Kardeşim Uğur Mumcu

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
278 gösterim
Gazeteci-yazar Uğur Mumcu, 24 Ocak 1993 günü arabasına yerleştirilen bir bombayla öldürüldü. Mumcu, ABD'nin Kürt siyaseti ve "Ilımlı İslam" senaryolarının önünde büyük bir engel oluşturduğu için hedef oldu.

Bu kitap, Uğur Mumcu'nun mücadeleci kişiliğinin oluşumuna dair önemli bilgiler veriyor. Cumhuriyet Devrimi'nin kararlı bir savunucusu olan Uğur Mumcu'yu yaratan faktörler nelerdir? Siyaysi kültürü, kişiliği nasıl oluştu? Araştırma merakı nereden geliyor? Bu soruların cevabını Mumcu'yu ağabeyi Ceyhan Mumcu'dan öğreniyoruz. Ceyhan Mumcu ayrıca Uğur Mumcu'nun ölümünden sonra, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Doğan Güreş ve dönemin MİT Müşteşarı Sönmez Köksal'la yaptığı ve şimdiye kadar hiçbir yerde yayımlanmamış ilginç görüşlerini de anlattı.

Kitap, Mumcu'nun ölümünden sonraki sürecin yanı sıra, TBMM Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu'nda yaşayanları, "Umut Operasyonu" davasını ve kararlarını da inceliyor.

Türk devleti yetkilileri her fırsatta, "Uğur Mumcu'nun katillerini yakalamanın boyutlarının borcu" olduğunu belirttiler, ama Uğur Mumcu, A. Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve Bahriye Üçok cinayetlerinin hangi güçler tarafından işlendiğini bugüne kadar cevapsız bıraktılar.

Bu kitap, karanlıkta kalan gerçekleri aydınlatmaktadır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  96
 • ISBN:
  9789753435239
 • Yayınevi:
  Kaynak Yayınları
 • Kitabın Türü: