Karatay Diyeti Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin A B C'si

8,7/10  (49 Oy) · 
136 okunma  · 
53 beğeni  · 
1.423 gösterim
Bu kitap, klasik bir diyet kitabı değil. "Kibrit kutusu", "iki yemek kaşığı" gibi anlamsız ölçülerle insanları strese sokmuyor. Karatay Diyeti bir yaşam biçimi. Yıllardır pazarlanan beslenme balonlarını patlatıyor, doğru beslenmenin ne demek olduğunu anlatıyor.

Beslenme ile hücresel/hormonsal fonksiyon bozuklukları arasındaki yakın ilişkiye odaklanan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, kilo vermenin ABC'sini öğretiyor, hiç zorlanmadan zayıflamanın ve zayıf kalmanın sırrını açıklıyor.

Hepimiz yıllardır içinden çıkılamayan kısır döngüden, yani kilo verip geri alma korkusundan da kurtarıyor! Üstelik sürprizleri var. Onun sisteminde kalori hesabı ya da diyet ürünlerin peşinden koşmak yok! Et, balık, süt, peynir, yoğurt, yumurta, tereyağı, bakliyat, turşu, sebze, meyve ve kuruyemişler serbest...

Kilo vermek ve verdiğiniz kiloda kalmak istiyorsanız; kilo verirken halsizlik, bitkinlik, isteksizlik ve yorgunluk hissetmeden, mutlu ve enerjik bir şekilde yaşamayı arzuluyorsanız; unutkanlık şikayetlerinden kurtulmayı, düşüncelerinizin berraklaşmasını ve yaptığınız işe kolaylıkla konsantre olmayı hedefliyorsanız bu kitap tam size göre...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9786054325481
 • Yayınevi:
  Hayykitap
 • Kitabın Türü:
Şaşkan# 
08 Şub 20:36 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yıllardır hanımlar için bir problemdir kilo alıp vermek .Hedef; sağlıklı yaşamakmı ?kilo vermek mi? Öncelikle bunun tespit edilmesi gerekiyor .Canan Karatay bu kitabında; kilo almamanın, aşırı kilo ve obezitenin neden olduğu sağlık sorunlarının önüne geçilerek mümkün olduğunu ,beslenme ve yaşama biçimi değişiklikleri ile bu sorunların önüne geçilebileceğini ,bilimsel araştırmalarla göstermiştir. Şeker ve karbonhidratlı yiyecekleri hayatımızdan çıkararak nasıl sağlıklı beslenebiliriz ?Et, balık ,süt, peynir, yumurta ,tereyağı ,bakliyat ,turşu ,sebze, meyve ve kuruyemişlerle beraber hem kilo verip, hem de yorgunluk hissetmeden nasıl daha enerjik bir şekilde yaşayabiliriz ? Sorularının cevabını bu kitapta bulabiliriz.

Hacı Seydaoğlu 
25 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Diyet ve kilo verme olayına farklı bir bakış açısı sunan bir kitap.
Yazar temel olarak, sürekli paylaşılan diyet listelerine ve klasik kilo verme anlayışına, bunların tercüme olması üzerinden tepki gösteriyor. Zira mutfağın, yemek kültürü ve coğrafya ile ilgili olduğunu belirtiyor. Bu nedenle de tercüme diyetlerin sürdürülebilir olmamasından dolayı bir işe yaramadığını belirtiyor.

İkinci olarak da meyve içerisindeki şeker de dahil olmak üzere kilo olayının temelde bir şeker tüketme problemi olduğunu iddia (ya da ispat) ediyor. Yağlardan çok şekerden korkmamız gerektiğini belirtiyor.

Karatay diyetinin bir süreliğine kilo vermek için de değil de ömür boyu sağlıklı yaşamak için uygulanması gerektiğini söylüyor.

Bu anlamda okuduğum ilk kitap olduğu için kitabın içeriği hakkında pek yorum yapamıyorum. Fakat etkileyici olduğunu belirtmem gerek. Kilo problemi yaşamama rağmen hiçbir zaman diyetlere sıcak bakmadım. Zira hangi diyeti elime alsam hayatım boyunca görmediğim, yemediğim yiyecekleri içerirdi. Bu da özellikle maddi açıdan zorluyor. Fakat Karatay diyetinde genel olarak yemek kültürümüzde olan yiyecekler var. Örneğin meşhur Karatay kahvaltısında şunlar var: peynir, zeytin, domates, salatalık, yumurta ve kuruyemiş.

Sonuç olarak bir sağlık cahili olarak beğendiğim bir kitap oldu.

26 Şubattan bu yana (1 ay) uygulamaya çalışıyorum ve 6 kilo verdim. Diyete devam etmeyi ve şurada (#4596592) olduğu gibi ara ara bu incelemeye günlüğü eklemeyi planlıyorum. Herkese sağlıklı günler dilerim. İyi okumalar.

Karatay Diyeti benzeri kitaplar

Hayat.Masali 
 09 Haz 2017 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sadece kilo vermek için değil, sağlıklı yaşam için alıp, okumanız gereken bir eser. İnsanın vücudunu tanımasından daha güzel bir şey olamaz sanırım. Vücudunuzdaki hormonların işleyişini ve bu hormonların görevleri çok iyi bir şekilde anlatılmış. Özelikle diyabet hastalığının nedeni olan şekerin neden kaynaklandığını da öğrenmiş oluyorsunuz. Şekerin hayatınızdaki rolünü azalttığınız hatta yok ettiğinizde kendinizi ne kadar sağlıklı hissedeceğinizin garantisi veren bir kitap. Sadece şeker değil, Indeksi yüksek yani çok fazla karbonhidrat içeren besinlerin nasıl tüketmek gerektiğimizi veya hangi besinlerden daha az yememiz gerektiği örnekleriyle açıklanmış. Diyet deyince aklınıza otla beslemek gibi bir şey gelebilir bu tamamen yanlış bir kanıdır. Kitabın yarısından fazlası et, balık ve kuru yufkadan yapılan börek tarifleriyle dolu. Baklagiller ve diğer sebze yemeklerini de hesaba katarsak dolu dolu tariflerin olduğu bir kitap. Özellikle giriş bölümündeki şeker ve insülin yazılarının oldukça açıklayıcı bilgiler içermesi sayesinde konuya bir anda hakim olmanızı sağlıyor diyebilirim. Kilo sorunum olmadığı halde kitabı okumaktan büyük keyif aldığım söylemek istiyorum. Sağlıklı yaşam için sadece spor yeterli değildir, sağlıklı beslenmek daha da önem taşımaktadır. Sonuç olarak; kitabı ısrarla tavsiye ediyorum. Sağlıklı yaşamın anahtarı gibi olan eser kütüphanenizde mutlaka bulunmalıdır.

HllDmt 
19 Haz 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Canan Hoca yüksek karbonhidratlı besinlerden, trans yağlardan, işlenmiş gıdalardan uzak durmamız gerektiğini ve bu besinlerin vücudumuzun işleyişini nasıl bozduğunu bize "Vücudumuzu Tanıyalım" Çizgi Filminde olduğu gibi öğretici ve bizden bir dil kullanarak anlatmış. Hızlı hayat akışı içinde sağlığına vakit ayırmak isteyenler mutlaka okumalı...

İlknur öztulum 
 18 Şub 21:26 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çok faydalı bir kitap oldu benim için ama bazı noktalar düşündurdü.

Diyet isminin geçtiği her kitaba ön yargılı olmamak gerekmiş.
Canan Karatay'ı medyadaki bazı açıklamaları ve dolandırıcılık olaylarına müdahil olması sebebiyle,önemsemeden dinliyordum fakat bu kitaptaki bilimsel üslubu hoşuma gitti.
Oldukçada donanımlı bir bilim insanıymış.
Ben genelde yemekten sonraki 2-4saat aralığında tansiyon düşüklüğü yaşadığım için sık sık ve az az yemem gerektiğine inanırdım.
Pekmez,bal ve meyve gibi doğal şeker içeren gıdaları tüketmemin kanşekerimi düzenlediğini ve enerji verdiğini sanardım.
Et yemenin çok ta sağlıklı olmadığını düşünürdüm.
Fakat bu kitaptaki bilimsel verilere dayalı bilgileri ufkumu oldukça genişletti.
Bugün ilk kez burda örnek menülerle ifade edilen beslenme şekline uydum ve tam olarak yemekten 5 saat sonra az bir halsizlikle yemek yedim.Üstelik sonrasında ağzıma pekmez vs türü hiç bir şey sokmadım çünkü artık bunu yaptığımda kan şekerimle oynayacağımı ve insülin direncimi arttıracağımı ve sonrasında açlık,halsizlik hissedeceğimi biliyorum.
Ama bir günle bu değerlendirmeyi yapıo erken karar vermek doğru değil.
Ara öğünleri seviyorum ve bana iyi geliyor.
Bir kac gün sonra tekrar döneceğim ama en azından daha besleyici yemekler seçceğim.
Menülerin de yer aldığı bir kitabı daha var.
Onu da en kısa zamanda temin etmek istiyorum.
Bu kitapta ,bir çok rahatsızlığınıza yanıt bulacaksınız ama dikkatli uygulamak ve seçerek adapte olmak gerek.
Ekmek hiç yenmemesi öğünler de sıklıkla et olması,ara öğüne gerek duymaması vs düşündürdü.

Kitabın adının Karatay Diyeti olması sadece hangi öğün ne yenecek olarak algılanmamalı. Sağlıklı yaşam konusunda çok iyi bilgiler bulunuyor. Doğru bilinen yanlışları da anlatması farklı bir yararlı yönü. Bu yazarı sevmeyen diğer medyatik kişilerin büyük markalarla bağı olabilir diye düşünüyorum.Çünkü zararlı olarak saydığı yiyecek ve içecekleri pazarlayan firmalar devasa boyutlarda.Okuyunca zaten hak vereceksiniz.iyi okumalar...

Eda 
13 Oca 18:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

son zamanlarda fazla diyet kitabı okudum neyi uygulayacağımı şaşırdım.. ama bana en mantıklı gelen diyet tarzı bu oldu...en akla yatkın ve mantıklı açıklamaları bu kitapta buldum... konu bazen fazla tıbbi anlatılıyor ama buna rağmen yinede anlaşılabilen ve kavarayabildiğimiz noktada ikna edip bırakan bir anlatıma sahip...

Serdar DEVRİM 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Prof.Dr.Canan Efendigil Karatay'ın ilk kitabı Karatay Diyeti genel hatlarıyla Karatay diyetinden bahsetmekte.2. kitabı kadar kapsamlı olmamakla birlikte uygulanması istenilen yaşam tarzını açıklamak için yeterli niteliktedir.İnsülin ve leptin direncine sebep olan gıdalardan ve bunları kırmak için yapılması gerekenleri çok güzel anlatmış.Ben okuyun derim.

Dondu Kismet 
09 Oca 23:31 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel bir kitap çok faydalı sağlık açısından. Bu tür kitapların daha fazla korunması gerekiyor bence ayrıca Canan Karatay diyeti aslında sağlıklı yaşamin tam olarak ta kendisi

Umut Ozan 
 27 Oca 20:12 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitaptan puan kırılacaksa sadece isminden dolayı kırılabilir. Çünkü gerçekten bu diyet kitabı değil. Belki ismi sağlıklı yaşam kitabı olabilirdi.
Beslenme konusunda ufkum açıldı. Ne yemeliyiz sorusuna verilebilecek en güzel cevaptır bu kitap. Mutlaka okunmalı.

Kitaptan 3 Alıntı

Hayat.Masali 
22 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bugünün çocukları modern yaşam ve teknolojik kolaylıklardan yana avantajlı görünse de ‘doğal yaşam’ yönünden kayıp bir nesil olarak değerlendirilebilir.

Karatay Diyeti, Canan Efendigil KaratayKaratay Diyeti, Canan Efendigil Karatay
Hacı Seydaoğlu 
 25 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Diyet
Karatay Diyeti’nin önerilerini kısaca şu şekilde özetleyebiliriz:
1.  Sızma zeytinyağlı her türlü sebze yemeği yenebilir. Bakla, kabak kalye, kuru ve yaş fasulye gibi...
2.  Bir tabak kıymalı taze veya kuru sebze yemeği yenebilir.
3.  Yemekler ile ekmek, pirinç pilavı ve makarna yenilmeyecek!
4.  Yoğurt ve salatalara her türlü taze maydanoz, taze veya kuru nane, kekik, fesleğen vb otlar eklenebilir.
5.  Yemeklerde ve salatalarda zeytinyağı olarak ısıl işlem görmemiş soğuk sıkım zeytinyağı kullanılabilir.
6.  Mısırözü ve ayçiçeği yağları yemek pişirme ve kızartmalarda kesinlikle kullanılmayacak!
7.  Margarin haline dönüştürülmüş olan sıvı yağlarda da fazla miktarda trans yağ meydana gelmektedir. Bu sebeple margarin kullanılmayacak!
8.  Vücut yağlanmasını önlemek ve bozulmuş kan yağlarını normalleştirmek amacı ile mutlaka doğal -geleneksel usul- tereyağı ve esansiyel sıvı yağlar tüketilmelidir. Doğal balık yağı Omega-3 ve kolesterol, bütün hücre zarlarımızın temel yapı maddeleridir.
9.  Bal, reçel ve pekmez yok!
10.  Tatlılara, çaylara ve kahveye hiçbir şekilde tatlandırıcı eklenmeyecek.
11.  Üzerinde diyet yazan kurabiye, bisküvi, çikolata, şeker vb yenilmeyecek.
12.  Hiçbir şekilde diyet ve gazlı içecekler kullanılmayacak.
13.  Keten tohumu ve balık yağı (Omega-3), kan yağlarını düzenler, kanı sulandırır, kilo vermeyi kolaylaştırır, kilo almayı önler, hipertansiyon ve depresyon gelişmesini engeller.
14.  Keten tohumu azar azar yiyeceklere eklenebilir. Susam da keten tohumu kadar faydalıdır. Arzu edildiğinde onun yerine kullanılabilir.
15.  Tüketilen yiyeceğin doğal ve bütün olmasına dikkat edilmelidir.
16.  İşlenmiş olan yiyeceklerde gizli olarak -damak tadını etkilemek amacı ile-, tehlikeli ve kanser yapan, damar sertliğini başlatan zararlı trans yağlar ve bozuk şekerler bulunur.
17.  Yemeklerimizde tuz miktarı azaltılmalıdır. Rafine tuz yerine kristal kaya tuzu (cam veya ahşap değirmende öğütülerek) kullanılmadır.
18  .Tahıllar, un ve nişastalı bütün gıdalar tüketildikten hemen sonra kan şekerine dönüşürler. Bu tür gıdalar, daha sonra karaciğer yağı ve iç organ yağı olarak depo edilirler. İnsülin ve leptin direncini başlatır ve giderek artırırlar. Bu sebeple tüketilmemelidirler.
19.  Aşırı miktarda meyve ve meyve suyu tüketildiğinde de, vücudumuzun kan şekerinde aşırı miktarda yükselme görülür. Enerji olarak kullanılmadıkları için kan yağlarına dönüşür ve yağ olarak birikirler. Selülit nedenidirler. Selülit, insülin ve leptin direncinin önemli bir belirtisidir. Be nedenle meyveler, önceki bölümlerde anlattığımız ölçüde ve özellikte az miktarda tüketilmelidir.
20.  Her gün 2-2,5 litre taze limonlu doğal kaynak suyu içilmeli.
21.  Beslenmenin önerildiği şekilde düzenlenmesinin dışında her gün 40-50 dakika sık adımlarla yürüyüş yapılmalı. Evde 10 dakika ip atlanabilir. 30 dakika sevilen bir müzik dinlenebilir. Bir arkadaş, kardeş ya da eşiniz ile 10-20 dakika dans edilebilir.
Son olarak her gün 2-3gr katkısız Omega-3 tüketilmelidir.

Karatay Diyeti, Canan Efendigil KaratayKaratay Diyeti, Canan Efendigil Karatay

Margarinler, sıvı bitkisel yağların yani bol miktarda Omega-6 içeren yağların fabrikalarda birçok aşamadan geçirilerek, katı ya da yarı katı hale dönüştürülmeleri sonucu üretilmektedir. Bu işlemler sırasında rafine edilerek faydalı öz yağlarından (Omega-3) arındırılırlar. Rafine sıvı yağlar da bu nedenle sağlıklı değildirler. Ayrıca sıvı yağların kokuları giderilsin diye ek kimyasallar eklenir, katılaştırmak için de batı ülkelerinde domuz yağı, bizim ülkemizde de kuyruk yağı ya da daha ucuz hayvansal katı yağlar ilave edilir. Çoklu doymamış oldukları ve çok çabuk bozulabildikleri için, yüksek ısı ve yüksek basınç altında (nikel ve kadmiyum iyonları eşliğinde) hidrojen iyonu pompalanarak (hidrojenizasyon işlemi) katı ya da yarı katı, trans yağ içeren, bozuk yağlar haline dönüştürülürler. Ayrıca renkleri de göze hoş gelsin diye bazı kimyasallar kullanılarak ağartılırlar. Sonuç olarak, bütün margarin türleri, trans yağ içerdikleri için sağlığa zararlıdır. Çünkü trans yağ içermeyen margarin üretmek mümkün değildir. Bu bağlamda tekli doymamış olduklarından dolayı ısıya dayanıklı olan doğal tereyağı, sızma zeytinyağı ve fındık yağı her zaman daha sağlıklıdır.

Karatay Diyeti, Canan Efendigil KaratayKaratay Diyeti, Canan Efendigil Karatay