Karanlıkta Islık Çalmak

7,5/10  (16 Oy) · 
39 okunma  · 
7 beğeni  · 
615 gösterim
İçerisinde az da olsa masumiyet olduğunu düşündüğümüz karanlıkların, yürek burkan hikâyesi...

1959 yazıydı.
On yaşında olduğum yaz.
Sokaktaki herkesin kapılarını kilitlemeye başladığı yaz.
Bir kızın ölmesi önemli bir şeydi. Fakat iki kızın ölmesi... Bu bambaşka bir şeydi. Herkes bir sonraki kurbanın kim olduğunu merak etmeye başlamıştı.
Ben hariç. Sıradaki kurban bendim. Bunu biliyordum.

Babası ölmeden evvel Sally, ona bir söz vermiştir. Kız kardeşini canı pahasına da olsa koruyup kollayacaktır. Anneleri hastaneye yatırılınca üvey babaları onları terk edip gitmiştir ve büyük ablaları Nell, erkek arkadaşıyla ilgilenmekle kardeşlerine vakit ayıramayacak kadar meşguldür. İki küçük kız kardeş bir başlarına kalakalmışlardır. Bu durum ise, küçük kızları taciz edip öldüren o sapık için bulunmaz bir fırsattır...

İnanılmaz bir hayal gücüne sahip olan Sally'nin emin olduğu iki şey vardır: Katilin kimliği ve sıradaki kurbanın kendisi olduğu. Kız kardeşi ve kendisini o sapıktan koruyabilmek için elinden gelenin en iyisini yapmaktan başka çaresi yoktur.

"Masumiyetin kaybedilmesi, Kagen'in şefkat dolu romanında görüldüğü gibi, bir annenin ya da babanın kaybı veya gerçek olduğu düşünülen bir şeyin aslında kocaman bir yalan olduğunun keşfedilmesi kadar dramatik olabilir. . . Kagen her dönemdeki çocukların savunmasızlığını zarif bir şekilde göstermektedir. Sally, hayatı pahasına sözünden dönmeyen bir kız ve aynı zamanda büyüleyici bir başkahraman."
-Publisher's Weekly-

"Acı-tatlı ve şahane bir şekilde betimlenmiş olan Karanlıkta Islık Çalmak, iki küçük kız kardeşin, hayal kırıklığı ve arayışlarla dolu bir yazın öyküsü. Karanlıkta Islık Çalmak çok başarılı. Kaçırmayın."
-Sara Gruen-
Filler İçin Su romanının yazarı

"Bu roman tek kelimeyle muhteşem... Romanı çekici kılan şey Kagen'ın edebi tarzı ve dünyanın gerçek yüzünün yavaş yavaş ortaya çıkışını, on yaşında bir çocuğun gözlerinden görebilme becerisi. Sally'nin üslubu masum bir zekâ içeriyor ve tam anlamıyla büyülüyor. Sally ile Troo özenle işlenmiş karakterler, Down sendromlu kız gibi başka birkaç muhteşem karakterin ortasında acı verecek kadar canlı."
-Milwaukee Journal Sentinel-

"Arada sırada karşınıza, karakterleri son derece sevecen olduğu için aileniz kadar sevdiğiniz ve konusu, ne kadar çabalarsanız çabalayın, hikâye uzasın diye daha yavaş okuyamayacağınız kadar heyecanlı olan bir kitap çıkar. Karanlıkta Islık Çalmak işte böyle bir kitap. Bu kitabı, ilk sayfasından son sayfasına kadar çok sevdim."
-Sandra Kring-
Carry Me Home ve The Book Of Bright Ideas kitaplarının yazarı

"Bu cesur ve akıllı, saygısız ve romantik küçük kızın, mahallesi ve gizemleri hakkındaki gerçeği anlatacağına ve en önemlisi bize 1959 yazında çocuk olmanın nasıl bir şey olduğunu anlatacağına inanıyoruz."
-Milwaukee Magazine-

"Kagen'in ilk romanı, okuyucuları 1959 yılının unutulmaz yazına çeken on yaşındaki anlatıcı Sally O'Malley sayesinde, sevimlilikle ışıldamaktadır. Yazar, bu unutulmaz kitapta dünyayı, erken büyümüş bir çocuğun gördüğü şekilde resmetmektedir."
-Romantic Times-

"Kakaolu süt ve Gökyüzü Kralı ya da Kırmızı Işık oyunu gibi anılarla gülümsemenize yol açacak olağanüstü, komik ve muhteşem bir kitap ."
-Chapel Hill Herald-
(Durham, Kuzey Carolina)

"Muhteşem bir konu... Birinci sınıf bir anlatım..."
-The Capital Times-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2011
 • Sayfa Sayısı:
  374
 • ISBN:
  9786054335688
 • Çeviri:
  Dilek Cenkçiler
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Sessiz çığlık 
26 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Biraz yürek burkan, biraz heyecanlandıran içinde birazda masumiyetin olduğunu düşündüğüm bir kitaptı. Bu kitabı okuduğunuz anda tecavüzcü katilin kim olduğunu bulmaya çalışıyorsunuz. lesley kagen bu kitabı yazarken daha çok çocukların savunmasızlığını ele almış olması inceliğini göstermiş. kendisine hayran kaldığım karakterlerden biri polis memuru Rasmussen Sally ve Troo 'ydu.okumanızı şiddetle tavsiye ederim

nyks 
17 Mar 00:26 · Kitabı okudu · 3 günde · 4/10 puan

Kesinlikle okurken kitabı kapatıp yarım bırakmamak için kendimi zor tuttum. Arka kapağa bakıp gerilim kitabı beklentisi ile almayın. Zaten yazım yanlışı baştan sona devam etmiş. "Yemek yemeğe" nedir ya? Hadi bir iki tamam ama bu kelime kitabın sonuna kadar yanlış yazılmış.

Karakterler ile ilgili sorunlar var. Küçük kız çocukları bu karakterler ama sürekli saçma sapan konulardan konuşuyorlar bazen 20 yaşında gibi konuşuyorlar bazen 10. Olmuyor sinirleri bozuluyor insanın okurken.

Yani demem o ki arkadaşlar gerilim kitabı sanıp almayın asla gerilmiyosun. Geriliyosun ama yazarın karakteri yazışına, saçmalamasına geriliyorsunuz.

Tabii herkesin tercihi değişiyor severim diyorsanız iyi okumalar hepinize (:

İrem 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İndirimden almıştım, araştırmadan sadece arkasını okuyarak. İlgimi çekmişti ve okurken de konu güzel geldi bana. Beni rahatsız eden bazı şeyler vardı kitapta, kardeşlerin konuşmaları olsun, küçük yaşlarına rağmen bunları konuşabilmeleri olsun... Mükemmel değildi, güzel kitaptı.

Kitaptan 3 Alıntı