Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları

7,3/10  (19 Oy) · 
83 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.100 gösterim
Onlar, ışıklı bir geleceğe ancak eğitimle ulaşabileceklerini bilen çocuklar! kendi çevrelerinin de bu bilginin ışığıyla aydınlanacağına inanıyorlar. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği aracılığıyla ulaşılan bu kız öğrenciler, Turkcell bursundan, her şeyden önce kendilerini istediği için yararlanıyorlar. Turkcell'in desteği, onların okuma azmini güçlendiriyor. Şu anda her biri birer kıvılcım olan bu kızlar, eğitimlerini tamamlayıp birleştiklerinde Türkiye'nin ufkunu aydınlatacak güçlü bir ışığa dönüşecekler.

Yazar Ayşe Kulin, Anadolu'nun uzak köşelerinde yaşayan bu kızların en küçüğünden üniversite öğrencisine kadar bir çoğuyla tek tek görüşerek, zor yaşam koşullarına tanık olarak, onların duygularını, beklenti ve umutlarını sizlere aktarmaya çalıştı. Bu kitap, yazarın izlenimlerinin kısa bir özetidir sadece. Kimbilir, belki bu ilginç yaşamları öğrencilerin kendi kalemlerinden bire bir okumanız da mümkün olur günün birinde.m

Ayşe Kulin ve Turkcell bu kitabın satışından doğacak haklarının tüm gelirini, Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları projesine bağışlamıştır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789751409812
 • Yayınevi:
  Remzi Kitabevi
 • Kitabın Türü:
silaes 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Seneler önce Mudanya sahilinde gezerken, Uludağ'ın eteklerindeki dağ köylerinde ikamet eden bir grupla karşılaşmıştık. Gruptaki kızlar Bursalı olmasına rağmen, Bursa'nın merkez ilçesi Mudanya'ya ilk defa gelip denizi görmüşlerdi. Yüzlerindeki ifadeyi kelimelerle anlatamam. Bahsi geçen şehir ''Bursa'' Ülkenin Batısında ve en gelişmiş sanayi şehirlerinden biri, ve burada oturan kızlar ilk defa denizi görüyorlardı.... Ülkenin en gelişmiş şehirlerinden birinde (ki sınırları içinde deniz varsa!!) yaşanan bu olay insanın içini acıtıyor. Varın siz düşünün doğuyu

''Kardelen'' projesiyle hayatta tutmaya çalışan kızların hayatlarından kesitler sunuyor. Hangi şartlarda, nasıl direndiklerini gösteriyor. Ayrıca bu kızların hikayelerinin yanında Tanzimat dönemi ve sonrası, Cumhuriyetin ilk dönemleri ve dünyada kadın haklarının gelişip, evrilmeside eklenmiş. Konu olarak iyi bir içeriğe hakim, gönüllülük esaslı olmasına rağmen biraz aceleye getirildiğini hissettim.

Güler Ayata 
13 Kas 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Ayşe Kulin; Güneydoğu'daki umudun gerçek adı genç kızlarımızın okuyarak meslek sahibi olarak geleceklerini kurtarma çabalarını anlatıyor. Kızlarımız geleceğe taşıyacak daha çok projeler gerekiyor.

Pınar özen 
29 Ara 2016 · Kitabı okumadı · 10/10 puan

''Kardelen'' projesiyle hayatta tutmaya çalışan kızların hayatlarından kesitler sunuyor. Hangi şartlarda, nasıl direndiklerini gösteriyor. Ayrıca bu kızların hikayelerinin yanında Tanzimat dönemi ve sonrası, Cumhuriyetin ilk dönemleri ve dünyada kadın haklarının gelişip, evrilmeside eklenmiş. Konu olarak iyi bir içeriğe hakim, gönüllülük esaslı olmasına rağmen biraz aceleye getirildiğini hissettim.

Eren BİÇER 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güzel ülkemde ne çok zorluk çeken, bu zorluklara rağmen ne güzel başarılar elde eden kızlarımız varmış. Kitabı okuduktan sonra Türkan Saylan'ın mekanının cennet olduğunu siz de anlayacaksınız.

NLY 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 5/10 puan

Kadının hayatta duruşu ve savaşı " okumak". Kız çocuklarının okuma mücadelesi....
Nurlar içinde yat Türkan Hocam.....

Yasin YALÇIN 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Nadiren bir kitap bu kadar etkiliyor beni. Hep bildiğimiz ama sürekli bir kenara itip görmezden geldiğimiz bir gerçeği yüzümüze çarpıyor bu kitap. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da gerek yoksulluktan gerek törelerden kaynaklı olarak okutulmayan, hayatlarının her alanında ezilen gencecik kızları anlatıyor ve okuyanlarda belirli bir bilinç oluşturmayı hedefliyor. İçinde edebiyat namına çok bir şey yok. Kupkuru gerçekleri veriyor bize yazar. Özellikle kendi gözlemlerini anlattığı bölümler harika. Okuyun, okutturun. Başka da hiçbir şey demiyorum.

Kitaptan 14 Alıntı

Erkekler okusalar bile çevrelerinde bir sosyal değişime neden olamıyorlardı. Çünkü zaten toplumdaki tüm örf ve adetler, alışkanlıklar erkeklerin lehineydi. ama tek bir kızın okuduğu ailelerde temizlik anlayışının, yemek kültürünün ve aile içi ilişkilerin çok olumlu değiştiğini gördüm.

Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe KulinKardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin
silaes 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

''Yine aynı yıl, başka bir köyde yaptığımız toplu sünnet töreninde, sünnet olması gereken çocuklardan on yaşın altında on çocuğun muhtara ait olduğunu öğrenince, muhtardan çocukların isimlerini saymasını istedim. Muhtar çocukların adlarını bilemiyordu. Dört eşi ve otuz sekiz çocuğu vardı. Bundan gurur duyuyordu.''

Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin (Sayfa 57 - Remzi)Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin (Sayfa 57 - Remzi)

Anneler, törenin gözden ve güneşten sakladığı kendi saçlarının intikamını almak istercesine, sere serpe yayarlardı kızlarının saçlarını omuzlarına. Ve kızları yeni yıkanmış saçlarını savura savura koşuştururlarken, o annelerin gönüllerinde başkalarına duyurmaya korktukları bir özlem filizleniverirdi.

Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin (Sayfa 22)Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin (Sayfa 22)
Volkan Türüdü 
11 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Zaten Doğu ve Güneydoğu'dan gelen kızların hiçbirinin anneleri okuma-yazma ve çoğu Türkçe bilmiyorlar. Küçük kızlar acaba bu nedenle mi kafaya koymuşlar ille de astronot olmayı, çevrede konuşulan dili bilmeyen analarına, ablalarına inat, en zoru seçmeyi. Yoksa onları, dünyanın ilk gözlemevinin kendi topraklarında kurulmuş olması mı etkiliyor da hepsi yıldızlara çıkmak istiyorlar?

Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin (Sayfa 30)Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin (Sayfa 30)
Güler Ayata 
13 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kentsoylu çocukların üzerlerinde ender görülen renklerle gelmişlerdi; gelincik kırmızısı, çayır yeşili hırkalar, zakkum pembesi ya da menekşe moru gömlekler, desenli ve çizgili etek ve pantolonlar giyiyorlardı.

Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin (Sayfa 1 - Remzi Kitabevi)Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin (Sayfa 1 - Remzi Kitabevi)
Yasin YALÇIN 
 12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kadın Hakları
Berrak yaz gecelerinde tek tek belirmeye başlayan yıldızlar gibidir, Türkiye'nin ufkunu ve geleceğini ışığa boğan, ilklere imza atan Türk kadınları. İlkleri bir sonrakiler, daha ve daha sonrakiler takip etmiş ve Türkiye'yi Avrupa'da en fazla kadın eğitimcisi, hukukçusu ve bankacısı olan ülke konumuna getirmiştir. Üniversitedeki görevlilerin %60'ını, bankacılık, sigortacılık ve finans sektöründe çalışanların %50'sini, eczacıların %50'sini, avukatların, hakim ve savcıların %40'ını ve hekimlerin %30'unu kadınları oluşturmaktadır. Bu sayılar batı ülkelerindeki yüzdelerden daha yüksektir. Kadınlarımızın yüz ağartan bu sayılara, parlamentoda henüz erişememiş olması ise üzücüdür. Daha da üzücü olan, kadınlarımızın bir bölümünün, eğitim hakkını kullanamadığı için, haklarının farkında bile olmadığıdır.
Haklarının bilincinde olan kadınlar "ilk"lere imza atmış olanlardır.

Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin (Sayfa 166)Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin (Sayfa 166)
Yasin YALÇIN 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İlkbahar
İlkbahar, sonbahar gibi kırılıp dökülerek, nazlanarak, ağır ağır gelmez Anadolu'ya; aniden gelir.

Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin (Sayfa 11)Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin (Sayfa 11)
Yasin YALÇIN 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Edebiyat
Edebiyat sevgisini her ne kadar öğretmeninin sıcaklığına, ilgisine bağlasa da yüreğinin en derinlerinde biliyor ki yaşanmamış hayatları yakalayarak, yaşamış kadar olmak ancak edebiyatla mümkündür. Müzikle, şarkılarla, danslarla, gösterilerle mümkündür, çaresizliklerin üstüne gitmek. Çok soğuk iklimlerde bile ancak sanatla ısıtabiliriz çevremizi, içimizi, yüreğimizi.

Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin (Sayfa 86)Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin (Sayfa 86)
Yasin YALÇIN 
11 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Yoksulluk
Çünkü eğlenmek, gezmek ve mutlu olmak ,insanoğlunun içgüdüsel gereksinimlerinden biri. Yoksulluk dahi bu ihtiyacın duyulmasına mani olamıyor.

Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin (Sayfa 67)Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin (Sayfa 67)
Yasin YALÇIN 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kadın Hakları
Aslında kadın hareketlerini tetikleyen ilk olay 1837 yılında Amerika'da yaşanmıştı. Zenci haklarını savunmak üzere toplantıya giden bir grup kadın, kadın oldukları için toplantı salonuna sokulmayınca, zencilerden önce kendi haklarını savunmaları gerektiğini düşünmüşlerdi.

Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin (Sayfa 161)Kardelenler: Çağdaş Türkiye'nin Çağdaş Kızları, Ayşe Kulin (Sayfa 161)
2 /