Karanlık Zihinler (The Darkest Minds (Karanlık Zihinler) Serisi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
8.977
Gösterim
Adı:
Karanlık Zihinler
Alt başlık:
The Darkest Minds (Karanlık Zihinler) Serisi 1
Baskı tarihi:
Aralık 2014
Sayfa sayısı:
576
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055034092
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Darkest Minds
Çeviri:
Handan Sağlanmak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parodi Yayınları
Baskılar:
Karanlık Zihinler
Karanlık Zihinler
Adım Ruby.
Hepinizden farklıyım.
Aklınızın derinliklerinde gezinebilir,
anılarınızı hiç yaşamamışsınız gibi silebilirim.
Henüz on yaşındayken Thurmond'daki bu rehabilitasyon kampına gönderildim. Hem de kendi ailem tarafından...
Burada her adımımız izleniyor, nefes alış verişlerimiz bile.
Yalnız değilim.
Maviler... Yeşiller... Turuncular...
Sarılar ve Kırmızılar...
Karanlık Zihinler...
Ve yaşamak için saklanmak zorunda kalanlar
Ve kaçanlar...

"Bu kitap, distopya okuyucuları için bir baş ucu kitabı olacaktır."
- School Library Journal-

"Bir solukta okuyacağınız KARANLIK ZİHİNLER'in sürükleyici anlatımı, kalbinizi durduracak bir finalle son buluyor. Öyle ki bu mükemmel üçlemenin ikinci kitabının çıkmasını her şeyden çok isteyeceksiniz."
- Publishers Weekly-
576 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Karanlık Zihinler geçtiğimiz hafta sinemada filmini izleyip çok beğendiğim, ardından filmin bir kitaptan uyarlama olduğunu duyup okumaya başladığım bir kitaptı. Kitabı çok sevdim. Kendi türü içinde yıldızlı onu hakeden ama genel olarak en fazla 8 puan verebileceğim bir kitap. Kitabın türü bir distopya. Konusu gerçekten ilgi çekici; Amerika'da yayılan bir salgın sonucu çocukların %98 i ölür %2 si yaşamaya devam eder. Ancak hayatta kalan çocuklar değişime uğrar; özel güçleri oluşur. Ruby de hayatta kalan çocuklardandır. Hükümet yaşayan çocukları rehabilite edeceğiz bahanesiyle kamplarda toplatır. Ve çocuklar yeteneklerine göre sınıflara ayrılır; kırmızılar, turuncular, sarılar, maviler, yeşiller. Her grubun kendine has özel güçleri vardır. Ruby bir turuncudur ve turuncular çok çok çok nadir bulunup, zihin kontrolü yapabilirler. Ve kamp tarafından ya öldürülür ya da özel ve sıkı deneyimli bir kampa gönderilir. Ruby de yaşamak için kendini yeşil grubundanmış gibi gösterir. Ardından yaşadıklarını, kamptan kaçışını falan okuyoruz. Kitaptaki Liam karakteri sadece bu kitap için değil genel olarak benim en best karakterimlerimin arasına girdi. Kendisinin o samimi korumacı anlayışlı tavrını gerçekten çok sevdim. Ah kitabın sonu çok çarpıcıydı serinin devamında neler olacağını ço...k merak ediyorum. Kitabı özellikle fantastik genç-yetişkin okuyanlara tavsiye ederim.
576 syf.
·27 günde·8/10
Uzun zamandır bu tarz bir kitap okumamıştım.Kitap fuarında şans eseri aldığım bu kitaptan bir beklentim yoktu.Ama başladıktan sonra hep sonraki sayfayı merak ettim. Konu sürükleyici anlatım akıcıydı.Konusundan dolayı belki ''bu ergen kitabı'' diyebilirsiniz ama buna aldanmayın ve okuyun bence.Ayrıca eklemek istiyorum: Filmi çekilirse eğer gayet ilgi çekici bir film olurdu
 • Scarlet
  8.7/10 (375 Oy)286 beğeni864 okunma46 alıntı4.205 gösterim
 • Buz Kapanı
  8.3/10 (210 Oy)149 beğeni472 okunma102 alıntı2.973 gösterim
 • Cinder
  8.7/10 (548 Oy)412 beğeni1.155 okunma113 alıntı8.651 gösterim
 • Cress
  9.1/10 (325 Oy)253 beğeni732 okunma76 alıntı3.813 gösterim
 • Kurucunun Kızı
  8.2/10 (518 Oy)356 beğeni1.192 okunma222 alıntı7.682 gösterim
 • Sarai
  7.7/10 (452 Oy)313 beğeni939 okunma70 alıntı11.250 gösterim
 • The 100
  7.7/10 (397 Oy)297 beğeni1.025 okunma70 alıntı12.880 gösterim
 • Kemikler Şehri
  8.3/10 (363 Oy)305 beğeni1.004 okunma115 alıntı6.933 gösterim
 • Lola ve Komşu Çocuk
  7.5/10 (368 Oy)237 beğeni884 okunma98 alıntı7.365 gösterim
 • Efsane
  8.4/10 (369 Oy)277 beğeni774 okunma70 alıntı8.311 gösterim
576 syf.
·22 günde·7/10
Merak uyandırıcı ve devamını okumak isteyeceğiniz bir kitap olacağına garanti verebilirim. Ben bir distopya sever olarak her ne kadar ortalama bir kitap olduğunu düşünsem de hiç yoktan iyidir düşüncesiyle okumaya başladım. Kitap beklentimin üzerinde çıktı. Sadece ergen düşünceler ve davranışlar zaman zaman saç baş yoldurttu o kadar. Devamında neler olacağını merak ediyorum yakın zamanda ikinci kitabıda okuyacağım.
576 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Serilerin ilk kitapları çok etkileyici olmalı ki okuyucu devam kitaplarına heves edebilsin. Distopya, bilim kurgu, fantazya oldukça fazla okuduğum için sanırım aşırı bir şekilde etkilemedi beni. Ama karakterleri sevdim. Konuyu sevdim biraz karışık olsa da. Ama devam edebilecek kadar etkiledi mi beni evet!
576 syf.
·Puan vermedi
bugün kitaplığımı düzenlerken bir kere daha gördüm Karanlık Zihinler'i, bir kere daha dağlandı kalbim.Liam'la ilgili satırlarını görünce yine ağzım açık kaldı. Fedakarlıklarını görünce yine ve yine, yine aşık oldum canım Liam Michael Stewart'a. Okuyalı dört-dört buçuk aya yakın olmasına rağmen serideki her kitabın olay örgüsü hala aklımdadır.
Şimdiye kadar okuduğum açık ara farkla en iyi fantastik ve distopik roman serisi bu..
..
Film çekimleri de bitti sanırsam. Liam'ı hep Colin Ford'e benzetsem de ve o oynamasa da çok büyük bir sorun değil bu. Sonuçta ben de dahil birçok insan Liam'ı yakışıklı betimlendiği için değil, sağlam kişiliğinden -evet aslında Buz Kapanı'ndaki aşkı demek istemişti..- dolayı seviyor. Ruby'e gelince, ırkçı değilim ama oynayan kişi en azından yeşil gözlü olsaydı, bütün okurların gözü hemencecik alışabilirdi. Evet, Clancy! Clancy'i ilk görünce çıldırmıştım. Seri boyunca esmer-kumral bildiğimiz Clancy sapsarı geldi önümüze.
..
Kitabın sonuyla ilgili spoiler vermeyeceğim ama okuyan herkes Alexandre Bracken'ın istediğinde ne kadar acımasızca, kalbimizi sökerek yazabileceğini biliyordur herhalde.
..
Ve son olarak -gerçekten, gerçekten son- ekleyeceğim ki, Karanlık Zihinler hakkındaki tek pişmanlığım sınavımdan 1 ay önce okuyup, sınavı geçirip 2. kitabı okumak için çatlamamdı.. Buz Kapanı elinizin altında değilse eğer, Karanlık Zihinler'i bitirmemeye çalışın bence...
576 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10
Çok uzun zamandır merak ediyor olsamda bir türlü okumaya fıtirsat bulamamıştım.
Gala günü okumaya başlamış ve filmden önce yarısını okumuştum.
Filmi çok severek izledim ve ardından kitabı okudum.
Film uyarlaması bence güzel olmuş.
Ve Liam’ı gerçekten çok sevdim. Filmde en güzel yansıtılan karakterdii.
.
.
Amerika’da yayılan bir salgın sonucu çocukların çoğu ölür.
Hayatta kalanlar kendilerinin şanslı olduğunu düşünsede her şey daha zor olacaktır.
Hayatta kalan çocuklar özel güçlere sahip olurlar.
Ama hükümet tüm çocukları toplar ve onları özel rehabilitasyon merkezlerine gönderir.
Ruby de kurtulan çocuklardandır.
.
.
Yeşiller... Maviler... Turuncular... Sarılar... Kırmızılar...
Her renk farklı bir gücü temsil ediyordu.
Vee hükümet aslında çocukları iyileştirmiyordu.
Onlardan korkuyorlardı.
572 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Distopya türünde okuduğum ilk kitap. Uzun zamandır kitaplığımda serisi tam olarak duruyor olmasına rağmen kalınlığını görünce korktup ertelediğim bir kitaptı. Ama hiç endişe etmeye gerek yokmuş çok kısa bir sürede bitti. Kitabın dili akıcı ve sürükleyiciydi. Olaylar ve diyaloglar birbiriyle bağlantılı ilerliyor ve kopukluk yaşanmıyor. Sıkıldığınızda okuyup kısa sürede bitirebileceğiniz eğlenceli ve sürükleyici bir kitap.
576 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı daha yeni bitirdim ve öylece kalakaldım. Finali dışında gerçekten de muhteşemdi. Çok akıcı bir şekilde yazılmış, sürükleyici bir kitaptı. Okudukça okumak istiyorsunuz. Her bölüm bitişinde acaba sonraki bölümde ne olacak diye içim içimi yiyordu resmen.
Neyse gelelim karakterlere. Ruby, kitabı onun ağzından okuyoruz. Turuncu ama kendini yeşil olarak tanıtan birazcık saf bir kızımız. Lâkin arkadaşları için her şeyi göze alabilecek kadar da cesur biri. Liam, seni yerim çocuk! Yahu bu nasıl bir tatlılıktır... Mavi grubunda olan, korumacı ruhlu, iyi kalpli eniştemiz ;) Chubs (Charles); başlarda biraz fazla ukalalık yapan, zeki, çoğu zaman sinirli olan lâkin aynı zamanda çok iyi bir arkadaştır kendisi. Bu arada grubu da yeşil. Zu (Suzume); tatlı, bazı nedenlerle kendi isteğiyle konuşmayan sarı grubunda olan ve çetenin en küçüğü olan kızımız. Vee en nefret ettiğim kişi: Clancy. Bencil kötü lâkin havalı bir turuncu. Neden ondan hoşlanmadığımı kitabı okursanız anlarsınız.
Yanii bence okuyun derim. Gerçekten elinizden bırakamayacağınız bir distopya kitabı. İkincisini en yakın zamanda okuyacağım. İyi okumalar :)
576 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Distopya olduğunu bile bile en başından en sonuna kadar umutla iyi şeyler olmasını bekledim..Bazen kendimi ergen gibi hissettirse de keyifle okudum.Bazi yerlerde gülümsedim bazı yerlerde ise gözlerim doldu.okumak isteyenlere tavsiyemdir
576 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
Kitabı gerçekten beğendim.
Günümüz distopya kitaplarında(genelde genç yazarlar) çoğunlukla konu ; ergen yaştaki karakterlerin etrafında şekillenir. Bu durum benim için biraz sıkıcı oluyor okurken. Hemen hemen aynı olaylara, farklı karakterlerin aynı tepkiyi vermesi; tekrara düşmek veya kötü bir remake film izlemek gibi...
Karanlık zihinler kitabı ise bende bu hissiyatı yaşatmadı. Okurken sıkılmadım, tam tersine kitap karakterleriyle özdeşleşmenizi sağlayacak kadar yalın ele alınmış bence. Yazarın üslübü kitabın dünyasını betimleme ve tasfir edebilmesi açısından yalın ve açık.
Kitaba yapılan yorumlara bir bakma fırsatım oldu. Çocukların çok küçük yaşta bir yere kapatılıp; dış dünyayla iletişimsiz,eğitimsiz,bilinçsiz büyütülmesi sonrası Ruby'nin kaçtıktan sonra dış dünyada karşısına çıkan şeyleri zihinsel olarak bilmesi ( radyoda çalan şarkının ve sanatçısının ismini bilmesi gibi örnekler) bir kaç okuyucunun kitabı tutarsız bulmasını sağlamış.
Ben şahsen kitapta hikayenin işlenişi ve karakterlerin tepkilerinde bir tutarsızlık göremedim.
Ayrıca kitabı okurken fonda BrunnuhVille albümlerini bitirdim. Güzel bir ikili oldular tavsiye ederim.
Serinin 2. Kitabına hemen başlayacağım çünkü 1. Kitap çok kritik bir noktada bitti.
Karanlık Zihinler kitabını merak edenler bence biran önce kitabı alıp başlamalı :))

EDİT1; Kitaptaki Zu karakteri bana, Stranger Things dizisindeki Eleven karakterini anımsatmakla kalmadı. Yaşattı. Zu'yu okurken gözümün önünde sürekli Eleven hareket etti
576 syf.
·9/10
Distopya türü içinde okuduğum ilk kitap. Kitap çok kalın ve sanki bitmeyeckmiş gibi geliyor ama bir günde bitirdim ve gerçekten çok etkilendim. Turuncular , maviler , sarılar... Okudukça daha çok merak uyandırıyor. Çok sürükleyici ve aynı zamanda heyecan verici bir kitap. Tavsiye edilebilir :)
576 syf.
·Puan vermedi
Kitap cidden okunmaya değer bir kitap.Her sayfa sizi okumaya çağrıyor.Bu kitaba bir şans verilmeli ve okunmalı diye düşünüyorum.Böyle kitapları sevenler için harika bir kitap.
Boğazımdan yükselen çığlığı yutkunmak zorunda kalarak , içimde kopan fırtınalara rağmen ben de ona gülümsedim.
Gözleri kaydı.Göz kapakları kapanana kadar geçen o bir saniyede gözünün donuk akı dışında hiçbir şey görülmedi.Dudaklarına yapışan kahverengi saçlarını bile havalandıramayacak kadar güçsüz bir nefes verdi.
Dünyadaki en sinir bozucu duygu, söyleyecek çok şeyin olup da bunu kelimelere nasıl dökeceğini bilememek olmalı.
Hayal kurmak sonunda hayal kırıklığına, hayal kırıklığı da öyle kolayca atlatılamayan sıkıntılı bunalımlara yol açardı.
"Birinci sınıftayken her şey absürt derecede kolaydı. Öğretmenimiz, bir kağıda en sevdiğimiz hayvanı yazmamızı ve sonra sınıfta aynı hayvanı yazan birini bulana kadar dolaşmamızı istemişti. Demek ki arkadaş edinmek bu kadar kolaydı, filleri seven bir başkasını bulmak kadar kolay."
Alexandra Bracken
Sayfa 243 - Parodi Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Karanlık Zihinler
Alt başlık:
The Darkest Minds (Karanlık Zihinler) Serisi 1
Baskı tarihi:
Aralık 2014
Sayfa sayısı:
576
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055034092
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Darkest Minds
Çeviri:
Handan Sağlanmak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parodi Yayınları
Baskılar:
Karanlık Zihinler
Karanlık Zihinler
Adım Ruby.
Hepinizden farklıyım.
Aklınızın derinliklerinde gezinebilir,
anılarınızı hiç yaşamamışsınız gibi silebilirim.
Henüz on yaşındayken Thurmond'daki bu rehabilitasyon kampına gönderildim. Hem de kendi ailem tarafından...
Burada her adımımız izleniyor, nefes alış verişlerimiz bile.
Yalnız değilim.
Maviler... Yeşiller... Turuncular...
Sarılar ve Kırmızılar...
Karanlık Zihinler...
Ve yaşamak için saklanmak zorunda kalanlar
Ve kaçanlar...

"Bu kitap, distopya okuyucuları için bir baş ucu kitabı olacaktır."
- School Library Journal-

"Bir solukta okuyacağınız KARANLIK ZİHİNLER'in sürükleyici anlatımı, kalbinizi durduracak bir finalle son buluyor. Öyle ki bu mükemmel üçlemenin ikinci kitabının çıkmasını her şeyden çok isteyeceksiniz."
- Publishers Weekly-

Kitabı okuyanlar 926 okur

 • Elif Kutlu
 • Gül Ayaz
 • Kardelen Özgüven
 • Merve Kap
 • Cem Karaçelik
 • Tugce Okuşluk
 • Aysel Sıla Hocaoğlu
 • Sena seyhan
 • İlknur
 • Kübra Aydoğan

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.2
14-17 Yaş
%42.2
18-24 Yaş
%25.6
25-34 Yaş
%17.1
35-44 Yaş
%7.6
45-54 Yaş
%1.4
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%89.1
Erkek
%10.9

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.8 (128)
9
%19.6 (87)
8
%19.6 (87)
7
%14.4 (64)
6
%8.3 (37)
5
%3.1 (14)
4
%2.5 (11)
3
%1.6 (7)
2
%0.4 (2)
1
%0.7 (3)

Kitabın sıralamaları