1000Kitap Logosu
Karayip Mektupları
Karayip Mektupları
Karayip Mektupları

Karayip Mektupları

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.9
29 Kişi
72
Okunma
16
Beğeni
272
Gösterim
128 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 38 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Kutu Yayınları · 21 Ağustos 2020 · Karton kapak · 9786058004528
“Kötülüğün mevsimiydi ve sınanmış, saflaşmış iyiliğin. Sırf bu yüzden, sorsanız bazıları tek bir anından bile vazgeçmeyeceklerini söylerlerdi. Bir umuttu, sadece umudunu kesenler hayatta kalabildi. Karanlıktı. Işığı gözlerine saklarlardı. Yalanın devriydi ve yalanın kötülüğü hem kendinden öncesini hem kendinden sonrasını yalana dönüştürmesindendi. Ligia Dolores Cabral Mejia 2016’da Cartagena’daki taş konakta, kocası Gonzalo Cabral’ın çalışma odasında, elli beş yıllık mütevazı yaşamının tek muammasını çözmek üzereyken bu anın asla gelmeyeceğine çok uzun zaman önce ikna olduğunu fark etti. Sıradan hayatının tek mucizesi; Ligia’nın kendisini biricik ve eşsiz hissettiği tek dönem gerçekliğini çok uzun zaman önce yitirmişti. Bu sırrın tek günahı buydu. Mektubu gördüğü an duyduğu korku, tedirginlik, tereddüt, içinde bir şekilde hayatta kalmış bu arsız bitki, her neyse; onu bir boşluk örmüştü.” Keten iplikle ızbarço atılarak düğümlerine kan kırmızı mühür dökülmüş bir mektup; geçen yıllara rağmen ilk günkü gibi saf ve büyük kalmayı başarmış bir aşkın hazin hikâyesini anlatıyor. Eşref ve Ligia’nın yaşadıkları; coğrafyaya, zamana, mücadeleye, kargaşalara, kopan fırtınalara karşı atılmış sıkı bir yumruk. Bu büyük hikâyenin ardında Latin Amerika’nın ve Türkiye’nin siyasi tarihi, gelenek ve görenekleri, farklı sosyal tabakaların; insanın en temel, en saf duygusunda tüm tutkuyla bir araya geldiği zamanlar var. Mektuplardan çözülen her düğüm, boğazınızda bir yumru olacak. 70’lerin sonu ve 80’lerin başında Panama ile İstanbul arasına örülmüş; duası, falı, büyüsü, isyanı, denizi, hayali ve hasretiyle kendi zamanında dünyaya ağır gelmiş bir sevdanın hikâyesi.
3 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺13,63
7.9
10 üzerinden
29 Puan · 8 İnceleme
Gülcan Aktan
Karayip Mektupları'ı inceledi.
128 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bu kitabın bilinmemesi yazık olmuş. Çok tatlı ve güzel kısa bir roman okudum. Öykü tadında.. Bir denizcinin Latin amerikada aşık olmasını ve aşık olduğu kızla yaşadığı romantik ilişkiyi türkiyedeki darbe zamanlarıyla ilişkilendirerek anlatıyor. Günümüz yazarlarından saçma sapan roman yazarak meşhur olmamış bir yazar. Kendisi de denizci. Tavsiye ederim. Böyle yazarlara daha çok şans vermemiz gerekiyor.
Karayip Mektupları
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Özge Yılmaz
Karayip Mektupları'ı inceledi.
250 syf.
·
2 günde
·
8/10 puan
Sanırım genç yazarların kalemini merak ediyorum. Ve bu genç yazar öyle güzel bir dille anlatmış ki öyküsünü, sizi gerçek sandıracak kadar. Tabiki yaşanmışlık kokar her yazın ama kitabın sonuna gelip ekleri okurken ‘acaba?’ diye merakla önsöze son söze tekrar bakar buluyorsunuz bunu. Bir Latin ve bir Türk aşkı kaleme alınan. Zamanında sizin de bir mektup geçmişiniz varsa eğer sizi avucuna daha sıkı alıyor. Eşref ve Ligia. Sen ve ben. Ya da o ve şu. Umutsuz bekleyişin sonu hep mi hüsran sevgili yazar?..
Karayip Mektupları
OKUYACAKLARIMA EKLE
10
Börteçine
Karayip Mektupları'ı inceledi.
128 syf.
·
4 günde
·
5/10 puan
Ligia ve Eşref'in kıtalar arasındaki, mektuplara yansıyan aşkını anlatan, kolay okunan bir kitap. Dil ve aktarım oldukça sade. Kitabın sonlarına doğru gerçek bir hikaye olduğu hissiyle okudum. Yer yer tereddüt etmedim değil. Müthiş derecede etkilendim mi? Hayır. Ben bu hikayenin, daha fazla detaylandırılmasını isterdim. Elde kahve, depresyon hırkası ile birlikte cam kenarında okumalık. Tavsiye eder miyim? Belki. Yazar Mustafa Kara'ya da yazarlık hayatında başarılar dilerim. Ilk göz ağrısı sanırım. Yolu açık olsun.
Karayip Mektupları
OKUYACAKLARIMA EKLE
4