Kargaların Ziyafeti - Kısım 1 Buz ve Ateşin Şarkısı 4. Kitap

8,8/10  (157 Oy) · 
517 okunma  · 
145 beğeni  · 
2.168 gösterim
UZ VE ATEŞİN ŞARKISI IV

George R. R. Martin, imgesel kurguya yeni bir soluk getiren
abidevi serisinin uzun zamandır beklenen dördüncü cildi
Kargaların Ziyafeti ile şaheserine devam ediyor.

Yedi Krallıktaki çetin mücadelelerde hayatta kalmayı
başaranlar, emelleri için yeni savaşlara girişir. İnsan
suretindeki kargalar, ziyafet için bir araya gelerek yeni
komplolar hazırlar ve tehlikeli ittifaklar kurar. Asiller ve sıradan
insanlar, askerler ve büyücüler, katiller ve bilgeler; bahtları ve
elbette hayatları uğruna bir araya gelir

Kargaların ziyafetinde çoğu misafirdir fakat azı nefes almaya
devam edebilecektir

Müthiş bir cilt daha.
Time Out London

Martin, Buz ve Ateşin Şarkısının bu cildiyle de fantastik
türünü yüceltmeye devam ediyor.
STL today.com

Amerikanın Tolkieni.
Time
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  504
 • ISBN:
  9789944825948
 • Orijinal Adı:
  A Feast for Crows
 • Çeviri:
  Sibel Alaş
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
 08 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kargaların Ziyafeti, daha önceki kitaplara göre oldukça durgun geçiyor. Özellikle de favori karakterlerden ender bahsedilmesi, kitabın okudukça sayfa sayısının azalmasından ziyade artar gibi olduğunu hissettiriyor. Benim hiç ilgilenmediğim ve sevmediğim karakterlerden fazlasıyla bahsediyor ve onları tanımamız adına uzun uzadıya anlatılıyor. Bu yüzden benim için biraz daha fazla sıkıcı oldu bu kitabı okumak. Bir de uzun bölümler, kitap okumayı zorlaştırıyor. Keşke yazar daha kısa bölümler yazsa dediğim çok yer olmuştur. Yine de bu seriyi seviyorsanız bu kitabı da ilgi ile okuyabileceğinizi söyleyebilirim.
Bir diğer gözlemim ise dizi yapımcı ve senaristlerinin de bu kitaptaki durağanlığı fark ederek kitaptaki bazı olayları erken, bazı olayları daha geç vererek dizide bir denge sağlamış olmalarıdır. Birinci ve ikinci sezonda kitapla dizi neredeyse aynı doğrultuda ilerliyordu ancak üçüncü sezon itibariyle sapmalar olmaya başladı. Ayrıca diziye katmadıkları birçok şeyi kitaptan okuyabilmek, sizin bilmediğiniz sırları birinin kulağınıza fısıldaması kadar tatmin edici.

Atilla Kuru 
13 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet, önceki kitaplara göre oldukça durağan ama bu, sıkıcı olduğu anlamına gelmiyor. Yeni karakterlerin gözünden savaşa, savaşın yıkımına bakmak, ince entrikalara şahit olmak ve sonraki kitaplara nasıl zemin hazırlandığını görmek benim açımdan oldukça zevkliydi.

NigRa // Andronikos 
25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 8/10 puan

Diğer yorumlarda hep sıkıcı bulunulduğu yazılmıştı diğerlerine göre bu yüzden biraz önyargılı başladım diyebilirim. Fakat o kadar da sıkıcı değilmiş. :) Çok sevilen karakterlere az yer verilmiş olsa da güzel ve akıcıydı. Sadece Greyjoylar'ın kısımlarında çok fazla sıkıldım. " Zaten ölü olan ölemez, ama yeniden doğar, daha güçlü ve daha zorlu!" sözünden gına geldi hatta. :) Cersei'nin ve Jamie'nin ağzından anlatılan bölümler ise beni çok mutlu etti. Çünkü seride önemli yeri olan bir ilişki ve bu kitaba kadar hiç değinilmemişti.

- Spoiler olabilir. -

Bu kısımları okurken bu ilişkide Jamie'nin kullanılan ve gerçekten seven taraf olduğunu gördüm sanki Cersei istediklerini elde etmek için sürekli cazibesiyle manipüle ediyor. Yani Jamie reisin aşkı daha gerçek. :)

- Spoiler bitti -

mithrandir21 | Uğur 
 26 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Ejdarhaların Dansı ile eş zamanlı olarak işlenen konularda bu zamana kadar okuduğumuz karakterlerin haricinde 4-5 kişi hariç farklı karakterlerin gözünden 400 küsur sayfayı okurken çoğunlukla biraz fazla uzatılmış desem de kitap sıkmadan bitiyor. Fantastik seri beğenmeyelerin de okuması gereken bir seri diye düşüyorum hele bir de aynı kalitedeki dizisini izlemek ayrı bir zevk.

Sangrariel 
28 Şub 16:40 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bir önceki kitaba oranla gerçekten fazlasıyla durgun olan bu kitapta, ön planda olmayan karakterlere de uzun uzun yer verilmiş. Bu durum beni biraz sıksa da, nihayet bitirebildim. Sıradaki kitap bu durgunluğu dağıtıp, tempoyu yükseltir mi bilmiyorum. Spoiler yememek için diziyi henüz izlemiyorum. İkinci kısımda, yine aynı durağanlıkla karşılaşmamayı umuyorum.

Cahil Okur 
03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 9/10 puan

Seriye kaldığım yerden devam ediyorum. Daha çok siyaset ve entrika dolu bir devam kitabıydı. Giderek Cersei'ye hayran kalıyorum sanırım. Detaylı incelemem http://cahilokur.blogspot.com.tr/...-ziyafeti-ksm-1.html adresinde

cosmiclatte 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · 8/10 puan

Dizinin yeni sezonunu beklerken kitap serisinin bitmesine az kaldi. Kesinlikle daha karmasik ama daha zevkli. Insan gercekten boyle bir zekaya hayret ediyor.

N. Emre Yılmaz 
 09 Oca 16:43 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap, sonradan yayınlanan Ejderhaların Dansı kitabıyla aynı dönemde geçmektedir. Bakış açısı karakterleri farklıdır iki eserde. Cersei, Jaime, Arya, Victarion Greyjoy gibi karakterler daha yoğunluktadır Kargaların Ziyafeti'nde. Joffrey ve Tywin'in ölümleri üzerine Jaime'nin dönüşü ve Robb Stark'ın öldürülmesi ardından Jaime'nin, Nehir Toprakları'na, savaşı fiilen sonlandırmaya gitmesini anlatır. Greyjoyların, Kuzey'den çekilişi ve Tyrell topraklarındaki menzil topraklarındaki (kalkan)adaları'na saldırmalarıyla devam eder.

Yasin YALÇIN 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 7/10 puan

Daha Taht Oyunları serisine ait hiçbir şey bilmediğim zamanlarda okuduğum bir kitaptı. Kitabın Taht Oyunları serisine ait olmadığını bile bilmiyordum. Her zaman yaptığım gibi seriye büyük bir pervasızlıkla ortasından dalmıştım. Sansa'yı, Arya'yı, Brienne'i ve daha birçok ismi ilk bu kitapta okuyup sonrasından izlediğim diziye dair pek çok öngörüm olmuştu. Sonradan diğer kitaplarını da okumaya çalıştım tabii .

Okurken pek çok soru işareti beliriyor aklınızda ama birçok kitap serisine ortadan dalmış biri olarak bunun farklı bir zevki olduğunu söyleyebilirim. Her şeyi pür dikkat okuyorsunuz, kitap sizi uğraştırıyor, okurken emek vermeniz gerekiyor. Önceki olaylara dair şeyler anlatılıyor ve siz önceki kitapları da bulup okuduğunuzda bulmaca tamamlanmış oluyor.

Kitabın içeriğini biraz müstehcen bulmakla birlikte bir şey anlanmamasına rağmen okunabildiğini, hem de zevkle okunabildiğini bizzat tecrübe ettim. Keyifli okumalar...

Furkan 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · 9/10 puan

Serinin şimdiye kadarki en durgun kitabınının ilk kısmında karakter odaklamasına girişen Martin, taht etrafında dönen entrikaların hafife alınmayacağını göstererek ayrıca Dorne'un kapılarını bize açıyor. Durum ciddiyetini karakterlere verdiği hasarla ve güç uğruna verilen canlarla gösteriyor.

2 /

Kitaptan 36 Alıntı

"Bir solucanı ikiye bölersen iki solucan yapmış olursun, " diye bilgi verdi Kalfa.
"Keşke aynı şey elmalar için de geçerli olsaydı, kimse aç kalmazdı"

Kargaların Ziyafeti - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 10)Kargaların Ziyafeti - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 10)

"Ama ışık saçmayan bir mum ne işe yarar?"
"Bir derstir, "dedi Armenian, " üstat zincirimizi takmadan önce öğrenmemiz gereken son ders. Cam mum, gerçekleri ve irfanı temsil eder; nadir, güzel ve hassas şeyleri. Bize, bir üstadın, nereye giderse gitsin ışık saçmak zorunda olduğunu hatırlatmak için yapılmıştır ve bilginin tehlikeli olabileceğini hatırlatmak için keskindir. Bilge adamlar, bilgelikleri yüzünden kibir sahibi olabilir ama bir üstat daima mütevazı kalmalıdır. Cam mum bize bunu da hatırlatır. "

Kargaların Ziyafeti - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 15)Kargaların Ziyafeti - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 15)
Sangrariel 
24 Şub 18:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Sana cesur olmanı emredemem ama korkularını saklamanı emredebilirim."

Kargaların Ziyafeti - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 106 - Epsilon, Eylül 2014)Kargaların Ziyafeti - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 106 - Epsilon, Eylül 2014)
Sangrariel 
28 Şub 16:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

"Hareket etmeyi öğrenebilmek için önce kıpırtısız durmayı öğrenmelisin."

Kargaların Ziyafeti - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 404 - Epsilon Yayıncılık, Haziran 2014)Kargaların Ziyafeti - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 404 - Epsilon Yayıncılık, Haziran 2014)
Sangrariel 
24 Şub 23:51 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Sör Kevan
"Bir köpek vahşileştiğinde, suç sahibindedir."

Kargaların Ziyafeti - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 221 - Epsilon, Eylül 2014)Kargaların Ziyafeti - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 221 - Epsilon, Eylül 2014)
Sangrariel 
24 Şub 18:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Brienne
"Ve hiçbir söz, bir ölüye verilmiş söz kadar kutsal değildi."

Kargaların Ziyafeti - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 74 - Epsilon, Eylül 2014)Kargaların Ziyafeti - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 74 - Epsilon, Eylül 2014)
Fatoş Çetiner 
08 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Yemin etmeyi, o yemini tutmaktan daha kolay bulan adamlar her zaman var olmuştur." SF240

Kargaların Ziyafeti - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 240)Kargaların Ziyafeti - Kısım 1, George R. R. Martin (Sayfa 240)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber

G.R.R. Martin: “Yazar Kilitlenmesi Değil, Dikkat Dağınıklığı Yaşıyorum”
G.R.R. Martin: “Yazar Kilitlenmesi Değil, Dikkat Dağınıklığı Yaşıyorum” George R.R. Martin, Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin uzun zamandır beklenen altıncı kitabını bir türlü bitirememesinin sebebini “dikkat dağınıklığına” bağladı.