Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Popüler
Keşfet
Alışveriş
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar

Karanlık Odanın Sırları - Fotoğrafın İcadı

Karanlık Odanın Sırları - Fotoğrafın İcadı

5. Bölüm / Sanat Alanı
“Kendi payıma tuttuğum dilek, fotoğrafın sanayi ve ticaret alanlarına alçalacağına, sanat alanına girmesidir. Onun tek gerçek yeri sanat alanıdır ve fotoğrafı hep bu yönde ilerletmeye çalışacağım.” 1950’lerin başında düşüncelerini bu şekilde ifade eden adam, sanatsal fotoğrafçılığın kuşkusuz en ateşli savunucusu olan Gustave Le Gray’den başkası değildir.
Champfleury / La legende du daguerreotype [Dagerotip Efsanesi]
Sanatçı eserini mükemmelleştirmek istedikçe, burjuva giderek bulanıklaşıyordu: Kendini maddesinden sıyrılmış hissediyordu...
Her türden fotoğraf yöntemi
Londra’da çıkan Athenaeum gazetesi, Haziran 1839’da şu gerçeği açıklar: “Gün geçmiyor ki, fotojenik desen sanatına bir katkı olarak tasarlanmış yeni bir ilerleme veya keşfi duyuran bir mektup almayalım...”
Quentin Bajac
Sayfa 20 - Yapı Kredi Yayınları , I. Bölüm
Niepce ve Dauguerre
1824’e doğru, Gras’da, Saint-Loup-de-Varennes’deki evinin penceresinden ilk görüntülerini maden ve taş üzerine tespit etmeyi başarır. Bu yönteme “helyografi” , “güneşle yazmak” adını koyar.