Karıncalar: Olağanüstü Bir Algılama Biçimi

8,3/10  (4 Oy) · 
16 okunma  · 
4 beğeni  · 
541 gösterim
Sadece bu cümleyi okumak için geçireceğiniz birkaç saniyelik zaman içinde dünyada kırk insan ve buna karşılık yedi yüz milyon karınca doğacaktır: Minicik, akıllı ve acımasız.
Bizden yüz milyon yıldan fazla bir zaman önce birlikleri, siteleri, imparatorlukları ile bütün dünya yüzeyine yayılmış olarak burada idiler...
..Bu roman diğerlerinden farklı olarak bizi, niçin sorusunu sormağa zorluyor ve çarpıcı bir biçimde şimdiye kadar hiç bilmediğimiz cinayetler, aşırılıklar ve savaşlar alemine sürüklüyor. Bütün hayallerin ötesinde olarak bizi karıncaların gerilim ve korku dolu yaşamlarını sürdürdükleri bir mikrodünyaya götürüyor.
"Bastığınız yere dikkat edin. Bu büyüleyici romanı okuduktan sonra gerçeği alışık olmadığınız bir biçimde algılayabilirsiniz."
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 1995
 • Sayfa Sayısı:
  392
 • ISBN:
  9789755710327
 • Orijinal Adı:
  Les Fourmis
 • Çeviri:
  Radi Başgut
 • Yayınevi:
  Arion Yayınevi
 • Kitabın Türü:

İnsanoğlu uzaya erişirken, Ay'a ayak basıp Mars'ta hayat ararken yani hep yukarılara bakarken ayaklarının altından akıp giden o muazzam medeniyetin farkına varamamıştı belki. Ama bu kitap öyle bir kitap ki, günlük yaşantımızda farkına varmadığımız, varsak bile elimizin tersiyle ittiğimiz ya da üzerine pervasızca basıp geçtiğimiz o muazzam yaratıkların ne denli harika bir sistem üzerine kurulu bir yaşamları olduğunu, kafamızı eğip bakma zahmetine dahi katlanmadığımız yerin altında da bir uygarlığın var olduğunu, bizden önce de var olduğunu ve belki de bizden sonra dahi var olacağını bize çarpıcı bir şekilde anlatıyor. Kitabın benim gözümde tek eksiği baskı veya çeviri kaynaklı yazım hatalarıydı, onun dışında muhteşemdi.