Kardeş Kavgası

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.381
Gösterim
Adı:
Kardeş Kavgası
Baskı tarihi:
Eylül 1969
Sayfa sayısı:
422
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
E Yayınları
Baskılar:
Kardeş Kavgası
Kardeş Kavgası
Yunanistan'da İç Savaş sırasında her iki tarafa da durmadan 'Sevgi, Barış' diye bağıran, bu çökmüş toplumda adalet arayan, halkına özgürlük vermek isteyen bir papazın hikayesi. Bu yolda tek dayanak noktası; Tanrı'ya karşı çıkmayı bile bazen göze alarak, içlerinde bir kadın, bir erkeğe bile olsa iyiliği bemimsetmek olmuştur. Savaşın gerçek yüzü, kaos, darmadağın insanlar, evler, kadınlar, erkekler, yitirilen umutlar - Kazancakis her birine değinmiş.
Mübadeleden fikir hareketlerine kadar pek çok konu bir din adamının etrafında gelişiyor. Kazancakis'in kitaplarından hiç okumayanlar bence bir denemeli...
Sefil insanoğlu! dedi yüksek sesle. Dağları devirecek, mucizeler yaratacak güçtesin, bunun yerine pislik, tembellik, cehalet içinde sürünüyorsun! Tanrı içinde, onu taşıyorsun da haberin yok. Ancak ölümle keşfediyorsun onu,tabii çok geç oluyor. Bunu bilen bizler kolları sıvıyor, sesimizi yükseltiyoruz. Belki eninde sonunda sesimizi duyurabileceğiz.
Nikos Kazancakis
Sayfa 314 - E Yayınları (1969 Basım)
Evvelki günden beri, hayat hepimize daha ağır geliyor. Mutluluğu görür gibi olduk ama, avuçlarımızdan sıyrılıp kaçtı. Yeniden insan olabilmek için çok basit bir şey gerektiğini anladık. Ama bu şey bir türlü gerçekleşmiyor, biz yeniden hayvana dönüyorduk. Görünmeyen, adını bilmediğim bir gücün oyuncağıydık. Bu güç kör mü,hissiz mi, tam tersine bilinçli ve kurnaz mı... Evvelki günden beri bunu çok düşündüm; bir alınyazısı diyordum bu güce, bir şeytan, bir tanrı.
Nikos Kazancakis
Sayfa 175 - E Yayınları (1969 Basım)
"Anlıyor musun, babadan oğula devrediyorlardı korkuyu. Doğdukları an korku başlıyor, ancak öldüklerinde sonra eriyordu. Bu nedenle, korkunun adını hayat takmışlardı. Ama bir gün, bir adam çıktı ortaya. Ufak tefek, işçi kasketli, işçi giysili, çekik gözlü bir adam. Dilenci gibi kapılara vurmakla işe başladı; kulübelere girmek, mujiklerle konuşmak istiyordu. Onlara ne diyordu biliyor musunuz? Olağanüstü şeyler değil, bildikleri ama bir süredir unuttuklarını anlatıyordu: İnsan olduklarını, bir ruhları bulunduğunu, açlık çektiklerini. Yeryüzünde özgürlük adı verilen bir şey, adalet denen başka bir şey daha bulunduğunu, bir de...
Meyhaneci kulak kabartıp öfkeli öfkeli konuşulanları dinlediğinden, yahudi sesini alçalttı.
-Bir de ne var? diye sordu birbirine sokulan masa arkadaşları.
Korkudan tortop olan Yahudi alçak sesle:
-İhtilal,diye cevap verdi.
Nikos Kazancakis
Sayfa 289 - E Yayınları (1969 Basım)
Acele edelim, ruhumuz boyun eğmeden, felaketimizin bilincine iyice varmadan davranalım,acele edelim. Bir an önce ekmekleri fırına sürelim, çuvallarımızı, tencerelerimizi, hamur teknelerimizi, şiltelerimizi, kutsal ikonolarımızı götürmek zorundayız. Korkmayın kardeşler! Köklerimiz yalnız burada, toprağın içinde değil; beslenip güç aldığı gökyüzündedir aynı zamanda; bunun için ırkımız ölümsüzdür. Yüreğinizi ferah tutun çocuklar,cesaret!
Nikos Kazancakis
Sayfa 19 - E Yayınları (1969 Basım)
Efendilerin işkembelerini şişirip üzerinde kestirdikleri masalara aç yığınlar saldırıyor. Kutsal an! Gürültüye uyanan efendiler gülerek dönüyorlar,dönmeleri ile sararmaları bir oluyor. Uşaklar ayaklanmış :İşçiler,rençberler,dadılar,ahçılar,oda hizmetçileri! Kutsal an! Düşüncenin,sanatın ve yaratıcılığın en büyük anıtları, insanoğlunun bu önüne geçilmez itişinden doğmuştur. Maddeden bitki örtüsüne,bitki örtüsünden hayvanlara, hayvanlardan insanlara varıncaya dek,esrarlı biri Özgürlük için döğüşüyor. Her çağ onun değişik bir yüzünü görüyor,bir maske görüyor daha doğrusu,çünkü çeşitli görünüşler altında değişmeyen biri. Bugünkü yüzü,saldırıya geçen bu müthiş yığınların önderliği.
Nikos Kazancakis
Sayfa 135 - E Yayınları (1969 Basım)
"Adalet tek başına gerçekleşmez, bacakları yoktur adaletin; onu biz sırtlayacak ve getireceğiz."
Nikos Kazancakis
Sayfa 43 - Can Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kardeş Kavgası
Baskı tarihi:
Eylül 1969
Sayfa sayısı:
422
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
E Yayınları
Baskılar:
Kardeş Kavgası
Kardeş Kavgası

Kitabı okuyanlar 27 okur

  • Merve Demir
  • Onur Gördük

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%7.1 (1)
8
%0
7
%7.1 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0