Karışık Duygular

8,2/10  (20 Oy) · 
60 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.482 gösterim
Karışık Duygular, kalp ile zihin arasındaki ezelî çatışmanın yol açtığı kısa fakat karmaşık bir labirent. Stefan Zweig, dünyanın siyah ve beyazlardan oluşmadığını, o parlak biçemiyle bir kez daha hatırlatıyor okurlarına.

Başında kavak yelleri esen ve aslında akademik ortama pek de fazla ilgi duymayan genç bir üniversite öğrencisi ile entelektüel açıdan yaratıcı olduğu günleri geride bırakmış olgun profesörün hayatları bir noktada kesişir. Genç adam hayranlıkla bağlandığı hocasına yarıda kalan eserini tamamlaması için canla başla yardım ederken, onun genç karısı ile de dostluk kurar. Ne var ki bu çiftin asla öğrenmek istemeyeceği sırlarının tanığı olacaktır.

Yordam Kitap, Avrupa'nın 20. yüzyılda yetiştirdiği en büyük yazarlardan Stefan Zweig'ın en önemli yapıtlarından oluşan seçkiyi okurlarına kıvançla sunuyor. Behçet Necatigil, Tahsin Yücel, Salah Birsel, Hamdi Varoğlu, Ali Avni Öneş, Deniz Banoğlu gibi usta edebiyatçı çevirmenlerimizin yarattığı dil lezzetiyle...
Gulan 
 02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 7/10 puan

Zweig en sevdiğim yazarlardan biri. İnsanın ruhunu kavrayan, anlayan, derinliklerine sızabilen, sizi size kendinizden daha çok anlatabilecek bir ruh ajanı. Açıkçası ben kadınları yazan erkek yazarları pek sevmesemde Zweig bundan çok istisnadır derim hep.

Karmaşık duygular kitabı yazarın 7 hikayesinden oluşuyor. Bu notu yazmama sebep olan da kitaba ismini vermiş olan hikayesidir. Bir profösörün üniversite öğrencilik zamanında ki bir dönemini anlatıyor hikaye bize. İlk uçarı öğrencilik yıllarında yaşadığı bir olaydan sonra başka bir üniversiteye geçisiyle tanıştığı ve büyük hayranlık duyduğu, devamında akademik çalışmalar yürüttüğü profösörüyle geçirdiği bir dönem... Hayranlık, kızgınlık, öfke, sevgi, inanç, ihanet, endişe, bağlılık, kısacası gel-gitli , karmaşık duygular... Bir kez daha ve oldukça güzel bir şekilde beni sarsan, şaşırtan bir hikayeyle başbaşa buldum kendimi. Özellikle bu hikayesi için; şimdiye kadar "kadın" ruhunu en iyi anlatan yazarlardan biri dediğim Zweig 'den özür dilemeliyim çünkü ne kadar eksik ve sığ bir hissiyatla yaklaşıp bu şekilde nitelendirdiğimi utanarak gördüm. Cinsiyetleri öylesine aşmış ki yazar -sadece erkek cinsiyetini değil - nasıl olur da bunu açık seçik ortaya koymadığı sürece yaşantısından ve diğer okuduklarımdan çıkaramadım diye üzüldüm. Kısmen hissettiğim olmuşsa da bunu düşünce dünyamda ötelemiş oluşumu yine utanarak fark ettim. Cinsiyetlerin toplumda ki baskılarından dolayı -genele de öğretmiş oldukları (korkutmuş oldukları demeliyim belki de ) yanılgılardır- maalesef bazı konularda düşünce dünyamıza sızmış artıkları tam olarak temizleyememişiz bazılarımız -en azından ben.- Okunma ihtimaline karşılık ve hikaye hakkında açık vermemek için üstünü örtüleye örtüleye yazdığım bu notumdan dolayı da, buna maruz kalan kişiler beni affetsin :) Hayranlığımı bir kez daha arttıran yazar için -okurken karmaşık gelebilecek dahi olsa - kendi dilimden kendime sesleniştir bu sadece. Biraz da günah çıkartma belki.


küçük bir not daha : diğer hikayelerden bahsetmedim lakin gerekte yok, Zweig'i bilen bilir, diğerlerinde olduğu gibi bunda da harika bir anlatımı, harika hikayeleri var, her zaman.

"Gençlik hep haklıdır, onları dinleyin; çünkü onlar bilge kişilerdir."
sayfa 71
Karışık Duygular kitabı, tıpkı ismi gibi karışık duyguları ve tutkuları arasında sıkışmış genç bir adamın hikayesi, ben gerçekten , okuyanı şaşırtan bu hikayeyi çok beğenmiştim.
O genç adamın tutkulu bir şekilde bağlandığı üniversite hocası, o hocanın gizlediği sır...
Hocanın genç güzel eşi ve onun gizlenemez hüznü...

Zweig O kadar başarılı bir yazar ki,
kitaplarını okurken öykünün içine giriyorum,
onunla birlikte heyecanla,koştur koştur,
nefes nefese kitabı bitiriyorum.
Bitirdikten sonra ise, kitaptan çıkmak ve gerçek dünyaya dönmek epey bir zamanımı alıyor.

İşte bu kitaptaki hikaye de öyleydi. Kitap bitti ama ben hala hikayenin etkisi devam etti.
Kendini her hikayesi ile yenileyen fakat asla yinelemeyen en sevdiğim yazarın bir kitabını daha okumak ise paha biçilemez...

Kelebek;)) 
25 Ağu 02:36 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Kısa bir kitaptı bir oturuşta bitirdim ve ne hissetiğimi, ne düşündüğümü kelimelere dökemiyorum.Olaylar başta çok normal gibi geldi.Bir öğrencinin profesörüne duyduğu hayranlık ve onunla beraber geçirdiği bir dönemi...ama son sayfalarına gelince hiç beklemediğim olaylar gerçekleşti sanki bir tokat yemiş gibi oldum.Cidden KARIŞIK DUYGULAR!!! İsmine çok layık bir kitap.

ayhan özköroğlu 
31 Mar 10:12 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Zweig.Zweig.Zweig...Bu adam mektup yazsa okunur. Evet ağır biraz Romalıların ifadesi ile Raptus yani ruhun kendi üstüne yükselişi. Kelimelerin ruhunun aracılığı ile dünyanın her şeyinden haz duyma arzusu. Ve beraberinde ultra sıra dışı bir hikaye.

Leva 
21 Ağu 2016 · Beğendi · 10/10 puan

Yedi öyküden oluşan bu kitap gerçekten başarılı bir eser olmuş. Belli başlı eserlerinden zaten yeterince ustalığını, kaleminin gücünü gördüğüm bu yazar, beni bu kitapta da yanıltmadı. Özellikle zıt ikizler ve bir yüreğin çöküşü sürükleyici olmakla birlikte finalindeki karmaşık duygular kesinlikle adının hakkını veren bir hikaye olmuş. Tavsiye ediyor, keyifli okumalar diliyorum.

Ahmet Kara 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · 6/10 puan

Yazarın bu öyküsü beni pek sarmadı. Aslında genel olarak bakınca (Stefan Zweig'da her zaman olduğu gibi) temiz bir anlatım da var, ama bilemiyorum, sanırım konuya pek ısınamadım.

Uğur Emre ARIKAN 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 6/10 puan

Stefan Zweig nadir durağan bir uzun hikayeyi bizlere bir armağan olarak bırakmış Karışık Duygular adı evet gerçektende bu kitapta anlamlaşıyor ve yaşanan bu olayları yargılama aşamasını aslında yazar size bırakıyo bu noktada sizinde kafanız karışabiliyo 6/10 tavsiye ederim

Irem 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · 29 günde · Puan vermedi

Yazarın kısa öykülerinden derleme hoş bir kitap. Kitaba ismini de veren son öykü benim en çok hoşuma giden öyküdür. Uzun hikayelerden sıkıldıysanız kısa kısa ve sade öykülerin olduğu akıcı bir kitap...

Kitaptan 26 Alıntı

Gulan 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

...güzellik kadınlardan uçar uçmaz bilgelik güle oynaya gelir yerleşir.

Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 127 - kültür yayınları)Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 127 - kültür yayınları)

Aslında tutkulu olan benliğimde bugüne kadar bağlı kaldığım yeni bir tutku keşfetmeye başlamıştım: Kelimelerin ruhu aracılığıyla dünyanın her şeyinden haz duyma isteği.

Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 40)Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 40)

Oysa genç bir adamı, varsayımlar dalgasının sinirlendirici oyunundan daha çok gocunduran başka hiçbir şey yoktur.

Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 62)Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 62)

İçimde tehlikeli bir istek vardı, biriyle dövüş etmek, durmadan homurdanan öfkemi ilk gelenin üzerine boşaltmak istiyordum. Fakat çok şükür ki, kimse bana dikkat etme tenezzülünde bulunmadı.

Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 108)Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 108)

Evren genişlemiş ve ruh, gönülsüzce ona eşit olmaya çalışıyor. O da büyümek istiyor, o da konkistadorlar gibi keşfetmek ve fethetmek istiyor, yeni bir dile, yeni bir güce gereksinimi var.

Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 30)Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 30)
Sabırlı Firuze 
12 Tem 12:50 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Okumak
En ufak bir kitap okumadım ; akla yakın tek kelime söyleyemedim den,ne de hakiki bir düşünce sahibi olmadigimdan eminim.

Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 14)Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 14)
Gulan 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

.. hiçbir şey ruhumuzu , yakıcı bir isteğin birdenbire yerine gelmesi kadar altüst edemez.

Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 221 - kültür yayınları)Karışık Duygular, Stefan Zweig (Sayfa 221 - kültür yayınları)
3 /