Karartma Geceleri

8,3/10  (102 Oy) · 
369 okunma  · 
87 beğeni  · 
2.478 gösterim
Yıl 1944… İkinci Dünya Savaşı sınırlarımıza kadar dayanmıştır. Hitler faşizminin tüm Avrupa’yı ateşe attığı günler… Türkiye bu savaşa dâhil olmamak için dirense de etkileri tüm ülkede hissedilecektir. Ekmek, şeker, yakacak gibi temel ihtiyaç maddeleri karneye bağlanmış, dışarıdan gelebilecek ani baskınları önlemek amacıyla geceleri her yerde karartma uygulaması başlamıştır. Ülkenin aydınlarına da baskı uygulanan bir dönemdir bu aynı zamanda.
Rıfat Ilgaz, Karartma Geceleri’nde işte bu kapkaranlık günleri anlatır. Bir aydın, şair ve edebiyat öğretmeni olan Mustafa Ural, yazdığı ve toplatılan şiir kitabı nedeniyle aranmaktadır. Sağlık problemleri vardır, bu nedenle de hemen teslim olmak istemez. İstanbul’un soğuk ve karartılmış sokaklarına, eş dost evlerine sığınır. Tutuklandığı zaman savaş bitmiştir, ama savaş yıllarının Türkiye’de bıraktığı izler uzun süre silinemeyecektir.
Rıfat Ilgaz, Mustafa Ural’ın kaçış öyküsünü anlatırken, savaşın etkisindeki ülkemizin 1940’lı yıllarına da ışık tutuyor. Yurdumuzda ve uluslararası yarışmalarda birçok birincilik ödülü alan Karartma Geceleri’nin filmi de romanı kadar büyük bir ilgi görmüştür.

(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2017
 • Sayfa Sayısı:
  260
 • ISBN:
  9789753482745
 • Yayınevi:
  Çınar Yayınları
 • Kitabın Türü:
Palyaço İsmaiL / 小丑伊斯梅爾 
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Spoiler Var !!

Rıfat Ilgaz bizim Hababam sınıfı yazarımız söylemeye gerek yok.
Karartma Geceleri yani = Karartma bir ASKERLİK TERİMİ
savaş sırasında, düşman uçaklarının hedeflerini bulmalarını güçleştirmek, saldırılarından korunmak için, geceleri ışıkları örtme ya da söndürme biçiminde uygulanan önlem.

Bu kitapta 1944'Ten başlayıp 1960'lara ve belki 70 kadar sürecek acıların çilelerin olayların bir nebze örneğini bu eserde ufakta olsa göreceğiz o zamanlar fm radyolar vardı insanlar olayları oradan takip ederdi para denen şey maalesef yok gibiydi ekmek kısıtlı su kısıtlı şeker yok karne ile bakkal ekmek alışverişi yapılırdı ne verirlerse o yenirdi bunca acı sıkıntı yetmezmiş gibi sağcılar solcular ölümüne birbirlerini yerdi halka saldırırlardı dışarı çıkmak yürek isterdi tam bir baskı vardı sadece Almanya Naziler den değil ülkemizde sıkıntılar çekti

Her ne ise gelelim konumuza Mustafa Ural ceza evinde açar gözünü pis nemli ve pireli bir yerdir kuru ekmekle karın doyurur zavallı Mustafa Ural gel zaman git zaman koğuşlar ve cezaevi boşalır herkesi askere alıyorlardır komutan konuşma yapar kimse konuşmayacak konuşanı öldürürüm der o arada bizim Mustafa Ural ile Halil konuşmaktadır buna kızan komutan onları taş odaya kapattırır korkunç ceza verdiği o yere bizim Mustafa Ural arkadaşı Halil'e başlar başından geçenleri anlatmaya Mustafa Ural edebiyat öğretmenidir sıkıyönetim bölgesindedir bir arkadaşına uğrar eserlerinin tehlikeli olduğunu ayağını denk alması gerektiğini söyler artık Mustafa'ya rahat yüzü yoktur eserleri toplanıyor ve her yerde aranıyordur kime gitse ne etse olmaz arkadaşına sığınır yardım etmez Mustafa Ural en sonun da eski öğrencisi Cengie gider Cengi hocasına bu zor zamanda yardım etmeye kararlıdır Cengiz ile Mustafa bir süre kalır fakat kız arkadaşı Mustafa'yı istemez ve şikayet ile tehdit eder evden ayrılır bir süre dışarıda geçirdikten sonra yine Cengiz'in yanına gelir sonra karısını özler gece yarısı onu görmeye gider ama karısı ona soğuk davranır istemez Mustafa'yı evden gider ve polislere en sonunda Mustafa Ural yakalanır suçu propaganda mahiyetinde kitap yayınlamaktır gerisi ve daha fazlası kitapta okuyan herkese keyifli okumalar sevgiyle ve kitap ile kalın her şey gönlünüzce olsun Türkiye...

Büşra Betül Özbakış 
21 Kas 2017 · Kitabı okudu · 4 günde

Romanın başkahramanı Mustafa Ural şiddet ve baskı ortamında idealleri uğrunda mücadele vermekte.Yıl 1944. Söylemeye bile gerek yok felâket yılları. Dünya birbirine girmiş durumda. Faşizme karşı büyük bir savaş verilmekte. Türkiye savaş dışı kalmayı başarmış başarmasına ama ülkede sefalet diz boyu. Ekmekten çaya her şey lüks, her şey karaborsa.Korkunç da bir baskı ortamı var ülkede. Mustafa Ural bir edebiyat öğretmeni. Daha da önemlisi bir aydın.Yayımlanır yayımlanmaz toplatılan bir şiir kitabı yüzünden aranmakta. Ciğerlerinden hasta. Mevsim kış. Dahası ülkede Alman sempatizanları solculara nefes aldırmıyor. Sözün kısası, tutuklanırsa hali duman. Ne kadar geç yakalanırsa o kadar iyi. Güzel bir roman Karartma Geceleri. Samimi, gerçek.Romanı, yazarın kendi yaşam öyküsünden bağımsız düşünemiyorum Mustafa Ural, Rıfat Ilgaz değil de kim Allah aşkına.

M. 
 13 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Edebiyat öğretmeni ve aynı zamanda şair olan, yazdığı şiirlerle sistemi eleştiren Mustafa Ural toplatılan şiir kitabı nedeniyle aranmaktadır. Teslim olmak istemez, kaçmaya ve birkaç dostunun evinde saklanmaya başlar. Bu sırada ikinci dünya savaşı sürmektedir ve ülkede sıkı yönetim vardır.
Rıfat Ilgaz'dan okuduğum ilk kitaptı. Yazıldığı dönemi en iyi yansıtan kitaplardan biri. İçinde bol bol Sabahattin Ali ve Nâzım Hikmet barındıran.

Melek kapilar 
 21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Karartma geceleri ,Rıfat Ilgaz'ın karatılmış yıllarının güncesi niteliğinde otobiyografik bir roman.
Bir şiir kitabı nasıl sakıncalı bulunur ve toplatılır ?
Öğretmen olan yazarı hakkında nasıl olur da arama,yakalama kararı çıkartılır ?
Neden korkuyorlardı halkını kucaklayanlardan ?Tabii ki bu soruların cevabını,iktidarın hangi mantıkla şiire ve yazarına baktığında bulmak mümkün.
73 yıl geçmesine rağmen,hiç mi değişmez kaçanlarla kovalayanlar ?
Jurnalcilik,adam kayırma neden her devrin trendi olmuş ? Neden karanlığa ışık çakanları cezalandırmışız ?
Aydınlanma peşinde koşan bir avuç idealist yazarı,çizeri zindanlarda çürütmek,ülkenin aydınlık yarınlarını karanlıklara boğmak değil de nedir ?
2.Dünya savaşı yıllarındaki gibi çay olmadığından ıhlamur içilmiyor,karnesiz ekmek de var ama insanlık onuru ve düşündüğünü yazıp söyleyebilme özgürlüğü halen karaborsa.
Dupduru akan bir Türkçe ile kaleme almış yazar anılarını.
Vefanın,vefasızlığın,koşulsuzca sevmenin ve ekmeğini bölüşmenin,bir idealin peşinden koşarken pek çok bedel ödemek zorunda kalmışlığın örnekleri var paragraflar dolusu....
Yakın tarihimize ayna tutan bu değerli esere kitaplığınızda yer açın.
84 ekmek parasına öğretmenlik yapılan sıkıyönetim yıllarında,Toplumcu gerçekçi yazarlarımızın nasıl sindirilmeye çaşıldığını,entrikaları,muhatabının kaleminden okuyun.
Romanın finali bir iyi,bir de kötü sürpriz gelişme ile bitiyor.Okuyup yorumlamayı sizlere bırakıyorum.
Eser,MEB tarafından 100 temel arasına alınarak hak ettiği değere kavuşturuldu 2004 yılında.
Unutmayalım ki Şiirler boşuna değil.
Okuyalım 1000kitap dostları...

vurkan i 
09 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

1940ların savaş ortamında Türkiye anlatılıyor.Savaşa girmiyoruz ama birçok zararından fazlasıyla etkileniyoruz.Ekmek, kömür karneyle.İnsanlar içmeye çay bulamıyor.Şeker yok karaborsadan bulunursa büyük bir nimet.Aynı şekilde temizlik olayı da ikinci plana atılmış.Bir yandan da sağcılık solculuk gerilimleri var.Yazarlar birbirini ihbar ediyor vb.Yazar bu konuları irdelemiş kendi pencersinden.

Beste Gülen 
22 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lisans hayatımın son yılında Çağdaş Türk Romanı adlı derste didik didik ettiğim, duygusal bağımın olduğu yegâne kitaptır kendisi. Sürükleyici ve bir o kadar da içten yazılmıştır. Tarık Akan'ın başrol oynadığı filmi de vardır. Hemşerim Ilgaz! Nurlar içinde yat...

feylesof: 
 27 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5 günde

Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz'ın 'Sınıf' isimli şiir kitabından dolayı hakkında arama kararı çıkarılıp köşe bucak arandığı karartılan günlerinden kalan katran rengi acılarının adıdır.
Bir sıkıyönetim dehşetinin hikayesidir.

Bir şiir kitabından dolayı tutuklanır, ve hatta mahkum olur Ilgaz.

Bu şiir kitabını da okuyun. 'Sınıf'ı.. Dahası hukuk tarihimizin yüz karası olan gerekçeli mahkeme kararını da bulup okuyun. Mahkeme hükmünü kurarken, kitabın hükümet tarafından sakıncalı bulunmasını yeterli görüyor apaçık... Utanç verici! Kararı veren heyetin biri hukuk fakültesi mezunu, ikisi ise asker.

Türkali, 'Güven' romanında üzerinde Nazım'ın şiirini taşıyan ve yakalandığında suçlandırılacağını bilen roman kahramanı Turgut'u ''Suç mu şiir yazmak? Suç olmayan ne var bu ülkede? Niye yıllardır cezaevinde Nazım?'' diye konuşturur.

Anlatılan yıllar tam da Ilgaz'ın Karartma Geceleri'nde geçen zamanlardır üstelik.

Ilgaz, şalterleri indirilmiş bir ülkenin karanlığında çocukların açlığından bahsetti, çalışmak zorunda bırakılmasını yazdı Sınıf'ta. Ve komünizm propagandası yapmak suçlamasıyla zindana tıkıldı!

Güven'de Turgut ''Suç mu şiir yazmak?'' diye sordu. Sonra ''Suç olmayan ne var bu ülkede?'' diye cevapladı kendi sorusunu.

Ilgaz, bu topraklarda yaşamının tam 5 yıl 5 ay 25 gününü hapishanelerde çürüttü.

Sınıf'tan 60 yıl, ölümünden ise 11 yıl sonra devlet onu öğrencilere tavsiye etti.
Karartma Geceleri 100 Temel Eser arasına alındı.

60 yıl önce bir cani gibi köşe bucak aranan bir adamın acıları 60 yıl sonra öğrencilere okumaları için tavsiye edildi yani...

Selçuk Çelebi 
16 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı ilkokul beşinci sınıftayken okumuştum(bu sitede okuma tarihi en eski olanı seçtim mecburen). Hala; roman kahramanının , gideceği eve polisler gelince sokağın başında gizlice evi gözlerken ki o sahne zihnimde netliğini korumaktadır. Çok etkilenmiştim. Aradan yıllar geçti ve Büyük ustanın oğlu ile sohbet etme imkanını buldum ve bu kitabın yazılmasında Rıfat IlgazI ın yaşadıkları ile Sabahattin Ali ' nin yaşadıklarının etkisinin olduğunu duyunca hem çok şaşırmış hem de ustaya olan saygım bir kat daha artmıştı. Ayrıca Tarık Akan' a da ödül aldırmış bu kitabın filmi o da ayrı bir bilgi ;) Neyse lafı uzatmayım fazla okuyun ne kadar haklı olduğumu anlayacaksınız.

lokman fındık 
20 May 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Rifat ilgazin ilk kitabını okuyusum . Fena değildi genelde dili sade bir eser olmuş . Kitabın içerisi fokur fokur kaynıyor adeta 1944 lerdeki türkiye gibi . Yazılmış olduğu dönemden izler taşıyan bir roman . Sol ve sağ görüşün türkiyede ki ilk uyanıslarini kaleme almış subjektif bir şekilde .

Elif Ergül 
19 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 8/10 puan

Almanya'nın Hitler öncülüğünde Polonya'ya harp ilan etmesiyle batı dünyası 1939 yılında çılgınca bir savaşa girdi. 70 milyon insan öldü. II. Dünya Savaşının başlamasıyla birlikte Türkiye'de ekonomik sorunlarla karşılaşıldı. Savaşın ilerleyen dönemlerinde müttefiklerinden aldığı savaşa katılma çağrılarını kabul etmese de olası bir saldırıya karşı büyük bir orduyu sürekli hazır tuttu. Tarım üretiminin hayvan ve insan gücüyle yapıldığı o yıllarda yaklaşık bir milyon erkeğin silahaltına alınması tarım üretimini düşürmüştü. Ekmek,zeytin ve şeker karne ile satılmaya başlanmıştı. Karartma geceleri tamda bu dönemi anlatmaktadır. Rıfat Ilgaz bir yazısı dizisinde romanı şu şekilde anlatmaktadır:
'Romanın başkişisi Mustafa Ural, babam gibi, kitabı toplatılan bir öğretmen-şairdir. Onun polisten iki buçuk aylık kaçma serüveni, romanın çatısını oluşturur; ancak özellikle vurgulamak istediğim, o çatının altında yaşananlar salt babamın değil, o kuşağın yaşadıklarıdır. Fedailer Mangası’nın çektiği sıkıntılardır, romanda anlatılan; ki bu, toplumun sıkıntılarından ayrı tutulamaz.'

2 /

Kitaptan 75 Alıntı

Atarlı Bayan 
16 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Her şair biraz horoz değil midir, ötmesini bildiği için..."

Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 239 - Kültür Yayınları)Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 239 - Kültür Yayınları)
Atarlı Bayan 
26 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir şair, üzerine düşen işi yapmalı."

Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 25 - Kültür Yayınları)Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 25 - Kültür Yayınları)
Atarlı Bayan 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kitabını aç, okumaya başla ki ben de şu eve yararlı olduğuma inanayım!"

Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 95 - Kültür Yayınları)Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 95 - Kültür Yayınları)
Muzaffer Akar 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Rıfat Ilgaz, eğitimsiz bir toplumda yaşayan bireylerin şiddet ve baskı kullanarak hedeflerine varmak isteyeceklerini vurgulardı her zaman. Sanata, kültüre ve eğitime önem veren toplumların çağdaş olabileceğine inanırdı. Sanatçı onun için toplumun yol göstericisiydi.

Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 1 - Aydın Ilgaz'ın önsözünden.)Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 1 - Aydın Ilgaz'ın önsözünden.)
Atarlı Bayan 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sen yalnız kalmaktan hiç korkmazdın eskiden..."

Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 116 - Kültür Yayınları)Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 116 - Kültür Yayınları)
Atarlı Bayan 
17 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Güneş ufuktan şimdi doğar
Yürüyelim arkadaşlar!"

Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 256 - Kültür Yayınları)Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 256 - Kültür Yayınları)
Atarlı Bayan 
16 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan bir çemberin içine girdi mi, olayları hep kendisiyle ilgili görmeye başlıyor."

Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 223 - Kültür Yayınları)Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 223 - Kültür Yayınları)
Atarlı Bayan 
28 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Benim hiçbir şeyim yok, ne kitabım ne defterim ne kalemim..."

Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 76 - Kültür Yayınları)Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 76 - Kültür Yayınları)