Karbon Kopya

7,4/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
1 beğeni  · 
595 gösterim
"Bir oyun oynayacağız, bu da sana bir davetiye..."

Edebiyat kimileri için tehlikeli bir oyundur, kimileri içinse yolları çatallanan bir bahçe. Yazarın hayalinde kurduğu dünyalar yavaş yavaş okurun zihnine sızar ve onu değiştirir. Oyuna katılan okur için mucizelerle dolu o bahçede gezinmek eşsiz bir deneyimdir. Borges'in ayak izlerinde yürüyen, Kafka'nın atmosferini soluyan, Atay'ın ironisiyle acı acı gülümseten ama aslında sadece kendisi olan öykülerinde okuru oyuna davet ediyor yazar. Kurmaca yazarlığında yetkinliğini önceki kitaplarıyla kanıtlamış olan Yekta Kopan, oyunlarla, göndermelerle, dipnotlarla, kolajlarla, parodilerle yaptığı yolculuğun seyir defterini sunuyor Karbon Kopya'da. Öykünün sınırlarını sorgulatan metinler-arasında hatta türler-arasında bir maceraya dönüşen bir yolculuk bu. Yalın bir üslup, zekice bir kurgu ve tüm bunları harmanlayan içtenlikli bir anlatım.

"Kitaba dönelim. Hatta sizce sakıncası yoksa kitabın içine girelim."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  180
 • ISBN:
  9789750707735
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Evren Erarslan 
13 Eyl 14:54 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap, adı gibi karbon bir kopya. İçeriği sürekli farklı bir denemenin yeniden ruh bulmuş hali. İlk öyküde, El Toredor kitabının orjinalinden çevirisi sürecinde, çevirmenin, çeviri notlarıyla okuyucuya romandan daha çok bilgi anlatma gayretini görüyoruz (ne cümle oldu be). Aslında bu öykü ve çeviri bir kurgu, çevirmen kitabı ele geçirip kendi dünyasını yaratmaya çalışıyor. Bu çok güzel bir düşünce ve yazma üzerine müthiş bir deneyim. Diğer öykülerde de Borges, Kafka öykülerinin üzerine karbon kopya çekiyor Yekta Kopan, ayrıca bir Vincent Van Gogh tablosunun (ki bu tabloda fransız bir ressamdan karbon kopya) iki ayrı incelemesini yapıyor.
Kitabı genel anlamda yazma üzerine kafa yorulmuş bir deneme olarak görsem de, diğer kitaplarındaki tadı tam anlamıyla yakalayamadım. Bu tabii iyi olması gerçeğini değiştirmiyor.

Kitaptan 5 Alıntı

Evren Erarslan 
13 Eyl 14:55 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Düş görür gibi yaşamaktan korkan biri, gerçeği nasıl değerlendirebilir ki?"

Karbon Kopya, Yekta KopanKarbon Kopya, Yekta Kopan
Evren Erarslan 
13 Eyl 14:55 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Her sanatçı, benliğinin ta içinde, olduğu ve söylediği şeyi yaşamı boyunca besleyen tek bir kaynak saklar böyle. Kaynak kuruyunca, yapıtın katılaştığı, çatladığı görülür yavaş yavaş. Görünmez akıntının sulamaz olduğu, nankör sanat topraklarıdır bunlar. Otlar seyrekleşip kuruyunca, saman kökleriyle kaplanan sanatçı, susma ya da - bu da aynı kapıya çıkar- salonlarda boy gösterme çağına gelmiş demektir."

Karbon Kopya, Yekta KopanKarbon Kopya, Yekta Kopan
Evren Erarslan 
17 Eyl 17:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Oysa sessizlik, ağırbaşlılıkla karşılanacak bir gereklilik değil midir?"

Karbon Kopya, Yekta KopanKarbon Kopya, Yekta Kopan
Evren Erarslan 
17 Eyl 17:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Yine de unutmamalı, fırtınayı anlatan hiçbir hikaye, yağmur yağmadan bitmez."

Karbon Kopya, Yekta KopanKarbon Kopya, Yekta Kopan