1000Kitap Logosu
Kardeşler Takımı
Kardeşler Takımı
Kardeşler Takımı

Kardeşler Takımı

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.7
97 Kişi
186
Okunma
92
Beğeni
4.377
Gösterim
365 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 10 sa. 21 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Ege Meta Yayınları · Ekim 2011 · Karton kapak · 9789758519248
Orijinal adı
Band of Brothers
Diğer baskılar
Kardeşler Takımı
Kardeşler Takımı
Amerikan Ordusu`nun 506. Hava İndirme Alayı`nın Easy Bölüğü, çok başarılı bir piyade bölüğü idi. Ambrose kitapta, bölüğün 1942`de Georgia`daki son derece zorlu bir eğitimin ardından, D-Day`e ve zafere ulaşıncaya kadar sürekli olarak aldığı ağır görevleri anlatıyor. Easy Bölüğü, D-Day sabahı erkenden paraşütle Fransa`ya indiği andan itibaren, Berchtesgaden`de Hitler`in Kartal Yuvası`nı ele geçirinceye kadar her şeyden sorumlu olmuştu. Kardeşler Takımı, açlığa, donmaya ve ölüme rağmen savaşı sürdüren askerlerin anılarıdır. Bölük yüzde yüz elli kayıp vermesine rağmen Mor Kalp nişanını bir görev işareti olarak takmıştır. Stephen Ambrose kitabı, hayatta kalanlarla yapmış olduğu saatler süren görüşmelerden başka, asker mektupları ve dergilerden de yararlanarak kahramanların kendi anlatımlarına sadık kalarak yazmıştır.
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺32,7
8.7
10 üzerinden
97 Puan · 16 İnceleme
Adem Taha Muratoğlu
Kardeşler Takımı'ı inceledi.
416 syf.
·
Beğendi
101'inci Hava İndirme Tümeni, 506'ncı Alay, E(asy) Bölüğü
Amerika hava indirme birlikleri için her şeyin başladığı nokta: Toccoa Kampı. Bu kampa katılarak paraşütçü olmak isteyen 500 subaydan 148'i, 5300 rütbesizden 1800'ü ancak eğitimleri tamamlayabildi ve Amerikan seçkin askerleri arasına girdi. Easy bölüğü de işte bu kampta bir araya geldi ve savaşın sonuna dek, bölüğün omurgasını oluşturan astsubayları sayesinde ayrılmamayı başardı. Eğitim döneminde tanışacağımız isim Easy bölük komutanı Yüzbaşı Sobel. Kendisi çok sert birisi olması ve sahadaki yetersizlikleri sebebiyle askerlerin bir nefret kaynağı haline gelmişti. Askerlerin yıllar sonra itiraflarında, onların bu kadar uzun süre bir arada kalmasını sağlayan en büyük etkenin Sobel'e duydukları nefret olduklarını açıklamıştır. Eğitimin tamamlanması ile önce İngiltere ardından da Avrupa seyahati başlıyor. Tüm zorluklarda işte bu seyahat ile başlıyor. 2. Dünya savaşına merakı olan herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm, bir bölüğün gözünden bir dünya savaşının anlatıldığı güzel ve yerine göre akıcı bir kitap. Eğer daha fazlasını istiyorsanız 2001 yapımlı kitaptan uyarlama 10 bölümlük mini diziyi mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. 2. Dünya Savaşı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız YouTube kanalımda hazırladığım videolara bakabilirsiniz: youtube.com/channel/UCwOO15bxBh...
Kardeşler Takımı
OKUYACAKLARIMA EKLE
7
Emre Koray Aktar
Kardeşler Takımı'ı inceledi.
416 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Savaşı , o bölgede yaşananları ve stratejileri müttefik kuvvetler tarafında olanları ve savaş psikolojisini, kişi bazında yaşananları film tadında enfes bir dille anlatılmış.Ellere sağlık..
Kardeşler Takımı
OKUYACAKLARIMA EKLE
Tevfik
Kardeşler Takımı'ı inceledi.
416 syf.
·
10 günde
·
8/10 puan
Easy Bölüğü
Bu nefis kitap bize 2. Dünya Savaşı'nda yani aslında çok da uzak olmayan bir tarihte milyonlarca (dile kolay) insanı derinden etkileyen, hayatlarını kaybetmesine sebep olan, yıkım, ölüm, yağma, katliam gibi korkarak bakılacak olayları birebir Amerikan ordusunun en seçkin bölüklerinden biri olan Easy Bölüğü'nün gözünden/ağzından aktarıyor. Eğitim için toplanmalarından, Avrupa'ya ulaşmaları, savaşın bir çok aşamasında etkin rol oynamalarından, terhis ve savaş sonrası yaşamlarına kadar film tadında bir anlatım ve askerlerin duygularını, yaşadıklarını okuyucuya tam olarak aktaran, Selçuk Uygur'un muhteşem çevirisi ile taçlanmış, herkesin okuması gereken bir kitap.
Kardeşler Takımı
OKUYACAKLARIMA EKLE
13