Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları

·
Okunma
·
Beğeni
·
2019
Gösterim
Adı:
Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751409812
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Onlar, ışıklı bir geleceğe ancak eğitimle ulaşabileceklerini bilen çocuklar! kendi çevrelerinin de bu bilginin ışığıyla aydınlanacağına inanıyorlar. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği aracılığıyla ulaşılan bu kız öğrenciler, Turkcell bursundan, her şeyden önce kendilerini istediği için yararlanıyorlar. Turkcell'in desteği, onların okuma azmini güçlendiriyor. Şu anda her biri birer kıvılcım olan bu kızlar, eğitimlerini tamamlayıp birleştiklerinde Türkiye'nin ufkunu aydınlatacak güçlü bir ışığa dönüşecekler.

Yazar Ayşe Kulin, Anadolu'nun uzak köşelerinde yaşayan bu kızların en küçüğünden üniversite öğrencisine kadar bir çoğuyla tek tek görüşerek, zor yaşam koşullarına tanık olarak, onların duygularını, beklenti ve umutlarını sizlere aktarmaya çalıştı. Bu kitap, yazarın izlenimlerinin kısa bir özetidir sadece. Kimbilir, belki bu ilginç yaşamları öğrencilerin kendi kalemlerinden bire bir okumanız da mümkün olur günün birinde.m

Ayşe Kulin ve Turkcell bu kitabın satışından doğacak haklarının tüm gelirini, Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları projesine bağışlamıştır.
(Arka Kapak)
sıla
sıla Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları'ı inceledi.
168 syf.
·2 günde·6/10
Seneler önce Mudanya sahilinde gezerken, Uludağ'ın eteklerindeki dağ köylerinde ikamet eden bir grupla karşılaşmıştık. Gruptaki kızlar Bursalı olmasına rağmen, Bursa'nın merkez ilçesi Mudanya'ya ilk defa gelip denizi görmüşlerdi. Yüzlerindeki ifadeyi kelimelerle anlatamam. Bahsi geçen şehir ''Bursa'' Ülkenin Batısında ve en gelişmiş sanayi şehirlerinden biri, ve burada oturan kızlar ilk defa denizi görüyorlardı.... Ülkenin en gelişmiş şehirlerinden birinde (ki sınırları içinde deniz varsa!!) yaşanan bu olay insanın içini acıtıyor. Varın siz düşünün doğuyu

''Kardelen'' projesiyle hayatta tutmaya çalışan kızların hayatlarından kesitler sunuyor. Hangi şartlarda, nasıl direndiklerini gösteriyor. Ayrıca bu kızların hikayelerinin yanında Tanzimat dönemi ve sonrası, Cumhuriyetin ilk dönemleri ve dünyada kadın haklarının gelişip, evrilmeside eklenmiş. Konu olarak iyi bir içeriğe hakim, gönüllülük esaslı olmasına rağmen biraz aceleye getirildiğini hissettim.
Güler Ayata
Güler Ayata Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları'ı inceledi.
168 syf.
·2 günde·8/10
Ayşe Kulin; Güneydoğu'daki umudun gerçek adı genç kızlarımızın okuyarak meslek sahibi olarak geleceklerini kurtarma çabalarını anlatıyor. Kızlarımız geleceğe taşıyacak daha çok projeler gerekiyor.
Eren BİÇER
Eren BİÇER Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları'ı inceledi.
168 syf.
·Puan vermedi
Güzel ülkemde ne çok zorluk çeken, bu zorluklara rağmen ne güzel başarılar elde eden kızlarımız varmış. Kitabı okuduktan sonra Türkan Saylan'ın mekanının cennet olduğunu siz de anlayacaksınız.
Tolga KURT
Tolga KURT Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları'ı inceledi.
168 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Birbirine benzer onlarca hayat hikayelerinden oluşan bir kitap olmuş. Bir yerden sonra hep aynı şeyleri okuyormuş gibi hissettim ve biraz sıkıldım. Dünyada ki bütün çocukların eğitim hakkının elinden alınmaması dileğiyle. Kitaptan elde edilen gelir kardelenlere gideceği için herkesin alıp okumasını tavsiye ediyorum. Kitabımı da kimseye veremem, parasıyla alıp okuyunuz. :))
NLY
NLY Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları'ı inceledi.
168 syf.
·16 günde·Beğendi·5/10
Kadının hayatta duruşu ve savaşı " okumak". Kız çocuklarının okuma mücadelesi....
Nurlar içinde yat Türkan Hocam.....
Pınar özen
Pınar özen Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları'ı inceledi.
@susika·29 Ara 2016·Kitabı okumadı
''Kardelen'' projesiyle hayatta tutmaya çalışan kızların hayatlarından kesitler sunuyor. Hangi şartlarda, nasıl direndiklerini gösteriyor. Ayrıca bu kızların hikayelerinin yanında Tanzimat dönemi ve sonrası, Cumhuriyetin ilk dönemleri ve dünyada kadın haklarının gelişip, evrilmeside eklenmiş. Konu olarak iyi bir içeriğe hakim, gönüllülük esaslı olmasına rağmen biraz aceleye getirildiğini hissettim.
Yasin YALÇIN
Yasin YALÇIN Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları'ı inceledi.
168 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Nadiren bir kitap bu kadar etkiliyor beni. Hep bildiğimiz ama sürekli bir kenara itip görmezden geldiğimiz bir gerçeği yüzümüze çarpıyor bu kitap. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da gerek yoksulluktan gerek törelerden kaynaklı olarak okutulmayan, hayatlarının her alanında ezilen gencecik kızları anlatıyor ve okuyanlarda belirli bir bilinç oluşturmayı hedefliyor. İçinde edebiyat namına çok bir şey yok. Kupkuru gerçekleri veriyor bize yazar. Özellikle kendi gözlemlerini anlattığı bölümler harika. Okuyun, okutturun. Başka da hiçbir şey demiyorum.
168 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
KIZ ÇOCUKLARI OKUYUP DA NE YAPACAK! zihniyeti maalesef ki hâlen günümüzde de devam etmekte. Anneler çocuklarının okumalarından yana ama maalesef babalar buna karşı. Onlar da törelerini sürdüregeliyor, öyle görmüşler. Doğruyu anlatsan kimisi anlıyor kimisi inadından dönmüyor.
.
.
Doğu ve Güney Doğu'daki kızların hayatları anlatılıyor kitapta. Okurken yutkunmakta dahi zorlandım. Böyle şeyler var evet ama insan içine girmeyince ya da okuyup etmeyince durumun ne kadar da zor olduğunu bilemiyor. Anneler hep perişan. On iki çocuk doğurana mı üzülmeli yoksa onlara bakamayıp hastalıkla, şunla bunla uğraşanlara mı üzülmeli? Babalar tabii rahat. Doğurt çocuğu, nasılsa büyüten, bakan bir ANA var. O ANA hangi birine baksın. Şimdilerde 1 çocuğa bile bakamayan var, 12 çocuk demek ne demek !
.
.
Okutma şansları hep erkek çocuklardan yana. Kızlar hep geri planda kalıyor. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile ulaşılan kızlara burs bağlanıyor ve o şekilde okul hayatlarına devam ediyorlar. Burs bağlandığı hâlde okumalarına karşı çıkanlar maalesef ki yine var. Bu dernek iyi ki kurulmuş. Iyi ki kurulmuş da o kızlarımıza yardım eli uzatılmış. Icimi parçalayan bölümlerden biri de kızların "ileride ne yapacaksın?" sorusuna verdikleri cevaplar oldu. Çoğu hatta çoğu demeyim neredeyse hepsi evlenmek istemiyor. Olur ya birini sever de evlenirsek 1 çocuk yapacağız diyorlar. Öyle kalabalık ailelerden geliyorlar ki... Minik bir kızın bu söylemi yüreğimi dağladı resmen. Hepsi de annesini çok seviyor ama anneleri gibi olmak istemiyorlar. Onlara bu korkuları yaşatanlar utansın diyorum. Başka da ne denir ki?
.
.
Kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum. Her kitaplıkta mutlaka bulunmalı ve herkesçe okunmalı, okutulmalı. #ayşekulin
168 syf.
·5 günde·10/10
Kız çocuklarının okutulmamasi gerektiğine inanan ailerin yani sıra yokluk içinde okuma isteği olan kızların çabalarının tarifi anlatılamaz.Kitapta kizlarin tek tek yaşadıkları zorluklar tek tek anlatilmis. Burslarla okuyan kizlarin iyi yerlere gelmesinin başarı hikayesidir. Kesinlikle ve kesinlikle okumanizi tavsiye ederim.Tabi ki buna çok büyük destek veren ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEGI katkilari cok büyük bu konuda onu da unutmamak lazım...
Evlaa
Evlaa Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları'ı inceledi.
168 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Hala devam edip etmediğini bilmediğim,bir GSM şirketinin başlattığı bir projenin uygulama esnasındaki kızlarla yapılan röportajlardan yola çıkılarak yazılan yazılardan oluşturulmuş kitap. Haliyle içinde anlatılanlar tamamen gerçek yaşamdan alınmış. Ancak günümüz şartlarında bahsedilen yerlerde de hayli gelişmeler olduğundan okumak için geç kaldığım bir kitap oldu. Okuyup okumamak tercihinize kalmış. Kitapla kalın.
Emanu
Emanu Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları'ı inceledi.
168 syf.
·Beğendi·6/10
Bu birbirinden etkili hikayeler daha farklı daha sıcak anlatılabilinirdi. Sanki dilekçe gb kalem kalem cvplanmış. Beni o tatlı kızlar etkiledi ama yazılış biçimi değil. Yinede okuması gerekir.
168 syf.
·Beğendi·10/10
Geleceğimiz, kızlarımız.
İmkansız değil. Okumak bizi kurtarır. Ne de güzel anlatmış üstelik.
Kızlar geleceğimiz, dimdik durmak için okuyun.
Erkekler okusalar bile çevrelerinde bir sosyal değişime neden olamıyorlardı. Çünkü zaten toplumdaki tüm örf ve adetler, alışkanlıklar erkeklerin lehineydi. ama tek bir kızın okuduğu ailelerde temizlik anlayışının, yemek kültürünün ve aile içi ilişkilerin çok olumlu değiştiğini gördüm.
Yoksul analar, kızları kendi kaderlerinin aynısını yaşamasınlar, okusunlar diye hayal kurarlardı. Erişilmez bir hayaldi bu.
Ama
Her hayalin küçük de olsa bir gerçekleşme ihtimali vardı. Küçük de olsa... Bir ihtima.
''Yine aynı yıl, başka bir köyde yaptığımız toplu sünnet töreninde, sünnet olması gereken çocuklardan on yaşın altında on çocuğun muhtara ait olduğunu öğrenince, muhtardan çocukların isimlerini saymasını istedim. Muhtar çocukların adlarını bilemiyordu. Dört eşi ve otuz sekiz çocuğu vardı. Bundan gurur duyuyordu.''
Topraği Delerek çoktan aydınlığa çikmis, yüzünü güneşe dönmüş bir kardelendi o...
Acaba bu yavruların, bu kınalı kuzularının değişebilir miydi kaderleri bir gün?
Acaba elleri kalem tutarsa, kader bu ya, şans yüzlerine güler de gencecik yaşta kocaya varıp beş - on çocuk doğurmak yerine öğretmen, hemşire, doktor ya da avukat oluverirlerse....
Çevre, eğitimli, okuryazar kadınlara saygı duyardı.
Töreler de eğitimli kızları diğer kadınlar gibi esir alamazdı kolay kolay...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları
Baskı tarihi:
2008
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751409812
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Remzi Kitabevi
Onlar, ışıklı bir geleceğe ancak eğitimle ulaşabileceklerini bilen çocuklar! kendi çevrelerinin de bu bilginin ışığıyla aydınlanacağına inanıyorlar. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği aracılığıyla ulaşılan bu kız öğrenciler, Turkcell bursundan, her şeyden önce kendilerini istediği için yararlanıyorlar. Turkcell'in desteği, onların okuma azmini güçlendiriyor. Şu anda her biri birer kıvılcım olan bu kızlar, eğitimlerini tamamlayıp birleştiklerinde Türkiye'nin ufkunu aydınlatacak güçlü bir ışığa dönüşecekler.

Yazar Ayşe Kulin, Anadolu'nun uzak köşelerinde yaşayan bu kızların en küçüğünden üniversite öğrencisine kadar bir çoğuyla tek tek görüşerek, zor yaşam koşullarına tanık olarak, onların duygularını, beklenti ve umutlarını sizlere aktarmaya çalıştı. Bu kitap, yazarın izlenimlerinin kısa bir özetidir sadece. Kimbilir, belki bu ilginç yaşamları öğrencilerin kendi kalemlerinden bire bir okumanız da mümkün olur günün birinde.m

Ayşe Kulin ve Turkcell bu kitabın satışından doğacak haklarının tüm gelirini, Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları projesine bağışlamıştır.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 288 okur

  • Mahmut og
  • Gulizar Akgul
  • Öykü Bayar
  • Nisa
  • Mustafa Meral
  • Nurcan
  • Özlem PALA
  • İlknur Usta
  • Gürbey özen
  • Bahriye Güler

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1
14-17 Yaş
%5.7
18-24 Yaş
%17.1
25-34 Yaş
%29.5
35-44 Yaş
%26.7
45-54 Yaş
%17.1
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%1.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%87.7
Erkek
%12.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.2 (17)
9
%10.8 (7)
8
%21.5 (14)
7
%16.9 (11)
6
%13.8 (9)
5
%9.2 (6)
4
%0
3
%0
2
%1.5 (1)
1
%0