Adı:
Karışık Duygular
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055541873
Çeviri:
Ali Avni Öneş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yordam Kitapları
Baskılar:
Karmaşık Duygular
Karışık Duygular
Karmaşık Duygular
Verwirrung der Gefühle
Karmaşık Duygular
Karmaşık Duygular
Karışık Duygular, kalp ile zihin arasındaki ezelî çatışmanın yol açtığı kısa fakat karmaşık bir labirent. Stefan Zweig, dünyanın siyah ve beyazlardan oluşmadığını, o parlak biçemiyle bir kez daha hatırlatıyor okurlarına.

Başında kavak yelleri esen ve aslında akademik ortama pek de fazla ilgi duymayan genç bir üniversite öğrencisi ile entelektüel açıdan yaratıcı olduğu günleri geride bırakmış olgun profesörün hayatları bir noktada kesişir. Genç adam hayranlıkla bağlandığı hocasına yarıda kalan eserini tamamlaması için canla başla yardım ederken, onun genç karısı ile de dostluk kurar. Ne var ki bu çiftin asla öğrenmek istemeyeceği sırlarının tanığı olacaktır.

Yordam Kitap, Avrupa'nın 20. yüzyılda yetiştirdiği en büyük yazarlardan Stefan Zweig'ın en önemli yapıtlarından oluşan seçkiyi okurlarına kıvançla sunuyor. Behçet Necatigil, Tahsin Yücel, Salah Birsel, Hamdi Varoğlu, Ali Avni Öneş, Deniz Banoğlu gibi usta edebiyatçı çevirmenlerimizin yarattığı dil lezzetiyle...
Artık Zweig incelemesi yapmayı düşünmüyorum sürekli tekrara düşüyorum.Çünkü onun kendine has bir tarzı, üslubu var.Hikaye örgüsü ve tema aynı hep , evet farklı farklı konuları ele alıyor ama işleniş aynı, duygu yoğunluğu aynı...

7 adet hikayeden oluşan kitap ismini son hikayesinden alıyor.(İki tane çok kuvvetli öyküsü var.)
Yine hüzünlü ve melankolik karakterler karşımızda, bir Zweig klasiği..
Kendi savaş döneminde yaşadığı umutsuzluğu bütün hayatını ve kalemini sarmış, bunu karakterlerine bir şekilde dokunduruyor, hayatı gibi hüzünlü sonla bitiyor hikayeleri. Psikolojik analizleri olay örgüsü , betimleme okadar iyi ki adeta bağımlılık yaratıyor.Herkese keyifli okumalar.
Evetttt, yine eski dostumla güzel bir yolculuğa çıktık. Kendisi her zaman sevdiğim bir dostum olmasına rağmen içimdeki hüzün her konuşmamızda daha çok artıyor.
Kendisiyle sayılı seyehatlarımız olacağını biliyorum ve her yolculuğa çıkmamızda ona veda edeceğim gün daha da yaklaşıyor.
Sayılı eseri olan bu güzel insanın bir gün tüm kitaplarını bitirecek olmamın hüznünü ve gururunu tuhaf bir şekilde bir arada yaşıyorum.
Neyse çok uzattım, incelememize geçelim :D
Karmaşık Duygular 7 hikayeden oluşan derleme bir kitaptır. (Buradan para kazanma hırsından dolayı her hikayeyi ayrı ayrı yayınlayan yayınevlerinin ellerinden öperim :D)
Her hikayesi ayrı bir güzel olmakla beraber 2-3 hikayesi gerçekten sarsıcı derecede güzeldi. Kitaba ismini veren Karmaşık Duygular adlı hikaye ise en uzun ve en güzel olanıydı bana göre. Gerçi sonunu baştan hissetmiştim ama :D
Neyse sonuca bağlamak gerekirse burada kısa bir film tavsiyesi ile beraber kitabın çok güzel olduğunu ve okurken zevk alacağınızı düşünerek incelememi sonlandırıyorum. Stefan Zweig okuma etkinliğine katılan herkese selamlarıma ileterek, bütün okurlara iyi okumalar dilerim :)
Film Tavsiyesi : http://www.imdb.com/title/tt2278388/
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.993 Oy)19.924 beğeni45.626 okunma3.578 alıntı192.875 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.941 Oy)9.210 beğeni30.244 okunma926 alıntı146.692 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.135 Oy)13.967 beğeni36.181 okunma3.799 alıntı153.804 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.255 Oy)9.250 beğeni27.608 okunma2.933 alıntı121.742 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.786 Oy)8.399 beğeni24.027 okunma957 alıntı95.866 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (4.623 Oy)4.109 beğeni13.661 okunma1.540 alıntı56.493 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.918 Oy)9.459 beğeni26.622 okunma1.815 alıntı136.115 gösterim
 • İçimizdeki Şeytan
  8.6/10 (4.209 Oy)4.584 beğeni13.472 okunma2.828 alıntı75.661 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (5.231 Oy)5.680 beğeni18.255 okunma1.152 alıntı63.910 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.914 Oy)6.028 beğeni20.633 okunma924 alıntı107.336 gösterim
Bir Zweig kitabı daha bitirmiş bulunmaktayım. En son okuduğum kitabından (Gömülü Şamdan) sonra Karmaşık Duygular'ı beğendim. Kitapta tüm öykülerde iyi veya kötü, mutlu eden ya da yıkıcı duyguları, duyguların karakterleri nasıl etkilediklerini, psikolojik yönden anlamlarını yine güçlü anlatımı ve harika betimlemeleriyle gözler önüne seriyor Zweig. Umut, pişmanlık, kıskançlık, tutku, aşk, sevgi öykülerin konularını oluşturan duyguların başında geliyor. Karakterlerin bu duygulardan kaçmaları, bastırdıkları duyguların altında ezilmeleri, kendi içlerinde, benliklerinde kaybolmaları ya da o an hissettikleri duygular sahip oldukları tek varlıklarıymış, yalnızca o duygular sayesinde var olabiliyor yaşama o duygular sayesinde tutunabiliyorlarmış gibi o duyguları uğruna her şeylerini göze almalarını okuyoruz. Ne olursa olsun bu duygularda hep bir karmaşıklık var. Yine psikolojik tahliller yapacak karakterler... iyi hikayeler...
İlk ve son öykü beni derinden etkiledi. Zweig’in bu derin psikolojik tahlilleri insanları ne kadar iyi gözlemlediğinin bir kanıtıdır. Kesinlikle okunması ve anlaşılması gereken bir yazar ve kitap olduğuna inanıyorum.
Okullarda insan ruhunun derinlikleri diye bir ders olsa bu kitap okutulmadan kimse mezun olamazdı. Kitapta yer alan hikayelerin herbiri başka bir yerine dokundu kalbimin, içime işledi. İnsan ruhunu, düşleri, korkuları, hırslarıyla bunca anlamak, bu anlayışı böyle bir uslüpla yazmak... Stefan Zweig çok başka çok.
Kitabın içinde kısa öyküler yer alıyor. Öykülerin konusunu genellikle aşk, ayrılık, özlem, umutsuzluk, tutku gibi temalar oluşturuyor. Fakat aslında okurken bu duyguları ayrı ayrı değil de birbirinden ayırt edilemez bir biçimde, “karmaşık” olarak hissediyorsunuz. Bazen hissettiğiniz duygunun ne olduğunu kendinize sorduğunuzda bir cevap bulamıyor, yalnızca hikayenin sonunu gördüğünüzde o tuhaf duygunun esiri olmaktan kurtulabiliyorsunuz.

Yani demem o ki, büyüleyici bir öykü dizisi.

Her ne kadar çoğu melankolik, hüzünlü ya da ağır ilerlese de insana belirli oranda umut veriyor, gerçek hayatta da karşılaştığımız bazı durumlara ayna tutarak şaşırtıyor diyebilirim.

Karmaşık Duygular, kitaptaki en uzun öykünün adı. Bir akademisyen ve öğrencisinin tuhaf ve karmaşık serüvenini anlatıyor. Aşk sonunda bedensel birleşmeyi arzular mı ya da bedensel birleşme olmadan aşk ne denli yücelebilir sorularına cevap arıyor.

Bir Yüreğin Çöküşü’nde, kızından ve eşinden yıllar içinde ruhen ayrı düşmüş, artık diğerleri tarafından görülmeyen ve önemsenmeyen bir adam haline gelmiş acılı bir babanın kendi içine dönüşünü anlatıyor. Bana göre en hüzünlü ve en etkileyici hikayelerden biriydi.
Kitabı daha yeni okumaya karar verdim .Yaptığım incelemede zevkle okuyabileceğim bir kitap olduğunu düşünüyorum ve merak ediyorum . Ayrıca bu yazarın kitaplarını hep merak etmişimdir .
Hayatı ne kadar basite indirdiğimi, duyguları önemsediğimi anlıyorum ama sadece kendi duygularımı...
Stefan Zweig'in okuduğum ikinci kitabı ama devamı geleceğini düşünüyorum psikolojik olarak beni etkileyen, duygularımı harekete geçiren ve fazlasıyla düşündüren bir kitap. Kitapları zaten bu yüzden okumuyor muyuz, daha fazla düşünmek, empati kurabilmek ve kendi karakterimizi tanımlayabilmek için?
Stefan Zweig'in kitaplarını okudukça hepsini alenen istemeseniz bile yapıyorsunuz. Çok fazla düşünüyor, duygularınıza önem veriyorsunuz, empati kurabiliyor ve kendinizi Zweig sayesinde tanımlıyorsunuz.
"Gençlik hep haklıdır, onları dinleyin; çünkü onlar bilge kişilerdir."
sayfa 71
Karışık Duygular kitabı, tıpkı ismi gibi karışık duyguları ve tutkuları arasında sıkışmış genç bir adamın hikayesi, ben gerçekten , okuyanı şaşırtan bu hikayeyi çok beğenmiştim.
O genç adamın tutkulu bir şekilde bağlandığı üniversite hocası, o hocanın gizlediği sır...
Hocanın genç güzel eşi ve onun gizlenemez hüznü...

Zweig O kadar başarılı bir yazar ki,
kitaplarını okurken öykünün içine giriyorum,
onunla birlikte heyecanla,koştur koştur,
nefes nefese kitabı bitiriyorum.
Bitirdikten sonra ise, kitaptan çıkmak ve gerçek dünyaya dönmek epey bir zamanımı alıyor.

İşte bu kitaptaki hikaye de öyleydi. Kitap bitti ama ben hala hikayenin etkisi devam etti.
Kendini her hikayesi ile yenileyen fakat asla yinelemeyen en sevdiğim yazarın bir kitabını daha okumak ise paha biçilemez...
Stefan Zweig, insansı duyguları mükemmel bir şekilde yansıtan, kelimelerle oynayan, cümlelerle dans eden muhteşem bir sanat ortaya koymuş. Muhtemelen bu yeteneğini gözlemciliğine ve psikolojik derinliğine borçludur. Okuduktan sonra yazarla ilgili küçük incelemelerde bulundum, insan doğasını en iyi ve en kötü yanlarını bu denli iyi yansıtması, bu sayede her devrin okuruna hitap
edebilen anlatılara dönüştürmüştür.insan keşfine dair yapıtları muazzam. Tabi bunda çevirinin etkisi azımsanamayacak derecede büyük. Beni en çok cezbedense duyguları okuruna okadar iyi yansıtmış ki yazdığı her cümleyi içimde hissetmem oldu.
Karışık Duygular “Derinlerdeki mahzenlerde, köklerin yayıldığı mağaralarda ve yüreğin karanlık kuyularında tutkunun hakiki ve tehlikeli canavarları fosforlu pırıltılarını saçarak dolaşırken, gizlice çiftleşir ve en akıl almaz biçimlerde birbirlerini parçalarken yazarların yaşamın sadece ışığın vurduğu üst kıyısını, duyguların açıkça ve kurallara uygun olarak sergilendiği kesimlerini anlatması rahatlıktan mı, korkaklıktan mı yoksa bakış darlığından mı geliyor acaba?”
Stefan Zweig zaten benim için harika bir adam.Adam bir kere beyin yakıyor.Beyin yakmaları bana göre çok kaliteli bir kitap olduğunu gösteriyor.Karmaşık bir ruh yapısına sahipseniz bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.Ama melankolik biriyseniz çok seversiniz.
“Tüm dünyevi hazları sözcüklerin ruhunda hissetme isteği.”
Stefan Zweig
Sayfa 186 - Türkiye İş Bankası
“...yeter ki unutsundu...bir daha düşünmek zorunda kalmasındı...”
Stefan Zweig
Sayfa 55 - Türkiye İş Bankası
Acı çektiklerini asla söylemezler.
Kadınlar katlanmak için yaratılmışlardır.
Stefan Zweig
Sayfa 13 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 10.Basım
Acının yoluna girmeyen için mutluluk olmayacağını söyleyen derin hakikat.
Stefan Zweig
Sayfa 59 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 10.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Karışık Duygular
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055541873
Çeviri:
Ali Avni Öneş
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yordam Kitapları
Baskılar:
Karmaşık Duygular
Karışık Duygular
Karmaşık Duygular
Verwirrung der Gefühle
Karmaşık Duygular
Karmaşık Duygular
Karışık Duygular, kalp ile zihin arasındaki ezelî çatışmanın yol açtığı kısa fakat karmaşık bir labirent. Stefan Zweig, dünyanın siyah ve beyazlardan oluşmadığını, o parlak biçemiyle bir kez daha hatırlatıyor okurlarına.

Başında kavak yelleri esen ve aslında akademik ortama pek de fazla ilgi duymayan genç bir üniversite öğrencisi ile entelektüel açıdan yaratıcı olduğu günleri geride bırakmış olgun profesörün hayatları bir noktada kesişir. Genç adam hayranlıkla bağlandığı hocasına yarıda kalan eserini tamamlaması için canla başla yardım ederken, onun genç karısı ile de dostluk kurar. Ne var ki bu çiftin asla öğrenmek istemeyeceği sırlarının tanığı olacaktır.

Yordam Kitap, Avrupa'nın 20. yüzyılda yetiştirdiği en büyük yazarlardan Stefan Zweig'ın en önemli yapıtlarından oluşan seçkiyi okurlarına kıvançla sunuyor. Behçet Necatigil, Tahsin Yücel, Salah Birsel, Hamdi Varoğlu, Ali Avni Öneş, Deniz Banoğlu gibi usta edebiyatçı çevirmenlerimizin yarattığı dil lezzetiyle...

Kitabı okuyanlar 667 okur

 • âlem-î sagîr
 • Zafer Çimen
 • smsm
 • Gökmen Ortaç
 • drburcum
 • karaevli
 • Uygar
 • Nihal S.
 • Elifnur Demir
 • Mahmut

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%10.2
18-24 Yaş
%16.3
25-34 Yaş
%49
35-44 Yaş
%16.3
45-54 Yaş
%8.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%64
Erkek
%36

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4.5 (10)
9
%3.6 (8)
8
%3.6 (8)
7
%1.3 (3)
6
%2.2 (5)
5
%0
4
%0.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları