Karanlıkta Kahkaha

8,1/10  (9 Oy) · 
19 okunma  · 
6 beğeni  · 
760 gösterim
Nabokov'un Berlin dönemi romanlarından biri olan bu kitap, bir eleştirmenin deyişiyle, "zalimane bir başeser"dir; okuru, en "fotoroman" bir durumdan, şu "insanlık komedyası" denen şeyin karanlık uçurumlarına yuvarlayıverir. Nabokov neyi anlatacağını baştan söyler ve nasıl anlattığına bakmamızı ister. Duyacağımız hayranlığı baştan bilen bir insanın bütün şeytanlığıyla. Nabokov... Pınar Kür'ün çevirisiyle...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  223
 • ISBN:
  9789754703573
 • Orijinal Adı:
  Laughter in the Dark
 • Çeviri:
  Pınar Kür
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Doğan Yalçın 
 03 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu yorumu biraz üzülerek yazıyorum. Bugüne kadar bu kadar değerli, güçlü bir kalemden haberim olmadığı için kendime içten içe kızıyorum. Üniversite kütüphanesinde birden gözüme çarpmıştı. Sekiz dokuz eser yan yanaydı. İletişim yayınlarından çıktığını görünce daha da merak ettim ve incelemeye başladım. Bir tane eserinden Orhan Pamuk'un önsüzü vardı. O zaman daha da merak edip Pnin kitabını ödünç aldım. Elimden olmayan nedenlerden ötürü geri iade etmek zorunda kaldım. İdefixte Hakan Bıçakçının tavsiye ettiği kitaplar arasında görünce tekrar alıp okumaya başladım. Başlar başlamaz sanki Orhan Pamuk'u okuyor gibi oldum. Uzun cümleler, cümleler içinde derinlemesine analizler, ince ayrıntılar birebir aynı neredeyse. Dil benzerliği apaçık ortada. Orhan Pamuk'un belli ki çok etkilendiği yazarlardan. Belki de sadece ortak yanları. Konusundan bahsetmek pek istemem huyum değil ama şöyle kısaca; eğer bir kadını çirkin ve aldatıcı tarafını, bir erkeğin masum aşkını ve saflığını, zengin entelektüel insanların yaşadıkları iç bunalımları ve maddiyat kaygısını anlamak istiyorsanız alın bu kitabı okuyun derim. Benim ilk beşimde yerini aldı ve kısa bir zaman içerisinde okuduğum en iyi kitaplardan biri oldu.
"Elindekilerini bulduklarına değişme, elindekilere sahip çık " ana teması olmalı.

Oblomov 
 14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · 7/10 puan

Spoiler İçerir: Albinus'un başına gelenler, Margot belası, yuvasının dağılışı,küçük kızının ölümü, karanlıklar içinde kalması en sonunda hep yanıbaşındaki Rex ile aldatıldığını okumak hiç de güldürmedi maalesef ancak aile içi iletişimin ve eşlerin birbirine yetmesinin gerektigini çok iyi öğretti hüzünlendirerek.

Kitaptan 1 Alıntı