Karanlıktaki Adam

6,8/10  (13 Oy) · 
43 okunma  · 
10 beğeni  · 
828 gösterim
Uçsuz bucaksız Amerika kırsalının bir beyaz gecesinde daha, dünyayı kafamın içinde döndürerek yeni bir uykusuzluk nöbetiyle boğuşurken karanlıkta tek başınayım...

72 yaşındaki eski kitap eleştirmeni August Brill, geçirdiği bir araba kazasından sonra kızı ve torunuyla birlikte oturmaktadır. Uykusuz bir gecede, anımsamak istemediği düşünceler ve olayları, karısının ölümünü, torununun erkek arkadaşının Irak'ta vahşice öldürülüşünü kafasından kovmak için, kendi kendine öyküler anlatır. ABD'nin Irak'la değil de, kendi kendisiyle savaşta olduğu bir öykü kurar. Bu hayali ABD'de, ülke kanlı bir iç savaşa sürüklenmiştir. Gece ilerledikçe, Brill'in öyküsü gittikçe yoğunlaşacak, unutmak istedikleri bir bir geri gelecektir...

Amerikan edebiyatının son döneminin en saygın birkaç yazarından biri olan Paul Auster, tüm dünyayla aynı günlerde yayınladığımız yeni romanı Karanlıktaki Adam'da, belki de bugüne kadarki en politik yapıtını sunuyor okurlara.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789750709821
 • Orijinal Adı:
  Man İn The Dark
 • Çeviri:
  Seçkin Selvi
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
"Derya - Deniz" 
15 Oca 21:23 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Beni hayal dünyasının inceliklerine götüren bir kitaptı. Soluksuz okuduğum ve bitirdiğimde, bittiği için çok üzüldüğüm bir eser. Yorumlarda arkadaşlarımız beğenmediklerini dile getirmişler; çok beğendiğimi söylemek için yorum yapmak istedim. Hayal dünyasında yaşamayı seven; dolayısıyla tüm kitap sevenlere tavsiyemdir...

Nevra Yıldız 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 4/10 puan

Karma karışık bir kitaptı. Karışık olması olayları anlamadığımdan değil de kurgunun başarısızlığındandı sanırım. Kitabın başlarında 72 yaşındaki August'un kafasında oluşturduğu öyküyü anlatacağını düşünerek başladım. Ara sıra yaşadığı anı anlatması normal görünüyordu. Bir ara torunu Katya ile izlediği filmleri derinlemesine anlatsa da normal karşılayarak okumaya devam ettim. Kitabın yarısında birden bire kafasında kurguladığı hikayeyi sonlandırıyor ve yeni hikaye kurgulayacakmış izlenimi veriyor ama aksine kendi yaşamlarındaki isimlerini ve kim olduklarını hatırlamadığım insanların öykülerini anlatmaya koyuluyor birden bire. Fazla uzatmayacağım. Kitabın sonlarına doğru August Katya'ya kendi yaşam öyküsünü anlatıyor ve sonra konu Katya ve Titus'un öyküsüne geliyor. Kitap içinde kitap okumak gibiydi. Yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Diğer kitaplarını okumayacağım anlamına gelmez ama birine kitap önerecek olsam Karanlıktaki Adam önerilerim arasında olmaz. Yazarın anlatımı ve arada geçen sözleri insanı düşündürüyordu fakat kurgu vasattı.

Dila. 
18 May 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Aslında çok okuyamadım ancak okuduğum kadarki bölümde soğuk ve sıkıcı buldum. Okuduğum ve hayran kaldığım diğer iki Auster kitabındaki akıcı ve etkileyici anlatımı beklemiştim ancak hayal kırıklığı yaşadım.

Kitap için yazarın en "politik" romanı deniyor; belki anlatımdaki farklılık bu yüzdendir.

Karar vermekte çok mu acele ettim; bir şans verip biraz daha okusam mı bilemedim. ama bu süreyi başka bir auster kitabı ile değerlendirsem belki de daha iyi olacak.

Tavsiye bile edemeyeceğim bir kitap oldu benim de.

özge gökhan 
30 Mar 13:44 · Kitabı okudu · 10 günde · 6/10 puan

Tek başına düşüncelere daldığında hayal etmeyi ve zihninde kendisinin de olduğu olaylar-hikayeler yaratmayı seven kişilerin hoşuna gidebilecek türden bir roman. Kendi adıma, çok iz bırakacak bir kitap olarak bulmasam da güzel vakit geçirmek için yeterli olduğunu düşünüyorum.

Kitaptan 8 Alıntı

"Sadece iyiler kendi iyiliklerinden kuşku duyarlar, onları iyi yapan da budur zaten. Kötüler iyilik yaptıkları zaman bunu bilirler, iyiler ise hiç bilmezler. Ömürlerini başkalarını bağışlayarak tüketirler, ama kendilerini bir türlü bağışlayamazlar."

Karanlıktaki Adam, Paul AusterKaranlıktaki Adam, Paul Auster

''Kendinden kaçmak için filme sığınmak, kitaba sığınmaya benzemez. Kitaplar, sizi kendilerine bir karşılık vermeye, aklınızı ve hayal gücünüzü kullanmaya zorlar; oysa film izlerken hiçbir şey düşünmeden kendinizi kaptırır seyredersiniz, hatta keyif duyarsınız.''

Karanlıktaki Adam, Paul Auster (Sayfa 21)Karanlıktaki Adam, Paul Auster (Sayfa 21)
Nevra Yıldız 
 06 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

İnsanlar kırık kalp yüzünden ölürler. Bu her gün olur, sonsuza kadar da böyle olmaya devam edecek.

Karanlıktaki Adam, Paul Auster (Sayfa 84)Karanlıktaki Adam, Paul Auster (Sayfa 84)
Mehmet Aldemir 
20 Tem 14:35 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Savaşa yol açan her neyse ve tehlikede olan fikirler ya da sorunlar hangileriyse, hiçbirinin bir anlamı olmadığını söylüyor kendi kendine.

Karanlıktaki Adam, Paul Auster (Sayfa 28)Karanlıktaki Adam, Paul Auster (Sayfa 28)
Mehmet Aldemir 
 20 Tem 20:31 · Kitabı okudu · 7/10 puan

-Bu dünyada ayağına fırsat gelince onu tepecek bir tek evli erkek yoktur.
-Belki de ben bu dünyada yaşamıyorumdur.

Karanlıktaki Adam, Paul Auster (Sayfa 44)Karanlıktaki Adam, Paul Auster (Sayfa 44)
Mehmet Aldemir 
20 Tem 14:11 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ama gözleriniz zaten açıkken, onları nasıl açabilirsiniz ki ?

Karanlıktaki Adam, Paul Auster (Sayfa 11)Karanlıktaki Adam, Paul Auster (Sayfa 11)
Nevra Yıldız 
 06 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Bunu neden yapıyorum? Bu eski, aşınmış yollarda yürümekte neden inat ediyorum; eski yaraları deşip kendimi yeniden kanatmaktaki bu ısrarım neden? Kimi zaman kendime duyduğum öfkenin büyüklüğü hiç de abartma sayılmaz.

Karanlıktaki Adam, Paul Auster (Sayfa 49)Karanlıktaki Adam, Paul Auster (Sayfa 49)