalnız yaşıyorum," diye.

Söyleyememiştim. Tutmuştum kendimi. Nedenini de gayet iyi biliyordum aslında: Kendi kendimi bilinçsizce ısırıyor olmam, en sapkın ilişkiye girmemden çok daha rahatsız ediciydi.

Uzak, sanki hiç varolmamışçasına hatırlanmayacak uzak bir İstanbul semtinde başlıyor Karanlık Oda... Boş bir belediye otobüsü, pırpır eden floresanlar, ıssız ve alelacayip vitrinlerle giriyor söze... Suya daldırıldıkça ağırlığı artan paçavra gibi dibe giden, kendini ve unuttuklarını hatırlamaya çalışan bir fotoğrafçı çıkıyor karşımıza.

Sezgileriyle yürüyen, rutinlerle yaşayan, ürkek ve takıntılı bir adam bu...

Hakan Bıçakcı, akılcılığın maskesini çıkarttığı, her gecenin bir gündüzün içine aktığı şizoid ve polarize bir karanlığı resmediyor. İçinde ısırıkların, sararmış resimlerin, tekinsiz erkeklerin, alışveriş merkezlerinin, sanat galerilerinin, otel odalarının, markaların ve beyhude zaman usancının yaşadığı genç bir roman daha sunuyor bize...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2010
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789750508325
 • Yayınevi:
  İletişim Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Rabia Çağlar 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Bildiğimiz şizofreni akımına kapılıp giden roman tarzlarından. Okumak için sağlam psikoloji içinde olmayı gerektiren bir kitap diye düşünüyorum. Okurken insan tuhaf oluyor :) Saplantılı düşünceler, paranoyak davranışlar, korku dolu bir anlatım arasında alışveriş merkezlerinden tutun düğünlerin tahliline kadar her şey kusursuzca harmanlanmış. Sonunda ise ne olmuş, nasıl olmuş anlayamadığınız bir ''açık kapı'' romanı. Kitabın sonuna bin bir düşünce içinde bir an evvel varayım derken kocaman bi merak havuzuyla baş başa kalıveriyorsunuz. ''Gelecek belirsizleştikçe geleceği öğrenme merakı çoğalıyordu.'' alıntısını da yazara sunuyorum... :)

Kitaptan 4 Alıntı

Rabia Çağlar 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Her insan uyanıkken ortak bir dünyadadır. Fakat uykuda herkes kendi dünyasındadır.
*Plutharkos (MS 46-125)

Karanlık Oda, Hakan BıçakcıKaranlık Oda, Hakan Bıçakcı
Rabia Çağlar 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Aslında tek çözüm hiçbir şey düşünmemekti. Bir şey düşünmezsem, ortada okunacak düşünce de kalmazdı. Tek çözüm buydu. Ancak bu kolay değildi. Düşünmemeyi düşünmek de bir düşünceydi çünkü.

Karanlık Oda, Hakan Bıçakcı (Sayfa 174)Karanlık Oda, Hakan Bıçakcı (Sayfa 174)
Rabia Çağlar 
14 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Gözlerini ilerideki belirsiz bir noktaya dikip öylece durmak... Boşlukla beslenen gözbebekleriyle hiç durmadan hiçliği emmek... Öleceği anı sabırla bekler gibi...

Karanlık Oda, Hakan Bıçakcı (Sayfa 56)Karanlık Oda, Hakan Bıçakcı (Sayfa 56)