Karanlıkta Yürüyen Yabancı

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.342
Gösterim
Adı:
Karanlıkta Yürüyen Yabancı
Baskı tarihi:
Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053116110
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Kimi insan rahatlıkla ahkâm keserken yapılmamalı dediği şeyi gizlice kendisi yapar. Kendisine dürüst değildir, sanır ki onu “Gören” olmaz. Sana gözlerini “Veren” seni “Görmez” mi sanırsın?

Kendi hata ve günahıyla saklambaç oynayıp başkasınınkiyle yakar top oynayanlardan sakın kendini!
Bir sabah uyanıp insanların suratlarına baktığında, karşındaki kişinin yüzünde, onların içinde gizli duran cimrilik, kibir, kıskançlık, hırsızlık gibi olumsuz karakter özelliklerinin belli bir renkle ortaya çıktığını görebilseydin, bu hayatında neyi değiştirirdi bir düşün. Aynaya koşup baktığında kendi suratında veya bedeninde hiçbir renkli leke olmadığını gördüğünde bu ne anlama gelirdi? Sen gerçekten tertemiz misin yoksa kendine en uzak kişi yine sen misin?

Kendi hayatının filminde yönetmen olacaksan kimlere rol, kimlere yol vermen gerektiğini bil önce!
Baş karakter Nasip, farklı ülkelerin değişik makamlarında, bilge kişilerle, hayatını ve varlığını sorgularken, herkesin Karanlıkta Yürüyen Yabancılar olduğu bu masalda senin için Işık’ta yürüyen bir tanıdık olacak...
296 syf.
·10/10 puan
Kitabı okurken gözüm diğer incemelere kaymıştı; yavan kaldığı, kendini tekrar ettiği ile ilgili incelemeler okudum. Herkesin zevkine saygı duyuyorum ama ben kesinlikle kitabın yavan kaldığını da, kendini tekrar ettiğini de görmüyorum. Bir kitapta bir tek cümleyi iki kere okumak o kitabın kendini tekrar ettiği anlamına gelmez. Bence olumsuz yorum yapılırken sağlam dayanaklar ile onu iyice açıklamalı. Çünkü ortada bir emek var ve yazara da haksızlık edilmiş oluyor. . Neyse umarım yorumum kitap hakkında araştırma yapanlara ulaşır. .

Kitabımız Spritüalist akımın İslamlaştırılması şeklinde kaleme alınmış. Spritüalizm; herşeyin mutlak maddenin (Tanrı'nın) bir parçası olduğunu savunan felsefedir. Yani her şeyin tek bir ruh olduğunu savunur. Ve bu felsefe dünyadaki hiç bir inancı reddetmez, hepsinden inançlar barındırır içerisinde. Mesela Spiritüalist akımın en anarşist düşüncesi şudur bunu da satanizmden alır; Gerçek Tanrı mutlak ve sonsuz karanlık olandır, beyaz ve ışığın simgesi olarak bildiğimiz Tanrı aslında şeytandır. O yüzden dünyaya farklı dinler gönderir ve her din mensubuna diğer dinler ile savaşmayı emreder. . Spiritüalist düşünceye göre bütünlük aydınlanma yaratır ve bizi bir üst seviye olan beşinci seviyeye ulaştırır. Bu iki konu kitapta şöyle işlenmiş;

Mutlak karanlık, mutlak boşluk: "Göz, yok olacak olan bedeni görür fakat sonsuza kadar yaşayacak olan ruhu görmezden gelir. Bir kitabın manasını ortaya çıkartan sözcükler değil sözcükler arasındaki boşluklardır. Aksi halde yekpare olur, okunan da anlaşılmaz bir yazıya dönüşürdü. Müziğin duyulması notalardan değil notalar arasındaki boşluklardandır. İnşa edilmiş bir evin yapısına değil boşluklarını doldurmak üzere içine taşınırız. Hayatın anlamı da boşluklarla dolar. Her boşluk sonunda da bir boşluk doğar. Bu boşluk kimisinde başıboş bir sessizliktir, kimisinde kalabalık bir gürültüdür. Bazen karanlık bazen de aydınlıktır. Fakat boşluk her zaman dolandır. Hayat bu şekilde anlam kazanır. Hayatın anlamı boşluklarda gizlenir. Bütünün içinde olan yokluk ve boşluk, varlık ve doluluk ile tamamlanmaz. Bütün zaten tamdır."

Mutlak ve Evrensel Ruh: "Farklı bedenlerde yaşayan öz dediğimiz ruh zaten seviye olarak maneviyat ve ilahiyat dünyasından geliyor. Evrensel Ruh'un bir parçasıdır."

Ve bu inanca göre Ruh'un 8 seviyesi vardır, kitapta bu beş seviyeden şöyle bahsediliyor: "İlk ruhani seviye en düşük olandır, hareketsizliği içerir; madende vardır. Ikinci seviye içinde can taşıyan herkes ve canlı olan her şeyde mevcuttur; bitkilerde bulunur. Üçüncü seviye ruh anlamına gelir. Bu seviyede canlının kişilik veya fıtratı, yol ve yön seçme kabiliyeti, sorumluluk alma güdüsü vardır.
Bitkilerde yoktur fakat hayvanlarda bulunur. Hayvanlarda hem can hem de ruh vardır. Dördüncü seviye sadece insanlarda olan yaşamdır. Nefes anlamına gelen bu seviyede zekâ ve zihin de mevcuttur, yaşam enerjisinin olduğu yerdir. İnsanlarda tüm dört seviye aynı anda bulunur. Beşinci seviye gözünün feri, yüzünün nuru gibi ifadelerin açığa çıktığı haldir. Bu son ve en yüksek seviye Birlik ile Teklik halidir, Sonsuz Işık'ın mevcudiyet gösterdiği mertebedir. İnsanoğlunun yaşarken tam teslimiyet durumunda ve sürekli tevekkül halinde kalmasıyla deneyimleyebileceği zamanla zeminden bağımsız bir mertebedir"

Kitapta illimünati işareti olan üçüncü gözün yani Epifiz Bezinin varlığından da söz ediliyor. Gerçek âlemden soyutlanmış keşişlerin metodları tavsiye ediliyor Epifiz Bezinin aktifleşmesi için. Bunun başında da et tüketimine son vermek geliyor yazara göre.

Kitap gayet güzel, vakit öldürmek için keyifli bir kitap. Hem de sizi farklı düşüncelere sevk edecektir, okumanızı tavsiye ederim.

Spritüalizm için bakınız: https://youtu.be/mVrHQSxHka0
296 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Nasip’le beraber gezgin olmak keyifliydi. O bana ben de ona eşlik ettim bu yolculukta. O kendini aradı, ben de kendime,içime döndüm. Hayatın anlamını arayan Nasip, büyüdüğü yer olan çölden uzaklaşarak ülkeler, krallıklar aşıyor. Gittiği yeni yerlerde birbirinden kıymetli bilgelerle tanışıyor ve onlarla derin, içsel, varoluşsal sohbetler ediyor. Bu anlara ortak olmak çok kıymetli ve özeldi. Özetle karşınızdakinden evvel dönüp bir kendinize bakın’ı anlatan, yol gösterici ve yalın bir kitap. Bana göre ders niteliğinde bir baş ucu kitabı.
296 syf.
·Puan vermedi
Kitap beni sarmadı, konu ilgimi çekmedi. Vasat geldi. Her zaman anlatılan şey bir daha anlatılıyor gibi hissettirdi. Hani bir kitaba başladığınız an içinizde bir merak, bir duygu olur ve devam etmenizi sağlar ya, işte bu kitapta hissettiğim tek duygu sıkıntı.
Belki başka bir zaman tekrar şans veririm.
296 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Okurken iç dünyanıza yolculuğa çıkacağınız ülke ülke gezeceginiz bir kitap. Nasip ile yolculuk çok güzeldi.
Düşünsenize insanların renkleri olduğunu duygularına göre yüzünde renk olduğunu yazar bunu düşünmüş ve cok da güzel anlatmış....
296 syf.
·Puan vermedi
Nasip, bir gezgin. Yoluna çıkan insanlara huzuru, iyiliği getirerek her uğradığı aileye mükafatlarıyla gelen bir bilge. Gittiği her krallıkta, katıldığı her sohbette kendine bir şeyler yükleyen, öğrenmeye aç biri. Nasip, temizliği ve saflığı temsil ederken nasıl temiz kalınacağı konusunda ve kirlenmiş ruhların nasıl temize ereceği ile ilgili bilgi veriyor yaşam tecrübesiyle.
296 syf.
·3/10 puan
okudumbitti Baş karakter Nasip’in farklı ülkelerde hem kendinin hem de hayatın varlığını sorgularken iç dünyasına dönüşünü okudum. Farklı farklı bilgelerle yaptığı sohbetlerle aldığı ve verdiği öğütlere şahitlik ettim. Karşımızdakini sorgusuz sualsiz yargılamak yerine dönüp içimize bakmayı ve kendi benliğimizi doyurup öz “ben” i bulabilmemiz gerekliliğini keşfettim.
Çok fazla hatta zaman zaman gereğinden fazla özlü söz betimlemesinin yer alması sıktı beni.
296 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Karanlıkta Yürüyen Yabancı
Nasip Mısır’da çölde yaşayan hiçlik makamına ulaşmış bir bilgedir.Yarden nehrinden başlayıp,Şalem krallığına ulaşmak üzere bir yolculuğa çıkar.Yolculuk sırasında ki ilk durağı Moav Emirliği olur.Gittiği heryer de kendisini sevdiren,yanında kaldığı insanlara faydası dokunan,özel biri olduğu anlaşılan Nasip’in bu manevi yolculuğuna eşlik ederken,benlik hissinizi sorguluyorsunuz.Nasip çıktığı bu yolculukta kimsenin göremediği insanların bedenlerinde farklı renkte lekeler farkeder kendisinin de anlamlandırmaya çalıştığı bu lekelerin zamanla bulunduğu yerde ki bilgelerin manevi sohbet toplantılarıyla birlikte kibir,yalancılık,hırs,intikam,hırsızlık gibi yanlışı temsil ettiğini öğrenir.
Bazı kitaplar için ne söylenirse az gelir benim için Nasip’in bu yolculuğuna eşlik edip kendi içimde yaptığım yolculuk çok güzeldi.
296 syf.
·4 günde·10/10 puan
Bugün sizlere etkisinden uzun süre kurtulamayacağım ve kendimi sorgulamak için kapağına bakmamın yeterli olduğu bir kitapla geldim. Kitabı sindire sindire okumak gerekiyor. Bazı yerleri o kadar yavaş okudum ki normalde böyle kitaplar beni aşırı sıkar. Ama bu kitap beni kendine çekti. Konusu bakımından iyi olmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Farklı bir konusu var. Açıkçası insanlığımı sorgulamama sebep oldu.

Konusuna gelecek olursak,
Nasip çölde doğup büyümüş. Yaşlanmak ve onlara gökten yağan bir meyve  dışında başka yiyecek bilmeyen bir gençtir. Birgün ailesinden ayrılıp farklı yerleri görmek ister ve yola çıkar. Bu yolculuğunda yaşadıklarını okuyoruz. Nasip bu yolculuğu sırasında bilmediği bir yeteneğini keşfeder. İnsanların yüzlerinde renkli benekler görür. Bu gördüğü şeyleri önce anlamlandıramaz. Daha sonra her rengin bir anlamı vardır. İnsanların yaptığı davranışlara göre renk alır. Kıskançlık, dedikodu, hırsızlık gibi. Nasip her gittiği yerde insanların kalp gözünü açıyor.

Acaba şuan biz herkesin yüzündeki renge göre yaptıklarını bilsek dünya nasıl bir yer olurdu. İnsanlar yaptıkları kötü davranışlardan utanır yapmaz mıydı?
296 syf.
·7/10 puan
Nasip, bir gezgin. Yoluna çıkan insanlara huzuru, iyiliği getirerek her uğradığı aileye mükafatlarıyla gelen bir bilge. Gittiği her krallıkta, katıldığı her sohbette kendine bir şeyler yükleyen, öğrenmeye aç biri. Nasip, temizliği ve saflığı temsil ederken nasıl temiz kalınacağı konusunda ve kirlenmiş ruhların nasıl temize ereceği ile ilgili bilgi veriyor yaşam tecrübesiyle. Karanlıklarını aydınlığa çıkaran bu hikayede sizde eğer bir yerlerde kendinizi eksik hissediyorsanız, bu hayat debdebesinde Nasip’in yaşadıkları ve girdiği toplantılarda ona yol gösteren erenler belki sizi de ulaşmak istediğiniz öz bene götürebilir. Okunmalı mı? Yer yer gereksiz uzatılmış olsa da Evet.
296 syf.
·10/10 puan
Bugün çook sevdiğim bir kitap yorumu ile karşınızdayım.Kitabı okumam uzun sürdü bu kötü olmasından değil çok iyi olduğu içindi.O kadar çok etkiledim ki hep ara vererek okudum çünkü her sayfada her satırda kendimi sorgulama süreci yaşadım.Bildiğimiz ama üzerinde durmadığımız konulardı.kitabın birçok yerini çizdim not aldım tekrar tekrar okudum.
.
Nasip ile Yarden Nehri'nden yola çıktım hedefimiz Yire Şalem varmaktı ama yolumuz okadar uzundu ki bazı şehirler de soluklanmak için yeni şeyler öğrenmek için durduk.Birgün bir uyandık ki insanların yüzlerinde değişik renklerde lekerler.bunu kendi başımıza çözemiceğimiz için olduğumuz şehirdeki alim insanlarla oturduk sohbet ettik renkleri konuştuk her toplantı yeni bilgiydi renkleri çözdük neden olduğunu öğrendik her günah bir renkti peki bu renklerden nasıl arınacaktık...
Nasip ile birlikte bende kendime öz ben'liğime yolculuk yaptım bu kitapta.İç ve dış dünya yolcuğumuz bence çok bilgi dolu geçti.Bazı yerlerde cümle tekrarı vardı ama bu beni rahatsız etmedi açıkçası.
İnsanın nasip'inin nerde nasıl çıkacağını biliyoruz oyüden Allah hepimizin karşısına iyi insanlar çıkarsın.Unutmayın hayat sürprizlerle dolu.sizlere güzel bir rehber olarak bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.(şiddetle)
.
Kahve Güzeli bu kitabı okumama vesile olduğun için teşekkür ederim çok güzel bir grup olduk sayende.@eddi.anter Hocam ben kalemin ile ilk defa tanışıyorum kesinlikle son olmayacak onu anladım.Yüreğine emeğine emeklerine sağlık.
.
Kendiniz olmaktan korkmayın yok olmazsınız.Benden ve benlikten uzakta herşey olabilirsiniz.Ben yoksa Tanrı ortaya çıkar hatırlayın.Hata yapmaya izinimiz var ancak başkası olmak veya başkasına bezemek seçeneğini kullanmayın. Kendiniz olun!Bu arada en sihirli kelime Biz'dir en kutsal olan kelime dr Bir'dir hatırlayın
.
Her güç sahibi olan güçlü değildir.Güç içinizde Öz'ünüzdedir
296 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bu kitabın maneviyatıma dokunacağını hiç tahmin etmezdim.. ‍️ Beni aldı ve kendi iç dünyamda yolculuğa çıkardı “Nasip” sayesinde ... . .
Kitabın tamamını size anlatmak istiyorum aslında ki gidip hemen alın diye ama sadece kısa bir şey yazacağım.
.
.
Kahramanımız Nasip Yarden Nehrinden yolculuğuna çıkacak ve Şalem Krallığına ulaşmaya çalışacaktır. Nasip aslında bu yolculukta her şeyden önce kendine yabancıydı. Atalarından İbrahim gideceği yere “Yire Şalem” adını vermişti. Bu isim “bütünden çekin, kork “ anlamına gelmektedir. Çöl de yaşayan Nasip yerleşik hayatın nasıl bir şey olduğunu ve öyle yaşayan insanların nasıl bir hayat sürdürdüklerini öğrenmek için yola çıkar. Düşünsenize çölde yeme, içme ve tuvalet ihtiyacı gibi hiçbir şey söz konusu değil. Ve bunların hepsini tek tek yaşayarak, maneviyatına daha da anlamlar katarak yolculuğuna devam edecektir. .
.
Siz de bu yolculukta Nasip ‘ e yoldaş olmalısınız. Çünkü o çok iyi bir yol arkadaşı.
296 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitabımız Nasip karakterinin şehir şehir yolculukları ve orda ki konaklamalarından oluşuyor. Nasip farklı farklı bilgelerle yaptığı konuşmalar aldığı ve verdiği öğütlerle devam etmektedir. Nasip insanlarda renkler görmektedir ve bu renkler yaptığı bir davranış ve hareketin sembolü olarak gösterilir. Sizde nasiple bir yolculuğa çıkıp kendi dünyanızla tanışmanızı tavsiye ediyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Karanlıkta Yürüyen Yabancı
Baskı tarihi:
Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053116110
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
Kimi insan rahatlıkla ahkâm keserken yapılmamalı dediği şeyi gizlice kendisi yapar. Kendisine dürüst değildir, sanır ki onu “Gören” olmaz. Sana gözlerini “Veren” seni “Görmez” mi sanırsın?

Kendi hata ve günahıyla saklambaç oynayıp başkasınınkiyle yakar top oynayanlardan sakın kendini!
Bir sabah uyanıp insanların suratlarına baktığında, karşındaki kişinin yüzünde, onların içinde gizli duran cimrilik, kibir, kıskançlık, hırsızlık gibi olumsuz karakter özelliklerinin belli bir renkle ortaya çıktığını görebilseydin, bu hayatında neyi değiştirirdi bir düşün. Aynaya koşup baktığında kendi suratında veya bedeninde hiçbir renkli leke olmadığını gördüğünde bu ne anlama gelirdi? Sen gerçekten tertemiz misin yoksa kendine en uzak kişi yine sen misin?

Kendi hayatının filminde yönetmen olacaksan kimlere rol, kimlere yol vermen gerektiğini bil önce!
Baş karakter Nasip, farklı ülkelerin değişik makamlarında, bilge kişilerle, hayatını ve varlığını sorgularken, herkesin Karanlıkta Yürüyen Yabancılar olduğu bu masalda senin için Işık’ta yürüyen bir tanıdık olacak...

Kitabı okuyanlar 117 okur

  • DENİZ
  • Nadir Demirhan
  • mltm
  • Nurten Ulaba
  • Ece Aksan
  • Tuğçe Öztürk
  • gülşah gül
  • Gamze Gül Balık
  • Arzu Öğretmen
  • Gezginnnnn

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (13)
9
%20.5 (8)
8
%12.8 (5)
7
%23.1 (9)
6
%0
5
%5.1 (2)
4
%0
3
%5.1 (2)
2
%0
1
%0